Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Prostitútky alebo umelkyne? O mileneckom vzťahu s klientom mala rozhodovať gejša

03.12.2017 Je gejša umelkyňa obdarená talentom a vynikajúcim vkusom, alebo luxusná prostitútka? Len máloktoré povolanie na svete je zahalené toľkými tajomstvami, záhadami a protikladmi.
Prostitútky alebo umelkyne? O mileneckom vzťahu s klientom mala rozhodovať gejša
4 fotografie v galérii
Autor fotografie: Getty Images

Paradoxom je, že pôvodne toto povolanie patrilo mužom. Až v polovici 18. storočia sa začali ako gejše presadzovať ženy. Predsa len mali iné zbrane než muži – šarm, pôvab a erotický náboj. Bielym mejkapom a kimonom očarili nejedného predstaviteľa mužského pohlavia.

Tvrdý dril od troch rokov

Budúca gejša sa začala na svoje povolanie pripravovať už v útlom veku. Dcéry bývalých gejší zvyčajne začínali s učením, keď mali tri roky a tri dni.

Tieto drobné dievčatká sa už v tomto veku učili tancovať, spievať, hrať na šamisene alebo bubienkoch. Postupne pribudli štúdium čajového obradu, príjemnej a duchaplnej konverzácie či kaligrafie.

Chudobné dievčatá, najmä z vidieka, ktoré predali do tzv. kvetinovej štvrte, kde gejše žili, ich nemajetní rodičia v snahe vymaniť ich z chudoby prípadne splatiť svoje dlžoby, to museli zvládnuť rovnako.

Na rozdiel od detí gejší, ktoré zostávali v domácom prostredí, vidiecke dievčatá sa zväčša ako 6-ročné ocitli v úplne cudzom svete. Žili v dome nazývanom okija spolu s ďalšími gejšami a personálom.

Majiteľka domu im hradila štúdium a často si ich adoptovala a stala sa legálne ich matkou. Nešlo však o žiadnu materinskú lásku. Boli pre ňu budúcim zdrojom príjmu. To však až neskôr. Spočiatku, po príchode do okije, sa dievčatá ocitli na najnižšom hierarchickom stupni.

Ich povinnosťou bolo upratovať a slúžiť gejšiam v dome, museli napríklad čakať na gejšu, ktorá bola na večierku, pri dverách okije, kým sa nevrátila. A takmer pravidelne to bývalo až po polnoci. Na druhý deň nemali žiadne úľavy, povinnosti si museli začať plniť hneď zrána.

Budúca gejša sa začala na svoje povolanie pripravovať už v útlom veku. Dcéry bývalých gejší zvyčajne začínali s učením keď mali tri roky a tri dni. 4 fotografie v galérii Budúca gejša sa začala na svoje povolanie pripravovať už v útlom veku. Dcéry bývalých gejší zvyčajne začínali s učením keď mali tri roky a tri dni. Zdroj: Getty Images

Popri práci v dome sa začínali vzdelávať. Nazývali ich maiko – učnice. Vzdelávanie – to bol skutočne tvrdý dril. Okrem spomínaných druhov umenia museli zvládnuť etiketu, líčenie, obliekanie tradičného kimona, aranžovanie kvetov a spoločenské hry na pobavenie klienta.

Azda najviac trpeli pri čajovom obrade. Sedeli na podložke tatami vo zvláštnej polohe na pätách. Trvalo niekoľko rokov, kým si ju osvojili a zvykli si na ňu. No bez ohľadu na vek gejša navštevovala školu po celý život a neustále sa zdokonaľovala v tanci a hre na hudobný nástroj.

Mejkap a účes, to bola ďalšia náročná kapitola v živote budúcej gejše. Za ideál krásy sa považovali biely mejkap na tvári, pery namaľované tak, aby vyzerali menšie a obočie sa zvýrazňovalo vetvičkami dekoratívneho stromu.

Kaderníka navštevovali raz za týždeň, a to bol doslova obrad. Sedeli u neho niekoľko hodín, kým im nevytvoril zložitý účes. Účesov bolo hneď niekoľko druhov a vyberali sa podľa veku, ročného obdobia a módy.

Aby účes držal, do vlasov im aplikovali horúci vosk. Ľahnúť si večer do postele a neskaziť niekoľkohodinové dielo kaderníka bolo umenie. Preto si gejše dávali pod šiju akési drevené polienko a hlava sa tak ocitla vo vzduchu.

Dražba panenstva

V štrnástich rokoch sa učnice ujala staršia gejša z okije, ktorá ju uviedla do spoločnosti a zoznámila so svojimi zákazníkmi. A až v osemnástich rokoch sa z nej stala gejša. Skutočne dospelou, akceptovanou spoločnosťou, však bola až po mizuage – vydražení jej panenstva.

V živote gejše to bola obrovská udalosť a jeden z rituálov predznamenávajúci jej dospelosť. Čím bola mladá gejša obľúbenejšia a známejšia, tým bol väčší predpoklad, že za panenstvo získa vysokú sumu a podarí sa jej tak splatiť dlh okiji za ubytovanie, stravu, vzdelávanie, kimoná...

Vydraženie panenstva organizovala niektorá z majiteliek známych čajovní. Bola to spoločenská udalosť, ktorá sa na verejnosti netajila. Naopak, čím viac sa o nej vedelo, tým lepšie.

O zbavenie panenstva sa tak mohol uchádzať nielen klient čajovne, ale aj neznámy muž, ktorého predtým ani potom už nikdy nevidela. A cena? Približne ročný plat robotníka.

Panenstvo sa preto najčastejšie ponúkalo najbohatším zákazníkom alebo mužom s dobrým spoločenským postavením. Ten, ktorý ponúkol najvyššiu sumu, mal privilégium prvého styku s touto dievčinou. Po prvej noci sa gejša s týmto mužom viac nestretávala.

Napriek tomu, že v 60. rokoch minulého storočia bolo mizuage zákonom zakázané, v komunite gejší sa uskutočňovalo ešte aj v 90. rokoch.

Šlo či nešlo o sex?

Poskytovali či neposkytovali gejše sexuálne potešenie svojim zákazníkom? Samozrejme, že k sexuálnym vzťahom medzi gejšami a ich klientmi prichádzalo. Záležalo však len a len od samotnej gejše, či bude súhlasiť.

Niektoré dopriali pánom sex, iné sa striktne obmedzovali len na duchaplnú konverzáciu a zábavu umeleckého zamerania. O svojich mileneckých vzťahoch rozhodovali samy a s ich prácou nijako nesúviseli.

Vzhľadom na vysoké životné náklady najmä známe a obľúbené gejše mávali mecenáša – danna, bohatého a vplyvného muža.

Mnoho peňazí ich stálo štúdium, neskôr drahé kimoná a kozmetika. Kimono bola luxusná záležitosť. Vyšívalo sa i maľovalo ručne 2 až 3 roky a jeho suma sa vyšplhala v prepočte na niekoľko desiatok tisíc eur.

Milenecký vzťah s dannom bol verejný a počas neho hradil gejši náklady na bývanie, stravu, kimoná, šperky, vzdelávanie, kaderníka a hodinový honorár za čas, ktorý s ním strávila.

Na gejšu, ktorá sa stala milenkou danna, nepozerala vtedajšia spoločnosť ako na nemorálnu a hodnú odsúdenia. Podľa zvyklostí sa od muža neočakávalo, že bude svojej manželke verný.

V predvojnovom Japonsku patrilo priam k spoločenskému bontónu vydržiavať si ako milenku gejšu z kjótskeho Gionu. Manželka sa mala predovšetkým starať o domácnosť a deti, romantiku spojenú s fyzickými túžbami nachádzal muž u milenky.

Čiastočne možno túto na pohľad nezvyčajnú filozofiu vysvetliť tým, že v Japonsku budúceho partnera pre svojich potomkov vyberali rodičia, prípadne dohadzovači.

Na prvom mieste nebola láska, ale prísne zachovanie spoločenskej hierarchie. Stávalo sa, že novomanželia sa prvýkrát stretli a videli až v deň svadby. Za týchto okolností, pokiaľ šlo o mužov, bývalo bežné, že okrem manželky mali i milenku.

Druhá svetová vojna zmenila dovtedajší status gejší. Väčšina z nich musela opustiť slávnu kjótsku štvrť Gion, kde žili, a čakala ich práca v továrňach v rôznych častiach Japonska. Po vojne sa k tejto profesii vrátilo minimum z nich.

V predvojnovom období ich bolo v Japonsku vyše 80 000, momentálne sa ich počet odhaduje na 2 000. Žijú výhradne v Kjóte, v známej štvrti Gion, kde ich je len niečo vyše 170, alebo v Tokiu.

O svojich mileneckých vzťahoch rozhodovali samy a s ich prácou nijako nesúviseli. 4 fotografie v galérii O svojich mileneckých vzťahoch rozhodovali samy a s ich prácou nijako nesúviseli. Zdroj: Getty Images

Bez fast foodov, bez facebooku

Dnes sa dievčatá pre povolanie gejše rozhodujú dobrovoľne a do okije môžu vstúpiť až po ukončení povinnej školskej dochádzky, v 15 rokoch.

Ich vzdelávanie trvá 5 rokov, zameriava sa predovšetkým na tanec, hru na japonské hudobné nástroje, ale aj na etiketu a umenie konverzácie. Pokračujú tak v duchu svojich predchodkýň. V dvadsiatke sa z nich stávajú geiko – gejše.

„Geiko má povinnosť uchovávať japonské tradície a pokračovať v nich,“ vysvetľuje známa gejša Kikumaru.

Táto mladá 33-ročná žena však zároveň priznáva, že je to tvrdá práca. Nemá žiadny súkromný život a v každej situácii musí dbať na svoj imidž – ako kráča, ako sa správa, ako rozpráva...

Nesmie byť na sociálnych sieťach ani navštíviť reštauráciu rýchleho občerstvenia. Ak predsa len dostane chuť na hamburger či hranolčeky, na ich nákup sa pripravuje ako na špeciálnu misiu. Prezlečená do džínsov a trička si ich ide kúpiť na opačný koniec mesta. Nezje ich tam, ale tajne doma.

Gejšou až do smrti

Povolanie gejše nie je vekovo ohraničené, pokiaľ majú o jej spoločnosť a umenie klienti záujem. Ak sa vydá, s touto profesiou však musí skončiť.

Raritou je známa japonská gejša Cutakijokomacu Asadži. V čajovniach debutovala v roku 1910, keď mala 16 rokov. Hostí zabávala až do svojej smrti v roku 1996, teda takmer 90 rokov.

Stretnúť gejšu v dnešných uliciach japonských miest je takmer nemožné a aj pre samotných Japoncov geiko zaváňa exotikou.

Ak sa vám aj známi pochvália fotografiou, na ktorej sa spolu s nimi usmieva do fotoaparátu, nie je to pravá gejša. Väčšinou je to študentka v požičanom kimone.

Pravé gejše nemajú čas byť atrakciou pre návštevníkov Japonska. Turisti ich môžu zazrieť maximálne na pár sekúnd, keď vystúpia z taxíka a ponáhľajú sa do súkromnej čajovne, kde už na ne čakajú ich klienti.

Bývajú to bohatí hostia – výhradne japonskí biznismeni a politici. Lesk a pocit luxusu dodávajú i na dôležitých obchodných rokovaniach. Aj pre súčasných mužov sú gejše zhmotnením ich úspechu.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×