Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pri psoriáze imunitný systém napáda kožu, kĺby aj nechty

06.12.2017 Červené šupinaté ložiská, svrbenie a bolesť kože, poškodené nechty, ktoré si každý všimne a boľavé kĺby – to všetko dokáže „vyviesť“ telu psoriáza.
Pri psoriáze imunitný systém napáda kožu, kĺby aj nechty
4 fotografie v galérii
Autor fotografie: Shutterstock

Psoriáza je chronické zápalové ochorenie celého organizmu, ktoré sa viditeľne prejavuje na koži. Zaraďuje sa medzi autoimunitné ochorenia, pri ktorých sa imunitný systém obráti proti vlastnému organizmu.

Postihuje približne 2 až 3 percentá európskej populácie, na svete je postihnutých približne 80 miliónov ľudí.

Hoci psoriáza neohrozuje život, ľudia s touto chorobou majú vyššie riziko vzniku a rozvoja cukrovky, artritídy, srdcových chorôb a depresie. Psoriáza sa môže prejaviť v akomkoľvek veku, najčastejšie sa prvýkrát objaví v puberte či mladosti vo veku 15 až 35 rokov.

Nedá sa vyliečiť, no je to liečiteľné ochorenie. Pri vhodnej liečbe môže ustúpiť a nemusí sa prejaviť roky. Nie je to však niečo, čo zmizne samo od seba.

Ochorenie má fázy zhoršenia a zlepšenia. Niekedy skutočne ustúpi aj na dlhé obdobia, hovorí sa tomu remisia. U niektorých chorých sa tieto obdobia opakujú v cykloch.

Vzplanutia psoriázy u nich spúšťajú určité faktory: stres, gravidita, infekcia. Môže sa tiež zhoršovať v určitých obdobiach roka, často je to v zime, keď sa koža viac namáha a vysušuje.

Spúšťačom infekcia

Psoriáza je zápalové ochorenie a príčinou býva genetická porucha imunitného systému. V dôsledku zápalu sa kožné bunky v postihnutých oblastiach obnovujú počas 3 až 6 dní, namiesto bežných 28 dní. To vedie ku vzniku zhrubnutých šupinatých ložísk.

Častým spúšťačom psoriázy u detí je streptokoková infekcia. Psoriáza sa niekedy objaví prvýkrát napríklad po zápale mandlí alebo stredného ucha. Stres tiež môže významne ovplyvniť prvé vzplanutie psoriázy a zhoršuje priebeh ochorenia.

Vyššie riziko vzniku psoriázy je aj pri zlom životnom štýle – teda pri obezite, nadmernej konzumácii cigariet a alkoholu. Vzplanutie psoriázy môže spôsobiť aj sezónna zmena počasia či nadmerné trenie kože o oblečenie.

Červeň a šupiny

Najbežnejšími príznakmi sú ložiská zhrubnutej červenej kože, ktoré sú pokryté striebristými šupinami. Psoriáza sa často podpisuje aj na psychike pacienta.

Postihnutí trpia nezriedka depresiami, dokonca uvažujú o samovražde. Často nie sú schopní nájsť si partnera a viesť normálny partnerský aj sexuálny život.

Pracovné schopnosti ľudí so psoriázou sú obmedzené, a to nielen samotným ochorením, ale aj spôsobom liečby. Nutné je časté premasťovanie, lieky majú aj vedľajšie účinky. Málokto vie, že psoriáza je zápalové reumatoidné ochorenie, môže teda postihnúť aj kĺby.

Zdravá koža nie je samozrejmosť. 4 fotografie v galérii Zdravá koža nie je samozrejmosť. Zdroj: Shutterstock

Nie každý pacient so psoriázou má však postihnutý pohybový aparát. Psoriatická artritída vzniká často až po rokoch od objavenia sa kožných príznakov.

Najčastejšie začínajú psoriáza aj artritída súčasne a iba zriedka sa stáva, že zápal kĺbov predchádza psoriatickým prejavom na koži.

U takmer štvrtiny pacientov so psoriázou sa vyvinie psoriatická artritída. Choroba sa začína nevýraznými bolesťami a opuchom jedného alebo viacerých kĺbov, šľachových úponov alebo zápalovými bolesťami chrbtice. Takýto pacient patrí do rúk špecialistu – reumatológa.

Bodkované nechty

Signálom nekontrolovaného zápalu a ťažších foriem ochorenia je psoriáza nechtov. Aj veľa pacientov s ľahšími formami psoriázy má však postihnuté nechty.

„U 80 až 90 percent pacientov sa môžu vyskytnúť problémy s nechtami. Niekedy sa objavujú hneď a počas celej liečby nemiznú, inokedy sa objavujú a zase strácajú. Typickými zmenami na nechtoch sú malé poklesnutia nechtovej platničky, čo sa prejaví tvorbou malých jamiek v nechte.

Ochorenie teda vytvára akoby bodkované nechty alebo na nich tvorí takzvané olejové škvrny – ohraničené žltohnedé odlupovanie nechtovej platničky,“ vysvetľuje prof. MUDr. Juraj Péč, CSc., prednosta Dermatovenerologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine.

Psoriáza nechtov často uberá na sebadôvere ľuďom, ktorí ňou trpia, dokonca vyvoláva pocit hanby. Títo ľudia sa často obmedzujú v gestikulácii a zdráhajú sa pozdraviť potrasením ruky.

Mnohí sú obmedzení v zamestnaní a majú problém aj s domácimi prácami. Písanie na klávesnici, držanie príboru pri jedle či klopkanie nechtami po stole im dokonca spôsobujú bolesti. Práve psoriáza nechtov často signalizuje, že sa ochorenie prejaví aj na kĺboch.

„Príznaky psoriatickej artritídy sa u ľudí, ktorí majú postihnuté nechty, objavujú až trikrát častejšie. Ochorenie sa dá včas diagnostikovať pomocou USG vyšetrenia postihnutých kĺbov,“ vysvetľuje MUDr. Martin Žlnay, PhD., reumatológ z Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch.

Dostupná liečba

„Liečba psoriázy nechtov je trochu ťažšia ako pri psoriáze kože. Ak by sme sa pozreli na čísla, prejavy na nechtoch sa podarí zmierniť asi v polovici prípadov. Ak nezaberá lokálna liečba, treba vyskúšať systémovú. Najúspešnejšia však zostáva biologická liečba,“ vysvetľuje profesor Péč.

V súčasnosti majú pacienti k dispozícii viaceré možnosti. Pri miernejšej forme psoriázy sa začína s aplikáciou rôznych mastí a krémov. Tie často potláčajú zápal, hydratujú kožu alebo zmierňujú svrbenie.

Zvyčajne nasleduje fototerapia – terapia svetlom. Používa sa v prípade, keď už lokálna liečba nezaberá a pacient ešte nechce alebo nemôže užívať celkovú liečbu. Vyžaduje si však veľa času a pravidelné návštevy nemocnice.

Pri systémovej liečbe pacient dlhodobo užíva lieky – najčastejšie vo forme tabliet. Odborníci však varujú, že je veľmi dôležité sledovať stav pacientových obličiek a pečene.

Možnosti uzatvára biologická liečba. Tá zasahuje do imunologických procesov v tele a blokuje ich, čím spomaľuje priebeh ochorenia a jeho aktivitu. Dlhodobo je bezpečnejšia a môže sa bez väčších problémov používať niekoľko rokov.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×