Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Taliansky odborník: Existujú dokumenty, ktoré hovoria o dvoch portrétoch Mony Lisy

20.11.2017 Profesor Alessandro Vezzosi (67) je svetovo uznávaná kapacita. Celoživotne sa venuje dielu Leonarda da Vinci a ďalších renesančných géniov vrátane Michelangela.
Taliansky odborník: Existujú dokumenty, ktoré hovoria o dvoch portrétoch Mony Lisy
5 fotografií v galérii
Alessandro Vezzosi sa o Leonarda začal zaujímať už ako dieťa, býval kúsok od Vinci,...
Autor fotografie: Peter Brenkus

Týždenník Život dostal počas jeho návštevy Bratislavy ako jediný print možnosť rozhovoru. Naozaj vzácna príležitosť hovoriť so zakladateľom a riaditeľom Múzea Leonarda da Vinci vo Vinci však bola trochu dvojsečná.

Pán profesor bol plný Michelangela, o ktorom práve uvádzal knihu Dokonalý Michelangelo, redaktorka chcela využiť možnosť a popýtať sa aj na da Vinciho. Nakoniec ich spojila genialita oboch umelcov, ktorých osudy sa prelínajú.

Pán profesor, celý život ste zasvätili štúdiu Leonarda da Vinci. Čo si ako vedec myslíte o filmoch typu Da Vinciho kód?

(Smeje sa.) Je to pekný film, príjemný, hrajú v ňom výborní herci. Knihu, podľa ktorej vznikol, napísal Dan Brown v duchu silnej marketingovej stratégie a oba produkty boli veľmi úspešné. No fantázia románu a následne filmu boli interpretované ako historická pravda, čo spôsobilo mediálny boom. My sme vytvorili akoby mýtický protest proti knihe...

... kto my?

Historici, odborné spoločnosti. Urobili sme zasadnutie, niečo ako súd, kde bola zastúpená aj druhá strana. Škoda, pozvali sme aj Browna, ale ten sa zúčastniť nechcel. Na stretnutí sme konfrontovali naše odborné vedomosti s románom, v ktorom nebolo pravdivé takmer nič, bolo to ako vtip. Ale ľudia tomu verili.

Takže na knihe a filme nie je ani byľka pravdy?

Z historického hľadiska bolo pravdivé len to, že obraz La Giocondy, teda Mony Lisy, visí v Louvri a Posledná večera v Miláne. A môžeme pripustiť, že obraz Vergine delle Rocce (Madona v skalách) bol najprv namaľovaný na dreve a následne prenesený na plátno.

V tomto mal možno Brown pravdu. Azda najväčšia chyba je tá, že autoportrét Leonarda sa podobá na Giocondu. To je až smiešne.

Rada by som vás videla, keď ste Brownov román čítali. Môj brat pri ňom, práve pre to, čo ste hovorili, dostával záchvaty zúrivosti. A vy?

Jedna vec je posúdenie diela z literárneho hľadiska. Teda, či je dobré, napínavé, či vás zaujme, alebo nie. Ale to, proti čomu sme museli bojovať, čo nás doslova iritovalo, je to, že nepravdivé informácie boli podávané ako pravda. Na ich základe napríklad japonské cestovné kancelárie organizovali zájazdy podľa románu. Názor, že bol Leonardo da Vinci rozsahom svojho diela svojím spôsobom mimozemšťan, profesor nezdieľa. Jeho genialitu vysvetľuje prísne vedecky. 5 fotografií v galérii Názor, že bol Leonardo da Vinci rozsahom svojho diela svojím spôsobom mimozemšťan, profesor nezdieľa. Jeho genialitu vysvetľuje prísne vedecky. Zdroj: Getty Images

Ale Fibonacciho kód naozaj existuje.

Iste. Leonardo Pisano Fibonacci skutočne žil a jeho kód vznikol dávno pred da Vincim, to je história matematiky.

O da Vincim sa rozpráva všeličo. Že do svojich vedeckých nákresov vkladal úmyselne chyby, aby zmiatol prípadného zlodeja, že do očí Mony Lisy vložil číselné kódy, psychológovia riešili, koľko percent akých emócií sa nachádza v jej úsmeve, špekulovalo sa, či je to žena alebo mimozemšťan. Vieme z toho niečo vedecky potvrdiť?

Leonardova Gioconda je najslávnejší obraz na svete a súčasne plný protirečení. Ešte donedávna boli otázniky vo všetkom, na čo sa pýtate. Začnime identitou Mony Lisy.

Hovorilo sa, že namaľoval reálnu Monu Lisu Gherardiniovú, ktorú poznal ešte zamlada, ale že to nebola objednávka od jej manžela, obchodníka s hodvábom, ale brata pápeža Giuliana de’ Medici.

Sám Leonardo povedal, že to bola jedna žena z Florencie, ktorá mu stála modelom a že portrét si objednal spomínaný de’ Medici. Mimochodom, veľký záletník, ktorému nik neodolal.

Existuje dokument, ktorý potvrdzuje, že Leonardo začal maľovať hlavu Gherardiniovej okolo roku 1503 a dielo dokončil po roku 1514. Tieto fakty a interpretácie sú isté, ale môžu sa objaviť nové dokumenty, takže tie otázniky stále ostávajú. Existujú totiž aj nepriame dokumenty, ktoré hovoria dokonca o dvoch portrétoch Giocondy.

Giorgio Vazari, okrem iného známy svojimi biografiami talianskych umelcov, teda aj da Vinciho, napísal zvláštnu vetu, parafrázujem: To, čo najviac uchváti na tom obraze, sú mihalnice. Lenže Mona Lisa v Louvri žiadne mihalnice nemá. Ani obočie. Čiže v tomto je sila hypotézy, že by mohli existovať dva portréty. A výskum pokračuje.

Čo ten tajuplný úsmev? Treba nad ním špekulovať? A kedy sa vlastne tie špekulácie začali?

Mona Lisa začala byť známa a slávna až v 19. storočí, a to vďaka osobnostiam symbolizmu a dekadencie v maliarstve a básnikom tohto obdobia a ezoterizmu. Oni začali s tým, že je vampír a podobne. A keď v roku 1911 obraz ukradli, začali všetci fantazírovať.

Za pohľadom, ktorý vás vidí z každého uhla, či úsmevom netreba hľadať mystiku. Pohľad platí pre všetky obrazy. Medzi ním a divákom vzniká istý psychologický prvok, navyše, Gioconda na obraze nie je zachytená ani priamo, ani zboku, čo ten efekt ešte znásobuje.

Pokiaľ ide o úsmev, Leonardo, keď chcel zachytiť nejakú tvár, študoval veľmi podrobne jej anatómiu, akoby sa hral so všetkými aspektmi optiky. No a pri tomto portréte to vyústilo do pier v podúsmeve až úsmeve.

To je rozdiel v tvorbe Michelangela a Leonarda. Michelangelo robil prísne definované ohraničené obvodové skice, kým Leonardove sú neohraničené, rozostrené a majú v sebe niečo nekonečné.

Preto je úplne zbytočné hľadať v jej očiach šifry alebo zámerné chyby pri technických nákresoch. To, čo sa hovorí o Leonardovi, nie je pravda. Jeho veľkosť je v umení, takže nepotreboval zdôrazňovať spomínané detaily.

Leonardo a Michelangelo. Dejiny hovoria, že sa nemali príliš v láske.

Aj kniha, ktorú o Michelangelovi predstavujeme, ukazuje dve pravdy. Leonardo a Michelangelo boli dve veľmi odlišné osobnosti a súčasne mali veľa spoločného. V umení aj v ich povahe, správaní.

Michelangelo sa síce narodil až 23 rokov po Leonardovi, ale jeho prítomnosť vo Florencii bola veľmi cítiť v rokoch, keď tvoril najznámejšiu sochu na svete – Dávida. Leonarda s ostatnými umelcami povolali, aby vybrali najvhodnejšie miesto na jej umiestnenie.

Leonardo sa nechal počuť, že ten, kto tesá do mramoru, tvorí niečo ako pekár. Tiež je od prachu ako pekár od múky, čím akoby znevážil jeho prácu. Michelangelo mu to vrátil výrokom, že ten, čo maľuje, robí ženskú prácu, že bohatí sa maľovaním zabávajú a maliari sú tí, ktorým sa nechce pracovať.

Toto ich rozdeľovalo. Čo ich spájalo?

Obaja kritizovali cirkev, Michelangelo farárov, lebo vraj jedno kázali a druhé konali. Michelangelo bol proti korupcii a hoci pre pápeža pracoval, veľakrát sa s ním hádal, pokiaľ išlo o aspekty samotnej objednávky.

Ako príklad môžem uviesť konkurz, ktorý vypísal pápež na fasádu Kostola sv. Vavrinca vo Florencii, po katedrále vo Florencii najdôležitejšieho chrámu v meste, kde umiestnili aj hrobky rodiny Mediciovcov, členom ktorej bol aj pápež.

Konkurzu sa zúčastnili viacerí vrátane spomínaných umelcov. Vyhral Michelangelo. Už začal vyberať mramor, keď pápež finančne projekt zredukoval, na čo sa umelec nahneval a celý projekt zrušil. On sa často hneval.

Mona Lisa z Louvru nemá obočie, ani mihalnice. Da Vinciho životopisec však spomína, že na obraze La Giocondy uchvátia najmä mihalnice. 5 fotografií v galérii Mona Lisa z Louvru nemá obočie, ani mihalnice. Da Vinciho životopisec však spomína, že na obraze La Giocondy uchvátia najmä mihalnice. Zdroj: Getty Images

Na druhej strane bol božský, Il Divino ho volali, a vraj neskutočne bohatý.

Na jednej strane bol až nadľudský, anjelský, ako hovoríte, na druhej hryzavý a hádavý. A jeho ľudskosť sa vynára práve z týchto kontrastov. Žil vo veľkej skromnosti, ako sa obliekal, čo jedol.

Žil pre umenie a zároveň pre peniaze. Zarábal veľmi veľa, oveľa viac ako Raffaello či Leonardo, ale žil skromne. No keď sa vo Florencii dozvedel o nejakom pozemku či stavbe na predaj v benátskom regióne, kúpil to bez toho, aby objekt videl. Často poveroval svojich žiakov, aby pracovali na dielach, ktoré predával ako svoje.

Keď zomrel, v jeho dome sa našlo vyše 8 200 skudov, čo je obrovský majetok. Treba povedať, že mal dlhý život, dožil sa 89 rokov, čo odkazuje na to, že po sebe zanechal veľa diel, ktoré ešte môžu byť objavené.

Bol plný protirečení, pracoval ešte pár dní pred svojou smrťou, a tie protirečenia spomínam preto, lebo na jednej strane bol veľmi chorý a takmer slepý, na druhej chcel stále od Vatikánu nové zákazky. Paláce a budovy navrhoval do posledných dní.

Veľká škoda je, že ako zacítil blížiacu sa smrť, rozhodol sa urobiť selekciu svojich kresieb, návrhov a skíc, ktoré po sebe zanechá. Žiaľ, veľmi veľa ich zničil.

Kniha Dokonalý Michelangelo je vytvorená tak, aby zhrnula všetky aspekty noviniek, ktoré vyplývajú zo všetkých doterajších štúdií. V tomto kontexte je veľmi dôležitý aj jeho prínos do architektúry, veď vymyslel novú abecedu architektúry, z ktorej čerpajú odborníci dodnes.

Pokiaľ viem, Michelangelo sa vôbec nemusel narodiť.

Jeho mama počas tehotenstva spadla z koňa. Obaja prežili bez ujmy, čo je považované za zázrak. Študovali ho aj astrológovia a spolu s historikmi sa zhodli, že prežil, lebo bol predurčený na veľké veci.

S tým sa dá len súhlasiť. Kým on doťahoval diela do konca, Leonardo často nie, nie však vždy vlastnou vinou...

... ale aj vinou historických udalostí. V roku 1501 dostal napríklad objednávku od významnej rodiny Piccolominiovcov, patrili do nej aj pápeži Pius II. a Pius III., do katedrály v Siene. Znela na 15 diel, no jemu sa podarilo odovzdať iba 4 a ešte ani tie nezhotovil všetky on. Potom vznikol problém, že musel vrátiť peniaze za celú objednávku.

Alebo mal vytvoriť súsošie na hrob pre tzv. bojovného pápeža Júlia II. Dohodli sa, že vytvorí 40 sôch za 7 rokov, ale v skutočnosti sa mu podarilo vytvoriť len pár kusov, a preto na to súsošie uzatváral stále nové a nové zmluvy so stále menším počtom sôch.

Okrem toho, že nevytvoril pôvodný počet, je diskutabilné, koľko ich vôbec bolo a koľko z nich urobil vlastnými rukami. Celkovo môžeme povedať, že čo sa sochárstva týka, Leonardo veľa sôch neurobil, len to, čo bolo v jeho silách, ale všetko sú to vrcholné diela.

Takisto sa rôznia počty jeho obrazov. Hýbu sa od 15 po 40. Koľko ich k dnešnému dňu vlastne je?

Pokiaľ ide o maľby, zanechal iba okolo 15 diel, ktoré poznáme, a môžeme im pripísať jeho autorstvo. Ďalších 5 je diskutabilných a mnoho falošne priradených.

Ktorý jeho obraz bol objavený ako posledný a kde sa našiel?

Už dlhšie sa hovorí o Nahej Gioconde (Gioconda Nuda). Je to náčrt na papieri, ktorý predstavili vo Francúzsku. A tlač kričala: Objavili nového Leonarda! Naposledy pred tromi mesiacmi.

Chcel by som podotknúť, že v knihe o Leonardovi, ktorá vyšla v Ikare pred dvoma rokmi, sme už ten náčrt uverejnili. Vtedy som vysvetľoval, že podľa mňa je to Leonardo, na ktorom však urobil nejaké úpravy jeho žiak. Čiže tú správu, čo „vybuchla“ pred tromi mesiacmi, sme my zverejnili už pred dvoma rokmi v Bratislave.

Potom sú tu falzifikáty ako falošný Leonardov autoportrét, ale to je iba kópia v skutočnosti falošného diela, ktoré sa nachádza v Galérii Uffizi. Je z roku 1700 a vtedy bol už Leonardo dve storočia mŕtvy.

Aký je predpoklad, že sa ešte niečo nájde?

Ten stále žije a týka sa oboch velikánov, ale hlavne Leonarda. Vieme, že jedna z najväčších sôch bola zničená, ale realizoval aj sochy vo výške prsta, potom sú tu správy o maľbách, jeho dielach z mladosti, no to sú stále tie otázniky.

História umenia stojí na istotách, na zdokumentovaných faktoch, a keď chceme byť skutočne čestní, musí vychádzať z poctivého výskumu.

Oblasť, v ktorej sa dá najlepšie určiť pôvodnosť jeho diel, sú kresby, náčrty a skice, listy so slovným textom. Je ich okolo 3 500, niektoré sú voľné, iné spojené a toto všetko zanechal ako dedičstvo svojmu žiakovi, a to sa, žiaľ, koncom 16. storočia stratilo.

Čo sa deje v duši profesora, keď sa takéto dielo objaví?

Veľký entuziazmus sa spojí s otázkou – som si skutočne istý, že je to tak? Aby som na ňu mohol zodpovedať čo najzodpovednejšie, chce to veľmi veľa preverovania.

V minulosti sa autorstvá priznávali tak, že sa nejaký historik pozrel na čiernobielu fotku, porovnal a povedal: „To je Leonardo! To nie je Leonardo!“ Potom našiel nejaký dokument so správou, ale neskontroloval, či existujú potvrdenia tejto správy, čo viedlo k mnohých chybám.

Našťastie, doba pokročila a dnes už existujú vedecké analýzy, ktoré síce nepotvrdia, že je to Leonardo, no môžu jeho autorstvo vylúčiť.

Michelangelo Buonarroti bol nanjednej strane veľmi hádavý, na druhej mimoriadne pracovitý. Zomrel ako veľký boháč. 5 fotografií v galérii Michelangelo Buonarroti bol nanjednej strane veľmi hádavý, na druhej mimoriadne pracovitý. Zomrel ako veľký boháč. Zdroj: Getty Images

Ako dlho môže to potvrdenie trvať?

Niekedy dosiahneme výsledok po jednom dni, alebo ostane otáznik po celý život. V priemere môžeme dôjsť k odbornému výsledku za rok.

Je možné v prípade oboch umelcov, že sa za tie storočia niektoré diela ocitli v súkromných zbierkach a súčasná veda o nich nevie?

Táto otázka sa mi páči, ale ťažko sa na ňu odpovedá. Osudy niektorých diel sú naozaj veľmi komplikované. Michelangelo bol veľmi štedrý a veľa svojich skíc a náčrtov daroval. Medzi stratené diela napríklad patrí Léda s labuťou, maľba erotického charakteru, ktorú dala zničiť francúzska kráľovná.

Otázka znie, či ten, čo to mal vykonať, dielo skutočne zničil.

V knihe o Michelangelovi zase nájdeme dielo, kde je Venuša s malým Amorom. Nenachádza sa v súkromnej zbierke, no v jednom z najslávnejších palácov Mediciovcov vo Florencii.

Vráťme sa ešte na záver k da Vincimu. Ste ochotný, vzhľadom na jeho obrovský záber najmä v oblasti techniky, keď predbehol dobu o niekoľko storočí, pripustiť, že bol mimozemšťan, podobne ako neskôr napríklad Nikola Tesla?

(Smeje sa.) V histórii existuje kontinuita. Leonardo sa inšpiroval vedcami, ktorí žili pred ním, ako napríklad Archimedes, arabskí vedci, indická kultúra... a vedel s obrovskou zručnosťou využívať a spájať rôzne historické a vedecké objavy. Mal schopnosť znovu objavovať, znovu vymyslieť a plánovať vynálezy s logikou budúcnosti.

Veľa vecí vysvetľuje pôvod jeho matky. Nie, že bol mimozemšťan, ale že v jeho matke Caterine sa spojili dve civilizácie, dve rôzne kultúry. Spolu s Giocondou v Louvri je najzáhadnejšou postavou umelcovho života, ale z úplne iných dôvodov.

Bola otrokyňa, ktorú Leonardov otec Piero da Vinci spoznal, keď pracoval vo Florencii v rokoch 1449 až 1451. S Caterinou sa spájajú legendy a fantastické hypotézy, ktoré ju, vychádzajúc z interpretácie ruského spisovateľa Merežkovského, opisujú ako malú vidiečanku z Vinci alebo dcéru hájnika z Cerreta Guidi.

Merežkovského román Leonardo da Vinci alebo Znovuzrodenie bohov, publikovaný v Taliansku roku 1901, ovplyvnil nielen verejnú mienku, ale aj vedecké štúdie a paradoxne predbehol o jedno storočie vplyv Dana Browna.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×