Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Smrť za 45 minút: V najväčšej lodnej tragédii zahynulo viac ako 9 000 ľudí

26.11.2017 Skaza zaoceánskeho parníka Titanic vzbudzuje dodnes emócie, no najhoršia námorná tragédia čo do počtu obetí sa udiala na konci 2. svetovej vojny vo vlnách Baltského mora. Zahynulo pri nej šesťkrát viac ľudí.
Smrť za 45 minút: V najväčšej lodnej tragédii zahynulo viac ako 9 000 ľudí
5 fotografií v galérii
Keď sa Wilhelm Gustloff chystal 30. januára 1945 vyplávať z Gdyne, chcelo sa naň nalodiť...
Autor fotografie: Northfoto

Zaoceánsku loď Wilhelm Gustloff, navrhnutú na príkaz vodcu, spustili na vodu v roku 1937. Pôvodne sa mala nazývať Adolf Hitler, no nakoniec ju pomenovali po zavraždenom vodcovi švajčiarskej pobočky NSDAP Wilhelmovi Gustloffovi.

Luxus pre všetkých

Spočiatku ju využívali ako výletné plavidlo pre pracujúcich, najmä pre sympatizantov režimu. Plavila sa v Atlantiku, Stredozemnom mori, pri pobreží USA. Mala len jednu triedu, aby si všetci cestujúci užívali jej luxus rovnako.

Žiadne triedy, žiadne kastovanie. Tak si to želal Hitler. Na zábavu bolo naozaj dosť možností: sedem barov, tanečná i hudobná sála, kino, knižnica, zimná záhrada, plavecký bazén.

Na výletné plavby sa však využívala len dva roky. Prišiel 1. september 1939 a vstúpila do vojnovej mašinérie. Prevelili ju pod Kriegsmarine, vojnové námorníctvo, a stala sa z nej plávajúca nemocnica Tretej ríše.

Kajuty v podpalubí odstránili a na ich mieste vznikli ambulancie, priestory pre röntgeny a nemocničné izby. Nato, aby sa stala plávajúcou nemocnicou a platili pre ňu výnimky medzinárodného práva, museli uskutočniť aj vonkajšie zmeny.

Každá nemocničná loď musela byť natretá na bielo, viditeľne označená červeným krížom a na palube nesmela mať žiadnu útočnú zbraň.

Ako prvotriedna plávajúca nemocnica Wilhelm Gustloff fungovala však len niečo vyše roka. Velenie námorníctva potrebovalo plávajúce kasárne, a tak sa z nej v novembri 1940 stalo ubytovacie zariadenie.

Štyri roky kotvila v prístave v Gdyni a využívali ju tisíce členov nemeckého ponorkového loďstva. V tom čase už loď znova prefarbili na vojenskú.

Fico nastúpil na nočnú vo fabrike

Premiér v noci skladal súčiastky v automobilovom priemyselnom parku v Lozorne.

Strach z pomsty

V januári 1945 sa Červená armáda čoraz viac blížila k Nemecku. Obrovskou ofenzívou prelomila pozície nemeckej armády, dostala sa až k Gdanskému zálivu a odrezala Východné Prusko od Nemeckej ríše.

Útek desiatok tisíc civilistov nabral na obrátkach. Počúvali historky o odplate a pomste sovietskych vojsk na nemeckých ženách a deťoch. Strach ich hnal od postupujúcej armády čo najďalej.

Civilisti aj ustupujúci nemeckí vojaci zaplavovali prístav Gdyňa a snažili sa nastúpiť na niektorú z lodí smerujúcich do Kielu. V tom čase sa tam nachádzali štyri veľké lode. Jednou z nich bol Wilhelm Gustloff.

Zbesilý útek pred Červenou armádou a chaos v prístavoch sledoval aj Karl Dönitz, admirál nemeckého vojnového námorníctva, a pripravil Operáciu Hannibal. Vojenskú operáciu, v rámci ktorej mali prepraviť technický personál, vojakov, ranených, ale najmä utekajúcich civilistov.

Operácia znamenala aj Dönitzov rozkaz pre nemecké lode v Baltskom mori vziať na svoje paluby čo najviac utečencov.

Z výletnej lode urobili neskôr nemocnicu, potom plávajúce kasárne a nakoniec pomáhala uniknúť vojakom i civilom pred postupujúcou ruskou armádou. 5 fotografií v galérii Z výletnej lode urobili neskôr nemocnicu, potom plávajúce kasárne a nakoniec pomáhala uniknúť vojakom i civilom pred postupujúcou ruskou armádou. Zdroj: Getty Images

Zmätok nad zmätok

Na Dönitzov rozkaz okamžite zareagoval aj kapitán lode Wilhelm Gustloff. Pripraviť lodné priestory pre utečencov nebolo ťažké, horšie to bolo s motormi. Viac než štyri roky, kým kotvila v prístave, sa podpísali pod nečinnosť dieselových motorov.

Po veľkom úsilí ich posádka sprevádzkovala a začala prípravy na cestu. Wilhelm Gustloff mal 30. januára 1945 vyplávať z gdynského prístavu ako posledný. V tom čase sa tam nachádzalo okolo 65 000 utečencov.

Od začiatku bolo zrejmé, že všetci sa nebudú môcť nalodiť. Nastali panika a zmätok. Na lodi, pôvodne skonštruovanej pre necelých 1 500 pasažierov a 600 členov posádky, bolo nakoniec vyše 10 500 ľudí, z toho okolo 9 500 civilistov, väčšinou detí.

Keď dospelí videli, že sa na loď nedostanú, doslova ich prehadzovali na palubu. Zvyšok tvoril vojenský námorný personál – z toho dve tretiny ženy a asi 160 zranených vojakov.

Lodi velil civilný kapitán Friedrich Petersen. No okrem neho boli na kapitánskom mostíku ďalší traja vysokopostavení dôstojníci a ich právomoci sa prekrývali. Každý z nich sa snažil hovoriť do riadenia.

Nie je známe, ako mali rozdelené kompetencie, no hneď po vyplávaní medzi nimi vypukol spor. Jedni zastávali názor, že treba plávať v plytkých vodách pri pobreží, pretože tam by nemala operovať žiadna sovietska ponorka.

Druhí nástojili na tom, aby sa vydali na šíre more, a tak unikli mimo dosahu sovietskeho letectva. Medzitým strojovňa hlásila, že pre nestabilitu motorov môžu ísť maximálnou rýchlosťou 13 uzlov za hodinu, čo znamenalo držať sa viac v pobrežných vodách.

Kapitán Petersen však konal podľa seba. Na základe hlásenia mínoloviek, ktoré nestihli skontrolovať celú plavebnú dráhu, zamieril do hlbokých vôd a neprijal ani plavby s vypnutými svetlami.

Naopak, loď vysvietil palubnými a polohovými svetlami, pretože sa pre zlé počasie obával zrážky s iným plavidlom. Tak bola už z diaľky viditeľná a vhodným cieľom pre hliadkujúce sovietske ponorky.

Ľahký cieľ

Jedna z nich, útočná ponorka S-13, ktorej velil 32-ročný kapitán Alexander Marinesko, už vyše 20 dní striehla vo vlnách Baltu na lode, ktoré sa podieľali na evakuácii. Podľa rozkazu mal hliadkovať ďalej od pobrežia a „potopiť fašistov, ktorých objaví“.

No v tom čase už na mori nebolo veľa nemeckých cieľov, a tak Marinesko rozkaz svojvoľne zmenil a hliadkoval tesne pri brehu. Bola to v ten deň jej posledná hliadka.

Na svoju poslednú plavbu sa vydala aj loď Wilhelm Gustloff. Na otvorené more ju sprevádzal len jeden torpédoborec, čo bolo žalostne málo.

Okolo pol deviatej večer zazrela Marineskova posádka svetlá. Vysvietenú loď Wilhelm Gustloff. Vzápätí zbadala, že nejde o nemocničnú loď, ale o vojenskú dopravnú loď s protilietadlovými delami na palube.

Nevzťahovali sa teda na ňu žiadne výnimky z medzinárodného práva. Stala sa tak regulárnym vojenským cieľom. Že mala vo svojich útrobách takmer desaťnásobne viac pasažierov, než bola jej kapacita, to v tej chvíli vedel len kapitán Petersen.

Agónia vo vlnách Baltu

Len čo Marinesko zbadal obrovský cieľ, dal pripraviť torpéda. Rozhodol sa zaútočiť od pobrežia, spoliehal sa na moment prekvapenia.

Krátko po deviatej hodine večer vypustila ponorka proti lodi Wilhelm Gustloff štyri torpéda pomenované Za vlasť, Za sovietsky ľud, Za Leningrad a Za Stalina. Zlyhal akurát Stalin. Toto torpédo sa zaseklo v hlavni. Ostatné tri zasiahli provu, kúpeľný bazén a strojovňu.

Na lodi vypukla panika, preto jej posádka použila na udržanie poriadku aj zbrane. V bazéne boli ubytované príslušníčky Kriegsmarine, ženy a dievčatá vo veku 17 až 25 rokov. Pri zásahu z nich 372 na mieste zahynulo.

Rovnako hneď po výbuchu zomrelo na palube niekoľko stoviek ľudí. No najväčšia katastrofa nastala po zásahu strojovne. To bol pre loď smrtiaci úder, okamžite začala miznúť pod hladinou.

Na rozkaz kapitána Petersena vysielali signály SOS, zapli núdzové generátory a zatvorili vodotesné dvere, pre čo zahynuli ďalší ľudia, keďže sa nemohli dostať hore na palubu.

Tam začali posádka a pasažieri spúšťať na vodu záchranné člny, no od začiatku bolo jasné, že pre všetkých v nich miesto nebude. Vznikol chaos, dav mnohých ušliapal, ľudia skákali priamo do vody.

Pre väčšinu sa začal márny boj o život. Preto vydal Petersen rozkaz dostať do záchranných člnov najskôr ženy a deti. Napriek nemu bolo zachránených viac mužov.

Obraz apokalypsy dokonalo počasie. V tento januárový deň bol silný mráz, na mori vysoké vlny, teplota vzduchu bola mínus 17 stupňov a vody 4 stupne. Vražedná kombinácia.

Šance na záchranu ľudí vo vode boli mizivé. Mnohí zomreli po skoku do vody následkom teplotného šoku. Asi 40 minút po zásahu torpédami sa Wilhelm Gustloff potopil aj s tisícami ľudí. Ich presný počet sa nedá vyčísliť, pretože väčšina civilných utečencov nebola nikde registrovaná.

Lodiam nemeckého námorníctva, ktoré prišli na pomoc, sa podarilo zachrániť asi 1 200 pasažierov. Z vyše 9 000, ktorí zahynuli, bolo 5 000 až 6 000 detí. Zaujímavé je, že potopenie prežili kapitán i ďalší traja vysokí dôstojníci.

Keď sa o tragédii Wilhelma Gustloffa dozvedel Hitler, zúril a žiadal zastreliť námorného kapitánna Wilhelma Zahna, jediného vojaka z ostatných troch veliteľov. Paradoxne človeka, ktorý radil plávať so zhasnutými svetlami.

Vrak lode Wilhelm Gustloff sa nachádza v poľských výsostných vodách. Je z neho vojenský pamätník. Pokoj zosnulých chráni poľská pobrežná stráž a nikto sa k nemu nesmie priblížiť na vzdialenosť kratšiu ako 500 metrov.

Je to aj kvôli lovcom pokladov, ktorí stále hľadajú Jantárovú komnatu. Podľa niektorých teórií sa vraj nachádzala na palube lode Wilhelm Gustloff.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×