Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pracujúce deti a oslepené kone: baníci nevedeli, či sa na svetlo vrátia živí

30.11.2017 Nielen skúsení baníci konštatujú, že je úplne jedno, či človeka zasype desať, sto alebo tisíc metrov pod zemou...
Pracujúce deti a oslepené kone: baníci nevedeli, či sa na svetlo vrátia živí
8 fotografií v galérii
Priechodová chodba medzi baníckymi expozíciami.
Autor fotografie: Vladimír Kampf

Juhoslovanskí komunisti vybudovali od 50. rokov minulého storočia pýchu svojho baníctva v slovinskom meste Velenje. Dovtedy tu stála len menšia ufúľaná banícka osada.

V tom čase potrebovalo hospodárstvo stále viac baníkov a tí museli niekde žiť a bývať. Aj tu k nim pristupovali presne podľa jedného z odhodlaných hesiel takmer všetkých komunistov sveta: Ja som baník, kto je viac!?

Titovo – netitovo

Tunajší ťažko pracujúci mali dostať to najlepšie. Vlastne: takmer to najlepšie. Lebo to úplne najlepšie si papaláši, potentáti, tajomníci a predsedovia nechávali vždy pre seba. Takže, žiadny luxus, ale...

Byty mali mať veľké okná, aby mali po šichte dostatok slnečného svetla. Baníkom sa málilo. Chceli aj príjemné okolie domov, parky a kultúrny dom. Sami na stavbách odpracovali dobrovoľne tisícky hodín.

V meste postavili najväčšiu sochu niekdajšieho prezidenta Juhoslávie Josipa Broza Tita na svete. Stojí tu dodnes. Po jeho smrti premenovali mesto na Titovo Velenje.

Názov si uchovalo do vzniku samostatného Slovinska v roku 1991. Odvtedy je znova len Velenje. Piate najväčšie mesto v dvojmiliónovej krajine má vyše 33 000 obyvateľov. Výstroj baníka z čias, keď už na bezpečnosť dbali aspoň trochu. 8 fotografií v galérii Výstroj baníka z čias, keď už na bezpečnosť dbali aspoň trochu. Zdroj: Vladimír Kampf

Keby niečo...

Ročne vyťažia z baní v slovinskom Velenje 4 milióny ton uhlia. Hlboko pod zemou je múzeum, ktoré veľmi názorne približuje život baníkov.

Návštevník už pri vstupe vyfasuje pečivo a teplú klobásu na desiatu, ktorú si zje pod zemou. Okrem toho, že ho riadne vystroja, zavesí pri sfáraní kovový pliešok na nástenku, aby bolo jasné, koľko ľudí je dole, keby niečo...

Šachta múzea je 3 kilometre dlhá a je 180 metrov pod zemou. Vykopali ju v roku 1889, prvé tony čierneho uhlia odtiaľto vyviezli o dva roky neskôr. Dnes sú v nej umiestnené scénické zákutia zo života baníkov od 19. storočia po súčasnosť.

Podzemné naj

K najväčším nepríjemnostiam patrí simulácia závalu. Zem pod nohami sa vďaka upravenej podlahe naozaj roztrasie a všade je tma. Výbuch metánu. Dvaja mŕtvi. Všetko len akože. Len ten prach vo vzduchu umocňuje pocit skutočnosti.

Človek si tu užije nepríjemné pocity, aj keď vie, že to nie je naozaj. Najpríjemnejším zážitkom je jazda banským vláčikom. Na ňu sa tešia aj svadobčania.

Baníci jedávali chlieb, ovocie a studené fazule. Pili silnú sladkú kávu a vodu. 8 fotografií v galérii Baníci jedávali chlieb, ovocie a studené fazule. Pili silnú sladkú kávu a vodu. Zdroj: Vladimír Kampf

V bani sa totiž môžete pokojne zosobášiť. Stačí si priviesť kňaza. Svadobčania a farár však musia zniesť montérky a prilby na hlavách. Inak vystrojený sa sem nikto nedostane.

Možno je to jednoduchá cesta k tomu, ako ušetriť za svadobné šaty. Okrem toho je úplne jedno, aký má nevesta pod prilbou s čelovkou účes.

Iba 11 hodín

Baníci v minulosti nikdy nevedeli, či sa vrátia na denné svetlo živí. Nebola technika ani moderné prostriedky záchrany.

Vo Velenje pracovali aj deti a ešte v prvej polovici 20. storočia tu využívali na transport ťažkých vozíkov kone. Oslepili ich, aby sa zbytočne neplašili. Zvieratá potom zostávali pod zemou až do smrti. Väčšiu zmenu priniesli nariadenia z roku 1885.

Odvtedy v bani nesmeli pracovať deti mladšie ako 14 rokov a z 15-hodinového pracovného času bolo zrazu „iba“ 11.

Tragický rok 1893

Najtragickejším bol v baniach vo Velenje rok 1893. Na konci januára zahynulo 10 baníkov a o 20 dní neskôr ďalších 21.

Majitelia sa vtedy rozhodli zlepšiť bezpečnosť práce. Každý baník dostal kapsu s primitívnymi záchrannými prostriedkami. Zakázali aj používanie nebezpečných olejových lámp.

Po zjedení chleba s klobásou prechádzame do novšej časti bane. Začiatkom 20. storočia nasadili v baniach výbušniny a pneumatické vŕtačky. K tomu stále pribúdali novšie a výkonnejšie stroje. Mnohé mechanizmy, ktoré tu pomáhali ťažiť uhlie, vyrobili v bývalom Československu.

Zjednotiteľ

Josip Broz Tito (1892 – 1980) organizoval juhoslovanský odboj proti nemeckej a talianskej okupácii počas 2. svetovej vojny. V roku 1945 založil federatívnu Juhosláviu. Netrvalo dlho a dostal sa do konfliktu so Stalinom, ktorý chcel krajinu ekonomicky potrestať. Jeho snahy však mali opačný efekt.


Tito zomrel v roku 1980 v slovinskej Ľubľane. Jedenásť rokov nato už jednotná Juhoslávia neexistovala. Počas života ho ľudia verejne velebili a tajne neznášali. Potom prišiel čas, keď ho verejne neznášali a tajne velebili.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×