Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

So psoriázou žije 30 rokov: Zažil som primitívnu liečbu, aj čudné pohľady ľudí

06.12.2017 Luboš (47) trpí psoriázou už takmer tri desiatky rokov. Choroba mu postihla nechty i kĺby. Liečba podľa neho ide dopredu.
So psoriázou žije 30 rokov: Zažil som primitívnu liečbu, aj čudné pohľady ľudí
4 fotografie v galérii
Ľuboš žije so psoriázou až 30 rokov.
Autor fotografie: Miro Miklas

Luboša postihla psoriáza ako dvadsaťročného vojaka základnej služby. „Prechodil som vtedy zápal priedušiek a zápal pľúc,“ priznáva. Nevyliečená infekcia naštartovala autoimunitné ochorenie v plnej paráde.

„Hlavu som mal jednu veľkú šupinu,“ spomína Luboš na príznaky, ktoré sa nedali prehliadnuť. Lekár ho poslal so svrbiacou hlavou, plnou začervenaných ložísk, do vojenskej nemocnice v Plzni.

„Spomínam si, že mi naordinovali salicylové masti a pokožku hlavy som si mal umývať dechtovým šampónom,“ hovorí Lubo o liečbe ochorenia pred mnohými rokmi.

Odvtedy sa psoriáza stala jeho vernou spoločníčkou. „Hospitalizovali ma veľakrát. V nemocnici som ležal aj dvakrát do roka,“ hovorí o nepríjemných dôsledkoch autoimunitného ochorenia.

Psoriáza sa ozvala vždy, keď prekonal virózu alebo streptokokovú infekciu.

„Vtedy sa mi vyhádzali ložiská na rukách, predlaktiach, predkoleniach,“ ukazuje mapy začervenanej kože, ktoré vidno aj dnes.

Šupinky na nich nemá, Luboš si ustavične zapálenú kožu pravidelne premasťuje, aby sa šúpala čo najmenej.

„Zhoršuje sa to, keď sa spotím, alebo keď je upršané a sychravé počasie. Vtedy ložiská vystúpia a sú výraznejšie. Dobre mi robí slnko, v lete je choroba miernejšia,“ hodnotí správanie sa nevyspytateľnej psoriázy.

Psoriázu nechtov odhalí špeciálny ultrazvuk. 4 fotografie v galérii Psoriázu nechtov odhalí špeciálny ultrazvuk. Zdroj: Archív J. B.

Až u reumatológa

Aj Luboš sa podpisuje pod to, že psoriáza je pre mnohých ľudí vážnym spoločenským hendikepom.

„Ja som pre ochorenie našťastie problémy v práci nikdy nemal. Keď však chodím po ulici a vidno mi ložiská psoriázy na rukách či nohách, ľudia sa dívajú veľmi čudne.

Nie je to nákazlivá choroba, to však nikomu nevysvetlíte. Preto nosím iba dlhé rukávy a nikdy si neobliekam krátke nohavice. Hoci nohy na to mám,“ smeje sa Luboš, ktorý ochorenie zvláda zrejme aj vďaka svojej optimistickej povahe.

Patrí medzi tých psoriatikov, ktorí majú postihnuté aj nechty a kĺby. „Začalo sa to nenápadne pred pár rokmi. Najskôr mi napuchli kĺby na rukách a palce na nohách. Odvtedy artritída sprevádza každé vzplanutie psoriázy,“ hovorí Luboš.

Vôbec netušil, že opuch a bolesti kĺbov môžu súvisieť so psoriázou. „Netušil som, že existuje psoriatická artritída. Dozvedel som sa to až u reumatológa. Veľa ľudí to vôbec nevie,“ tvrdí Lubo, ktorý pre psoriázu a artritídu chodí každoročne do kúpeľov.

„Podrží ma to tri, štyri mesiace v lepšej kondícii. A, samozrejme, musím brať lieky. Ráno sa prebúdzam celý stuhnutý a poriadnu chvíľu trvá, kým sa rozhýbem,“ opisuje svoj začiatok dňa.

Luboš má ložiská psoriázy okrem kĺbov prstov aj na bedrových kĺboch, kolenách a členkoch. Psoriáza na nechtoch u neho nie je veľmi viditeľná, len pri lepšom pohľade vidieť priehlbinky, akoby malé bodky v nechtovom lôžku.

Lubošovi diagnostikovali psoriázu na kĺboch ultrazvukom. V Národnom ústave reumatických chorôb v Piešťanoch dnes majú k dispozícii ultrazvuk so špeciálnou hlavicou, ktorý odhalí drobné stopy psoriázy aj na nechtových lôžkach.

Je to dôležité zistenie, pretože práve psoriáza nechtov môže byť signálom, že ochorenie napadne aj kĺby.

Luboš po rokoch života s chorobou odkazuje ľuďom, ktorí majú podozrenie na toto ochorenie: „Určite choďte čo najskôr k lekárovi. Psoriáza sa bez liečby nezlepší, bude to len horšie. Je to skrátka verná spoločníčka, ktorú nie je dobré zanedbávať.“

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×