Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Michaela Čobejová: V rodine nie som výnimočná, dobieham úspešnejších

24.11.2017 Hoci ju na obrazovkách vídať pomenej, Michaela Čobejová (47) nespí na vavrínoch. Stala sa z nej producentka. „Je to lepšie, ako byť súčasťou nejakého projektu, pretože mne sa naozaj máločo páči,“ priznáva bez okolkov.
Michaela Čobejová: V rodine nie som výnimočná, dobieham úspešnejších
4 fotografie v galérii
Michaela po pauze v televíznych seriáloch zmenila profesiu. Toto rozhodnutie však prišlo...
Autor fotografie: Dušan Křístek

Hovorí o sebe, že nie je ľahká povaha: „Som presne ten typ neznesiteľnej herečky, ktorá všetko prerába, a to ma aj doviedlo k novej práci. Ľudia nemajú radi, keď im prerábate scenáre a stále na niečo ,pindáte‘. Potom s vami nechcú spolupracovať. No nie je to úplne môj prípad... S niekým skrátka vyjdem a s niekým nevyjdem,“ povedala so smiechom.

Toto leto natočila celovečerný televízny film pre Markízu. Námet sa zrodil v jej hlave, aj keď pôvodne mal podobu seriálu.

„Mala som dlhšiu pauzu, keď som neúčinkovala v dlhodobých seriáloch. Za ten čas som si pripravovala svoje veci, ktoré ma bavili a práve moja pauza vygenerovala tento film. Markíza sa rozhodla ísť do toho so mnou, no s podmienkou, že film budeme spolufinancovať.

Oni dali časť peňazí a časť bolo treba zohnať. A tak som sa dostala do roly producenta, ktorý zháňa potrebné finančné prostriedky,“ rozhovorila sa o začiatkoch práce na svojom veľkom projekte. Ten napokon podporil aj Audiovizuálny fond.

Trošku iná romantika

Mdloby, vracanie, rozmazané videnie: migréna nie je bolesť hlavy, ale ochorenie mozgu
Brokolicová polievka s tofu
Vyhrajte 10 víkendových pobytov v Tatrách za 1 SMS!

Vývoj scenára trval takmer dva roky. Film by sa mal niesť v romantickom duchu, no keďže do nakrúcania vstúpili štátne peniaze, kritériá na kvalitu boli omnoho vyššie, ako je u komerčných televízií bežné.

Dej sa odohráva na Myjave a hlavnú úlohu si „strihla” samotná herečka po boku Alexandra Bártu.

Bývalá hviezda Ordinácie v ružovej záhrade sa tak neplánovane dostala do úlohy producentky a zároveň hlavnej hrdinky vlastného filmu. Skĺbiť obe profesie nebolo pre ňu vôbec jednoduché.

„Pri tomto filme som mala obrovský problém hrať,“ uviedla s dôvetkom: „Riešiť produkčné veci a zároveň sa sústrediť na kvalitu hrania bolo nesmierne ťažké,“ vysvetlila.

Popritom však vyvíjala dvadsaťdielny seriál na základe knihy Kristíny Farkašovej s názvom Som mama. Aj tu by si mala zahrať, no na základe prvej producentskej skúsenosti radikálne okresala svoje herecké výstupy.

„Opakujem, je to naozaj náročné spojiť obe profesie naraz. Preto som sa zaprisahala, že už nebudem hrať. Už ma to unavuje a nevidím v tom viac hlbší zmysel.

Herci a herečky končia v istom veku, tak sa teraz zamýšľam nad tým, či toto nie je najlepší vek pre mňa prestať hrať v televíziách, vo filmoch,“ zamyslela sa nad blízkou budúcnosťou, v ktorej by sa chcela zamerať predovšetkým na producentskú činnosť.

Voľnosť, ktorú jej nová profesia ponúka, je síce na jednej strane riskantná, no omnoho vzrušujúcejšia ako samotný herecký výkon na pľaci.

„Pri tejto práci vlastne idete s kožou na trh. A ktovie, či sa to ľuďom bude páčiť. Neviem... V tom je rozdiel medzi hercom a celým dielom, keď ho robíte ako producent. Ako herec ste zodpovedný za hranie a ako producent máte zodpovednosť za celok.

Na jednej strane je to super, no na druhej sa dávate ,všanc‘ úplne všetkým. Keď to nevyjde, tak môžete totálne prehrať, no keď to vyjde, máte otvorené dvere všade,“ vysvetlila.

Už čoskoro sa objaví na obrazovkách Markízy vo filme, ktorý sama produkovala. 4 fotografie v galérii Už čoskoro sa objaví na obrazovkách Markízy vo filme, ktorý sama produkovala. Zdroj: TV Markíza

Nezaháľa

Ako sa zdá, pri novej práci je herečke naklonený aj televízny biznis.

„Našťastie, dnešná doba nám praje, pretože sa už netočia nekonečné seriály, kde sa kvalita nedá vygenerovať a vy nemáte čas ho poriadne pripraviť. Ohraničené seriály alebo filmy sú fajn. To sa dá robiť, samozrejme, ak máte nejakú víziu a ovládate remeslo,“ povedala s tým, že v hlave už nosí množstvo námetov na ďalšie scenáre.

Paradoxne jej k novej práci pomohol odchod z televízneho prostredia, ktorý bol podľa jej slov veľmi dobrým rozhodnutím.

„Človek nabral úplne iný pohľad, nové sily a teraz sa môžem venovať niečomu úplne inému,“ uviedla.

Spokojné obdobie prežíva aj vo svojom súkromí. „Veľkú radosť nám urobila naša Ivanka, lebo skončila v Prahe architektúru a zobrali ju pracovať do Londýna.

Robí v prestížnom architektonickom štúdiu v centre, takže sa v septembri odsťahovala a začala tam žiť svoj dospelý, samostatný život. Je to pre nás trošku šok, no som naozaj šťastná, lebo môže robiť s najlepšími svetovými architektmi,“ pochválila sa hrdá mama.

Staršia dcéra však svojich rodičov prekvapila aj tým, že vo svojich dvadsiatich piatich rokoch získala cenu za architektúru ako spoluautorka v štúdiu, v ktorom pracovala tri roky.

„Oznámila nám to naša Tánička, že Ivka vyhrala cenu. Aj som plakala s mužom pri televízore. Som naozaj hrdá mama. Ivka sa ,potatila‘, čo vidíme najmä na kresbe. Tú má úplne rovnakú ako môj muž,“ zhodnotila Michaela, ktorá je roky šťastne vydatá za akademického sochára a dizajnéra Ivana Čobeja.

„U nás v rodine nie som považovaná za výnimočnú, lebo zvyšok je oveľa úspešnejší. Ja sa len tak snažím dobiehať držiteľa nespočetného množstva cien za dizajn, môjho muža, a mladučkú držiteľku Cézara,“ uviedla s nadhľadom. Za úspechom dcéry vidí roky tvrdej driny.

„Nič nie je zadarmo. Poctivo som s ňou behala po krúžkoch. Ona nebola vôbec študijný typ, preto som sa s ňou musela učiť. V niečom má naozaj nadelené, ale v niečom je chaotik. No v architektúre sa našla a je v nej naozaj dobrá.“

Okrem práce jej robí radosť rodina a dcéra Ivanka, z ktorej je úspešná architektka. 4 fotografie v galérii Okrem práce jej robí radosť rodina a dcéra Ivanka, z ktorej je úspešná architektka. Zdroj: Jozef Baran

Nezabúda na seba

O herečke je známe, že sa o svoj vzhľad príkladne stará. Nepohrdne estetickými zlepšeniami, no v prvom rade behá a cvičí.

„Robím to, lebo musím. Šport udržiava človeka mladistvým, v kondícii a čím sme starší, tým je to prospešnejšie. Musíme sa hýbať, to je nevyhnutné,“ myslí si.

Keďže chce mať figúru stále vo forme, šport berie naozaj vážne. Trikrát do týždňa behá.

„Zabehnem tak 6 až 7 kilometrov. Nemučím sa výkonmi, keď sa mi nechce, tak sa snažím aspoň rýchlo chodiť. A keď je vonku škaredo, vymením beh po asfalte za bežecký pás.“

Beh však dvakrát do týždňa strieda s činkami vo fitnescentre.

„Robíme kruhový tréning. Je nás 5 žien, máme trénerku, ktorá nám dáva šialené cviky. Hádžeme sa o zem ako americkí vojaci, potom ideme k ďalšiemu stroju a na zvukový signál sa presúvame zase k ďalšiemu. Takto drieme vyše hodiny. Niekedy mám pocit, že keď si takto ráno odcvičím, tak cez deň už nič neurobím a som hrozne unavená.“

Energia na nové projekty sa však u nej nájde vždy. Po posledných skúsenostiach by si bez problémov trúfla nakrútiť aj kinofilm.“

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×