Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Andrej Bičan: Choré deti je ľahšie zaujať, ako deti mimo nemocnice

07.12.2017 Sto Slovákov sme sa opýtali a hľadali odpoveď na otázku, kto rozdával deťom v Detskej fakultnej nemocnici v Bratislave mikulášske balíčky. Nájsť odpoveď bolo ťažšie, než sa zdalo.
Andrej Bičan: Choré deti je ľahšie zaujať, ako deti mimo nemocnice
6 fotografií v galérii
Radosť z balíčkov bola viditeľná.
Autor fotografie: Miro Miklas

Keď sme Andreja Bičana (41) požiadali, aby sa ujal práce Mikuláša a pomohol Život-u rozdať v detskej bratislavskej nemocnici sladkosti chorým deťom, neváhal ani chvíľu. Úlohu si zodpovedne nacvičoval už ráno v ateliéri pri fotení titulnej strany.

Prinesený kostým Mikuláša si sám rozbalil a bez pomoci sa doň navliekol rýchlosťou blesku.

Chvíľu sme zápasili len s nafukovacím bruchom, ktoré si akosi nevedelo nájsť na Andrejovom štíhlom tele správne miesto a chvíľami to vyzeralo, akoby mal pod kabátom sane, soba, Snehulienku aj vrece s darčekmi.

Hoci sme mali pre moderátora pripravené aj parádne čižmy, po akých by chňapol každý Santa Claus, on uprednostnil svoje kapce, v ktorých prišiel na fotenie. Nefalšované, futrované, na zips – také, aké nosili kedysi naši starí rodičia.

Andrej však vyhlásil, že do auta na šoférovanie niet lepšej obuvi, a keď boli dobré pre naše babičky, sú dobré aj pre neho. Nemôže v nich vraj len skočiť do mláky.

Keď si navliekol kostým, bradu, vlasy, čiapku a nasadil okrúhle okuliare s kovovým rámom, pred zrkadlom stál Mikuláš. Andrej Bičan sa niekam vyparil. Prezrádzal ho len hlas, keď si na celý ateliér spieval a svoj spev sprevádzal hlasným zvonením na zvonec, ktorý sme, bohužiaľ, tiež požičali.

Aj v detskej nemocnici sa oslavujú Vianoce, už majú nachystaný stromček. 6 fotografií v galérii Aj v detskej nemocnici sa oslavujú Vianoce, už majú nachystaný stromček. Zdroj: Miro Miklas

„Keď sa vidím v zrkadlee, som so sebou spokojnýýý.“ Andrej očividne nespoznával sám seba.

„Mikuláša v tomto kostýme mohol robiť asi ktokoľvek,“ konštatoval spod záplavy bielych fúzov a vlasov. Boli sme zvedaví spolu s ním. Spoznajú malí pacienti, kto je Mikuláš, ktorý im priniesol darčeky?

Misia splnená

Poobede v detskej fakultnej nemocnici sa situácia zopakovala. Andrej sa bleskovo prezliekol v kancelárii hovorkyne DFNsP Dany Kamenickej a na chrbát si vyhodil veľké vrece s darčekmi.

Počas cesty po vytipovaných oddeleniach podal slušný športový výkon. Vrece sme totiž skúšali vliecť aj my, vážilo asi tonu. Aj preto sme zvyšné balíčky radšej vozili za Andrejom na vozíku a priebežne ich dopĺňali do vreca.

Hneď ako vhupol do kostýmu, okamžite sa opäť prevtelil do úlohy Mikuláša. Na nemocničnej chodbe sa ozývalo jeho hlasné „Tam rástla krásna jedlička“ a s intenzívnou hudobnou produkciou pokračoval aj vo výťahu.

„Jéj, Andrej Bičan prišiel. Spoznala som vás podľa hlasu,“ s potešením konštatovala sestrička pri dverách ortopédie. Misia teda bola splnená.

Jeden človek známeho moderátora a herca v mikulášskom prestrojení spoznal. Netušili sme len, že do konca poobedia ich veľa nepribudne.

Jasná voľba

Na detskej ortopédii vládlo v piatok 1. decembra poobede ospanlivé ticho. Nemohli sme čakať, že deti povybiehajú z izieb a budú nadšene vítať Mikuláša. Na mieste, kde ležia malí pacienti po operáciách kĺbov či kostí, ich veľa na chodbách nestretnete.

Museli sme ísť teda my za nimi do izieb. V prvej z nich nás čakal prekvapený pohľad Rona. Pekný tínedžer so zasadrovanou nohou sa práve zobudil a chvíľu očividne váhal, či sa mu Mikuláš, ktorý prišiel s päťdňovým predstihom, sníva, alebo nie.

Márne sa Andrej snažil, Ron ho nespoznal ani po odmaskovaní. 6 fotografií v galérii Márne sa Andrej snažil, Ron ho nespoznal ani po odmaskovaní. Zdroj: Miro Miklas

„Ležať v nemocnici sa oplatí, tu chodí Mikuláš skôr,“ vyhlásil Andrej a povedal vetu, ktorú počas poobedia ešte niekoľkokrát zopakoval.

„Sto Slovákov sme sa opýtali a teraz hľadáme päť najčastejších odpovedí na otázku, kto je Mikuláš!“ predniesol hlasom dobre známym z televíznej súťaže Piati proti piatim.

Ron mu odpovedal nechápavým pohľadom.

„Vieš, kto je Mikuláš?“ Chlapec si ho premeriaval, ale očividne mu nič nenapadlo.

„Poznáš Andreja Bičana?“ dal Andrej posledný pokus. „Nie,“ skonštatoval Ron bez váhania.

„Máš pravdu, veď ja som Mikuláš,“ zakontroval Andrej, odovzdal balíčky a pokračovali sme v mikulášskej jazde.

Napriek dokonalému maskovaniu zaujal však aj dospelých. Mamičke, ktorá sa rozhodla zarecitovať namiesto svojej dcéry Spadla hruška zelená, sa filozoficky opýtal, či je podľa nej lepšie dostať mikulášsky balíček alebo roxorom po krížoch.

Voľba bola jasná a na chodbu nás vyprevádzal veselý smiech.

Daj ešte

Hoci mu v kostýme muselo byť veľmi teplo, Andrej ani na okamih nestrácal dobrú náladu a podarilo sa mu rozosmiať desiatky detí.

V jednej z ďalších izieb okrem pekného dievčatka, ktoré bolo z príchodu Andrej Bičana nadšené (aspoň ono ho spoznalo okamžite :)), ležal aj asi päťročný chlapček s bolestným výrazom na tvári.

Jeho mama nás potichu upozornila, že jej malý syn je tesne po operácii a nevie, či vôbec bude chcieť komunikovať. Chlapčeka prítomnosť Mikuláša skôr desila ako tešila a zrejme aj pre náhly rozruch okolo jeho postieľky mal slzy na krajíčku.

Andrej si však zložil čiapku, aby nepôsobil na malého strašidelne, naklonil sa k nemu a z vreca vyčaroval balíček. Lesklý obal chlapčeka zaujal a rozhodol sa, že plač ešte na chvíľu odloží. Andrej mu ho podal a chlapček ho chytil do ruky.

„Povedz ďakujem,“ vyzvala ho mama.

„Nie, nehovor ďakujem. Povedz daj ešte,“ radil mu Andrej.

Chlapček sa rozhodol, že poslúchne Mikuláša a pošepkal: „Daj...“

Andrej mu podal aj druhý balíček a chlapec sa zasmial. Pochopil vtip a aj to, že tento Mikuláš bude asi poriadny beťár. Z bolestnej grimasy, s ktorou nás vítal, bol pri odchode šťastný výraz a ten za dupľu od Mikuláša určite stál.

Malý Števko si tiež vyskúšal Mikulášovo čarovné: „Daj ešte...“ 6 fotografií v galérii Malý Števko si tiež vyskúšal Mikulášovo čarovné: „Daj ešte...“ Zdroj: Miro Miklas

Veríte na Mikuláša?

V poslednej izbe na ortopédii nás vítala vysoká tínedžerka v okuliaroch, ktorej sa Andrej rozhodol vykať.

„Veríte na Mikuláša?“ opýtal sa prísne.

„Asi verím, pán Bičan,“ odpovedalo mu dievča so smiechom.

„Tak vám nič nedám,“ vyhlásil Andrej.

„Prečo?“ zaujímalo sa dievča.

„Lebo vám neverím, že veríte. Podľa mňa neveríte, hoci hovoríte, že veríte, a teda mi nehovoríte pravdu!“ zvýšil Mikuláš hlas.

„Ja už teda fakt neviem, čo mám povedať,“ rezignovalo dievča s úsmevom.

Mikuláš dievčinu pred odovzdaním balíčka dokonale poplietol, a keď ho požiadala o spoločnú fotku, Andrej sa jej opýtal: „Chcete fotku s Mikulášom, keď naňho neveríte? Alebo s Andrejom Bičanom, ktorému veríte, že nie je Mikuláš?“

Ešte spoločná selfie a bez ujasnenia totožnosti sme s kopou energie a nevyhnutným spevom pokračovali k ďalším deťom.

Hromadné vítanie

Na urologickom oddelení si Mikuláš aj vďaka balíčkom získal niekoľko fanúšikov a urobil si zopár fotografií s ich mamičkami. Na II. detskej internej klinike, kde sa liečia deti s rôznymi diagnózami, ho vítali všetci malí i väčší pacienti, ktorí mohli vyjsť zo svojich izieb.

Návštevu Mikuláša, ktorý namiesto toho, aby vyžadoval pesničky a básničky od nich, spieval a recitoval sám, si nedali ujsť. Potešil Tamarku, Marcusa, malého Jurka, Števka, Máriu, ale aj ich rodičov, ktorí spolu s nimi trávia dni a týždne v nemocnici.

Zvyšné balíčky tam budú čakať na ďalšie mikulášske akcie a dostanú sa k ďalším deťom, ktoré sa v nemocnici možno nečakane či plánovane ocitnú v najbližších dňoch.

Andrej, ktorý má sám tri deti, dospelého syna Michala a dcéry Annu a Ninu, tvrdí, že zaujať deti v nemocnici je možno jednoduchšie ako tie zdravé.

Hoci Mikuláš prišiel o päť dní skôr, jeho príchod potešil deti aj rodičov. 6 fotografií v galérii Hoci Mikuláš prišiel o päť dní skôr, jeho príchod potešil deti aj rodičov. Zdroj: Miro Miklas

„Deti mimo nemocnice majú tisíc možností, ako sa zabaviť. Môžu ísť von, zahrať si hru, pozerať televízor, hrať vonku futbal s kamarátmi, ísť k počítaču, za bratom. Dieťa v nemocnici je odkázané na toho, kto za ním príde.

Každý, kto ležal v nemocnici, vie, že je to najmä nekonečná nuda. A každý príjemný zážitok môže tú nudu rozbiť a spraviť pobyt znesiteľnejším.

Možno si po odchode z nemocnice deti nespomenú len na to, že im tam pichali injekcie, ale aj na to, že prišiel Mikuláš päť dní pred termínom a bolo veselo,“ povedal Andrej cestou späť do kancelárie hovorkyne.

Odpoveď na otázku pre sto Slovákov, kto bol Mikuláš, čo dával deťom balíčky v detskej nemocnici, totiž od začiatku nebola podstatná. Dal im ich človek, čo si na ne urobil čas bez honoráru, priviezol sa vlastným autom a ešte pred poobedím s deťmi v nemocnici zvládol aj náhle ošetrenie u zubára.

Napriek tomu bol po celý čas milý a vľúdny k deťom aj k ich rodičom. Preto si môže ďalej spievať – keď sa vidím v zrkadle, som so sebou spokojný.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×