Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Fytosteroly vás ochránia pred cholesterolom. Viete, v čom ich nájdete?

22.11.2017 Ľudia odpradávna používali byliny na liečenie rôznych chorôb. Hoci dnes nie sú hlavnou zbraňou medicíny čaje a výluhy, rastliny ľudí liečia stále.
Fytosteroly vás ochránia pred cholesterolom. Viete, v čom ich nájdete?
2 fotografie v galérii
Autor fotografie: Shutterstock

Byliny boli prvými liekmi, s ktorými sa človek stretol. Už od staroveku boli najdostupnejšími a často jedinými liečebnými prostriedkami.

Až do konca stredoveku sa liečba bylinami využívala v oficiálnej medicíne i ľudovom liečiteľstve. Ich výber a spôsob použitia vychádzal spočiatku najmä z náhodných či intuitívnych poznatkov.

Až do 18. storočia bolo bylinkárstvo zvyčajnou formou liečby. Následný rozmach chémie a výroba syntetických liečiv vytlačili bylinky do ústrania. V mnohých oblastiach sveta sa však používajú dodnes ako hlavný spôsob liečby.

Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že bylinkárstvo sa vo svete praktizuje tri- až štyrikrát častejšie než klasická medicína. Mnoho ľudí bylinky používa na drobné zdravotné ťažkosti, ako je napríklad nádcha, malé poranenia či mierne zápaly kože.

Čaje a ich taje

Vedci stále skúmajú liečivú silu rastlín. Aj farmaceutické firmy sa snažia nájsť aktívne zložky v rastlinách, ktoré sa potom extrahujú či vyrábajú synteticky a používajú v liekoch.

Pôsobenie liečivých rastlín ako komplexu viacerých účinných látok v jednej liečivej rastline sa často líši od účinkov jednotlivých izolovaných prírodných látok z rastlín.

Každá bylina je malým chemickým laboratóriom. Okrem hlavného liečivého účinku majú byliny často aj iné účinky, ktoré mnohokrát nie sú preskúmané. Aj preto treba užívanie čajov či výživových doplnkov obsahujúcich výťažky bylín vždy nahlásiť svojmu lekárovi.

Fytosteroly pre cievy

Počuli ste o fytosteroloch? Sú to látky obsiahnuté v rastlinách s liečebným efektom. Z chemického hľadiska sú steroly látky, ktoré sa nachádzajú v tukovej zložke tkaniva. Nájdeme ich v bunkových stenách, hormónoch či žlči.

Najznámejší je cholesterol, ktorý sa bežne nachádza v tele. Prijímame ho potravou, alebo si ho organizmus sám produkuje v pečeni.

Pri pravidelnom užívaní bylinných čajov či výťažkov treba informovať lekára. 2 fotografie v galérii Pri pravidelnom užívaní bylinných čajov či výťažkov treba informovať lekára. Zdroj: Shutterstock

Ak jeho množstvo stúpa, stáva sa nebezpečný, pretože nadbytočný sa ukladá do cievnej steny, spôsobuje tzv. kôrnatenie, horšiu priechodnosť a následkom je vysoký tlak, infarkt či mozgová porážka.

Steroly ako zložka tukov sa nachádzajú aj v rastlinách. Nazývame ich fytosteroly a nájdeme ich predovšetkým tam, kde sa nachádzajú rastlinné oleje – teda v semenách, orechoch, sóji, olivách.

Ich užitočnou vlastnosťou je, že dokážu znížiť hladinu svojho príbuzného – cholesterolu. Ten sa dostáva do krvi cez steny tenkého čreva naviazaný na tzv. micely.

Fytosteroly, ktoré majú podobnú štruktúru ako cholesterol, sa dokážu naviazať na ne skôr a zabránia mu prejsť z tenkého čreva do krvného obehu, takže cholesterol sa z tela vyplaví.

Fytosteroly získavame prirodzene z rastlinnej potravy – rastlinných tukov a olejov. Fyto- steroly pôsobia ako antioxidanty a odbúravajú cholesterol, no len do určitej miery. Nemali by sme ich prijímať zbytočne veľa a hlavne ich zdrojom by mali byť potraviny rastlinného pôvodu.

Fytosteroly v prirodzenej podobe nájdeme aj v zelenine a ovocí či v niektorých rastlinných tukových nátierkach.

Ako s fytoestrogénmi?

Fytoestrogény patria medzi látky, ktorých účinok stále nie je dostatočne preskúmaný. Mnohé klinické štúdie potvrdzujú, že môžu za určitých okolností bojovať proti rakovine prsníka a dokonca rast nádoru potlačiť.

Iné štúdie zase varujú, že už nízke koncentrácie niektorých fytoestrogénov, naopak, podporujú rast nádorových buniek v prsníku a rušia účinok niektorých liekov, ktoré toto ochorenie liečia.

Fytoestrogény patria do skupiny takzvaných neendokrinných estrogénov, pretože nie sú tvorené v našom tele, ale prijímame ich v strave.

To, čo z fytoestrogénov robí kontroverzné látky, je ich schopnosť správať sa ako ženský pohlavný hormón estrogén a pôsobiť v tele ako antagonista estrogénu, teda presne opačne ako biologický hormón estrogén, ktorý si telo vytvára.

Fytoestrogény na telo pôsobia tak, že sa naviažu na estrogénové receptory. Najprebádanejšie z fytoestrogénov sú látky, ktorým sa hovorí izoflavonoidy. Nachádzajú sa najmä v sóji a ďateline lúčnej.

U mladých žien v plodnom veku môže zvýšenie hladiny estrogénov prijatých v potrave spôsobiť neplodnosť, syndróm polycystických vaječníkov a dokonca i niektoré druhy rakoviny. Ani muži si zvyčajne nepotrebujú zvyšovať hladinu estrogénov.

U žien v menopauze, ktoré majú nedostatok estrogénu, však môže mať jeho príjem v potrave či výživových doplnkoch pozitívny vplyv na zdravie a dokonca znížiť riziko rakoviny ženských pohlavných orgánov.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×