Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Apiterapia funguje už aj na Slovensku, v úlohe lekárov sú včely

25.11.2017 Stačí len pokojne nasávať cez masku, o všetko ostatné sa postarajú malí „lekári“. Nielen v tom spočíva podstata apiterapie, ktorá má už svoje miesto aj v slovenských včelniciach.
Apiterapia funguje už aj na Slovensku, v úlohe lekárov sú včely
6 fotografií v galérii
Takto sa vdychuje vzduch z úľov, ktorému sa pripisuje množstvo liečivých vlastností.
Autor fotografie: Archív D. T.

Na lazoch Liešnica pri Kokave nad Rimavicou, v odľahlej prírodnej oáze Slovenského rudohoria, nájdete práve rekonštruovaný dom, úle a dve zvláštne drevené stavby. Už onedlho obohatia aktivity, ktoré v tejto vzdelávacej včelnici fungujú takmer 5 rokov.

Prvou z nich je dielo výtvarníka Juraja Gábora nazvané Počúvadlo pripomínajúce skôr akési schody do neba. Otvorená prírodná učebňa má z jednej strany charakter malého amfiteátra, z druhej oddychovej zóny vhodnej na romantické letné prenocovanie pod korunami stromov.

Otvorená, no zároveň zatvorená drevenica postavená z príspevkov viacerých nadácií a súkromných darcov bude zasa základom nového včelína pre účely kurzov a apiterapie. Jej srdce vytvorí presklený úľ, ktorý ponúkne úžasný autentický pohľad na každodenný život včelej rodiny.

Prebral štafetu

Jeden zo zakladateľov tohto jedinečného edukačného centra stelesňuje už tretiu generáciu včelárskeho rodu Turčániovcov.

„S čím začal dedo v roku 1954, na to nadviazal môj otec. Bolo nás 6 súrodencov a hoci sme sa od detstva motali okolo úľov, ani jednému z nás spočiatku nenapadlo prevziať štafetu a živiť sa tým, čím naši predkovia.

Počúvadlo, alebo schody do neba. Z jednej strany malý amfiteáter, z druhej miesto na skromné prenocovanie. 6 fotografií v galérii Počúvadlo, alebo schody do neba. Z jednej strany malý amfiteáter, z druhej miesto na skromné prenocovanie. Zdroj: Martin Mázor

V čase, keď už to s otcovým zdravím nevyzeralo dobre, som sa však aj vďaka priateľke Soni rozhodol nadviazať na tradíciu. Stalo sa tak v roku 2011,“ spomína David Turčáni na začiatky medového podnikania, keď svoje výrobky v rámci priameho predaja z dvora osobne rozvážali po celom Slovensku.

„Stretávali sme sa tak s množstvom ľudí, ktorí nám neraz kládli otázky zo života včiel. My sme sa zasa sami seba pýtali, prečo neovládajú ani základy tejto problematiky.

Toto bol v podstate začiatok projektu Včelí kRaj fungujúceho pod hlavičkou už skôr založeného Občianskeho združenia Kraj,“ vracia sa vyštudovaný ekológ do obdobia, keď prišiel k myšlienke odovzdávať svoje skúsenosti.

Prístroje z Nemecka

Novinka, ktorá však v skutočnosti žiadnou novinkou nie je. Aj tak možno otvoriť kapitolu apiterapie – vo svojej podstate známej už po stáročia.

„Každý starý včelár vám povie, ako príjemne sa spí nad úľmi trebárs v kočovnej maringotke. Vtedy, samozrejme, netušili, aký trend liečba včelím vzduchom naberie.

Zďaleka však nejde iba o ňu, lebo v súvislosti s apiterapiou hovoríme o užívaní všetkých včelích produktov, či už propolisu, peľu, vosku na ušné sviece, alebo samotných medicínskych druhov medu, ktoré sa využívajú napríklad pri liečbe popálenín či otvorených rán. Mnohí teda túto terapiu vyskúšali fakticky bez toho, aby o tom vedeli,“ vysvetľuje David Turčáni.

David Turčáni plánuje využiť špeciálne prístroje zatiaľ len na skúšku 6 fotografií v galérii David Turčáni plánuje využiť špeciálne prístroje zatiaľ len na skúšku Zdroj: Martin Mázor

Z Nemecka, kde sú už s inhalovaním včelieho vzduchu o niečo ďalej, nakúpil 6 špeciálnych prístrojov v podobe dosky s trubicou a dýchacou maskou. Zariadenie sa inštaluje na hornú časť úľa, motorček vháňa vzduch z jeho útrob na miesto určenia.

Popri viacerých filtroch je dôležité sito na zabránenie vniknutiu včiel do dýchacej trubice, čo by bolo pre inhalujúceho nanajvýš nežiadúce.

Najskôr odskúšať

Odporcovia apiterapie poukazujú na to, že spolu s blahodarnými látkami môžu do pľúc užívateľov putovať napríklad plesne z úľa. Podľa Davida Turčániho by sa však v zdravom včelstve žiadne nevhodné baktérie nachádzať nemali.

Jediným skutočným rizikom sú ľudia trpiaci alergiou na propolis, pre ktorých je táto liečebná metóda nevhodná. Ostatní môžu smelo nasávať teplý vzduch od včiel s vierou, že to pozitívne ovplyvní ich zdravotné neduhy.

V súvislosti s apiterapiou sa spomína predovšetkým liečba dýchacích ciest, bolestí hlavy či posilňovanie imunity.

„Čo sa týka nášho včelína, na začiatok plánujeme skúšobné jednorazové 15-minútové vdychovanie, na ktoré nadviaže dvojtýždňový terapeutický pobyt s dvoma polhodinovými liečebnými kúrami denne.

Nechceme sa zatiaľ hrať na terapeutov, preto budeme v testovacej fáze počas budúceho roka ponúkať apiterapiu len ako bezplatný doplnok k našim aktivitám najmä pre záujemcov z tohto regiónu. Komerčné využitie zvážime až po tom, čo túto metódu sami odskúšame a vyhodnotíme jej účinky,“ dodáva šéf vzdelávacej včelnice.

Nový výukový včelín bude záujemcom k dispozícii už v najbližšej sezóne. 6 fotografií v galérii Nový výukový včelín bude záujemcom k dispozícii už v najbližšej sezóne. Zdroj: Martin Mázor

Stop nezodpovedným

Hoci v prvopočiatku cielili najmä na školskú mládež, postupne sa rad včelárskych študentov rozšíril aj o dospelých. Mnohí z nich dokonca uvažujú o podnikaní v tomto odbore, k čomu sú patričné vedomosti mimoriadne dôležité.

„Vždy veľmi poteší, keď sa nám podarí vychovať zodpovedného včelára. Slovo zodpovedný v tomto prípade dvakrát podčiarkujem, lebo včelstvá nevzdelancov a lajdákov môžu byť zdrojom mnohých nákaz aj pre včely poctivcov, ktorí sa o ne vzorne starajú,“ vysvetľuje David Turčáni.

Hlavnou víziou otvorenej vzdelávacej včelnice je šíriť osvetu a dosiahnuť stav, aby čo najviac Slovákov spoznalo význam včiel a ich nezastupiteľnú funkciu v prírode. Zbavia sa tak mnohých mýtov a nezmyslov tradovaných v súvislosti s jedným z najužitočnejších živočíšnych druhov našej planéty.

O prísnej hierarchii, zákonitostiach včelích rodín a ako si nažíva čisto dámska spoločnosť v úli počas zimy, sa dočítate v jednom z ďalších čísiel.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×