Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

V krajine Indiánov ukrýva dažďový prales poklad

01.12.2017 Takmer polovica obyvateľov krajiny sú Indiáni. Tých filmových s farebnými perovými čelenkami tu však nenájdete. Väčšinou sú už civilizovaní. Guatemala.
V krajine Indiánov ukrýva dažďový prales poklad
10 fotografií v galérii
Aby mohli gazdinky variť, musia si zabezpečiť palivo.
Autor fotografie: Viera Václavková

Tento štát v Strednej Amerike, označovaný aj ako banánová republika, nepatrí medzi hospodársky veľmi rozvinuté. No príťažlivý je. Dobrodruhov sem priťahujú sopky – z 37 je 29 aktívnych –, turistov nádherná príroda a znalcov histórie mayské pamiatky.

Napríklad v dažďovom Peténskom pralese na severe krajiny je archeologický poklad Tikal. V podstate sú to zvyšky mesta založeného v 2. storočí pred naším letopočtom.

Dnes ho reprezentuje najmä päť mohutných pyramíd vysokých až 60 metrov, niekoľko námestí a stél. Zapísaný je v Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Lovci a remeselníci

Pred vstupom do areálu tabule upozorňujú, že nás môže prekvapiť jaguár. No to nie je jediná hrozba. Vyľakať môže aj tapír. A pobyt vedia doslova znechutiť komáre.

Kráčame džungľou, nad hlavami nám škriekajú opice vrešťany a preletujú krásne papagáje ary. Zrazu niečo zašuchoce. Našťastie sa ukáže iba medvedík nosáľ červený. A potom už oči vnímajú pamiatky, ktoré archeológovia prácne vykopávali a aj preto o nich hovoria s úctou. A tú som cítila kráčajúc cestou, po ktorej vraj chodili aj Mayovia.

Územie dnešnej Guatemaly začali obsadzovať už 1500 rokov pred Kristom. Vtedy sem prišli prví lovci a vedci ich považujú za prvú mayskú populáciu. Pestovali kukuricu, fazuľu, lovili ryby, vyrábali keramiku.

Jedna z pyramíd archeologického pokladu v Tikale. 10 fotografií v galérii Jedna z pyramíd archeologického pokladu v Tikale. Zdroj: Viera Václavková

Postupne sa komunita rozrastala, zaberala viac územia a vytvárali sa kmene. V podstate tak vznikla veľká mayská ríša. Prečo zanikla, vedci ešte stále nepovedali. Sú len hypotézy.

Isté je, že keď sem roku 1523 dorazil španielsky dobyvateľ Pedro de Alvarado a podmanil si všetky kmene, ríša už neexistovala. Indiáni sa rozutekali do hôr a v podstate tam niektorí dodnes žijú svojím životom.

Vzdialia sa väčšinou vtedy, keď chcú niečo nakúpiť alebo predať svoje výrobky na trhoch. Také najindiánskejšie sú v Chichicastenangu.

Cesta pre odvážnych

Štvrtok je tam trhový deň, a preto hneď ráno po skvelých raňajkách upaľujeme panamerickou diaľnicou a chceme ho zažiť. Šofér sa tvári ako jej majiteľ a tak aj jazdí. Stredom, a neustále vytrubuje.

Asi po hodine a pol odbočíme z diaľnice, cesta klesá nádherným borovicovým lesom do hlbokej rokliny. A potom nekonečnými serpentínami stúpa a niektorí ľutujú, že si dali tie skvelé raňajky...

Zákrut je veľa, za niektorými strmé zrázy bez zvodidiel, až sa dostaneme na náhornú plošinu. Sprievodca upozorňuje, že sme zdolali výšku 2 000 metrov a vodič konečne spomaľuje. Musí. Pri ceste pribúdajú zaparkované autá a ľudia s batohmi kráčajú do dedinky.

Z ďalekých hôr ešte za tmy vyrazili na cestu, aby stihli tento asi najznámejší trh v Strednej Amerike. Náš minibus sa ešte pretlačí bližšie k dedinke a potom už ideme pešo. Pomedzi stánky do ulíc so všetkým možným, kde vládne nekoordinovaný chaos.

Indiáni sú zruční rezbári. Ich masky sú originálne. 10 fotografií v galérii Indiáni sú zruční rezbári. Ich masky sú originálne. Zdroj: Viera Václavková

Zaženie duchov a očistí

Prepletám sa medzi stánkami a odolávam ponuke teplučkých svetrov, drahých kameňov, perál či hrncov a ručne vyrobených nožov. Zastanem pri pomerne lacných strieborných šperkoch a presuniem sa k zlatu. Predavačka so zlatými zubami mi tvrdí, že všetko je 18 karátové zlato. Šperk je veľmi pekný, no odolám.

Ani koberčeky ma nedostanú, aj keď musím priznať, že domácim tkáčkam kumšt nechýba. Presne tak ako rezbárom. Ich drevené originálne masky sa mračia, usmievajú a lákajú zberateľov.

Kapitulujem a pomedzi stoly s voňavými melónmi, ananásmi, paradajkami unikám do Kostola svätého Tomáša z roku 1540. Na schodoch pred vchodom z nádoby stúpa sladkastý dym. Indiáni tam spaľujú živicu – biely kopal – a veria, že zaženie zlých duchov a dodá energiu.

Prejdem cez tú dymovú clonu do vnútra kostola, kde sa nesmie fotiť, do uší mi vniká polohlasný šepot. Stovky modlitieb si denne vypočujú sochy svätcov na stenách kostola.

Chodia sem kresťania, animisti aj Indiáni, ktorí navyše veria, že kostol je súčasne príbytkom duší ich nebožtíkov.

Jazero pod sopkami

Presun na juhozápadnú časť vysočiny bol menej náročný. Aj šofér bol trochu pokojnejší, adrenalín z neho už zrejme vyšumel. Unavená som chvíľku zaspala, a keď som otvorila oči, oslepilo ma slnko odrážajúce sa z hladiny jazera Atitlán vo výške 1 560 m.

Tak to je to legendami opradené jazero! Utopené medzi horami a sopkami Atitlán, Tolimán a San Pedro vysokými vyše 3 000 m. Hlboké je až 340 metrov a starí Mayovia mu pripisovali mimoriadny význam. Hovorilo sa o jeho magickom pôsobení na človeka, že tu cítiť pozitívnu energiu a neviemčo ešte.

Viem však, že v 60. a 70. rokoch minulého storočia sem chodili vyznávači hippies z celého sveta a najmä turistické mestečko Panajachel, do ktorého smerujeme, bolo ich prístavom. Drogy, alkohol a orgie samozrejmosťou. Niektorí tu zostali a založili si rodiny.

Podvečer sa idem prejsť k jazeru, ktoré je dlhé až 18 kilometrov. Strieborná hladina láka na kúpanie. Nohou skúšam teplotu vody. Studená!

Mladík vystupujúci z člna ma pohotovo informuje, že voda nie je na kúpanie. Je dosť znečistená. Vzdám to a vyberiem sa do mestečka. Reštaurácie už ožívajú a reklamy lákajú do barov.

Dedina San Antonio Palopó vyrástla na strmých svahoch. 10 fotografií v galérii Dedina San Antonio Palopó vyrástla na strmých svahoch. Zdroj: Viera Václavková

Dopravný uzol

Panajachel v departmente Sololá je dopravný uzol pre celé jazero. Pri ňom sú originálne indiánske dedinky a nad nimi v horách žijú ešte niektorí aj kmeňovým životom. Sú medzi nimi šamanisti aj liečitelia.

Na druhý deň sadám do člna. Krátka plavba a som v Santa Catarine Palopó. Pôvodne to bola rybárska dedinka, teraz turistická. Realitní makléri vykúpili pozemky blízko jazera a na nich sú reštaurácie, malé penzióny a stánky so suvenírmi.

Vedľa jednoduchých indiánskych člnov kotvia plachetnice majetnejších domorodcov. Ľudia sú milí a priam čakajú, že si niečo kúpim.

Na suveníry mám ešte čas, no tamales – kukuričnú kašu s hydinovým mäsom v banánovom liste – si dám. Výborná. A k tomu ich najznámejšie pivo gallo. V tej horúčave skvelá voľba.

S turbanom na hlave

O necelých asi päť kilometrov ďalej v strmých kopcoch je dedinka San Antonio Palopó, ktorá má patróna svätého Antona z Padovy. Jazdia sem minibusy aj tuk-tuky.

Hneď od cesty vidieť pekne upravené terasovité políčka so zeleninou, s banánovníkmi aj kávou. Kávu pestujú vo veľkom a je skvelá, vo svete obľúbená.

Kráčam cestičkou ku kostolíku, nad hlavou sa mi hojdajú plody chlebovníka a predavačky by ma najradšej obliekli do svojich výrobkov, v ktorých prevažuje modrá farba. Sú hrdé na to, že tu už vyše 500 rokov majú výrobné družstvo a s jeho pomocou udržiavajú tradičné umenie tkania.

A potom späť do člna. Asi 10 minút plavby a zakotvíme v dlhej zátoke. Pri nej je Santiago Atitlán. Najväčšia a asi aj najvýznamnejšia dedina z ostatných ležiacich pri jazere. Hneď od malého prístavu je množstvo stánkov, a teda aj príležitostí na nákup suvenírov. Uvažujem, či dám niekomu zarobiť.

Výrobky domácich tkáčok sú pekné a kvalitné. 10 fotografií v galérii Výrobky domácich tkáčok sú pekné a kvalitné. Zdroj: Viera Václavková

Predavačka to zaregistruje a hneď mi ponúka dlhokánsky kus vzorovanej látky. Neviem, na čo by mi bol a ona mi to hneď niektorým z tých mayských jazykov (je ich 21) vysvetľuje a ukazuje na hlavu. Nechápem.

Schytí látku a šikovne si obmotáva hlavu, až kým na nej nemá akýsi turban. Desať metrov látky! Mayské ženy sa takto zdobia na významné príležitosti. Alebo keď chcú získať zákazníka.

Ich život je v podstate jednoduchý – starostlivosť o rodinu plus poľnohospodár- ske práce. Nazrela som do jednej kuchyne. Bolo v nej len to najnutnejšie. Napriek tomu vedia uvariť chutné jedlá.

Guatemala

Je stredoamerický štát, prevažne poľnohospodársky, s počtom obyvateľov 16,58 milióna. Susedí so štyrmi štátmi – Belize, Honduras, Mexiko a Salvádor. Na východe ju obmýva Karibské more, na juhu Tichý oceán. Najvyšším bodom je sopka Tajumulco (4 211 m). Najdôležitejšie dopestované plodiny sú káva, kakao, cukrová trstina, banány, citrusové plody. Zanedbateľná nie je ani ťažba dreva.


V krajine sú rôzne archeologické pamiatky, napríklad Tikal, a množstvo sopiek, ktoré sú cieľom turistických výprav. Hlavným mestom je Ciudad de Guatemala s počtom obyvateľov 3,68 milióna, čo je zároveň najväčšie mesto v Strednej Amerike.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×