Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Potraviny, ktorými môžete svojich domácich miláčikov zabiť

02.12.2017 Ľudia dnes doma chovajú omnoho viac druhov zvieracích miláčikov ako v minulosti. Kŕmime ich však vhodnou stravou? Nielen medzi chovateľmi o nej kolujú rôzne nezmysly.
Potraviny, ktorými môžete svojich domácich miláčikov zabiť
8 fotografií v galérii
Mačkám spôsobujú údeniny žlčníkové ťažkosti.
Autor fotografie: Jaroslav Slašťan

Zo psov sa stali členovia rodiny, domáci miláčikovia a často aj náhrada partnerov či potomkov. Podľa nedávnych výskumov pes, mačka, ale aj iné chované cicavce hrajú úlohu v prevencii pri niektorých druhoch rakoviny, cukrovke či srdcovo-cievnych ochoreniach.

Milovníci zvierat takmer nepoznajú depresie a neurózy, oveľa lepšie zvládajú stres. Toto pozitívne pôsobenie na ľudí by sme im mali vrátiť v zodpovednej starostlivosti.

V minulosti slúžili domáci miláčikovia najmä na bezstarostnú likvidáciu zvyškov večere. Dnes im chovatelia v predajniach kupujú špeciálnu stravu. Vo voľnej prírode si vie každé zviera samo spestriť a nutrične vyvážiť potravu.

V zajatí je vhodnosť a pestrosť stravy len zodpovednosťou chovateľa. Práve tá môže výrazne predĺžiť život zvieraťa, alebo ho aspoň ušetriť od zbytočných zdravotných komplikácií.

Smrtiaca čokoláda

Pes je na chov náročnejší ako mačka, hlodavce či plazy. Nielen v tom, že si vyžaduje pravidelné prechádzky a dennú starostlivosť. Nemôžete ho nechať pár dní samého doma ako mačku alebo teráriové zvieratá.

V dnešnej dobe už väčšina majiteľov domácich zvierat používa sušené krmivá – granuly. Vo väčšine totiž prevláda názor, že dávať svojmu psovi zvyšky ľudskej stravy je zlé. Áno, je, pretože my si stravu dochucujeme soľou a koreninami, ktoré im škodia.

Akváriové rybky sú vďačným domácim miláčikom. 8 fotografií v galérii Akváriové rybky sú vďačným domácim miláčikom. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Iná vec je variť pre psa bez dochucovadiel. Psy sú mäsožravce, takže na prvom mieste by mali prijímať čisté mäsové zdroje bielkovín, preto je neprirodzené, nerozumné a nebezpečné kŕmiť ich ľudskou stravou či dokonca sladkosťami.

Možno to znie neuveriteľne, ale pravda je, že kakao a čokoláda sú pre psy toxické. Čokoláda obsahuje alkaloid teobromín, ktorý patrí do skupiny metylxantínov. Asi len 10 percent prijatých metylxantínov sa vylúči močom, zvyšok sa odbúrava v pečeni.

Príznaky otravy závisia nielen od množstva, ale tiež druhu zjedenej čokolády. Najnebezpečnejšie sú kvalitná čokoláda s vysokým obsahom kakaa, horká alebo čokoláda na varenie.

Malých psov môže konzumácia väčšieho množstva čokolády usmrtiť, u väčších môžu vzniknúť žalúdočné a črevné problémy.

Prvé príznaky otravy teobromínom sa prejavia 1 – 4 hodiny po požití. Počas prvých hodín nastupuje zvracanie, hnačka a hyperaktivita.

Postupom času – so zvyšujúcou sa absorpciou jedu z tráviaceho traktu, sa zvyšuje frekvencia srdcovej činnosti, dochádza k srdcovým arytmiám, nepokoju a triaške. Neskôr nastupuje hypertermia, neschopnosť pohybovať sa, slabosť, svalové kŕče...

Pozorovať možno zrýchlené dýchanie či dýchavičnosť. Smrť nastáva buď zlyhaním dýchania alebo srdca. Sprievodným príznakom môže byť aj nadmerné a časté vylučovanie moču.

Nebezpečné môže byť jednorazové požitie nadmerného množstva čokolády, ale aj dlhodobé podávanie čokolády v tzv. podprahových dávkach.

Psom sa tiež neodporúča podávať hrozno a hrozienka, ktoré môžu mať za následok žalúdočné kŕče, črevné problémy alebo zlyhanie obličiek.

Určité druhy plazov nepatria do rúk začiatočníkov. 8 fotografií v galérii Určité druhy plazov nepatria do rúk začiatočníkov. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Látky obsiahnuté v cibuli sú pre nich tiež toxické a spôsobujú hemolýzu – narušenie červených krviniek. K príznakom cibuľovej otravy patrí hnačka, vracanie, neskôr anémia a zrýchlená tepová a dychová frekvencia.

Medzi ďalšie nebezpečné potraviny patria surové zemiaky a avokádo. Medzi zakázané potraviny surový vaječný bielok, kravské a kozie mlieko, tvaroh, fazuľa, kysnuté cesto, korenené potraviny a soľ, umelé sladidlá, potraviny a nápoje s obsahom kofeínu alebo sýtené nápoje s CO2 a alkohol.

Škodlivé mlieko

Mačkám a fretkám sa neodporúča podávať kravské, kozie či iné mlieko určené na ľudskú spotrebu. Tieto majú vysoký obsah laktózy, ktorú tieto šelmy ťažšie trávia a mávajú zažívacie ťažkosti.

Mláďatá ešte majú v čreve enzým, ktorý dokáže laktózu štiepiť, ale dospelý jedinec túto schopnosť stráca. Ako prilepšenie stravy môžu slúžiť mlieko pre mačky so zníženým obsahom laktózy, jogurty pre mačky alebo mačací puding.

Dostupné sú aj špeciálne pasty s maltózou, ktoré je veľmi vhodné podávať v období presrsťovania, čo je prirodzená strata srsti zvierat, ku ktorej dochádza približne dvakrát do roka.

Maltóza je látka, ktorá napomáha stráveniu prehltnutých chlpov, aby sa predišlo zvracaniu trichobezoárov (klbkovitý útvar v žalúdku z prehltnutých chlpov).

Netreba ich kŕmiť ani bravčovým mäsom, cukrom a sladkosťami, hroznom, výrobkami s obsahom sóje, cibuľou, surovými vajcami a údeninami (obsahujú veľa soli, korenia a tuku), ktoré im spôsobujú žlčníkové problémy.

Navyše rôzne chemické látky v týchto výrobkoch sa ukladajú v pečeni a šelma ich nedokáže vylúčiť.

Chov žiab v zajatí je dnes veľmi populárny. 8 fotografií v galérii Chov žiab v zajatí je dnes veľmi populárny. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Cukrovkári s hlodákmi

Každý hlodavec má odlišné nároky na stravu. Základ ich potravy tvorí prevažne seno a rôzne semená. U väčších hlodavcov, akými sú morča, činčila, osmák, ale aj králiky a zajace, treba dbať na dostatok sena.

Občas im treba stravu prilepšiť zeleninou, bylinkami, púpavou alebo ovocím. Musíme však byť opatrní, pri väčšom skonzumovanom množstve im hrozí nadúvanie.

Pieskomil a osmák sú navyše zvieratká so sklonom k cukrovke. Preto im treba podávať diétnu stravu a seno.

Kŕmenie myší a potkanov je rovnaké ako u iných hlodavcov, ale im sa odporúča pridávať aj proteínovú živočíšnu stravu vo forme červov, mäsových konzerv, prípadne kúskov čerstvého či sušeného mäsa.

Pri zelenej strave treba dávať pozor, aby nepochádzala z blízkosti ciest alebo chemicky postrekovaných lúk. Aj u zvierat sa môžu vyskytovať potravinové alergie sprevádzané škrabaním sa, vypadávaním srsti či peria, hnačkami a iné zdravotné ťažkosti spojené so stravou.

Všetky takéto komplikácie treba vždy konzultovať s veterinárom. Dobrou správou je, že dnes sú už bežne v ponuke krmív i hypoalergénne krmivá pre zvieratá. Rovnako tak i pre zvieracích diabetikov sa dajú zakúpiť rôzne špeciálne veterinárne diéty.

Odvápňujúce jablká

Kľúčovým predpokladom spokojnosti exotických vtákov je správna a vyvážená strava. Vypadávanie peria je hlavný ukazovateľ toho, že starostlivosť nie je v poriadku.

Kvalita stravy výrazne ovplyvňuje ich vzhľad, celkový zdravotný stav a dĺžku života. Preto netreba zabúdať na dostatočné množstvo živín a vitamínov. Hlavným zdrojom týchto látok je čerstvé ovocie a zelenina. Pozor na avokádo, je pre vtáctvo jedovaté.

Mrkva a šalát zas môžu nadúvať, jablká a citrusové plody ich organizmus odvápňujú. Púpavové listy sa odporúča tiež zbierať mimo okolia ciest a z chemicky nepostrekovaných lúk.

Kvalita stravy ovplyvňuje vzhľad exotických vtákov. 8 fotografií v galérii Kvalita stravy ovplyvňuje vzhľad exotických vtákov. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Vtákom sa nikdy nesmú podávať syr, smotana, maslo, surové zemiaky, zelená fazuľa a kapusta. Medzi ďalšie nebezpečné potraviny, ktoré im môžu spôsobiť zdravotné ťažkosti, chorobu či smrť patria olivy, rebarbora, baklažán, čokoláda, kofeín a alkohol.

Zo stromov a rastlín sú to agát, durman, listy, kôra a kôstka z broskyne a hrušky, stopky a listy paradajky, brečtan, javor, tis, dub, ľalia, imelo, šafran, iskerník, kosatec, konope a akékoľvek huby.

V chove nielen exotických, ale akýchkoľvek zvierat, platí zásada neexperimentovať. Nielen čo sa potravy týka, ale aj iných podmienok chovu.

Taktiež tu platí, že všetkého veľa škodí. Tak ako môžeme zvieratám ublížiť nedostatkom starostlivosti, môžeme im ublížiť aj jej nadbytkom, napríklad predávkovaním vitamínmi, častým rosením a pod.

Kanibalizmus je bežný

Pred zaobstaraním teráriového zvieraťa si zistite jeho potravinové nároky, dostupnosť a skladovanie jeho potravy. Paleta ponúkaných teráriových zvierat je dnes neskutočne široká.

Kým chov hadov, korytnačiek a jašterov v minulosti zažíval veľký boom, dnes sa do popredia dostáva chov slimákov, pavúkov a rôznych druhov hmyzu.

Chov menších druhov hadov je v podstate nenáročný, hoci si vyžaduje odborné vedomosti a má rôzne špecifiká.

Potravu im stačí podávať raz za 14 dní a pri dobrej starostlivosti sa môžu dožiť aj 20 rokov. Kŕmia sa rôznymi hlodavcami, najčastejšie myšami, niektoré druhy menšími (prepeličími) vajcami.

Veľké druhy plazov sú však náročné na priestor. Vyžadujú si vodu, preto potrebujú paludárium s bazénom, do ktorého sa môžu celé potopiť.

Chovateľ musí počítať s tým, že niektoré druhy plazov (krokodíl, pytón, veľhad) sa dožívajú desiatkov rokov, dorastú do niekoľkých metrov a môžu vážiť desiatky kíl, preto rozhodne nepatria do rúk teraristom–začiatočníkom. Plazom môže spôsobiť ťažkosti tučné a skazené mäso či hnilé ovocie.

Niektoré druhy sú zaradené v Dohovore o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín CITES. 8 fotografií v galérii Niektoré druhy sú zaradené v Dohovore o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín CITES. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Chameleónom sa neodporúča podávať ako hlavnú zložku potravy múčne červy a zophobasy, pretože spôsobujú hnačky a sú ťažko stráviteľné. Podávaný hmyz by nemal presiahnuť veľkosť hlavy.

Niektoré druhy plazov si s obľubou zamaškrtia na smotanových, ovocných či tvarohových krémoch, pudingoch, marmeládach a mede. U niektorých druhov plazov nie je ničím výnimočné, že požerú iných, menších obyvateľov terária, mnohokrát i svoje mláďatá.

Existuje niekoľko základných pravidiel kŕmenia teráriových zvierat. Jedno z nich hovorí, že živú potravu treba vždy prispôsobiť veľkosti chovaného miláčika a podávať mu ju pod dohľadom. Živé myši a potkany určené ako potrava môžu plazom ublížiť.

Osemnohá krása

Chov vtáčkarov je medzi chovateľmi obľúbený nielen pre ich vizuálnu krásu, agresivitu a zaujímavý spôsob života, ale aj pre ich nenáročnosť na potravu.

Pavúky prijímajú len živočíšnu potravu. Jednostranná potrava vôbec neprekáža, i keď zmena isto len prospeje. Niektoré zdroje uvádzajú pojem monodiéta, čo znamená, že keď pavúk prijíma len jeden druh potravy (hlavne múčne červy), môže dôjsť k jeho úmrtiu.

Najčastejšiu potravu domácich osemnohých miláčikov tvoria cvrčky, šváby, múčne červy a zophobasy. Myšími alebo potkaními holíčatami sa môžu kŕmiť len dospelé jedince veľkých druhov pavúkov, pretože tieto sa dokážu aktívne brániť a často sa stáva, že pavúka porania.

Niektorí chovatelia ich preto pred podaním usmrcujú. Výhodou tejto potravy je, že po jej konzumácii netreba pavúkovi podávať potravu mesiac aj viac.

Väčšina chovateľov začína tak, že svojim miláčikom predkladajú potravu práve z prírody - muchy, malé chrobáky, kobylky a podobne. Aj táto potrava prináša určité riziká.

Stáva sa totiž, že spolu s hmyzom sa dostanú do terária parazity, ktoré na hmyze hosťovali a nimi sa pavúk nakazí.

Takisto sa môže stať, že hmyz bol niečím kontaminovaný a ráno bude pavúk ležať na dne terária s nohami stiahnutými pod telom. Preto je vhodnejšie hmyz kupovať, alebo si založiť vlastný chov.

Samozrejme, chovatelia budú mať iste mnoho odskúšaných vychytávok z vlastných skúseností a omnoho podrobnejšie informácie k chovu zvierat, na ktoré sa špecializujú. Viac ako kdekoľvek inde tu platí: Čo chovateľ, to názor.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×