Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ide z nich strach: mnohí pri pohľade na krampusov a perchtov utekajú

08.12.2017 Je ich plná krajina. Do konca decembra sa nejaký sprievod krampusov či perchtov kdesi nájde takmer každý deň. Naši susedia s nimi žijú z roka na rok čoraz intenzívnejšie.
Ide z nich strach: mnohí pri pohľade na krampusov a perchtov utekajú
12 fotografií v galérii
Masky nie sú agresívne len voči divákom, ale púšťajú sa aj do seba navzájom.
Autor fotografie: Vladimír Kampf

Čerti sú premnožení a sú všade. Oživenie dávnej tradície je neodolateľné napríklad v rakúskom Grazi. Tam sa pochod perchtov a krampusov konal v prvú decembrovú nedeľu.

Niekoľko desiatok skupín a niekoľko stoviek rohatých tam každoročne zúri uprostred mesta pod prísnou ochranou usporiadateľov a hasičov.

Hasiči dohliadajú najmä na pyrotechniku, s ktorou masky zavše neohrabane zaobchádzajú. Sú veľmi pozorní. Nič ich neprekvapí. Hadice majú vopred rozložené tak, aby mohli okamžite zasiahnuť.

Idea nad postavou

Najprv mi nešlo do hlavy, o čom to tí prezlečení krampusi a perchti „točia“. Akákoľvek odpoveď na otázku, prečo a načo sú im také šialené masky, sa vždy skomplikovala do filozofických úvah. Nič jednoduché. To naschvál.

Rohatí sú mýtus opradený nejasnými mýtmi o živote v živote, o mrazivej smrti a znovuzrodení nového života. Škoda riešiť.

Diablov zrodili Alpy. Vznikli vo fantázii ich obyvateľov, ktorí žili v ťažko dostupných horských údoliach ešte pred príchodom kresťanstva.

Nech sa páči, selfíčko s príšerou. Koho vám pripomína? 12 fotografií v galérii Nech sa páči, selfíčko s príšerou. Koho vám pripomína? Zdroj: Vladimír Kampf

Pre časť ľudí v sprievode znamená táto tradícia len príležitosť obliecť si párkrát v roku hrôzostrašnú masku a zabávať sa s kamarátmi. Nepotrebujú jej porozumieť.

Iní cítia, že to nie je len o zábave. Alpského diabla z prehistorických čias, ktorého reálnej existencii vďaka mýtickej atmosfére takmer uverím, nazývajú percht alebo krampus.

Dôležitý pritom nie je percht ako postava, hoci sa ich na jednom mieste zídu desiatky až stovky, ale percht ako samotná idea diabla, ktorú v tom množstve ľudkov prezlečených za perchtov vytvorí. Sú stvorení z fantázií a sú fantastickí.

Nejasný pôvod

Krampusi a perchti majú spoločný rodokmeň, v ktorom bolo aj niekoľko ďalších, dnes už takmer zabudnutých postáv ľudovej fantázie. Pôvod hrôzu naháňajúcich rohatých strašidiel je malým Rakúšanom nejasný.

Spred konca 16. storočia nie je o krampusoch či perchtoch žiadna písomná zmienka. To neznamená, že by predtým neboli. Od polovice 17. storočia už existovala ich tradícia na rádových školách.

Čosi ako biskupský festival. Vyzdobené vozy sprevádzali masky čertov a zvieracích masiek ako sprievod svätého Mikuláša. Ten dobrých odmeňuje a zlých si berú do parády práve čerti.

Cirkev s nimi občas mala problém a ich tmolenie sa ulicami a strašenie detí zakázala. V minulosti sa tejto zábavky v maskách mohli zúčastniť iba zdatní nezosobášení muži.

Fotogaléria
12
fotiek v galérii

To už dnes neplatí. Pod maskami je ktokoľvek. Aj ženatí chlapi, aj ženy, aj prisťahovalci. Nie je to však ľahké. Najmä tradičné drevené masky sú ťažké, kostýmy zo zvieracích koží teplé a tiež ťažké.

Mimochodom, maskám nie je až tak mrazivo, ako to opisujú ľudové múdrosti. Zlo je podľa nich silné, obzvlášť v zúrivej zime, a preto sa prejavuje v tejto veľmi realistickej podobe.

Ináč, tá podoba perchtov a krampusov ma vždy dostane. V tohtoročnom sprievode som náhle videl kus spravodajského tímu televízie JOJ. Spomedzi drevených „ksichtov“ sa na mňa najčastejšie škľabil Rišo Juriš. Občas okolo mňa prešiel Dano Levický Archleb alebo Jožo Kubáni...

Videl som v dave masiek aj kolegyňu Heňu Ďurovovú či politického nebožtíka Mikuláša Dzurindu. No nie ako svätého Mikuláša. Schválne, koho v podobách tých masiek vidíte vy?

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×