Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Populárny svätec: Mikuláš pomáhal prostitútkam a za vieru sa neváhal pobiť

07.12.2017 V pozadí sviatku, počas ktorého si deti dávajú do okien topánky alebo čižmy, stojí skutočná osoba biskupa Mikuláša.
Populárny svätec: Mikuláš pomáhal prostitútkam a za vieru sa neváhal pobiť
4 fotografie v galérii
Začiatkom 4. storočia bol Mikuláš ustanovený za biskupa v byzantskom meste Myra.
Autor fotografie: Shutterstock‎

Najobľúbenejší svätec spájaný s Vianocami, ochranca detí, námorníkov i prostitútok. Patrón Ruska, Grécka, Sicílie i Lotrinska. Jeho meno nesú viaceré mestá a kostoly aj na Slovensku.

Ja som len posol

Narodil sa v maloázijskej Patare (dnešné Turecko) niekedy v rozmedzí rokov 280 – 286 do zámožnej a nábožnej gréckej rodiny. Ešte nebol dospelý, keď mu obaja rodičia, Epifanius a Ioanna, zomreli.

Zanechali mu taký majetok, že by už chlapec nemusel pracovať. Rozhodol sa však pomáhať ľuďom, ktorí boli prenasledovaní a nemajetní. Zachránil mnoho odsúdených, ktorých vykúpil vďaka svojmu bohatstvu. Na svoje náklady dal dokonca postaviť nemocnicu.

Z jeho života je najznámejšia príhoda o vdovcovi, ktorý mal tri dcéry, no nemohol ich vydať, pretože mu chýbali peniaze na veno. Rozhodol sa pre zúfalý čin – poskytnúť ich na prostitúciu.

Mikuláš sa to dozvedel, zobral mešec peňazí a v noci ho dal mužovi do okna. Ako veno pre najstaršiu dcéru. To sa zopakovalo ešte dvakrát, zakaždým pre ďalšiu dcéru. Muž ho na tretí raz spozoroval, a tak odhalil totožnosť anonymného darcu.

Mikuláš jeho vďaku odmietol a údajne mu povedal: „Ďakuj Bohu, ktorý vás neopustil. Ja som bol len jeho posol.“

Na základe legendy o troch chudobných dievčatách sa zrejme odvodzuje ľudový zvyk v niektorých krajinách obdarúvať sa na sviatok tohto svätca drobnými darčekmi.

Myrský divotvorca

Začiatkom 4. storočia bol Mikuláš ustanovený za biskupa v byzantskom meste Myra (dnešné Demre v Turecku). Ako mnohých iných vyznavačov rozširujúceho sa nového náboženstva, kresťanstva, ho odsúdili a uväznili.

Po nástupe cisára Konštantína Veľkého a schválení Milánskeho ediktu, ktorým sa kresťanstvo zrovnoprávnilo s ostatnými vtedajšími náboženstvami a povolilo sa jeho beztrestné vyznávanie, boli všetci väznení kresťania prepustení na slobodu.

Ako biskup požíval tento muž veľkú autoritu, zasadzoval sa za oslobodenie na smrť odsúdených väzňov a zaslúžil sa o mierové urovnanie sporu medzi cisárskym vojskom a miestnym obyvateľstvom.

Žil svoj život medzi ľuďmi, nebol neprístupný a ani sa od nich neoddeľoval. Obetavosťou a zmyslom pre spravodlivosť si získal obľubu mnohých vrstiev obyvateľstva Myry a pripisuje sa mu aj vykonanie niekoľkých zázrakov.

Svätý Mikuláš, biskup z Myry, chváli deti. 4 fotografie v galérii Svätý Mikuláš, biskup z Myry, chváli deti. Zdroj: Getty Images

Legendy o biskupovi

Dávni životopisci v úsilí vyzdvihnúť jeho svätosť mali sklon prikrášľovať fakty a príbehy, ktoré o ňom ľudia rozprávali. Jeho kult sa začal šíriť najprv v Lýcii a neskôr, aj vďaka početným legendám, v celej Byzancii.

Podľa jednej z nich zachránil troch námorníkov, ktorí sa ocitli v zajatí bleskov a hromov na rozbúrenom mori.

Iná legenda hovorí, že Mikuláš sa často večer po zotmení prechádzal ulicami a pozoroval ľudí za oknami. Keď videl chudobnú ubiedenú rodinu s deťmi, ktorým nevedeli dať rodičia nič na večeru, do obloka im vložil jedlo, hračky i niekoľko mincí.

Jedna z najstarších legiend hovorí o záchrane troch rímskych vojvodcov. Títo bojovníci sa v Myre stali svedkami udalosti, pri ktorej Mikuláš zachránil nevinných pred popravou tým, že vytrhol katovi meč z rúk.

V čase, keď sa títo traja vojvodcovia sami stali obeťami veľkej intrigy, čakajúc na smrť volali Mikuláša na pomoc. Ten sa zjavil cisárovi Konštantínovi a hrozil mu, že ak sa ich poprava uskutoční, bude to mať následky. Podľa legendy vojvodcov pustili na slobodu.

Prečo 6. december

Mnohé zdroje udávajú, že Mikuláš zomrel 6. decembra. Pravdou je, že nie je známy ani presný rok, nieto ešte deň či mesiac jeho úmrtia. Vie sa iba, že zomrel v pokročilom veku niekedy medzi rokmi 345 až 351 v jeho biskupskom sídle v Myre, kde bol aj pochovaný.

Prečo sa teda na neho spomína každoročne práve 6. decembra? Jednoducho preto, že niektorý z pápežov nariadil sláviť spomienku na sv. Mikuláša práve šiesty decembrový deň.

V 11. storočí mesto Myra dobyli moslimovia, a tak sa v roku 1087 skupina moreplavcov rozhodla, že pozostatky biskupa prenesú do talianskeho prístavného mesta Bari.

História jednoznačne potvrdzuje, že príchod Mikulášových pozostatkov znamenal oživenie mesta a vyzdvihnutie jeho významu.

Je pozoruhodné, že úcta sv. Mikuláša je veľmi rozšírená najmä v Rusku a ostatných slovanských pravoslávnych krajinách a ruskí pútnici stáročia putujú v hojnom množstve do Bari k jeho hrobu. Vďaka tomuto svätcovi sa toto talianske mesto stáva centrom rôznych ekumenických aktivít.

Ktorý je pravý?

Do polovice júna tohto roku boli v Rusku vystavené relikvie sv. Mikuláša. Denne ich videlo až 30 000 ľudí. Dvanásteho júla sa vrátili naspäť do talianskeho Bari.

O to väčšie bolo prekvapenie, keď v októbri televízia BBC informovala o veľkom objave v Turecku. Tunajší archeológovia sa domnievajú, že sa im podarilo nájsť neporušenú hrobku svätého Mikuláša.

Mala by sa nachádzať pod kostolom v meste Demre na juhu Turecka. Až doposiaľ sa predpokladalo, že v 11. storočí jeho ostatky previezli do Bari na juhovýchode Talianska.

Najnovší objav súvisí s archeologickým výskumom, ktorý už 20 rokov prebieha v Demre. Vedci za pomoci georadaru zistili, že pod súčasným kostolom sa nachádzajú pozostatky staršieho chrámu a neporušená hrobka.

Pôvodný chrám v podzemí, v ktorom sa nachádza aj objavená hrobka, je podľa vedcov vo veľmi dobrom stave. Kvôli podlahovým kamenným reliéfom a mozaikám súčasného chrámu, ktoré budú v ďalšej fáze opatrne odstraňovať, je však zatiaľ nedostupný.

Archeológovia dúfajú, že vnútri hrobky by následne mohli nájsť neporušené Mikulášovo telo. Domnievajú sa pritom, že telesné pozostatky, ktoré boli v 11. storočí odvezené do Bari, patrili inému miestnemu kňazovi.

Prichádza Santa

Všetko sa to začalo v roku 1809, keď sa Newyorská historická spoločnosť rozhodla propagovať svätého Mikuláša a znovu obnoviť kresťanské tradície prvých holandských osadníkov mesta.

Títo osadníci v Novom svete však v skutočnosti nepokračovali vo svojich mikulášskych tradíciách, čo sa im rýchlo vypomstilo.

V tom istom roku spisovateľ Irving Washington uverejnil satirický opis dejín newyorských Holanďanov.

Paródia obsahovala opisy zábavného svätého Mikuláša fajčiaceho fajku, ktorý lietal nad korunami stromov a spúšťal sa dolu komínmi, aby poroznášal darčeky. Fikcia sa okamžite stala mestskou legendou.

Roku 1822 vyšla nesmierne populárna báseň C. C. Moora s názvom Návšteva svätého Mikuláša. Táto dala biskupovi nielen kožuch, sane a soba, ale zmenila aj dátum jeho návštev domácností na noc pred Štedrým dňom.

Ilustrátori a komerční umelci urobili zvyšok. Roku 1931 statný Santa Claus (z holandského mena pre svätého Mikuláša Sinterklaas) robil reklamu na Coca-Colu. V súčasnosti ho na rozdiel od biskupa Mikuláša pozná celý svet.

Populárna báseň C. C. Moora s názvom Návšteva svätého Mikuláša dala biskupovi nielen kožuch, sane a soba, ale zmenila aj dátum jeho návštev domácností na noc pred Štedrým dňom. 4 fotografie v galérii Populárna báseň C. C. Moora s názvom Návšteva svätého Mikuláša dala biskupovi nielen kožuch, sane a soba, ale zmenila aj dátum jeho návštev domácností na noc pred Štedrým dňom. Zdroj: Getty Images

Karikatúra Dedo Mráz

Zvláštne je to, že hoci medzi národmi sveta má svätý Mikuláš najväčšiu popularitu v Rusku, práve tu sa začal jeho kult potláčať a počas komunizmu vytvorili jeho umelú náhradu.

Vysoký, starý a bradatý ruský muž v zimnom kožuchu, s rukavicami a efektnou čiapkou držiaci v rukách bakuľu. Ded Moróz, vždy veselý a deti milujúci dedko starajúci sa aj o zasneženie rozsiahlych ruských plání a lesov. Lacná karikatúra biskupa.

Aj v Československu sa v 50. rokoch musel nový ľudovodemokratický režim vysporiadať s cirkevnou podstatou sviatku svätého Mikuláša, a tak nechali jeho postavu zmiznúť zo scény a podľa vzoru Sovietskeho zväzu ho nahradili Dedom Morózom.

Vegetarián so zlomeným nosom

Ako však vyzeral skutočný muž, ktorého sviatok oslavujeme každoročne začiatkom decembra? Skupina vedcov na základe jeho kostrových pozostatkov vniesla do veci viac svetla.

Prostredníctvom počítačových skenov, rádiológie, počítačovej tomografie a DNA testov vytvorili autentický model tváre tohto muža.

Mikuláš bol vysoký okolo 170 cm, jedával prevažne vegetariánsku stravu, mal tmavšiu pokožku, pomerne veľké oči hnedej farby, široké čelo, výrazné lícne kosti a pomerne veľký nos.

Ten mal navyše silne zdeformovaný, čo bol následok staršej bitky, do ktorej vyústila hádka s biskupom Áriom z roku 325 na nicejskom koncile. Tu sa biskupi pobili, pretože Árius popieral Kristovo božstvo.

Tradície a kult

Sviatok svätého Mikuláša sa v ľudových tradíciách a poverách spájal s vierou v bohatstvo. Obchodníci v ten deň radi uzatvárali zložité obchody.

Niekde sa považoval za patróna šťastného manželstva, modlievali sa k nemu slobodné dievčatá túžiace po ženíchovi. Podľa inej legendy oživil zavraždené deti, odtiaľ pochádza ľudová viera, že pomáha rodičkám v ťažkej chvíli.

V súvislosti s týmto sviatkom sa prv konali mikulášske trhy. Na nich predávali rozličné pečivo, figúrky a iné drobné hračky typické pre toto obdobie. Boli zo sušeného ovocia, nepálenej hliny alebo z kúskov dreva.

Tento svätec získal rýchlo nadnárodné postavenie a stal sa patrónom mnohých miest ako Bari, Amsterdam a New York.

Pomenúvali po ňom mestá, u nás napríklad Liptovský Mikuláš, Borský Mikuláš, v Anglicku St. Nicholas a vo Francúzsku po ňom nazvali mestečko Saint Nicolas de Port.

Vo východnej cirkvi je Mikuláš po Panne Márii najuctievanejší svätec. V rímskokatolíckej, gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi mu zasvätili mnoho chrámov a kostolov.

S jeho menom je spojené číslo 3. Výtvarne je vyobrazovaný ako muž v biskupskom odeve, ktorý drží 3 mešce peňazí, 3 chleby, 3 jablká, loď, kormidlo alebo kotvu.

Všeobecne sa v cirkvi jeho sviatok slávi 6. decembra a kresťanom tento sviatok pripomína, že Boh im dáva každý deň množstvo darov bez toho, aby si ich niečím zaslúžili.

V gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku je veľmi uctievaný a v liturgických knihách nájdete nielen spomienku na „nášho otca svätého Mikuláša Divotvorcu“, ale aj spomienku na prenesenie jeho pozostatkov z Myry do Bari, ktorá je slávená každoročne 9. mája.

Tiež je patrónom rôznych profesií. Za svojho ochrancu ho považujú lekárnici, pekári, obchodníci, majitelia záložní, námorníci, rybári, prostitútky, lukostrelci, právnici, voňavkári a väzni. No je najmä patrónom detí a študentov.

Predzvesť Vianoc

Z Vianoc sa stala tá najlepšia reklama lákajúca ľudí na nakupovanie. Prichádzajú k nám prostredníctvom obchodov čoraz skôr a vianočné reklamy nás deň po dni valcujú až do Štedrého dňa.

Predvianočné tradície sa však začínajú až prvou adventnou nedeľou a zahŕňajú aj sviatok biskupa Mikuláša. Uctievanie tohto sviatku a udržiavanie tradície si deti neskôr v dospelosti prenesú do vlastných rodín.

 

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×