Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Medvedí spánok je obdivuhodnou stratégiou v celej živočíšnej ríši

09.12.2017 Väčšina divo žijúcich zvierat u nás žije aktívne aj počas zimných mesiacov. Avšak u niektorých cicavcov sa vyvinula jedna z najzaujímavejších stratégií prežitia v živočíšnej ríši – zimný spánok.
Medvedí spánok je obdivuhodnou stratégiou v celej živočíšnej ríši
5 fotografií v galérii
Medvedica vychádza s mláďatami zo zatepleného brloha až začiatkom apríla.
Autor fotografie: Shutterstock

Zima ako ročné obdobie a s ňou spojené teploty pod bodom mrazu, snehová pokrývka a obmedzená dostupnosť potravy predstavuje pre všetky živočíchy nemálo komplikácií.

Mnohé druhy vtákov odlietajú pred jej začiatkom na juh, kde majú vhodnejšie klimatické podmienky a tiež nachádzajú dostatok potravy.

U vtákov, ktoré ostávajú, a takisto u cicavcov sa vyvinuli mechanizmy, ktoré im uľahčujú a umožňujú prežiť počas nepriaznivých podmienok. Letná srsť im vypadáva a nahrádza ju zimná, teplejšia a hrubšia.

V zimných mesiacoch si zver vyberá na odpočinok iné lokality ako na jar či v lete. Vyhľadáva miesta v závetrí a často sa zdržuje v hustejších porastoch, kde mrazy nedosahujú maximálne hodnoty.

Andrea Vadkerti pracuje v Singapure ako koučka: Trápenie človeka je voľba, nie nevyhnutnosť
Dcéra sa vrátila z Mexika, kde sa jej narodilo dieťa, má nárok na príspevok pri narodení dieťaťa?
Exmanželka Lennyho Krevitza sa prechádza so somárom, jej mladší partner vyzerá ako bezdomovec

Často obýva južné expozície a snaží sa čo najviac znížiť svoj energetický výdaj tým, že miesta odpočinku si od potravy vyhľadáva v čo najkratších vzdialenostiach.

Minimalizuje akýkoľvek pohyb, každý útek pred predátorom či iným nebezpečenstvom zvyšuje jej energetický výdaj, unavuje a oslabuje ju.

Praví a nepraví

U niektorých cicavcov sa vyvinula najzaujímavejšia stratégia na prežitie zimy. Jednoducho ju prespia. Schopnosť upadať do stavu zimného spánku sa u zvierat mierneho pásma vyvinula počas dlhého evolučného vývoja.

Dôvodom hibernácie, ako sa tiež nazýva stav zimného spánku, je nedostatok dostupnej potravy a hlavným účelom redukcia množstva energie. Na rozdiel od cicavcov si ju vtáky, ktorých organizmus má vysokú látkovú výmenu, nemôžu dovoliť.

U všetkých zvierat, ktoré do nej upadajú, predstavuje spomalenie všetkých životných procesov. Zimný spánok je autonómny proces, ktorého začiatok i koniec si každý živočích navodzuje vlastnými mechanizmami.

Zimný spánok je najvýraznejším prejavom adaptácie zvierat na zimné obdobie. 5 fotografií v galérii Zimný spánok je najvýraznejším prejavom adaptácie zvierat na zimné obdobie. Zdroj: Shutterstock

Podľa fyziológie a priebehu zimného spánku môžeme zimných spáčov rozdeliť na pravých a nepravých.

Medzi nepravých zimných spáčov patria napríklad medveď hnedý a jazvec lesný. U nich neprebieha také výrazné zníženie fyziologických funkcií ako u pravých spáčov.

Pravým zimným spánkom spia hlodavce a hmyzožravce, teda svišť, chrček, plch, syseľ, jež a niektoré druhy netopierov. U týchto cicavcov klesnú fyziologické pochody až na hranicu života, obmedzí sa dýchanie, tepová frekvencia a telesná teplota klesne na 3 až 4 °C.

Živočích preto vyzerá ako bez života, nie je pri vedomí. Keby sme ho vybrali z brlohu či hniezda, nejaví známky života.

Aj u nepravých zimných spáčov sa znížia fyziologické funkcie, teda telesná teplota, elektrická aktivita nervovej sústavy, dýchanie a pulz srdca, avšak nie tak výrazne ako u pravých spáčov.

Nepraví spáči tiež reagujú na vonkajšie zmyslové podnety, teda sa môžu zo spánku kedykoľvek bez problémov prebudiť, čo je nemožné u pravých zimných spáčov. Po vyrušení zo zimného spánku sa nepraví spáči už nemusia uložiť na ďalší spánok.

Spinkajúce svište

V našich podmienkach svište, ako praví zimní spáči, trávia v zimovacích norách až pol roka. Prespávajú v skupinkách s inými členmi rodiny približne od októbra až do polovice apríla nasledujúceho roka.

Energiu čerpajú z bohatej tukovej vrstvy vytvorenej spásaním rôznych druhov vysokohorských bylín v priebehu vegetačnej sezóny. Počas zimného spánku môžu stratiť až tretinu svojej telesnej hmotnosti.

Výber úkrytu zimujúcich netopierov je veľmi starostlivý. Vyberajú si priestory, ktoré sú chránené pred prievanom a chladom a teplota v nich neklesne pod bod mrazu.

Najčastejšie zimujú v bútľavinách starých stromov, jaskyniach a starých banských dielach. Často hibernujú hromadne, vytvárajú kolónie s niekoľkými desiatkami alebo stovkami jedincov.

Plch je v dĺžke zimného spánku rekordmanom, v zimnom úkryte prespí 6 až 7 mesiacov. Jeho zimným úkrytom je hniezdo zo suchej trávy, z machu a lístia, ktoré si pripravuje v bútľavinách starých stromov, v zemi pod koreňmi stromov, v senníkoch, na povalách domov a chát.

Syseľ si zimovacie nory vyhrabáva v zemi a ich otvor zatesní suchými rastlinami, trávou a hlinou. Na zimu si väčšinou nevytvára zásoby potravy, ale žije zo zásob podkožného tuku.

Chrček si jedlo zbiera do lícnych vačkov a odnáša do vymedzenej miestnosti, akéhosi skladu. Tieto zásoby môžu obsahovať celkovo 65 kg zásob rôzneho jedla. Počas zimného spánku sa každých päť až sedem dní zobudí a nakŕmi sa.

Starostlivá príprava

Energiu potrebnú na udržiavanie životných pochodov počas hibernácie získava organizmus zvierat zo zásob, ktoré si vo forme tuku nahromadia koncom leta a na jeseň, keď nadmerne konzumujú potravu a za bohatým zdrojom potravy dokážu aj migrovať.

Medveď zvýši počas jesene svoju hmotnosť až o 20 percent. Úspešnému prežitiu zimy predchádza aj dôkladná príprava miesta, v ktorom niekoľkomesačné obdobie prečkajú.

Samotné obdobie zaľahnutia do brlohov a dĺžku zimného spánku ovplyvňuje dostatok potravy, množstvo tukových zásob, individuálna vnútorná dispozícia organizmu a celý rad ďalších biotických a abiotických faktorov.

U plchov sa pulz srdca, dýchanie a teplota znížia až na hranicu prežitia. 5 fotografií v galérii U plchov sa pulz srdca, dýchanie a teplota znížia až na hranicu prežitia. Zdroj: Shutterstock

Záleží tiež vo veľkej miere od ekologických faktorov daného prostredia, vonkajšej teploty, klimatických podmienok, geografickej polohy, nadmorskej výšky, ale aj od zdravotného stavu, veku a pohlavia cicavca.

Pri usínaní zaujímajú zvieratá polohu s relatívne najmenším povrchom tela, čím sa minimalizuje výdaj telesnej teploty a tým aj spotreba zásobných látok. Plchy sa schúlia do klbka a „zabalia“ sa do huňatého chvosta, niektoré netopiere sa obalia do lietacích blán.

Odovzdávanie tepla do prostredia závisí od veľkosti povrchu tela zvieraťa, od veľkosti teplotného rozdielu medzi telesnou teplotou a teplotou prostredia a od veľkosti tepelnej izolácie povrchu tela, to znamená od hustoty srsti a od hrúbky podkožného tuku.

Tuková vrstva medveďa môže na jeho chrbte dosiahnuť aj 15 cm. Ak sa výdaj tepla z organizmu do vonkajšieho prostredia zvýši, zvýši sa aj tvorba tepla metabolickými dejmi.

V prípade, že by telesná teplota spáča poklesla k hranici, pod ktorou by zviera uhynulo, jeho organizmus sa opäť aktivuje a zviera sa prebudí.

Medveď so zátkou

Medveď s jazvecom patria medzi nepravých zimných spáčov, čo znamená, že počas teplejších a priaznivých zím sa nemusia k spánku uložiť. Nepriaznivé zimné obdobie však medveď prečkáva vo vhodnom úkryte, ktorý si vyhrabáva v zemi alebo pod koreňmi stromov.

Brloh sa môže nachádzať taktiež v skalných dutinách a pod skalnými prevismi. Vstupné otvory mávajú rozmery od 60 do 70 cm, našiel som však aj brloh s veľkosťou vstupu 140 x 80 cm. Ich hĺbka sa pohybuje zvyčajne okolo dvoch metrov.

Jedným z kritérií je, aby do neho nezatekalo, pretože akékoľvek vlhké priestory sú pre zimný spánok nepoužiteľné.

Teplota v ňom by nemala klesnúť hlbšie pod nulu, ale ani vystúpiť veľmi vysoko, pretože by sa zvýšila intenzita fyziologických pochodov a energetická zásoba by nemusela vystačiť do jari.

Medveď si brloh upravuje a využíva aj niekoľko rokov. Postupne ho zanáša výstelkou, ktorá sa v detailoch odlišuje vzhľadom od umiestnenia brlohu. Bežným materiálom na vytvorenie výstelky sú tenšie konáre ihličnanov, tráva, mach a lístie.

Pred zimným spánkom medveď prestane prijímať potravu a vyprázdni si črevá. Na konci hrubého čreva sa mu z trusu vytvorí zátka, ktorou sa vývod z čreva uzavrie. V priebehu trvania hibernácie medveď neprijíma žiadnu potravu.

Po dosiahnutí stavu čiastočnej strnulosti mu počet úderov srdca klesne o 75 percent, len na 10 – 12 úderov za minútu, spotreba kyslíka klesne na polovicu a teplota telesného jadra z 38 na 32 až 34 °C.

Schopnosť samozohriatia zimného spáča umožňuje hnedý tuk, ktorý má dôležitú úlohu, pretože predstavuje rýchlo mobilizovateľnú zásobu energie potrebnú k udržaniu termoregulácie. Nachádza sa najmä medzi lopatkami a táto časť tela je pri prebúdzaní sa medveďa najteplejšia.

Spaľovanie tuku vo všeobecnosti poskytuje dvakrát viac energie ako proteíny alebo uhľohydráty. Z tuku sa tvorí aj voda, ktorou sa reguluje telesné vyparovanie a u medvedice sa tvoria tekutiny na výrobu materského mlieka.

Vedľajšie produkty, ktoré vznikajú pri tomto deji, pomáhajú dopĺňať aminokyseliny v tele medveďa a takisto zabraňujú tomu, aby obsah močoviny narástol v tele medveďa do toxického množstva.

Medvede sa preto môžu nielen vyhnúť potrebe močiť a takto ostať neaktívne, ale tiež tempo ich metabolizmu bielkovín zostáva vysoké aj počas hibernácie.

Na rozdiel od pravých zimných spáčov, ktorí musia byť aktívni vždy po niekoľkých dňoch, medveď môže spať nepretržite týždne či mesiace bez príjmu potravy, tekutín a potreby vylučovania moču a trusu.

Močovina sa štiepi v tele a dusík, ktorý vzniká pri tomto procese slúži k tvorbe bielkovín. Dochádza tak k akejsi recyklácii produktov látkového metabolizmu.

Jež môže vo vystlanom úkryte prespať až pol roka. 5 fotografií v galérii Jež môže vo vystlanom úkryte prespať až pol roka. Zdroj: Shutterstock

Zobúdzanie

Medvede na Slovensku brložia v priemere 75 – 120 dní. Prebúdzanie zo zimného spánku prebieha rýchlejšie ako usínanie, ale aj tak je energeticky veľmi náročné.

Skupina vedcov zistila, že jedinec potrebuje na prebudenie rovnaké množstvo energie, aké spotrebuje za 10 dní zimného spánku.

Pri zobúdzaní je dôležité sa čo najrýchlejšie zohriať. Čím je váha medveďa menšia, tým rýchlejšie je jeho zohriatie. Čím nižšia je telesná teplota a teplota prostredia, tým dlhšie trvá zahriatie.

Telo medveďa môžeme rozdeliť na dve termoregulačné časti. Miesta s najvyššou produkciou tepla a najrýchlejším rastom telesnej teploty sú hlava a hruď.

Najchladnejšia je zase zadná časť tela medveďa, ktorá teplo nevytvára a navyše v dôsledku silného zúženia ciev ju nemôže ohrievať ani teplo z hlavy a hrude.

Pri prebúdzaní sa postupne aktivuje celý nervový systém medveďa. Napriek fyzickej pasivite nestrácajú svalovú hmotu a ani inak nezoslabnú.

U hibernujúcich medveďov bola zistená veľmi vysoká hladina cholesterolu v krvi. Napriek tomu u nich neboli zistené príznaky žiadneho ochorenia srdca a krvného obehu príčinou upchatia ciev.

Prebúdzanie medveďa zo zimného spánku sa uskutočňuje spontánne alebo vplyvom vonkajších podnetov.

Vzácny fenomén

Medvedia matka sa ukladá k zimnému spánku spolu s mláďatami. Gravidné samice spravidla zalíhajú samy. Obdobie zimného spánku medveďa má jedno špecifikum.

Gravidné medvedice totiž vrhajú asi v polovici zimného spánku na sklonku januára a februára mláďatá. Medzi živočíchmi mierneho pásma je to vzácny fenomén, keďže medvedica privádza na svet mláďatá uprostred zimy.

Ich gravidita trvá 6 až 9 mesiacov, no vlastný vývoj zárodku po uhniezdení v maternici 8 až 10 týždňov, zvyšok tvorí latentná alebo utajená gravidita.

Medvieďatá sa rodia veľmi nevyvinuté a ich postnatálny vývoj je pomalý. Pri narodení vážia len pol kilogramu, sú slepé a pokryté krátkou juvenilnou srsťou s náznakom bieleho goliera.

Matka ich ohrieva vlastným telom, oči sa im otvárajú až po troch týždňoch. Čuch, ich najlepší zmysel, začína úplne fungovať až koncom druhého mesiaca. Mlieko, ktoré obsahuje až 20 percent tuku (ľudské len okolo 4 percentá), cicajú od troch do ôsmich mesiacov.

Matka s nimi vychádza zo zatepleného brloha až začiatkom apríla, teda o dosť neskôr ako samce a medvedice bez potomstva. Medvedia matka počas spánku, pôrodu a kŕmenia mláďat stratí takmer polovicu svojej hmotnosti.

Schopnosť medveďov prežiť niekoľko mesiacov bez príjmu tekutín, potravy a bez vylučovania trusu a moču sa stala jedinečnou a obdivuhodnou stratégiou v celej živočíšnej ríši.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×