Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Starostka Kláštora pod Znievom: Nechcem, aby veľké veci zažívali iba ľudia v Bratislave

05.12.2017 Dnes dedina, kedysi mestečko. Kláštor pod Znievom býval na striedačku pupok regionálneho sveta aj zabudnutá obec. Vždy sa tu však našiel niekto, kto urobil krok vpred.
Starostka Kláštora pod Znievom: Nechcem, aby veľké veci zažívali iba ľudia v Bratislave
21 fotografií v galérii
Erika Cintulová
Autor fotografie: Vladimír Kampf

Do dediny prišiel na besedu europoslanec Richard Sulík. Na debate s občanmi vysvetľuje svoj pohľad na slovenskú politiku, Európsku úniu a svet.

Je sobota, občas je vonku sychravo, občas slnečno. Ktosi píli drevo, iný zasa upratuje v záhrade.

Do dediny prišiel okrem Sulíka aj cirkus. Šapitó má postavené za múrom bývalého kláštora a kostola premonštrátskej prepozitúry, o ktorom prvá písomná zmienka pochádza z roku 1251. Z druhej strany stanu je malý supermarket a nová požiarna zbrojnica.

Staré sídlo požiarnikov stojí uprostred obce na potoku. Je to unikátna stavba s unikátnym systémom prania hadíc. Potok tečie priamo pod budovou.

Popravený richtár

Dedina má v súčasnosti 1 640 obyvateľov a mladú starostku. Tunajší richtári to nikdy nemali ľahké. Najhoršie dopadol richtár Kračun. V roku 1650 odmietali mešťania poddanské povinnosti. Nepáčilo sa im furmančiť na stavbu trnavského kolégia.

 

Prepošt dal uväzniť richtára Kračuna. Zvláštny súd odsúdil všetkých mešťanov na smrť. Nakoniec v roku 1666 popravili „iba“ richtára a dvoch prísažných. Mešťania museli podpísať potupný protokol a vzdať sa mestských privilégií.

Neplakala v kúte

Erika Cintulová (30) má jedného manžela Silvestra a dve deti: Silvinku (9) a Dorotku (3). Je mladá, pekná a je starostka.

V posledných voľbách do VÚC v okrese Martin zožala mimoriadny úspech a vyhrala s veľkým náskokom. Na prvý pohľad vidno, že ju táto práca baví a ženie vpred. Len tak neobsedí.

Na kopci za dedinou je kalvária a na jej vrchole kostol Sv. Kríža. 21 fotografií v galérii Na kopci za dedinou je kalvária a na jej vrchole kostol Sv. Kríža. Zdroj: Vladimír Kampf

Skôr, než sa usadila do starostovského kresla, si práve dokončovala advokátsku koncipientúru. Skončila tesne pred advokátskymi skúškami.

Ešte predtým sa od šestnástich rokov venovala modelingu. Precestovala kus sveta. Bola s tým vraj spojená kopa skúseností, ktoré teraz zúročuje vo svojej funkcii.

„Vďaka skúsenostiam z modelingu sa viem rýchlo rozhodovať v kritických chvíľach. Zažila som aj situáciu, keď som sa ocitla na druhom konci sveta so spiatočnou letenkou o tri mesiace. Nefungoval mi mobil a nikto ma nečakal.

Človek vtedy nesmie panikáriť. Musí rozmýšľať. Zastavila som nejakého pána, požičala si od neho telefón a zisťovala som, čo sa deje. Chvalabohu, tí, ktorí mali po mňa prísť, len zostali trčať v strašnej zápche. Neplakala som v kúte...“

Špecifikom Kláštora pod Znievom je dnes dedina s črtami mestečka s honosnejšími domami. Mestečko Zniev dostalo v roku 1266 od kráľa Bela IV. prvé mestské práva v Turci. Bratia premonštráti sa činili. Na rozvoji obce im záležalo.

Asi to ešte nikto nezrátal, ale Kláštor pod Znievom je na pohľad obec s najväčším počtom pamätných tabúľ na domoch. Narodila sa tu kopa osobností.

Keď sa pýtam starostky, či sú medzi súčasnými celebritami nejakí Kláštorčania či Kláštorčanky, len krúti hlavou. Nikto jej nenapadá. Ani pracovníčke vedľa v kancelárii.

Aby sa dobre žilo

„Každá obec potrebuje odhodlaných ľudí, ktorí sú pre ňu ochotní niečo robiť, ako soľ. Žijeme v uponáhľaných časoch, zamestnáva nás práca a rodina. Zohnať dobrovoľníkov je ťažké. Práca jedných priťahuje druhých.

Myslím, že to u nás máme dobre naštartované. Mám veľmi dobrú skúsenosť s angažovanosťou ľudí. Počas tohtoročných ľadových povodní som nevychádzala z údivu. Vy­zvala som cez obecný rozhlas občanov, aby prišli rozbíjať ľady, nech nemáme v strede obce potopu.

To množstvo ľudí, ktoré prišlo pomáhať, bolo úžasné. Už sme zomknutí. Vieme sa dať dokopy či je dobre, či je zle,“ pochvaľuje si starostka.

Unikátna zbrojnica uprostred obce má takmer stopäťdesiat rokov. 21 fotografií v galérii Unikátna zbrojnica uprostred obce má takmer stopäťdesiat rokov. Zdroj: Vladimír Kampf

Ľudia vraj spočiatku nechodili len tak sami od seba. Erika Cintulová im najprv musela sama ukázať, čo všetko sa dá. Jednoducho fungovala tak, že si niečo vymyslela a potom to sama urobila. Väčšinou s manželom, pretože nikomu inému sa do toho veľmi nechcelo.

„Ľudia zrazu videli, že v malej obci sa dajú robiť veľké veci. Začali byť na to hrdí a začali sa zapájať. Neviem, či o sebe môžem povedať, že som maximalistka.

Keď máme napríklad Beh na Zniev, tak nechcem, aby to bol iba nejaký vidiecky beh. Ja nechcem, aby veľké veci zažívali iba ľudia v Bratislave a niekoľkých mestách Slovenska. Chcem, aby naša dedina žila naplno.

Napríklad beh nám preto komentoval Slávo Jurko a hneď vyzeralo všetko zaujímavejšie. Komentoval aj náš kláštorský futbal. Diváci boli nadšení.“

Rodičia pani starostky si pamätali z detstva, ako do dediny počas jarmoku prichádzali kolotoče. Bolo síce sychravo, hmlisto, ale boli tam.

„Nie každý má možnosť cestovať za kolotočmi či koncertmi. Nie každý má na vstupenky. Ja som chcela, aby to ľudia zažili tu. Jeden rok sme usporiadali jarmok a o rok neskôr sme na ňom mali už vyše 30 000 ľudí a kapelu Boney M. Bola to riadna masovka.

Na sláve získali aj naše cyklistické preteky, ktoré sú najstarším neetapovým pretekom na Slovensku. Niektoré veci sa snažím posunúť a doplniť, niektoré som rozbehla sama. To všetko pre to, aby sa v Kláštore dobre žilo.“

Starostka si pochvaľuje, že má v obci ľudí, ktorí ju skvele reprezentujú. „Výraznou postavou je Elena Majtánová, ktorá, kým neochorela, robila sprievodkyňu v obci a viedla kroniku. Dúfam, že sa nám čoskoro uzdraví.

Máme tu posledného olejkára a bylinkára Pavla Mazúra. Jeho špecialitou sú rakytníkové bobule v mede. Pán Pavol Pyšný je zasa skvelý košikár a rezbár. Okrem toho tu máme nadšenú astronómku pani Žilinskú, ktorá nám do dediny dotiahla aj profesora Jiřího Grigara...“ vymenúva.

Sobotné umývanie pozláteného patróna hasičov. 21 fotografií v galérii Sobotné umývanie pozláteného patróna hasičov. Zdroj: Vladimír Kampf

Vyrazení sprostredkovatelia

Rímski cisári dobre vedeli, že musia dať ľudu chlieb a hry, aby bol spokojný. Starostka Cintulová sa preto nestará iba o kultúrne vyžitie, ale aj o každodenné potreby.

„Musíme svietiť a kúriť,“ usmieva sa. „Snažíme sa šetriť. Preto sme vymenili verejné osvetlenie, zatepľujeme a meníme kúrenie. Keď ušetríme, môžeme si dovoliť viac investovať do iných vecí, ktoré potrebujeme. Napríklad do kvalitných ciest.“

Na všetky veľké plány treba mať peniaze. Ak by obec žila iba z rozpočtu, tak by na mnohé veci nemala.

„Náš investičný rozpočet je približne 80 000 eur ročne. Máme rozbité cesty, niektoré budovy nám padajú na hlavu, k tomu potrebujeme riešiť kanalizáciu, nové chodníky... 80 000 eur nie je nič. Snažíme sa hľadať zdroje a písať projekty.“

Po tom, čo sa dostala do kancelárie starostu, okrem toho, že vymenila nábytok za historické kusy, vyrazila aj sprostredkovateľov fondov a grantov, ktorí si nechávajú nehorázne percentá za „vybavenie“ peňazí.

Projekty si podávajú sami. „Máme na úrade šikovné dievčatá. Dobre nám to funguje aj bez sprostredkovateľov. Veľa vecí sa snažím riešiť osobne, pretože človek, ktorému volám, si ma na prvý raz ani len nedokáže predstaviť. Podľa hlasu by si mohol myslieť, že mu volá nejaká dievčina. Osobne je to predsa len iné.“

Mladá dáma, bývalá modelka. Možno jej vzhľad otvára brány. Jednoznačne je nezameniteľná medzi malými, pupkatými pánmi na čele obcí.

„Stáva sa, že na obecný úrad príde niekto, kto hľadá pani starostku. Keď mu poviem, že to som ja, väčšina ľudí býva zaskočená. Vzápätí sa tešia z toho, že tu voliči zariskovali a dali šancu mladej žene s dvoma deťmi,“ smeje sa hlava obce.

Súkromné vrakovisko na okraji dediny je malá ekologická katastrofa. 21 fotografií v galérii Súkromné vrakovisko na okraji dediny je malá ekologická katastrofa. Zdroj: Vladimír Kampf

Kto odhrnie sneh?

Obecný úrad v Kláštore pod Znievom je tiež omladený. Chcelo to novú krv, pretože starostka je odhodlaná pustiť sa do každej výzvy na získanie prostriedkov na skvalitnenie života v obci.

„Keď už sa niečo podarí, je z toho ďalšia robota s papierovaním a účtovaním. Máme teraz skvelú účtovníčku, ktorá sa nebojí výziev. Okrem toho sa snažím brať ľudí z úradu práce na absolventskú prax. Každá sila sa nám zíde.“

S prácou v obci to nie je jednoduché. Najviac ľudí zamestnáva dom seniorov. Ďalších 25 obecný úrad, niekoľko ďalších umelecké rezbárstvo a ešte niekoľko ich pracuje v miestnych obchodoch a pekárničke. Ľudia dochádzajú za prácou do Martina a ďalej.

„Myslím, že zamestnanosť je tu celkom dobrá, pretože pociťujeme nedostatok aktivačných pracovníkov. Nemá nám kto hrabať lístie,“ smeje sa starostka. „Dúfam, že sa to v zime zlepší a bude mať kto odhŕňať sneh,“ dodáva žartom.

Po Sučanoch druhá najväčšia obec v Turci funguje. Malé dediny majú menej možností, ako uspieť.

Niektoré s rozpočtom, ktorý uživí ledva starostu, si nemôžu dovoliť zaplatiť za projektovú dokumentáciu a keby aj, tak musia mať peniaze na spoluúčasť. A to je už problém. Menšie dediny majú väčšiu šancu, keď sa združia a vzájomne si pomáhajú.

„Súčasťou Kláštora pod Znievom je aj 4 kilometre vzdialená časť Kláštor-Stanica. Žije tam 300 ľudí. Keby boli samostatnou obcou, nemohli by si dovoliť takmer nič. Takto sú naši a my na nich nezabúdame. Dokážeme zohnať a vyčleniť financie aj na ich projekty.“

Okolo železničnej stanice vyrástla malá osada vzdialená štyri kilometre od centra obce. 21 fotografií v galérii Okolo železničnej stanice vyrástla malá osada vzdialená štyri kilometre od centra obce. Zdroj: Vladimír Kampf

Vyplienený, vypálený

Keby mali už v 17. storočí v Kláštore pod Znievom takých dobrých hasičov ako dnes, možno by bolo všetko inak. Hrad Zniev postavili pri staršej osade. Chvíľu bol župným hradom, stal sa sídlom panstva Zniev.


V roku 1605 sa ho zmocnili Bocskaiovci, v roku 1681 ho vyplienili a vypálili Thökölyovci, v roku 1705 Rákócziovci. Posledná zmienka o živote na hrade je z roku 1713. Odvtedy sa rozpadáva.

Trucovať sa neoplatilo

Neprehliadnuteľní sú v Kláštore pod Znievom hasiči. Uprostred veľkého námestia stojí stará hasičská zbrojnica a dedinu stráži zlatom zdobená socha patróna hasičov svätého Floriána.

Veliteľ dobrovoľného zboru obce je Ján Pyšný (47). „Požiarov sme tohto roku veľa nemali, ale na začiatku roka nám dali zabrať ľady na potoku uprostred obce. Máme dokopy 140 členov, z toho dvadsaťčlennú výjazdovú jednotku.“

Hasiči fungujú v obci od roku 1874. Sú jedným z najstarších zborov na Slovensku. „Venujeme sa aj hasičskému športu. Máme 3 žiacke družstvá, jedno družstvo dorasteniek a 4 družstvá dospelých. Z ich úspechov máme kopu pohárov.“

Bývali časy, keď sa k hasičom nikomu nechcelo. V súčasnosti na celom Slovensku ich popularita rastie a oslovujú stále viac mladých ľudí. Tak je to aj v Kláštore pod Znievom.

„Začíname s deťmi od škôlky. Pripravujeme pre ne rôzne ukážky a ukazujeme im techniku,“ hovorí veliteľ Pyšný.

„Ďalším významným podnetom sú pre deti naše tréningy. Vidia nás pred zbrojnicou, pozerajú sa a prichádzajú samy od seba.“

Dobrovoľní hasiči v Kláštore pod Znievom sú súčasťou systému výjazdových jednotiek.

„Za pár minút musíme byť na nohách a vyrážať. Tento rok sme okrem ľadu vyštartovali aj k nehodám, vypaľovaným porastom, požiarom aj v iných dedinách. Dokopy sme mali 17 výjazdov.

Na niektorých miestach sme rýchlejšie ako profesionálni kolegovia z Martina. Zúčastňujeme sa hasičských výcvikov a časť nášho zboru má kompletný výcvik.“

Prepoštský kostol a kláštor. 21 fotografií v galérii Prepoštský kostol a kláštor. Zdroj: Vladimír Kampf

Predsedníčka revíznej komisie a členka hasičského zboru Denisa Dendisová (29) je z hasičského poslania nadšená.

„Behávam ľavý prúd. Byť požiarnikom je úžasné. Baví ma pomáhať ľuďom. Kolegovia ma niekedy vezmú so sebou, ale väčšinou sa im starám o zázemie. Varím im čaj, kávu a pripravujem všetko, čo potrebujú.“

Denisa je hasičkou už štvrtý rok. K zboru ju priviedol priateľ a už aj jej dcéra má za sebou prvé kontakty s požiarnikmi.

Okrem hasičov sú tu raritou futbalisti. Po problémoch v miestnom futbalovom klube starostka a jej manžel naverbovali medzinárodné mužstvo aj zo zahraničných študentov v Martine a okolí. Dokonca aj tréner je cudzinec.

Bývalým kanonierom Kláštora pod Znievom sa trucovať neoplatilo. Medzinárodné futbalové mužstvo síce neprechádza od víťazstva k víťazstvu, ale funguje a priťahuje divákov.

Sedemnásobná majsterka

V Kláštore pod Znievom nielen behajú s hadicami alebo za futbalovou loptou, ale aj do kopcov.

Miestna rodáčka Katarína Paulínyová (42) je učiteľkou na špeciálnej škole v Martine a niekoľkonásobnou majsterkou Slovenska v behu do vrchu.

„V nejakom článku o mne napísali, že som sedemnásobnou majsterkou Slovenska. Sama si to nepamätám,“ smeje sa.

Bežkyňa Katarína Paulínyová a jej syn Andrej. 21 fotografií v galérii Bežkyňa Katarína Paulínyová a jej syn Andrej. Zdroj: Vladimír Kampf

„Ako dieťa som behala šprinty,“ spomína. „Keď som sa zoznámila s manželom, pridali sme vysokohorskú turistiku, skialpinizmus, lezenie, bicyklovanie... Po narodení syna pre mňa takéto športy začali byť problém.

Na beh sa dá pripraviť kedykoľvek. Je to menej časovo náročné. Chodila som behať buď skoro ráno, alebo neskôr večer, keď sa vrátil manžel z práce. Šport je životný štýl, ktorý mi dáva energiu.“

Prvý raz sa stretla s bežcami do vrchov kdesi v Tatrách. „Páčilo sa mi, že aj také niečo sa dá robiť. Začala som sa o tento šport zaujímať. Keď sa mi narodila dcéra, bolo to jasné. Začala som sa pripravovať na prvé preteky.“

Paulínyovci sú atletická rodina. Na maminých pretekoch k atletike pričuchol aj syn Andrej (16), ktorý sa dal na triatlon a dráhový beh. Dcéra Petra (13) je v hasičskom družstve a manželovi Petrovi (43) nezostáva iné, ako sa o nich starať.

„Veľa trénujem aj na cestách. Už niekoľkokrát sa stalo, že pri mne zastavilo auto a chceli ma odviezť. Príroda je však pre mňa podstatná. Preto organizujeme preteky Beh na Zniev, na ktoré prichádza až 200 pretekárov. Prvých 10 ročníkov robil pán Ferenčík. To som ešte nebehala.

Kolegovia sa ma pýtali, prečo sa už na Zniev nebehá, že to bývala dobrá akcia. Tak sme sa ju pokúsili obnoviť a vyšlo to. Dali sme sa na to s manželom a už máme za sebou 11 ročníkov.“

Samozrejme, prišli aj chvíle, keď dochádzalo odhodlanie. Našťastie prišla nová starostka a nedalo sa prestať.

„Pomáha nám a zabezpečuje veľa vecí. Aj predtým nám úrad finančne prispieval. Erika s manželom však pomáhajú i fyzicky. A možno nám vybudujú atletický okruh okolo futbalového ihriska.“

Katarínu Paulínyovú mrzí, že niektorí ľudia sú neprajní a ohovárajú. Nevedia pochopiť, že niekto niečo robí len tak bez zisku a za všetkým vidia obohacovanie.

Pre tých, ktorí niečo robia, sú síce nepríjemnou skúsenosťou, ale, našťastie, nemajú žiadny zásadný vplyv na chod vecí.

Vidiecka ekologická katastrofa

Ako v poriadnej strediskovej dedinke zdobia aj Kláštor pod Znievom „vétriesky“, legendárne nákladniaky Praga V3S, ktoré sa dostali v teréne úplne všade.

V centre odpočívajú hneď dve. Jednu som videl stáť pred kláštorom, z ktorého je dnes dom seniorov, druhú pri hasičskej zbrojnici hneď vedľa ďalšieho hasičského veterána s vysokozdvižnou plošinou.

K starým autám tu má hlbší vzťah aj majiteľ súkromného vrakoviska Jaroslav Pyšný. V dedine na neho ani príliš pyšní nie sú, postaral sa tu o malú ekologickú katastrofu. Za to mu asi nikto pamätnú tabuľu na dom neosadí...

Tretie gymnázium

V Kláštore pod Znievom bolo v roku 1869 zriadené tretie slovenské katolícke gymnázium. V tom čase bolo najmodernejšie a najpriebojnejšie. Kládli dôraz najmä na prírodovedné predmety. Študovali tu najmä deti z chudobnejších rodín.

 

Od založenia ho navštevovalo 669 žiakov z celého Slovenska. Riaditeľom bol Martin Čulen. Študentmi gymnázia, ktoré zrušili v roku 1874, boli spisovatelia Ferko Urbánek a Anton Bielek.

Prvá budova tretieho slovenského gymnázia. 21 fotografií v galérii Prvá budova tretieho slovenského gymnázia. Zdroj: Vladimír Kampf

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×