Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Najskôr kostol, potom herectvo: Juraj Bača chce od brata facku, ak sa zmení

09.12.2017 Skôr ako ho spoznali milovníci slovenských seriálov, Juraj Bača (30) trpel zavretý v kancelárii.
Najskôr kostol, potom herectvo: Juraj Bača chce od brata facku, ak sa zmení
3 fotografie v galérii
Slováci ho poznajú hlavne ako seriálového policajta, v Galante sa však angažuje v charite...
Autor fotografie: TV Markíza

S hercom, popularita ktorého nabrala na intenzite vďaka seriálu Rex, sa stretávame v jeho rodnom meste Galanta. S úsmevom spomína, že práve tu zažil prvé lásky a našiel si priateľov v období, keď ešte ani nechyroval, že raz bude hercom.

V čase obeda v miestnej reštaurácii začína naše stretnutie slovami: „Galanta sa stala veľmi aktívnym mestom. Takmer pri každom stole sedí niekto, kto pôsobí v nejakom občianskom združení.

Tam sedia ,templári‘. Chalani, ktorí majú svoje zamestnania, večer síce idú na pivo, na druhý deň si však oblečú tričko s logom ich združenia a zbierajú peniaze pre deti, rekonštruujú detské ihriská, pomáhajú komunite.

Pri ďalšom stole sedia naše ,bambuľkáčky‘, miestne mamičky z OZ Bambuľkovo, s ktorými organizujeme množstvo kultúrnych podujatí. Naposledy to bol svätomartinský lampiónový sprievod mestom. Prišli stovky rodín s deťmi. Mali sme aj Martina na bielom koni.“

Mdloby, vracanie, rozmazané videnie: migréna nie je bolesť hlavy, ale ochorenie mozgu
Brokolicová polievka s tofu
Vyhrajte 10 víkendových pobytov v Tatrách za 1 SMS!

Na margo Galanty znejú tieto informácie viac ako prekvapivo. Mesto sa totiž v poslednom čase preslávilo v rámci Slovenska kauzami v samospráve, trestné oznámenia tu lietajú ako špinavá bielizeň.

V minulosti mala zase Galanta, podobne ako iné mestá na juhu Slovenska, biľag v súvislosti s organizovaným zločinom.

Preč z kancelárie

Juraj Bača nás s úprimným odhodlaním v nebovomodrých očiach presviedča, že toto mesto má slušný potenciál, pretože tu žije veľa mladých ľudí, ktorým záleží na kvalite života. A práve preto sa sem pravidelne vracia z Bratislavy, aby konal dobro.

Juraj sa angažuje v charite a v sociálnej oblasti od svojich devätnástich rokov. O herectve vtedy nemal poňatia, nepotreboval si teda zlepšovať imidž práve konaním dobrých skutkov.

Predstaviteľ seriálového policajta totiž najprv vyštudoval odbor manažment, a keď pochopil, že práca v uzavretej kancelárii nie je pre neho, začal hľadať cestu ako ďalej.

Seriál Rex. 3 fotografie v galérii Seriál Rex. Zdroj: TV Markíza

„Vo vianočnom čase organizujeme v Galante už desať rokov charitatívny koncert. A práve radosť ľudí, bezprostredné reakcie na naše vystúpenia ma naviedli k tomu, že toto by ma bavilo robiť,“ rozpráva, prečo sa ako 26-ročný mladý muž dal na štúdium herectva.

Pri spoločnom obede s ospravedlňujúcim úsmevom diplomaticky naznačuje, že času na rozhovor má tak akurát. Prišiel z Bratislavy, v rodnom meste sa zastavil cestou do Banskej Bystrice, kde pobudne kvôli divadelnému predstaveniu.

Ešte predtým však plánuje navštíviť klientov v domove sociálnych služieb v Šoporni blízko Galanty, pretože vždy to tak robí, keď ide okolo. „Hovorím si, že idem na kávičku,“ smeje sa.

Tento týždeň ešte musí stihnúť návštevu Žiaru nad Hronom. Študuje tam Dominik, ktorý túži stať sa režisérom.

Juraj je jeho mentorom v rámci programu Lead Up pod záštitou Future Generation Europe. Vodieva ho na nakrúcanie a Dominikovi pomôže aj tak, že práve bude účinkovať v jeho školskej talkshow.

Hrali aj falošne

„Brat a švagriná ma nahovorili, aby som hrával v kostole na gitare. Som veriaci ako aj celá moja rodina. A práve tam sa to všetko začalo, organizovaním charitatívneho vianočného koncertu. Bolo nás pár mladých nadšencov, chceli sme vyzbierať peniaze na dobrú vec.

Keďže sme mali len jeden reproduktor, spojili sme sa s mladými z apoštolskej a evanjelickej cirkvi a potom sme s entuziazmom vystúpili pred verejnosťou. Síce sme sem-tam zatiahli falošne, no ľudia si cenili hlavne myšlienku a naše nadšenie pre dobrú vec.

Každým rokom sa organizácia koncertu zlepšovala, máme to šťastie, že dnes už pozývame účinkovať mediálne známych ľudí, mojich kolegov, a darí sa nám vyzbierať niekoľko tisíc eur.

Lenže zbierať peniaze len tak, ako sme sa v návale úprimnej snahy naivne domnievali, sa nedalo. Museli sme spĺňať aj legislatívne náležitosti, preto sme založili Občianske združenie Myšlienka.“

Peniaze vždy putujú k ľuďom, nad osudom ktorých nás bez hanby môžu zaliať slzy. Juraj nám rozpráva o rodine, ktorej dcéra trpí vzácnym ochorením – v troch rokoch života sa akoby začala vo vývoji vracať späť.

„Rettov syndróm postihuje iba dievčatá a na Slovensku je takýchto prípadov len zopár. Dieťa, ktoré začne na veľkú radosť rodičov chodiť a rozprávať, krátko nato zrazu nevie používať ruky či nohy.“

V iný rok zase finančne pomohli manželom, ktorým vzala dcérku zákerná choroba.

„Zažili bezmocnosť voči paragrafom a vyhláškam a keď už vedeli, že ich dcére nedokážu lekári pomôcť, zriadili mobilný hospic, aby ostatné deti nemuseli prežívať najťažšie chvíle s najbližšími v sterilnom prostredí nemocnice.“

Dnes na prahu desiateho ročníka koncertu sa aj ich, tak ako hádam všetkých Galanťanov, dotkla vojna, ktorú medzi sebou vedú volení predstavitelia mesta. Čierne mračno v podobe zlých vzťahov v samospráve tu pozná hádam každý.

„Vďaka primátorovi sa za posledných pár rokov veci pohli vpred. Je mi to ľúto, že v meste vládne takáto situácia, pretože na obidvoch stranách sú ľudia, ktorí vedia, čo je správne. Pod politickým tlakom či vidinou politických bodov však úplne strácajú súdnosť, na čo doplácajú bežní ľudia.“

Hazardu odzvonilo

Juraj a jemu blízki ľudia okrem toho stoja za petíciou, vďaka ktorej Galanta, ako jedno z prvých miest na Slovensku, vykáže zo svojho územia hazard. Herniam a podobným podnikom v meste odzvonilo.

Dnes je Juraj Bača hercom so slušne naštartovanou kariérou. Lenže vody šoubiznisu sú niekedy mútne a veľa mladých hercov mihnúc sa v jednom či dvoch seriáloch zrazu spyšnie.

„S bratom sme si veľmi blízki. Práve on má odo mňa povolenie, že keď zbadá čo i len náznak zmeny v mojom správaní, môže mi dať aj facku.“

Mimochodom, Juraja Baču a jeho brata zaradila Nadácia Pontis medzi top slovenských sociálnych inovátorov pre prácu, ktorú robia mimo svojho zamestnania.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×