Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vinice, unikátny žrebčín, sídlo prezidentov: v Topoľčiankach sa eurofondom darilo

28.11.2017 Topoľčianky stavili na turistický ruch. „Možno sme jediná obec, ktorá má v centre verejné toalety,“ prekvapí nás starosta Juraj Mesko.
Vinice, unikátny žrebčín, sídlo prezidentov: v Topoľčiankach sa eurofondom darilo
11 fotografií v galérii
Topoľčianky
Autor fotografie: Peter Korček

Malebná obec, ktorá leží severne od Zlatých Moraviec na západnom Slovensku pod úpätím Tribeča sa z roka na rok stáva cieľom turistov zo Slovenska aj zo zahraničia. Má vynikajúcu polohu, dobré víno, zubry i vzácne kone.

Topoľčianky čoraz viac lákajú turistov, nielen svojím prekrásnym okolím, ale i službami, ktoré z nich robia viac ako len obyčajnú slovenskú dedinku.

Topoľčianky 

Počet obyvateľov: 2 643 (31. 12. 2016)

Priemerný vek: 43 rokov

Miera nezamestnanosti: 3,44 %

Rozloha: 26,33 km² (2 633 ha)

Preteká nimi Hontiansky potok.


Ako sme sa dočítali na webovej stránke obce, prvá písomná zmienka o Topoľčiankach je z roku 1293. V rokoch 1561 – 1723, na obdobie 162 rokov, sa stali sídlom tekovskej župy. Majiteľmi Topoľčianok boli rôzne významné šľachtické rody – Rákocziovci, Zichyovci, Keglevichovci de Buzin či Habsburgovci.


Práve potomok tohto rodu dal v roku 1908 vybudovať poľovnícky zámok, pánsku jazdiareň a voziareň. Ďalším jeho dôležitým rozhodnutím bolo predĺženie železničnej trate do Topoľčianok či stavba prvej štátnej školy v Topoľčiankach, ktorá začala slúžiť svojmu účelu v roku 1911.


Po zániku Rakúsko-Uhorska Habsburgovci v Topoľčiankach končia a všetok ich majetok prepadá v prospech novovzniknutého štátu Československej republiky. Od augusta roku 1923 prichádza do obce T. G. Masaryk a Topoľčianky sa stávajú letným sídlom prezidentov republiky.

Toalety na námestí

Juraj Mesko (51) sedí na starostovskej stoličke už 15 rokov.

„Začínal som ako miestny poslanec, môj predchodca odchádzal do dôchodku, a tak som sa rozhodol v roku 2002 kandidovať. Bolo to celkom nové obdobie, na Slovensko začali prichádzať eurofondové peniaze, takže sme sa pustili do prípravy a potom aj realizácie rôznych projektov. Vysporiadali sme pozemky a vybudovali najmä centrum obce.

Už od roku 1992 máme štatút centra turistického cestovného ruchu, stoja tu totiž rôzne historické pamiatky, ktoré sa oplatí vidieť a navštíviť. Veľa sa nám toho podarilo, v období 2007 – 2013 sme boli najúspešnejšia obec v Nitrianskom kraji v čerpaní eurofondov.

Ako je to možné? Mali sme šťastie na agentúru, ktorá nám podklady pripravovala. To obdobie sme skutočne využili maximálne. Teraz, žiaľ, čo sa čerpania eurofondov týka, je to veľmi slabé. Neviem prečo, sme totiž na to dobre pripravení.“

Starosta Juraj Mesko riadi obec už pätnásty rok. Je na ňu patrične pyšný. 11 fotografií v galérii Starosta Juraj Mesko riadi obec už pätnásty rok. Je na ňu patrične pyšný. Zdroj: Peter Korček

V obci je všetko, čo si bežný obyvateľ môže želať. „Navyše je tu krásne okolie, všetka občianska vybavenosť, služby. Samozrejme, prejavilo sa to už aj na cenách pozemkov, pohybujú sa okolo 40 eur za štvorcový meter a viac.

Chatovú oblasť nemáme, no sme viničná oblasť, takže ľudia tu vlastnia viničné domčeky hajlochy. Ak sem turisti prídu, určite sa nudiť nebudú. Sídli u nás jediný štátny podnik na Slovensku, Národný žrebčín, kde si návštevníci môžu pozrieť unikátny slovenský chov koní.

Takisto historický zámok, kedysi letné sídlo prezidentov. Zriadil ho ešte Tomáš Garrique Masaryk a tomuto účelu slúžil až do roku 1951. Rovnako spomeniem historické vinárske závody a podobne. Je tu čo pozerať,“ pochváli obec a ľudí v nej Juraj Mesko.

„Ak k nám prídu ľudia žijúci v zahraničí, pochvália, že sa u nás cítia ako v malom rakúskom mestečku. Sme unikátni v tom, že v rámci revitalizácie centra obce sme zrekonštruovali verejné toalety. To je predsa základ,“ prekvapí nás.

„Priemyselný park nemáme, ľudia pracujú v Zlatých Moravciach alebo v Nitre, a ani neplánujeme. Zato tu máme veľa kultúrnych podujatí, ktoré z roka na rok navštevuje viac ľudí, nielen domácich.“

Zubry či pstruhy?

Ak niekomu spomeniete Topoľčianky, ako prvé sa mu iste vybaví slávna zubria zvernica. Bola vybudovaná v roku 1958 a slúži ako chránená študijná plocha zameraná na ochranu a najmä zachovanie zubra.

Aj vďaka našim ľuďom napokon v roku 1995 presiahol počet zubrov chovaných v zajatí kritickú hranicu pre zachovanie druhu a zubor hrivnatý bol vyradený z Červenej knihy ohrozených druhov živočíchov. Aj to je úspech, nie? V súčasnosti má zubria zvernica výmeru 140 hektárov.

Štátny podnik Národný žrebčín v Topoľčiankach je sústredený v nádherných dobových budovách. Stoja za pozretie. 11 fotografií v galérii Štátny podnik Národný žrebčín v Topoľčiankach je sústredený v nádherných dobových budovách. Stoja za pozretie. Zdroj: Peter Korček

„Môžete sa v nej prejsť po náučnom chodníku, ktorý vás zoznámi s históriou chovu zubra v tejto lokalite,“ ochotne nám porozprávala Eva Horniaková, ktorá má zubry „pod palcom“.

Hoci sme prišli už na záver sezóny, zubry a zubríky na nás zvedavo pokukovali a hoci už nedostali žiadnu maškrtu, predviedli sa v plnej paráde.

Mimochodom, ak sa na tieto zaujímavé a obrovské zvieratá prídete pozrieť, rešpektujte pravidlá, ktoré v obore platia. Zubry nie sú domáci miláčikovia a majú v sebe stále neskrotného ducha divočiny.

Ešte pre zaujímavosť, náučný chodník má dĺžku 2,5 kilometra, prevýšenie 40 metrov a možno ho prejsť približne za hodinu.

Ak by ste po návšteve zvernice dostali chuť na pstruha, dobre pripraveného, treba sa vybrať, možno aj kolobežkou, ktorú si viete v Topoľčiankach požičať, smerom na Skýcov. Tam sa totiž manželia Jana a Ján Bielikovci rozhodli splniť si malý sen, založiť vlastný chovný rybník a zvernicu.

„Máme tu pstruhové rybníky, je to vlastne sen môjho manžela, ktorý vyrastal v horárni,“ prezradila Jana Bieliková.

„Vzadu máme daniele, muflóny a diviaky, vpredu chováme pstruhy. Nie, žiadne eurofondy sme nedostali, založili sme vlastný dom a zobrali si hypotéku,“ smeje sa nad našou trocha nemiestnou otázkou.

„Otvorené máme prvý rok a stále nevieme, ako to dopadne. Vždy je to o riziku, keď sa do niečoho pustíte. Zazimované pstruhy ešte nemáme, počas víkendov je otvorené. Rybárčiť môže každý, platí sa len za chytenú rybu.

Máme tu bufet, ryby aj pripravujeme, údené, pečené, grilované, takže u nás sa každý môže aj najesť. Počas víkendov sme otvorení celoročne a počas Vianoc sa chystáme predávať kapry.“

Zubriu zvernicu má pod drobnohľadom Eva Horniaková. Výlet do nej stojí za to. 11 fotografií v galérii Zubriu zvernicu má pod drobnohľadom Eva Horniaková. Výlet do nej stojí za to. Zdroj: Peter Korček

Bez vína neodídete

Značka Château Topoľčianky reprezentuje vinárstvo s tradíciou založené v roku 1933. Tradícia siaha až do roku 1723, keď na podnet grófa Keglevicha de Businu prišli do Topoľčianok kvalifikovaní vinohradníci z jeho rodnej Dalmácie a začali s výsadbou prvých viníc.

Prvé víno pod značkou Château Topoľčianky vyrobili v roku 1933 a v roku 1947 víno pod touto značkou prvýkrát vyviezli do Spojených štátov amerických. Znovuzrodenie vinárstva v Topoľčiankach prichádza v roku 1993, keď sa pivnice stávajú opäť súkromnou spoločnosťou.

Château Topoľčianky sú dokonalým reprezentantom citlivo oživenej tradície, ktorá siaha do prvej Československej republiky a s produkciou viac než 6 miliónov fliaš ročne sa na Slovensku radia k lídrom vinárskej produkcie.

Spoločnosť tiež patrí k významným zamestnávateľom v regióne, pracuje v nej okolo 120 zamestnancov.

„Vinárstvo sa každoročne zúčastňuje viacerých vinárskych konkurzov doma i v zahraničí. Nedávny veľký úspech na AWC Vienna, jednej z najprestížnejších vinárskych súťaží, zožalo víno odrody Dunaj, ktoré je unikátnym slovenským novošľachtencom, čo znamená, že táto odroda bola vyšľachtená na Slovensku,“ prezradil nám Adam Žilík z obchodného oddelenia spoločnosti.

„Dunaj (výber z hrozna, 2015) získal zlatú medailu a vo veľkom finále sa umiestnil na peknom 3. mieste v kategórii medzinárodných červených vín.

Navyše sa môžeme pochváliť, že v tomto roku sme na súťaži skončili ako najlepšie hodnotené slovenské vinárstvo. Spolu sme na AWC Vienna získali 4 zlaté a 3 strieborné medaily.“

Toto mimoriadne slovenské víno ponúka Château Topoľčianky v štýlovej retro kolekcii – exkluzívna kolekcia vín s limitovaným počtom jednotlivo číslovaných fľiaš.

Vinárske závody patria v regióne k významným zamestnávateľom. 11 fotografií v galérii Vinárske závody patria v regióne k významným zamestnávateľom. Zdroj: Peter Korček

„Písal sa rok 1933, keď sa víno Château Topoľčianky s pôvodnou etiketou nezmazateľne zapísalo do histórie československého vinárstva. Etiketa zobrazovala nezvyčajné spojenie zámku v Topoľčiankach situovaného pred tatranské vrchy s krojovaným dievčaťom v popredí.

Zámerom tvorcov bolo vyzdvihnúť jednoznačný slovenský pôvod vína, preto kládli dôraz aj na detailné zobrazenie ľudovej výšivky na odeve dievčaťa. Dnes už milú nostalgiu vyvoláva objem fľaše uvádzaný v starých metrických jednotkách – jedna pinta 7 tekutých uncí, čo zodpovedá 0,75 litrovému objemu.“

Nuž, čo povedať, treba vari len ochutnať.

Toto sólo patrí nám

Podľa Wikipédie absolvoval strednú ekonomickú školu a Inštitút pre národné výbory. Pracoval ako robotník v Calexe Zlaté Moravce a v Pozemných stavbách v Banskej Bystrici.

Bol riaditeľom Slovkoncertu a v rokoch 2006 až 2010 viceprimátorom Banskej Bystrice. Čo sa tam však nedozviete, je to, že už nejaký čas žije doma, v Topoľčiankach, kde sa narodil.

Úspešný slovenský spevák a ako sme zistili, aj výborný rozprávač a neuveriteľný „pohoďák“ Robo Kazík. Doma sme ho nenašli, otvorila nám manželka Mária.

„Tento dom sme stavali 30 rokov,“ zasmiala sa. „Žili sme v Banskej Bystrici, toto mala byť chalupa, ale už sme na dôchodku, takže sme prišli sem. Manžel tu má vinice, stále niečo robí, cítime sa tu dobre. Ako sa s ním žije? Nuž, brala som si muzikanta,“ hovorí pani Mária.

„Chodili sme spolu skoro 3 roky a už máme dvoch dospelých synov – jeden žije v Bystrici, druhý býva s nami. Nenudíme sa, na dedine je vždy veľa roboty, no manželovi sa stále vyhrážam, že sa vrátim do Bystrice,“ smeje sa.

„Pochádzam z Očovej a veru som sa bránila sem prísť. No musím povedať, že nám tu je dobre.“

Naša cesta teda pokračovala na topoľčianske vinice, kde sa známy spevák zatúlal. Hoci sme ho prekvapili v pracovnom, zo svojho povestného šarmu mu neubudlo. Nečakajte, že vám opíšeme zlomeného a zostarnutého dôchodcu, naopak, sedemdesiatku by ste mu nehádali.

Domov sa vrátil aj rodák, spevák Robo Kazík so svojou rodinou. Vo voľnom čase sa venuje vinohradu. To ticho tam priam spieva. 11 fotografií v galérii Domov sa vrátil aj rodák, spevák Robo Kazík so svojou rodinou. Vo voľnom čase sa venuje vinohradu. To ticho tam priam spieva. Zdroj: Peter Korček

„Prečo som sa sem vrátil? Ja som lokálpatriot, tu som sa narodil a nikde mi nebude lepšie,“ privítal nás v jesenným slnkom zaliatych viniciach.

„Hovorím si, že Pánbožko ma ľúbi, keď ma tu ešte necháva, a ľúbi ma aj národ. Stále koncertujem,“ dozvedáme sa.

„V živote som robil všeličo, veď napokon 16 rokov som pracoval na mestskom úrade v Banskej Bystrici, potom som prešiel do Slovkoncertu a vrátil sa na úrad ako Saktorov viceprimátor.

Prvú beatovú kapelu sme založili s Karolom Duchoňom v Zlatých Moravciach, bolo to v roku 1967. Volali sme sa The Ice Boys, teda Ľadoví muži a mali sme skutočne veľký úspech. Karola si všimli ľudia z hudobnej branže, mal raketový postup. Karol Duchoň mal neuveriteľný talent, len škoda, že takíto ľudia skoro odchádzajú... Bol to veľký ľudomil a viete, ako to chodí.

Na gitare ma naučil hrať brat, hrával som od svojich štrnástich. Počúval som všetko, no vyrastal som na dychovke Topoľanke, voľakedy som v nej dokonca spieval,“ hovorí.

„On odišiel a mne sa zrazu zdal tento kraj malý. Nevedel som si nájsť ani kapelu. Prišiel som teda v Zlatých Moravciach na autobusovú stanicu a povedal som si, že ktorý autobus prvý príde, do toho nastúpim. Prišiel do Bystrice. A tak som začal žiť v Banskej Bystrici.

Zamestnal som sa v Pozemných stavbách. Do roboty ma príjmala pani Nedorolíková, vlastná sestra Paľa Bielika, režiséra slávneho Jánošíka. Román by som o tom mohol písať.“

Na svoju rodnú obec nedá dopustiť a, ako hovorí, vždy si v nej rád zaspieva. Svojich fanúšikov si váži a teší sa na každý nový koncert. Žije v prítomnosti. Aj takéto sú Topoľčianky.

Nabudúce: Kláštor pod Znievom

Anketa:

Jana Bieliková (40)

Prečo sme neodišli? S manželom sme tu obaja vyrástli a máme tu nielen zázemie, ale i podnikanie.

11 fotografií v galérii Zdroj: Peter Korček

Peter Grzyb (64)

Žijem tu celý život, poznám každého a každý mňa. Som tu spokojný, keby som však mohol meniť, šiel by som do neďalekej Veľkej Lehoty, kde by mi stačil maličký domček a kôň. Celý život som robil v bani a potom džokeja, tu pri koňoch.

Peter Grzyb 11 fotografií v galérii Peter Grzyb Zdroj: Peter Korček

Jana Minárová (44)

Ja som tu vyrastala a hoci sme bývali v Zlatých Moravciach, túžba po rodinnom dome nás priviedla späť. Dobre sa tu žije, nie je tu totiž nuda.

Jana Minárová 11 fotografií v galérii Jana Minárová Zdroj: Peter Korček

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×