Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Iveta Malachovská: Chudšia by som sa možno tiež cítila dobre, no chýbala by mi iskra

10.12.2017 Moderátorka Iveta Malachovská (52) je viditeľne štíhlejšia. Našla spôsob, ako efektívne zhodiť prebytočné kilogramy a váhu si udržať.
Iveta Malachovská: Chudšia by som sa možno tiež cítila dobre, no chýbala by mi iskra
3 fotografie v galérii
Iveta sa rozhodla zhodiť pár kíl pre problémy s vysokým krvným tlakom.
Autor fotografie: Dušan Křístek

Prečo ste sa rozhodli schudnúť? Čo vás k tomu viedlo?

Viedol ma k tomu zvýšený krvný tlak. Môj doktor mi povedal: „Iveta, neblázni, pri tvojom povolaní je prekvapujúce, že máš zvýšený krvný tlak až teraz, v takomto vysokom veku.“ (Smiech.) Vysoký vek rozumej päťdesiat dva rokov... Skrátka, povedal mi, aby som trošku schudla.

Samozrejme, že inšpirácia bola v rodine aj vďaka môjmu švagrovi Sveťovi, ktorý sa super naštartoval, a tak sme si s manželom povedali, že sa na chudnutie dáme tiež.

Pred samotnou diétou som si však dala záväzok, že nezhodím veľa kilogramov, aby som potom nepôsobila strhane v tvári. Najviac sa vždy chudne práve na tvári, v čom mi istotne dajú za pravdu mnohé ženy.

Mdloby, vracanie, rozmazané videnie: migréna nie je bolesť hlavy, ale ochorenie mozgu
Brokolicová polievka s tofu
Vyhrajte 10 víkendových pobytov v Tatrách za 1 SMS!

Našťastie, kilá odišli z partií, z ktorých som potrebovala, aby odišli. Som druhý mesiac po diéte a žije sa mi dobre. Som zdravá a vďaka tomu verím, že inšpirujem ďalšie dámy, ktoré v tomto veku premýšľajú nad tým, že by so sebou chceli niečo spraviť. Musím im povedať, že sa to naozaj dá.

Áno, je pravda, že ženám v zrelom veku vychudnutá figúra už veľmi nesvedčí...

Myslím si, že ženy na Slovensku sú naozaj krásne. Mnohé typy majú „cici aj rici“, to znamená trošku zadok, trošku prsia, a takto by si to aj mali zachovať.

Možno by som sa v ešte chudšom tela cítila tiež dobre, no istotne by mi chýbala povestná iskra. Tú by som určite stratiť nechcela. Práve preto som si stanovila hranicu päť, šesť kíl. Pod ňu som už odmietla chudnúť.

Akým spôsobom?

Ide o diétu pod vedením lekárskeho supervízora a celý vtip je vlastne v tom, že počas dňa dostávate určitý počet kalórií. Mimochodom, takto by malo vyzerať naše stravovanie. Veď, ako dobre vieme, najlepšie funguje, keď sa príjem rovná výdaju.

Čo je počas chudnutia zaujímavé, nemohla som jesť žiadne citrusové plody. Žiaden vitamín C, čo bolo v jesenných mesiacoch, keď nastupujú rôzne chrípky a človek má oslabenú imunitu, trošku nebezpečné. Našťastie mi počas jesenného zhadzovania naozaj nič nechýbalo.

V tejto diéte je naozaj všetko správne vyvážené. A čo bolo pre mňa úplne najlepšie, mala som dovolené zjesť toľko bielej a zelenej zeleniny každý deň, koľko som len chcela. Je úplne jedno, či surovej, alebo varenej.

Ak ste teda dodnes neboli fanúšikom karfiolu alebo brokolice, tak sa ním po tejto diéte stanete. Tá sa dá upraviť na pare a dá sa tiež pridať do každého z jedál. Práve preto som vôbec nemala pocit, že držím diétu, lebo som nebola hladná.

Väčšinou, keď majú ľudia diétu, tak sa v niečom veľmi obmedzujú. Ja som ten pocit nemala. Dodržiavala som to, čo bolo predpísané. Trikrát denne som jedla produkty, či už to bol kokteil na raňajky alebo nejaká polievka, ktorú mám naozaj rada, lebo som polievkový typ.

Ak som mala pocit hladu, mohla som si dať napríklad nakrájanú uhorku, bielu reďkovku, uvarený karfiol alebo spomínanú brokolicu. Milé dámy, naozaj neváhajte, pri tejto diéte nebudete vôbec hladné.

Chudnutím ju inšpiroval švagor Sveťo Malachovský. 3 fotografie v galérii Chudnutím ju inšpiroval švagor Sveťo Malachovský. Zdroj: Dušan Křístek

Hovoríte, že s chudnutím ste skončili. Teraz ste v udržiavacej fáze, čo to znamená?

Teraz je to o tom, že si kontrolujem príjem kalórií. Napríklad, kúpim si u nás v televíznom bufete obed, lebo obedujem po vysielaní, a zjem z neho len polovičnú porciu. Naozaj je to o tom, že si dám napríklad ryžu s mäsom, no nezjem veľkú, iba polovičnú porciu. To je prvá vec.

A čo je druhá vec, večer sa snažím vyhýbať sacharidom. Ale pozor, už som párkrát zhrešila. Dala som si na večeru napríklad víno s olivami a dobrým prosciuttom. Ak sa mi však stane, že si doprajem, na druhý deň sa snažím trošku v jedle obmedziť.

Na raňajky si zvyknem dávať dva kúsky chleba s nátierkou alebo so šunkou a syrom, tak v takom prípade takéto raňajky oželiem a po drobnom prehrešku si radšej na raňajky dám kokteil.

Pri diéte sa vo všeobecnosti hovorí, že človek musí pravidelne jesť. Dalo sa skĺbiť chudnutie s vašou profesiou?

Pri mojej práci sa úplne pravidelne jesť nedá, pretože jeden týždeň viem obedovať o pol jednej a druhý týždeň jem v zásade len o druhej. Na pravidelnosti však až tak nezáleží, skôr záleží na množstve jedla, ktoré človek skonzumuje, respektíve na tom, koľko príjme kalórií.

Okrem vás chudol aj manžel...

Áno, manžel sa na to dal, lebo nás Sveťo úplne strhol. Tiež dal dole úžasných 13 kíl, hoci medzičasom dve pribral, ale to je v poriadku a má na to nárok (úsmev).

Kedy ste na tele začali badať prvé zmeny, úbytok kilogramov?

Diéta trvala tridsať dní a po dvoch týždňoch som už videla výsledky. Takže výsledky nie sú okamžite, treba chvíľku vydržať (smiech). Nie je to ako v prípade, keď človek začne piť štyri dni iba vodu a hneď vidí na sebe zmeny. Odíde voda a vy máte pocit, že chudnete. Tu nastúpia výsledky trošku neskôr.

Ako zareagovalo na zmenu okolie?

Okolie veľmi neriešim, mám radosť, že sa hlavne ja dobre cítim. Sú ľudia, ktorí sa zaujímajú a chcú vedieť, ako na to. Tým, samozrejme, porozprávam, ako sa mi to podarilo. Verím, že ich to inšpiruje a buď sa do toho pustia, alebo sa nejakým spôsobom zamyslia nad svojím spôsobom stravovania.

Pre nás, ktorí sme sa na chudnutie dali, je najdôležitejšie, aby sme si figúru udržali. Neviem celkom, či bolo múdre chudnúť v októbri, pretože sa blížia vianočné sviatky spojené s mnohými dobrotami, no hádam to ustojíme (smiech).

Okrem toho, že som si upravila jedálny lístok, pravidelne bicyklujem a plávam. Takže stále športujem, hýbem sa, preto verím, že mi to vydrží.

Ešte pred začiatkom rozhovoru ste mi povedali, že váš aktuálny vzhľad je v podstate odrazom toho, ako sa cítite, keďže prežívate spokojné obdobie...

Áno, môj život je naozaj šťastný. Mám veľmi pozitívny vzťah k životu a vôbec pozitívny vzťah k ľuďom. Som nesmierne dynamická a stále dobre naladená, čo sa mi teraz ešte zdvojnásobilo, pretože sa cítim ešte lepšie, ako som sa cítila predtým.

Znamená to, že sa vám upravil aj krvný tlak?

Áno, tlak sa upravil, dokonca manžel mal problém s cholesterolom a tiež sa mu všetko upravilo.

Ako zareagovala na rodinné zhadzovanie kilogramov vaša dcéra?

Chudnutie bolo pre nás naozaj príjemné a bol to taký nový vietor do nášho života. Dcéra je teraz v zahraničí, kde si dorába školu a veľmi nás v tom podporovala. Videla, že sme sa začali cítiť lepšie, takže sa z toho teší.

Spomenuli sme blížiace sa Vianoce, ak by sa teda stalo, že priberiete nejaké to kilo, máte povolené zopakovať si túto diétu?

Určite, bez problémov si môžem diétu zopakovať. Práve to mi je na tomto spôsobe chudnutia sympatické, že som po celý čas pod dohľadom lekára. Urobia mi krvné testy, zoberú vzorky moču a tak ďalej.

Po celý čas na vás dohliada odborník, ktorý to má naštudované a evidentne vie, čo robí. Takže, keď náhodou prídem do štádia, že trošku priberiem, konečne poznám cestu, ako to bez problémov pôjde všetko dole.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×