Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Herečka Alena Ďuránová: To, že herečky rady hrajú mrchy, je zaužívaná fáma

23.11.2017 Herečka Štátneho divadla v Košiciach Alena Ďuránová (36) začne tento rok rozmýšľať o Vianociach, až keď padne na bratislavskej Novej scéne opona za inscenáciou Ako Bonnie a Clyde, príbehom najslávnejšieho gangsterského páru.
Herečka Alena Ďuránová: To, že herečky rady hrajú mrchy, je zaužívaná fáma
4 fotografie v galérii
V predstavení Moje baby.
Autor fotografie: Ján Štovka

Pod vplyvom reklamy mnoho ľudí už začína žiť prípravami na Vianoce, zachvátil nákupný ošiaľ už aj vás?

Teda ja ešte ani zďaleka nežijem Vianocami. V piatok sme mali premiéru Čechovovej hry Ujo Váňa, svetový dramatik sa vrátil na javisko nášho divadla so svojou legendárnou komédiou po šesťdesiatich rokoch.

Skúšali sme ju od septembra, tento týždeň som s činohrou na zájazde, od Báčskeho Petrovca v srbskej Vojvodine cez Ostravu, Prahu až po Bratislavu. Takže pri takomto pracovnom tempe akosi nebolo času rozmýšľať o Vianociach.

Režisér Lukáš Brutovský vám zveril postavu Jeleny, manželky Alexandra Serebriakova, ktorého stvárňuje prešovský herec Jožo Stražan. Vekový rozdiel medzi vami dosahuje takmer 40 rokov, ako si na javisku či v zákulisí rozumiete?

Hrať s Jožom Stražanom je pre mňa veľký zážitok. Má neuveriteľnú charizmu podčiarknutú neuveriteľným hlasom. Navyše má rád sarkazmus, tak ako aj ja, takže si naozaj veľmi dobre rozumieme. Dúfam, že aj on to tak cíti.

Kedy teda podľahnete klasickému predvianočnému zhonu?

Náš rodinný život riadia tri fermany, môj, môjho partnera Michala Náhlika, ktorý je šéfom činohry v Divadle Jonáša Záborského v Prešove, a našej štvorročnej dcéry Emy. Keď nám to naša práca dovolí, začneme sa zaoberať Vianocami. Ja som voči pôsobeniu televíznej reklamy imúnna, nevyprovokuje ma k žiadnemu nákupnému šialenstvu.

Vianočné obdobie odštartujeme, keď s dcérou napíšeme list Ježiškovi. Uvažujeme o tom, že na vianočné sviatky vypadneme z Košíc, asi do Krkonôš. My sme v podstate ako cirkusanti, raz-dva sa dokážeme zbaliť a vyraziť na cesty.

Vlani ste sa vrátili po dlhšom čase strávenom v Bratislave naspäť do Košíc. Čo stálo za týmto rozhodnutím?

Do hlavného mesta som sa presťahovala kvôli nakrúcaniu televízneho seriálu Divoké kone, pôvodne na rok. Lenže z jednej série boli napokon dve a nakrúcanie sa pretiahlo na 2,5 roka. A tak, ako som si naplánovala, po skončení nakrúcania som sa vrátila k svojej práci v košickom divadle.

Alena Ďuránová, Michal Náhlik a ich dcéra Ema. 4 fotografie v galérii Alena Ďuránová, Michal Náhlik a ich dcéra Ema. Zdroj: Archív A. Ď.

Televízni diváci vás poznajú zo štyroch seriálov, v ktorej úlohe ste sa cítili najkomfortnejšie?

Ani jedna postava so mnou v reálnom živote nemá nič spoločné. No asi najbližšie som mala k ošetrovateľke zvierat Alene v seriáli ZOO. Mám rada zvieratká, veď som vyrastala na hospodárstve na gemerskej dedine, vo Vlachove, kúsok za Betliarom.

Pracujete teraz okrem divadla aj na nejakom televíznom či filmovom projekte?

Dokončujem televízny seriál Vlci, dostala som tam postavu opatrovateľky bohatého starého pána. Prvá séria bude mať 40 dielov, bola to zaujímavá práca, akurát náročná na čas a cestovanie medzi Košicami a Bratislavou.

A čo po Ujovi Váňovi chystáte na vašej domovskej scéne?

Pred nami sú dvojmesačné skúšky hry francúzskeho autora Joëla Pommerata Zjednotenie Kórey. Bude to zaujímavé, lebo 24 postáv mužov a taký istý počet žien zahráme iba šiesti. Podotýkam, že to nie je hra o politike a politikoch, ale o zložitých vzťahoch medzi mužmi a ženami.

Povedzte, je pravda, že herečky radšej hrajú mrchy ako charakterné ženy?

Podľa mňa je to len akási zaužívaná fáma, veď dramatici vytvorili stovky krásnych kladných ženských postáv. No tým nepopieram, že aj mrchy majú pre herečky svoje čaro. A vôbec si nemyslím, že mrcha sa hrá ľahšie ako kladná postava. Zahrať skvelo mrchu, to chce od herečky veľké majstrovstvo.

Sú postavy, ktoré by som si raz určite rada zahrala, no žeby som vyslovene snívala o postave nejakej mrchy, to nemôžem povedať. Ako to už v živote chodí, možno práve preto ju už ktosi kdesi pre mňa chystá.

Váš životný partner Michal Náhlik mal pred niekoľkými dňami v prešovskom divadle premiéru muzikálu Nikola Šuhaj, ktorý nielen režíroval, ale napísal aj libreto a texty piesní. Boli z toho pred premiérou doma nervy?

Ani nie, každý riešil svoje pracovné povinnosti, on svoju, ja svoju premiéru. Na librete a textoch piesní pracoval vyše 1,5 roka, ale Michal nie je nervný typ, takže predpremiérové napätie doma nešíri.

Ste na neho pyšná?

Nie pyšná, ale veľmi pyšná. Má neuveriteľnú hlavu, je to akási vrtuľa nápadov, ktorá sa jednoducho nedá zastaviť. A mať ako režisér na javisku pod palcom 54 hercov, tanečníkov, hudobníkov, tak pred tým dávam klobúk dole.

Teraz som s veľkým prekvapením zistila, že Michal aj nádherne kreslí. Píše pre dcéru rozprávkou knihu a sám ju aj ilustruje. Vôbec som netušila, že je obdarený aj výtvarným talentom.

S Andrejom Palkom a Michalom Soltészom v predstavení Ako Bonnie a Clyde. 4 fotografie v galérii S Andrejom Palkom a Michalom Soltészom v predstavení Ako Bonnie a Clyde. Zdroj: Ján Štovka

Čím vás rozmaznáva ?

Michal fantasticky varí a pečie, keď servíruje obed, takmer vždy pridá aj koláč. Často ma rozmaznáva aj kvetmi. Pri výbere darčekov sa prejavuje jeho vycibrený vkus, vie, čo mám rada, vždy sa trafí do čierneho. Skrátka som permanentne perfektne rozmaznávaná.

Prejavujú sa umelecké gény aj u vašej dcéry?

To dieťa je v prvom rade veľký živel. Je to otcova princezná, ja som oveľa prísnejšia ako Michal. Moji rodičia, ktorí žijú v Rožňave, nás varujú, že to budeme mať s Emou v puberte ťažké. Veď ani oni to so mnou nemali ľahké.

Keby ste sa neboli stali herečkou, čím by ste chceli byť?

Dobrá otázka, lebo ja som sa herečkou nikdy nechcela stať. Túžila som študovať jazyky, fascinuje ma francúzština, španielčina a taliančina. Priťahovalo ma aj povolanie zdravotnej sestry, páčilo sa mi pichať injekcie, ale pozor, nie som žiadny sadista, len som z detstva vedela, že injekcie ľuďom pomáhajú. Môj sen o povolaní zdravotnej sestry sa splnil mojej sesternici, čo už...

Čo vás vie dostať do varu?

Tanec. Keby ste ma videli na parkete, tak by ste si mysleli, že som sa akurát utrhla z reťaze. Keď oslavujeme s kolegami po vydarenej premiére, prvá som na parkete. Teraz vážnejšie – do varu ma dostáva aj skúškové obdobie, ale to asi každého herca.

Sme na prahu zimy, patria k tej vašej aj lyže, sánky, korčule?

Lyžiam sa vyhýbam, aby som si, nedajbože, nezlomila nohu, to by som kolegom v divadle narobila veľké problémy. Tejto zimy však zrejme urobím výnimku, v Tatrách sa s dcérou zveríme do rúk lyžiarskym inštruktorom.

Akú predstavu máte o ideálnej dovolenke?

Predstavy o skvelej dovolenke máva môj partner. Mne je absolútne jedno, kde som, len nech som spolu s Emou a Michalom. A nech mi nevyzváňa od rána do večera mobil.

S kým si v divadle najlepšie rozumiete?

Roky rokúce sa stretávame po skúškach s Adrianou Ballovou a Tatianou Polákovou. Pri pohári vína dokážeme za hodinu prebrať všetky problémy i radosti sveta.

Máte z niečoho strach?

Z výšok. Takých na rebríku. V lietadle, v desaťkilometrovej výške, sa vôbec nebojím. Práve naopak, lietanie milujem.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×