Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kardiologička: Chudobný človek nemá na to, aby sa staral o svoje zdravie

01.12.2017 Tvrdí, že na zdravý štýl života treba mať prostriedky a čas. Každý z nás však môže chodiť pešo a nefajčiť. Tam, kde zlyháva srdce, začína sa jej práca. MUDr. Eva Goncalvesová.
Kardiologička: Chudobný človek nemá na to, aby sa staral o svoje zdravie
4 fotografie v galérii
Upozorňuje, že rozhovor s pacientom nehradí poisťovňa, hoci je veľmi dôležitý.
Autor fotografie: Peter Brenkus

S MUDr. Evou Goncalvesovou sme sa stretli tesne po tlačovej konferencii, na ktorej Národný ústav srdcových a cievnych chorôb prezentoval unikátny zákrok – 1. novembra 2017 implantovali 47-ročnému mužovi umelé srdce – TAH – totálnu umelú náhradu srdca.

Pacient bol vo vážnom, život ohrozujúcom stave a čakal na transplantáciu srdca. Dnes už je na bežnom lôžkovom oddelení.

Tlkot umelého srdca muža, ktorý by bez neho neprežil, bol cez otvorené dvere počuť až na chodbu. Keď sme prechádzali okolo jeho izby, s úsmevom zdvihol ruku na pozdrav.

Doc. MUDr. Eva Goncalvesová, CSc. je jednou zo „srdcových dám“ slovenskej kardiológie. V Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb vedie od roku 2007 oddelenie zlyhávania a transplantácie srdca. Pôsobila ako predsedníčka Slovenskej kardiologickej spoločnosti, je predsedníčkou Vedeckej rady NÚSCH, a. s., je autorkou alebo spoluautorkou 7 monografií a viac než 150 recenzovaných vedeckých článkov.

Prečo bola totálna náhrada srdca u nás unikátna?

Vo východnej Európe sme túto operáciu urobili prví. V Rakúsku sa uskutočnili doteraz tri také operácie, v Slovinsku a v Chorvátsku po jednej. Sú to naozaj výnimočné operačné výkony. Patria však medzi liečebné metódy, ktoré chceme mať na Slovensku k dispozícii pre pacientov s ťažkým pokročilým neliečiteľným srdcovým zlyhávaním.

 

To teda znamená, že Slovensko je v súčasnosti na špici Európy v starostlivosti o týchto pacientov?

Na Slovensku máme momentálne všetky metódy liečby chronického srdcového zlyhávania, ktoré sú dostupné vo svete. A nielen že sú u nás dostupné, aj ich používame. Bez hanby sa môžeme priradiť k špičkovým európskym pracoviskám.

Lekárka priblížila napríklad to, kedy netreba váhať so zavolaním záchranky:

Aký je pocit môcť pacientov liečiť na svetovej úrovni?

Povedať, že je to dobrý pocit, by bolo banálne. Je to výnimočný pocit, no nedá sa povedať, že je len radostný. Slovenská medicína a náš zdravotný systém majú ďaleko od európskej špičky. Naši pacienti odniekiaľ prichádzajú a niekam sa vracajú.

Je pravda, že tu v našom ústave máme špičkovú úroveň liečby, mnohé veci sa však robia s veľkým vypätím síl. Naši lekári majú na starosti aj to, čo inde robia ďalšie zložky zdravotného systému. U nás tieto zložky buď chýbajú, alebo nemajú podmienky na prácu.

Je to preto možno ešte heroickejšia práca než v iných krajinách, kde funguje celý zdravotný systém. Boli by sme veľmi radi, keby úroveň rástla v celom systéme, nie iba na niektorých pracoviskách.

Hovoríme o peniazoch?

Nie iba o peniazoch. Nie je nič horšie, ako keď urobíte s obrovským nasadením výnimočný zákrok, pacient dostane špičkovú liečbu a po prepustení domov sa prihodí niečo banálne, čo celé vaše úsilie zmarí. Vôbec to nemusí byť zanedbanie starostlivosti. Stačí nesprávne či neskoré rozpoznanie problému.

Vieme, ako to vyzerá na väčšine interných oddelení na Slovensku. Sú tam samí mladí neskúsení lekári, ktorí pracujú v podmienkach, v akých pracujú. Hoci by aj veľmi chceli, nemajú dostatočné skúsenosti a vedomosti, aby rozpoznali výnimočný problém, s ktorým sa nemali šancu stretnúť a celá predchádzajúca liečba sa môže takto znehodnotiť. Nie je nič smutnejšie.

Pdľa MUDr. Goncalvesovej sa treba stále zlepšovať, lebo každý zachránený život sa počíta. 4 fotografie v galérii Pdľa MUDr. Goncalvesovej sa treba stále zlepšovať, lebo každý zachránený život sa počíta. Zdroj: Peter Brenkus

Ku vám prichádzajú pacienti so zlyhávajúcim srdcom. Koľko ľudí s touto diagnózou je na Slovensku? Dá sa pomôcť všetkým?

Srdcové zlyhávanie je stav srdca, nie choroba. Srdce sa po predchádzajúcich ochoreniach a poruchách oslabí a neplní svoju základnú funkciu, ktorou je prečerpávanie dostatočného množstva krvi na správne fungovanie orgánov.

Odhadujeme, že určitú formu srdcového zlyhávania má na Slovensku až 200 000 ľudí. Absolútnej väčšine z nich dokážeme pomôcť farmakologicky. Nevieme ich vyliečiť, no dokážeme upraviť ich stav tak, že aj s oslabeným srdcom žijú bežný, uspokojujúci život. Dokážu si nakúpiť, navariť, vedia dobre existovať. Možností liečby je veľa – kombinácie liekov, rôzne podporné strojčeky, implantabilné defibrilátory.

Mohlo by vás zaujímať: Ako dodať krvi železo (video s titulkami):

Prečo je teda nutné transplantovať srdce?

Existujú aj prípady, ktoré odolávajú všetkým možnostiam liečby a musíme pristúpiť k niektorej forme náhrady srdca. Transplantácia srdca je však vhodná len pre veľmi málo pacientov. Musia to byť ľudia s veľmi vážnym ochorením srdca, ktorých prognóza a kvalita života je extrémne zlá. Na druhej strane však nesmú mať iné vážne ochorenia.

Na Slovensku máme asi 50 pacientov, ktorí čakajú na transplantáciu srdca. Ich stav sa priebežne zhoršuje a aby sa dočkali transplantácie, treba im voperovať mechanickú podporu srdca. Buď sa k srdcu pripojí pomocné čerpadlo, alebo sa stane to, čo sme urobili pred mesiacom. Ak srdce vôbec nefunguje, vyberie sa a na jeho miesto sa dá umelé srdce.

Ako dlho môže takto človek vydržať?

Pokrok v tejto oblasti medicíny je veľmi dramatický. Vo vyspelých krajinách, ako sú Nemecko, Austrália, USA či Kanada, jednoduchšie podporné systémy srdca používajú ako definitívne riešenie. Pacienti s nimi žijú mnoho rokov.

My máme pacienta, ktorý takto žil 5 rokov, potom bol transplantovaný. Máme ďalšieho pacienta, ktorý sa s umelým podporným systémom ľavej komory vrátil do práce. Mnohí chodia na dovolenky, venujú sa svojim koníčkom, žijú veľmi dobre.

Koľkí pacienti na Slovensku sa dočkajú transplantácie?

Transplantačný program na Slovensku je kvalitný – viac ako 70 percent pacientov žije viac ako 10 rokov. Polovica ľudí po transplantácii srdca sa vráti do práce. Mali sme pacientku, ktorá žila 28 rokov. Máme mladú mamičku, ktorá s transplantovaným srdcom porodila dieťa, ďalšia sa na graviditu chystá.

Transplantácia srdca je teda štandardná liečebná metóda a pacienti s darovaným srdcom žijú dlho a dobre. Transplantácie však majú jeden zásadný limit, a tým je počet darcov. U nás máme asi 20 transplantácií srdca ročne, ideálnych by bolo 30.

Transplantácie, samozrejme, problém zlyhávania srdca úplne nevyriešia. To však neznamená, že sa nemáme stále snažiť byť lepší. Lebo je rozdiel zachrániť dvadsať životov a štyridsať životov. Každý život sa počíta.

Sú dnes rodiny potenciálnych darcov ochotné darovať orgány?

Je fakt, že ich ochota klesá. Ak sa stráca celková dôvera v zdravotnícky systém, logicky je nižšia aj ochota príbuzných darovať orgány svojho dieťaťa, manžela či súrodenca. Naša legislatíva nám síce umožňuje odobrať orgány aj bez súhlasu príbuzných, realita je však taká, že sa ich pýtame. Lenže ak neveria lekárom, pravdepodobne povedia nie. Pretože hľadajú nejaký bočný úmysel, niečo nekalé.

Všeobecná atmosféra nedôvery, ktorá sa tu vytvára dlhé roky, darcovstvu orgánov vôbec neprospieva. Nehovorím, že sa nemajú odhaľovať a riešiť chyby. Má sa to však robiť na úradnej a odbornej úrovni, nie v bulvárnych novinách. V konečnom dôsledku to totiž najviac škodí samotným pacientom.

U vás na pracovisku sa robia život zachraňujúce zákroky. Ako je to s dôverou tam? Je to tak, že keď ide o život, pacientovi nezostáva nič iné, len veriť lekárovi?

Reakcie pacientov napríklad na internete voči lekárom sú veľmi kritické, zoči-voči to však už také nie je. U nás na oddelení sa s pacientmi stretávame roky, buduje sa tu obojstranná dôvera. Hovorím o obojstrannej dôvere, lebo aj my musíme veriť pacientovi, že všetkému rozumie a bude dodržiavať naše rady a pokyny.

Transplantácia je totiž super vec, no len dovtedy, kým pacient užíva lieky a robí to, čo má. Ak by náš pacient nebol disciplinovaný a ochotný spolupracovať, skončilo by sa to veľmi zle.

Vaša práca prináša vážne morálne dilemy. Ako sa s tým dá vyrovnať?

Ťažko. Stále zostáva človeku v hlave, či sa nedalo skôr, inak, viac... Po mnohých rokoch sa však určite vnímavosť voči ťažkým osudom otupuje. Nedá sa byť empatický sústavne a prenášať na seba hrozné situácie.

Pacienti sa často sťažujú na nezáujem lekárov, zlú komunikáciu. Dá sa byť rovnako vnímavý voči pacientom v dennom styku aj po rokoch?

Práca v ambulancii je obrovský stres. Ja pracujem v ambulancii dvakrát do týždňa a viem, že je to nepredstaviteľne vyčerpávajúca práca. Sú lekári, ktorí to robia tridsať rokov a každý deň majú v ambulancii 20 až 30 ľudí. A každý z nich prirodzene očakáva, že on je ten dôležitý a lekár sa bude na jeho problémy dívať z tohto hľadiska.

Občas je to extrémne ťažké. Neublížiť slovom. Niektorí lekári takmer nekomunikujú s pacientmi, lebo nevládzu. Je to ich obrana, aby úplne nevyhoreli. Aby však ambulancie prežili, musia sa zamerať na kvantitu.

Za takýchto okolností nikto nemôže byť spokojný. Ani lekár, ani pacient, ani sestra. A keď sa chcete objednať k odborníkovi, dostanete termín o tri mesiace. Ku kardiológovi o pol roka.

Jánovi transplantovali v NÚSCH srdce. Tvrdí, že jeho lekárka sa tým stala jeho rodinou. 4 fotografie v galérii Jánovi transplantovali v NÚSCH srdce. Tvrdí, že jeho lekárka sa tým stala jeho rodinou. Zdroj: Archív pána J.

Prečo to tak je?

Zdá sa, že to nikto nevie. Najvyšší počet ambulantných odborných vyšetrení v Európe je na Slovensku, v Maďarsku a v Česku. Čím to je? Sú tu ľudia takí chorí? Alebo je to tak, že musia ísť so všetkým k odbornému lekárovi, hoci niektoré úkony by zvládol aj všeobecný lekár?

V každom prípade je niečo zle nastavené. Nie je možné povedať šesťdesiatkrát za deň hoci len dobrý deň a dovidenia. Už to trvá nejaký čas, nieto sa porozprávať o diagnóze toho pacienta. A čo je úplne najhoršie, rozhovor s pacientom ambulantný lekár nemôže účtovať poisťovni medzi výkonmi. Rozhovor s pacientom nie je výkon.

To, že si lekár sadne s pacientom či s rodinou a pol hodinu im niečo vysvetľuje, to je z jeho hľadiska čistá ekonomická strata. Musí „niečo urobiť“, aby mu to poisťovňa preplatila. A pritom je to možno to najdôležitejšie.

Keď sa začnete pacientov pýtať, čo im najviac chýba u lekára, je to práve rozhovor. Lekár sa so mnou nerozpráva, nevysvetlí mi, čo mi je, nemá čas... Lenže on na to nemôže mať čas. Má priveľa pacientov, rozhovor si nevykáže a ak by sa s každým rozprával, tridsať rokov práce neprežije.

A ako je to inde?

V iných zdravotných systémoch je na to určený vzdelaný personál, ktorý pacientov edukuje a vysvetľuje im veci potrebné pre úspech liečby. Lekár má dve sestry, ktoré to robia. Komunikácia pri všetkých chronických ochoreniach je extrémne dôležitá. Je veľmi potrebné, aby pacient rozumel svojmu ochoreniu, dokázal spozorovať príznaky zhoršenia, aby sa vedel spolupodieľať na liečbe.

Naprieč celou medicínou narastá počet chronicky chorých ľudí. Dokážeme zachrániť čoraz viac ľudí s akútnymi stavmi ohrozujúcimi život. Vieme ich udržať nažive, no nevieme ich vyliečiť. Stávajú sa z nich chronickí pacienti.

Čím sme úspešnejší, tým viac takýchto pacientov máme. A keď ich je viac, majú svoje potreby. Komunikačné, psychologické, sociálne. A tie nie sme schopní zvládnuť. Starostlivosť o týchto ľudí je veľmi drahá a celkovo náročná.

Prečo chodia naše opatrovateľky do Rakúska, Holandska či Anglicka? Pretože tam už je to percento starých a chronických ľudí veľmi vysoké. Zároveň je trend, aby boli umiestnení mimo nemocníc. Aby dostávali kvalitnú zdravotnú a sociálnu starostlivosť doma.

V tomto smere má náš systém obrovské medzery, ktoré prirodzene súvisia aj s výkonnosťou ekonomiky. Pri tejto výkonnosti ekonomiky a historických súvislostiach však nemôže fungovať inak.

Môže to byť horšie?

Rozhodne áno. Ľudia sa u nás dostanú k liekom bez veľkých problémov. Nikoho nepošlú domov s tým, že nemajú preňho lôžko. V tomto je náš zdravotný systém lepší než v Anglicku či v USA.

Choďte v Spojených štátoch na centrálny príjem. Tam si posedíte možno celý deň. Sestra v čakárni pacientov rozdelí a ľudia tam čakajú aj s vážnymi problémami mnoho hodín. Myslieť si, že náš zdravotný systém vôbec nefunguje, je mylné. Nie je to pravda. Na druhej strane by sa však mal zlepšovať.

Vedia sa Slováci starať o svoje srdce?

Ja myslím, že vedia. Asi tak ako všetci ostatní :). Možno máme istý počet ľudí, ktorí nie sú dostatočne vzdelaní, no takí ľudia sú aj v iných krajinách. Možno niektorí v minulosti nepripisovali dostatočný význam prevencii. Mali pocit, že zdravotnícky systém sa o nich postará, veď majú nárok na bezplatnú starostlivosť.

Prístup ku zdraviu sa však mení aj s vekom. Dvadsaťročný človek má pocit, že je nesmrteľný, je obklopený svojimi zdravými kamarátmi. Keď päťdesiatročnému človeku zomrie kamarát na infarkt, začne sa dívať na život inak. Starostlivosť o seba však súvisí aj so sociálno-ekonomickou situáciou.

Viac sa o seba starajú bohatí ľudia?

Na to, aby ste mohli žiť zdravým životným štýlom, dopriať si zdravé jedlo a oddychovať, potrebujete peniaze a čas. Naši ľudia sú však často v existenčnom strese, majú peniaze len na základné veci a pôžičky.

To, že Slováci sa dožívajú nižšieho veku než v Taliansku či Nemecku, nesúvisí natoľko s tým, že sa tu o seba ľudia horšie starajú, ale so sociálno-ekonomickým tlakom, ktorý je na nich vyvíjaný.

Jedným z najsilnejších rizikových faktorov kardiovaskulárnych ochorení je chudoba. Chudobný človek nemá na zdravé potraviny, na dobrú dovolenku či relaxačné aktivity. Aj ísť na výlet stojí peniaze. Aj turistika, bicyklovanie – to všetko treba zaplatiť. Rodina však musí najprv prežiť, až potom sú na rade ďalšie veci.

Čo môžu pre seba a svoje srdce Slováci urobiť?

To, čo môže určite pre seba urobiť každý, je nefajčiť. Aj tí, ktorí nemajú peniaze na relax, môžu ísť na prechádzku. Stojí to čas, ale ten sa azda dá nájsť. Vystúpiť o zastávku skôr z električky a ísť zvyšok cesty pešo.

Nemôžu to však urobiť ženy, ktoré vlečú tašky s nákupom. Lenže ony nemajú na to, aby si nákup nechali doviezť, alebo si ho odviezli domov autom a šli sa prejsť. A znovu sme pri sociálno-ekonomickom statuse.

Na Slovensku máme v porovnaní s vyspelými krajinami vysokú hladinu cholesterolu, vysoký tlak. To všetko je pravda. Slováci by sa mali o seba viac starať. Treba im však k tomu aj vytvárať podmienky.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×