Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Gizka Oňová: Keď žena vytvorí rodinnú atmosféru, muž sa domov teší

03.12.2017 Gizka Oňová (69) zažíva tesne pred sedemdesiatkou veľký comeback. „Nečakane sa zo mňa stala známa celebrita, čo vôbec neberiem vážne,“ hovorí so smiechom.
Gizka Oňová: Keď žena vytvorí rodinnú atmosféru, muž sa domov teší
5 fotografií v galérii
Gizka za svoju najväčšiu devízu považuje to, že dokáže ľudí počúvať.
Autor fotografie: TV Markíza

Vo svojej relácii sa púšťate do riešenia zložitých rodinných prípadov. Absolvovali ste predtým aj nejaké školenia?

Išla som na kasting s tým, že mi telefonovali a ani som veľmi dobre nevedela, o čo ide. Priznám sa, že nepočujem najlepšie a okrem toho som práve bola v aute (smiech). V telefóne mi vysvetlili, že potrebujú takú a takú svokru a radi by ma videli.

Prišla som tam a až po hodine krížového výsluchu, kde sa ma pýtali na riešenia rôznych životných situácií, som pochopila, že mňa nepozvali na kasting epizódnej roly do nejakého seriálu, ale prišla som na sólo program. Na všetky otázky som odpovedala naozaj spontánne. Zrejme sa im to páčilo, pretože keď je človek v pohode, tak sa na nič nehrá.

Navyše mne sa uvedené problémy vôbec nezdali byť ťažké, keďže mám šesťdesiatdeväť rokov. Toto bolo pred tromi rokmi, a to som už tiež nebola mladá (smiech). Mám tri deti, päť vnúčat, žijem v druhom manželstve a pred tými tromi rokmi som ešte mala aj oboch rodičov, to znamená, že som bola ešte aj dieťa. Síce také veľké, dospelé, ale bola som.

Viete teda v jednotlivých rodinách pomenovať dané problémy?

Áno. Určite na základe skúseností a až teraz som zistila, že to, čo bolo dlhé roky mojím hobby, mi pri tvorbe programu veľmi pomohlo. Zaujíma ma psychológia, psychiatria... Nehovorím, že som to študovala odborne, ale neexistoval článok alebo prednáška takého druhu, aby som si ju nevypočula. Nevedela som, že mi to raz príde vhod.

V mojej genetickej výbave je navyše aj to, že dokážem ľudí pochopiť, viem, kedy mám rozprávať, kedy počúvať. Toto je veľká vec, ktorú mnohí ľudia nedokážu, lebo majú pocit, že musia stále hovoriť. Dôležité tiež je nevyvyšovať sa nad iných. Povedať im veci na rovinu, ale neponižovať ich.

Počas nakrúcania mám okolo seba mladý štáb, s ktorým sa večer poradím o tom, ktorá línia by sa v danej rodine mala riešiť. V konečnom dôsledku problém pomenujem tak, aby to bolo v súlade s mojím svedomím a najlepším úmyslom, lebo tomu dávam svoju tvár. Beriem však do úvahy, ako to vidia iní.

Neznamená to, že všetko, čo voľakedy platilo, platí aj dnes. Teraz nehovorím o základných veciach ako je úcta, charakter a čestnosť. To nevyjde z módy, to platí stále. Ale dnes je iná doba, preto si mnohí môžu položiť otázku, akým právom táto žena, ktorá ešte nezažila mobily a počítače, nám chce radiť ako v živote ďalej.

Gizka Oňová zúročila svoj dlhoročný záujem o psychológiu a dnes pomáha ľuďom s problémami. 5 fotografií v galérii Gizka Oňová zúročila svoj dlhoročný záujem o psychológiu a dnes pomáha ľuďom s problémami. Zdroj: Peter Korček/ Vizáž: Beáta Husárová

Radíte sa s odborníkmi?

V momente, keď narazím na problém, ktorý si vyžaduje odborníka – lekára, psychiatra, psychológa, protialkoholickú liečebňu, finančného poradcu, neváham ich kontaktovať. Predsa nie je možné, aby som toto všetko vedela. Pokiaľ však ide o vzťahy medzi nevestou a svokrou, vzťah medzi mladými, tam viem poradiť hneď.

Keď sa vám napríklad mladá žena sťažuje, že muž z práce nepríde domov, ale ide rovno do krčmy, ja som u nej doma a vidím, že nemá navarené, špinu, neporiadok v chladničke, mrazničke, deti zanedbané, ona má na hlave osem odtieňov melíru, poťahuje z cigarety a hromží, že jej v peňaženke ostali tri eurá, úprimne poviem, že sa tomu mužovi vôbec nečudujem.

On je kamionista, dobre zarába, ale niekde asi zlyhala komunikácia, zodpovednosť a materinský cit. Normálna matka si nedá osem farieb do vlasov v prípade, že to stojí tridsať, štyridsať eur a nemá za čo deťom navariť?!

Veď toto je predsa dané ženám geneticky. Nesťažujem sa, že nemáme dosť na jedlo, máme dlhy a neviem uživiť z päťsto eur tri deti, keď pijem sedem káv denne a liter a pol koly. To bola skutočne denná dávka v jednej konkrétnej rodine.

A dotyčná žena mi ešte s úsmevom povedala, že to je len šesť eur na deň. Povedala som jej, aby si to vynásobila tridsiatimi, a už keď túto sumu dáme dole z päťsto eur, zistíme, že si to nemôže dovoliť. V prvom rade musia byť sýte deti.

Predtým, než ste začali robiť tento program, radili ste doma v rodine alebo kamarátkam na káve?

Nezvykli sa ľudia pred Svokrou vypytovať, ale zaujímavé je, že sme mali babinec osem až desať žien a s odstupom času si uvedomujem, že som bola takou bútľavou vŕbou pre moje kamarátky. Tam sme preberali rôzne problémy a môj názor dosť rezonoval. Vtedy som to nijako zvlášť neriešila.

Chcú si tieto rodiny naozaj nechať poradiť?

Scenár pri tejto relácii vlastne nie je. Píše ho život a situácia, ktorá sa tam vytvára. K problémovým rodinám prichádzam na týždeň a niekedy aj idem spať prvý deň s určitým plánom, ktorý sa mi na druhý deň úplne rúca.

Na ten tretí, štvrtý deň si s režisérom z obrovského množstva problémov volíme dve, tri línie, ktoré dokážeme riešiť a cez toto riešenie sa rodiny dostanú na štartovaciu čiaru. V prípade, že budú mať dostatok síl a vôle zmeniť sa, tak by, teoreticky, mohli šťastne žiť.

Veľakrát mávam ku koncu taký neistý pocit, či to dajú, nedajú, poslúchnu, neposlúchnu, ostane daný človek v práci, ktorú som mu vybavila, budú schopní platiť nájomné, keď na pol roka sme im ho zaplatili?

Máte spätnú väzbu o tom, či sa týmto ľuďom podarilo dospieť k nejakej zmene? Ozývajú sa vám?

Mne sa neozývajú, lebo im nedávam na seba telefónne číslo, ale priznám sa, že cez facebook, ktorý mi zriadili v televízii, ma ľudia kontaktujú. Po skončení Svokry im poviem, že sa už nevrátim, respektíve vrátim na kontrolu niekedy po týždni, po mesiaci alebo dvoch. Závisí od príbehu a od toho, či sa napríklad nečaká na pôrod.

Vtedy zisťujem, ako rodina funguje. Veľakrát sa vrátim a mám zmiešané pocity, či to vydrží, dozviem sa aj také, že to celé krachlo a dotyční sa vrátili tam, kde boli. Vtedy si aj položím otázku, či to malo vôbec význam.

Prišla som však na to, že to význam malo – u divákov, ktorí sa našli v nejakom príbehu a mali viac odhodlania a z gauča, keď sa na mňa pozerali, si povedali, že svoj príbeh nepredajú verejnosti, ale podľa návodu pani Gizky budú inak žiť.

Neraz mi to povedali mladí ľudia na ulici, že sa našli v tom a v tom príbehu a so ženou sa rozhodli, že u nich nastane veľká zmena.

Stalo sa vám, že ste si s niektorou rodinou nevedeli dať rady?

Párkrát sa mi stalo, že som bola úplne bezradná. Nasledovali siahodlhé debaty s režisérom a so štábom, napokon sa nám vždy podarilo nájsť riešenie. Stalo sa mi však, že som po 24 hodinách z rodiny odišla.

Oni totiž nechceli pomoc, skôr mali záujem o to, aby som im niečo dala, vybavila. Prekukla som ich a nemala som pocit, že tam mám ostať. Pozval ma k sebe pán na dôchodku, ktorý mal päť detí, ktoré sa k nemu nehlásili. Tak som si povedala, že to nie je normálne, ak ani jedno z piatich detí nemá záujem o otca a zrejme asi bude chyba u neho.

Obišla som všetkých päť detí, z ktorých ani jedno nemalo na svojho otca dobrého slova. Povedala som mu, že mu v takom prípade nemám čo pomáhať. Navyše tam išlo aj o dedičstvo, časť už na deti prepísal a chcel ho získať naspäť... Tam som nemala čo hľadať.

Pre jej svojský humor býva súčasťou mnohých talkshow. 5 fotografií v galérii Pre jej svojský humor býva súčasťou mnohých talkshow. Zdroj: TV Markíza

A nehrajú občas niektorí divadlo? Ak majú týždeň kamery za chrbtom, možno sa snažia trošku korigovať svoje správanie...

Ľudia nie sú herci. Keď tam ostanem druhý deň, oni ma k sebe pustia. Prijmú ma tam. Prídem tam vždy tak, že tam zapadnem. Čiže žiadne šperky, zbytočnosti, aby nemali pocit, že som z iného sveta. Dôležité je tiež dotknúť sa tých ľudí. Sila dotyku je naozaj neskutočná...

Prvé dva dni naozaj viac počúvam, aj keď mám pocit, že už poznám riešenie, ale nemôžem ho povedať. Overujem si tiež, či dotyčná osoba hovorí pravdu. Navštívim mamu, súrodencov, starostu, lekára a presvedčím sa, aká je skutočnosť, či je ten partner naozaj taký zlý. Podľa mňa neexistuje, že len jeden môže byť zlý.

Ak to zovšeobecníme, aký je základný problém u žien a mužov, ktorý ste možno odpozorovali počas návštev v slovenských rodinách?

Ak mám zovšeobecniť, tak poviem, že ženy sú menej ženské ako kedysi a muži sú, lepšie povedané chcú byť viac takí mačovia. Ono to vyznie strašne jednoducho, ale naozaj, muž sa musí tešiť domov. Samozrejme, aj žena sa musí tešiť domov, ale predsa len je to tak dané, že my ženy strážime teplo rodinného kozubu.

V preklade to znamená mať v poriadku byt, cítiť v ňom vôňu jedla a mať kontrolu nad deťmi. Je to ťažké dodržať, keď muž nemá prácu, pri ktorej zarobí toľko ako žena. V tom prípade je žena viac z domu preč.

Sú naozaj rôzne situácie, ktoré sa dajú hodnotiť a je mi to ľúto, lebo žena by mala byť tá, ktorá doma vytvorí rodinnú atmosféru a dá tomu domu taký punc. Muž sa následne teší domov, vyloží na stôl výplatu, z ktorej môže rodina normálne fungovať.

Nehovorím nejako nadštandardne, ale normálne. Ak by žena mohla ostať ženou v pravom slova zmysle a tiež matkou, tak všetko by lepšie fungovalo.

Ako sa prejavuje, že ženy sú menej ženské?

Ženy sú menej ženské nielen prácou, ale aj správaním a výzorom. Cigareta, nadštandardné úpravy a pritom, ak by sme sa opýtali nejakého muža, či sa mu to páči, tak by sme prišli na to, že nemá odvahu povedať frajerke, že si nemusela dať upraviť prsia a mohla to nechať tak.

Možno, že žijem v omyle, ale toľkokrát vidím, že ženy robia také veci kvôli mužom, aby sa im páčili a pritom sa to mnohým mužom ani nepáči. Čudujeme sa, že nejaký vzťah nádherne funguje aj keď má partnerka kilá navyše.

Dôležité je, že je vždy usmiata, má čisto, navarené a jej muž by ju nedal za živý svet a už vôbec by ju nevymenil za nejakú fitnesku.

Mali ste aj vy vo svojom živote niekedy pocit, že ste bezradná? Kto vám vtedy pomohol a bol vašou pomyselnou svokrou?

Ja som mala veľmi dobrú bútľavú vŕbu, a to bola moja babka. Ona zomrela, keď som už mala dve deti na svete, pred tridsiatimi ôsmimi rokmi. V tom veku som už bola rodič, ale menej skúsený, preto som s ňou preberala takéto veci.

Zaujímavé, že ani nie s mamou, ani s otcom, ale skôr s ňou. Ona bola moja dôverníčka a potom, neskôr, mala som problémy, ale taká bežné, čo matky mávajú. Vždy som mala priateľov, kamarátov a často som sa porovnávala.

Veľa som tiež čítala, aj sme mávali rôzne babince, rodina sa schádzala. Možno aj na základe toho, ale tiež hesla: Pomôž si, človeče, aj Pán Boh ti pomôže, som našla riešenia na všetky problémy. Oni sú tu – v srdci, len človek musí nabrať odvahu pozrieť sa tam.

Bude relácia Svokra pokračovať?

Teraz bežia reprízy, ale sú natočené nové časti, ktoré ešte neboli odvysielané. Zmluvu mám do konca roka a televízie sa nevypytujem, aký má plán. Viete, v tomto veku sa nehrabem na obrazovku (smiech).

Keď mi zmluvu predĺžia, sama neviem, ako sa k tomu postavím, ale možno by som to ešte chvíľku mohla robiť. Je to náročné, ale robím to rada. Veľakrát som si povedala, keď som vyčítala niečo nejakej matke a v tichosti, v kúte to počúvala jej dcéra, že matka to nezvládne, vráti sa tam, kde bola, ale táto mladá už bude žiť inak.

Aj takéto pocity mi prináša Svokra a stále si myslím, že mi táto práca svedčí. Mám na to vek aj skúsenosti, ale nevieme nikdy, ako to napokon dopadne.

Vás si síce staršie ročníky pamätali, no vďaka relácii ste začali byť obľúbenou aj u mladých ľudí...

Bola som z toho prekvapená, pretože mňa na ulici zastavujú deti. Desať-, dvanásťročné deti sa ma pýtajú, či som to naozaj ja. Nejako si ma obľúbili všetky generácie a zo mňa sa nečakane stála známa celebrita, čo absolútne neberiem vážne a som z toho trošku užasnutá (smiech).

Fandia mi dokonca aj mladí, vďaka čomu sa pre mňa otvorili také dvierka, s ktorými som už vôbec nerátala. Na základe môjho prejavu, možno vyžarovania alebo celkovo, som už bola niekoľkokrát v talkshow Chart Show, už ani nespomínam, lebo tam sa im tiež hodí, keď im poviem niečo úsmevné, pribúdajú mi koncerty, volajú ma ako ,,prekvapko“ na narodeniny, dokonca som spievala na stužkovej.

Manžel mi však povedal, aby som stužkovú nezobrala, ale chlapci, ktorí ma pozývali, boli takí solídni až som to napokon riskla. Na stužkovej som totiž ešte nespievala a nechcite vedieť, aký som tam mala úspech (smiech).

Gizka je na svoju rodinu veľmi hrdá. Päť vnúčat jej robí obrovskú radosť. 5 fotografií v galérii Gizka je na svoju rodinu veľmi hrdá. Päť vnúčat jej robí obrovskú radosť. Zdroj: Archív G. O.

Ako váš úspech vnímajú vnúčatá?

Sú na mňa veľmi pyšné a niekedy neberú do úvahy, koľko už mám rokov. Za ich podpory som vyliezla na Suchú Belú. Bola som na štvorhodinovej túre s Jankom Tribulom, lebo som ich nemohla sklamať.

Na markizáckej párty som si dala na krk štyridsaťkilového hada. Takéto výtržnosti robím, ale v podstate mňa to aj baví (smiech). Samozrejme, vnúčatá potom ukazujú fotky v škole, pretože málokto má takú babku.

Aj si od vás občas pýtajú nejakú radu?

Vo vzťahoch im neradím. To znamená, že si vedia poradiť, alebo to ešte nie je také vážne, že by nastal nejaký veľký problém. Ale čo sa týka kumštu a spievania, radím. Slovenské vnúčatá sa nevybrali v umeleckých šľapajach, ale všetky tri dievky v zahraničí sú umelkyne.

Najstaršia Rebecca je športovkyňa, kameramanka a fotografka a Sophie s Cassiel študujú na umeleckej škole. Sophie pôjde na spev a herectvo a Cassiel, aj keď má iba štrnásť rokov, chodí v Londýne do súkromnej umeleckej školy, kde už dostáva pekné roly v divadlách.

Celkovo ste zdatná aj v rámci sociálnych sietí, spomenuli sme už, že máte svoj facebook...

Môj manžel je na tom lepšie ako ja, čo sa technických záležitostí týka, ale mám prehľad. Vnúčatá ma zvyknú informovať o nových aplikáciách, ktoré, ak ma zaujmú a sú potrebné, tak sa im nebránim a ak ich nepotrebujem a nie sú zaujímavé, nevenujem im pozornosť.

Staršej generácii by som však chcela odkázať, že sa tomu nevyhneme. A kto sa tomu vyhýba, ba dokonca odmieta internet, tak na to len a len doplatí. Odporúčala by som aj starším, aby k tomu ,,pričuchli“ aspoň natoľko, aby mohli byť v kontakte s deťmi, ktoré napríklad nežijú na Slovensku, aby si mohli esemeskovať, telefonovať...

Veľa ľudí mi povie, že to už nepotrebuje, ale nie je to tak. Možno sa ešte dožijú toho, že už nebudú mať ani len peniaze, lebo všetko pôjde cez tieto technológie. Treba kráčať s dobou.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×