Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Skalolezkyňa: Panika na skale je to najhoršie, čo sa môže lezcovi v horách pritrafiť

25.11.2017 Lezenie po kolmých skalných stenách, prekonávanie na pohľad nezdolateľných skalných previsov považujú manželia Kuderjaví, ich dcéra a zať za mix vášne, adrenalínu a relaxu.
Skalolezkyňa: Panika na skale je to najhoršie, čo sa môže lezcovi v horách pritrafiť
4 fotografie v galérii
„Pri tomto zostupe by som sa už bez istenia pádu zo skaly nevyhla,“ priznáva Gabika...
Autor fotografie: Peter Ličák

Takému životnému štýlu veľa ľudí na Slovensku neholduje. Hoci je športové lezenie po skalách neporovnateľne bezpečnejšie ako zdolávanie tatranských, alpských či himalájskych končiarov, predsa len si tento šport vyžaduje nadštandardnú dávku odvahy.

Lebo skalkár, ako si skalolezci slangovo vravia, sa môže dochrámať, nadosmrti zmrzačiť aj vo výške tri metre nad matičkou zemou.

Napríklad pri najrýdzejšej forme skalolezectva – boulderingu, lezci pri zdolávaní relatívne nízkych skál nepoužívajú žiadne istiace zariadenia.

Sú odkázaní len a len na svoju šikovnosť, skúsenosť, intuíciu, na silu prstov, rúk, nôh. Jedinou ochranou pred zranením pri páde zo steny sú pri tomto štýle lezenia matrace. Lenže ani tie nedávajú stopercentnú záruku.

Trojnásobná majsterka Slovenska

Inžinierka Gabika Kuderjavá, manažérka bankového sektora pre ľudské zdroje, pričuchla po prvýkrát k lezeniu v rodnej Bratislave, manžel Ľubo, ktorý šéfuje lanovému centru v metropole Šariša, okúsil čaro dobýjania horských vrcholov v známom klube košických horolezcov Metropol.

Mladí horolezci z opačných koncov Slovenska si prvýkrát podali ruky, vymenili prvé slová na medzinárodnej súťaži v lezení na rýchlosť v severomaďarskom Národnom parku Aggtelek.

Novembrový víkend v Národnej prírodnej rezervácii Dreveník, otca istí pri zostupe dcéra. 4 fotografie v galérii Novembrový víkend v Národnej prírodnej rezervácii Dreveník, otca istí pri zostupe dcéra. Zdroj: Peter Ličák

„Je dosť paradoxné, že v celom Maďarsku majú iba tri skaly vhodné na lezenie, no stačili na to, aby nám od piky zmenili životy,“ s humorom komentuje zoznámenie pred tridsiatimi rokmi Ľubo Kuderjavý.

Obaja vtedy patrili k špičke medzi slovenskými skalolezcami, obaja boli na týchto pretekoch v reprezentačnom drese.

Gabika mala v tom čase na konte už tri tituly majsterky Slovenska v lezení na rýchlosť, jej budúci manžel bol v tejto disciplíne vicemajstrom Slovenska.

„Lezenie po skalách bolo pre nás skvelým tréningom na fyzicky i psychicky oveľa náročnejšie lezenie vo Vysokých Tatrách či v Alpách. Zo svojich horolezeckých výkonov považujem za najhodnotnejší a najťažší dvojdňový výstup na Petit Dru vo francúzskych Alpách.

Severná strana 3 733 metrov vysokého vrcholu patrí k šiestim najväčším severným stenám Álp. Tisíc metrov vysokú kolmú stenu som zdolala cestou nazývanou Americká direttissima s košickým horolezcom Michalom Marasom.

Fico nastúpil na nočnú vo fabrike

Premiér v noci skladal súčiastky v automobilovom priemyselnom parku v Lozorne.

Je to zážitok, aký ostáva v hlave a duši po celý život. Ten výstup bol pre mňa výnimočný aj tým, že som ako spolulezca mala chlapa, lebo väčšinou leziem po skalách so ženami,“ priblížila Životu svoj najhodnotnejší športový výkon Gabika Kuderjavá.

Manželov najhodnotnejší lezecký výkon sa spája so strednou časťou Veľkého Kaukazu v Gruzínsku.

„Monumentálna skalná pyramída Ušba je medzi európskymi lezcami považovaná za kolísku technického horolezectva. A je jedno, ktorú cestu na 4 710 metrov vysoký vrchol si horolezec vyberie. Ľahkú nenájde, všetky dosahujú stupne veľkej technickej obťažnosti.

Ušba znamená v preklade cestu do neznáma a zo svojej vlastnej skúsenosti so zdolávaním vyše 1 200 metrov vysokej skalnej steny môžem potvrdiť, že výstižnejší názov tento kaukazský skalný masív dostať nemohol.

Skala je kolmá, celý rok pokrytá ľadom, boli to tam pre mňa čosi ako štátnice na vysokej škole športového lezenia. Pravdupovediac, aj ma tam na Chergianiho pilieri prepadali v slabšej chvíli pochybnosti, neistota, či to zvládnem. O to je na vrchole väčšia radosť,“ vraví Ľubo Kuderjavý.

Risk nie je zisk

Po takýchto výkonoch je pre manželov z metropoly Šariša zdolávanie skalných stien v lokalite Turniská pod Kojšovskou hoľou či v prírodnej rezervácii Dreveník v susedstve Spišského hradu iba relaxačnou prechádzkou.

Aspoň na prvý pohľad to tak vyzerá. Lenže obaja sa zhodujú v tom, že ak sa lezec chystá na skalnú stenu bez rešpektu, môže sa mu to škaredo vypomstiť.

„Každý skúsený lezec vie, že aj na ľahkej skale, na ktorú vyliezol už dvadsaťkrát, si možno zlomiť nohu. Zdravá dávka strachu nie je na škodu. Musím sa priznať k tomu, že raz ma vo Vysokých Tatrách takmer premohla panika, a to je to najhoršie, čo sa môže lezcovi v horách pritrafiť.

S kamarátkou sme sa vybrali na 180 metrov vysokú Žltú stenu, ktorá padá do Malej studenej doliny. V priebehu výstupu sa radikálne zhoršilo počasie, stenu pokrytú zvyškami machov žltkastej farby zahalila v priebehu niekoľkých minút nepreniknuteľná hmla, navyše začalo pršať.

Ťarcha bola na mne, bola som skúsenejšia ako moja spolulezkyňa, dookola som si v duchu vravela, že aj tak to musíme zvládnuť a je to na mne, či sa dolu dostaneme živé,“ zaspomínala si na najkrušnejšie chvíle skúsená lezkyňa.

Kým sa rodičia pasujú so skalnou stenou pod Kojšovskou hoľou, dcéra im pripravuje ako odmenu po šálke kávy. 4 fotografie v galérii Kým sa rodičia pasujú so skalnou stenou pod Kojšovskou hoľou, dcéra im pripravuje ako odmenu po šálke kávy. Zdroj: Peter Ličák

Pre adrenalínový šport majú jeho milovníci na Slovensku mnoho výborných lezeckých oblastí, kde si na ľahkých či tých najťažších skalách môžu preveriť svoju odvahu, vytrvalosť, silu, obratnosť.

Manželia Kuderjaví to skúsili azda na všetkých skalných stenách. Či už v Karpatoch, Strážovských vrchoch, vo Veľkej i v Malej Fatre, Slovenskom raji, Slovenskom krase, vo Vysokých i v Nízkych Tatrách.

No často, aspoň dvakrát do roka, sa chodia popasovať so skalnými stenami do chorvátskej Paklenice alebo do lezeckých rajov v Španielsku.

Pani Gabika pripomína, že či už lezú po skalách doma, alebo kdesi vo svete, stále sa veľmi dôsledne drží jednej zásady: „Keď je výstup na vrchol skalnej steny na hranici mojich síl, keď je to hop alebo trop, zaradím spiatočku. Nehanbím sa povedať, toto radšej neriskujem.

Na umelých stenách, aké máme aj v našom lanovom parku v Prešove, treba vedieť nielen liezť, ale aj padať. Lenže na stenách v horách sa padať nesmie.“

Dcéra sa tiež zaľúbila pri lezení

Na takej či onakej skale sa manželia Kuderjaví cítia najlepšie, keď s nimi lezie aj dcéra Nina s manželom Alešom Procházkom, v Česku považovanom za najlepšieho lezca na pieskových skalách.

Nina žije a pracuje v Drážďanoch, keď príde na dva, tri dni k rodičom na východ, musia si spolu odskočiť aspoň na pol dňa na skaly do neďalekého Dreveníka.

„Samozrejme, že k lezeniu som sa dostala popri rodičoch. No do svojich sedemnástich rokov som sa venovala modernej gymnastike, keď ma zaskočili bolesti chrbta, musela som s ňou skončiť. Dlho som nerozmýšľala, čo ďalej, lebo rodičia ma od detstva vláčili po skalách.

S manželom žijeme v Drážďanoch, na Slovensku už často neleziem. Pri lezení na svetoznámych pieskovcových skalách v Českosaskom Švajčiarsku pri Drážďanoch som sa zoznámila s manželom.

Dovolenky i predĺžené víkendy trávime na skalách, liezli sme spolu v Číne, Španielsku, Chorvátsku. Pre skalolezcov je fantastickou krajinou Nórsko, kde sme si vyskúšali svoju obratnosť na najťažších lezeckých cestách sveta.

A pred dvoma týždňami sme sa vrátili z Indie, aj tam sú skvelé lezecké terény, no to by bolo rozprávanie na celú knihu,“ pridala sa do rozhovoru dcéra Nina.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×