Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Katarína Brychtová: Nepotrebujem botox, idem tancovať, vypijem si a na druhý deň vyzerám dobre

19.11.2017 „Nepotrebujem zákroky ani botox. Keď idem von, niekam tancovať, dobre sa vyskáčem, trošku si vypijem a na druhý deň vyzerám dobre,“ hovorí energická moderátorka a herečka Katarína Brychtová (50).
Katarína Brychtová: Nepotrebujem botox, idem tancovať, vypijem si a na druhý deň vyzerám dobre
6 fotografií v galérii
Estetické zákroky nerieši. Radšej si s kamarátkami vyjde do mesta na diskotéku.
Autor fotografie: Dušan Křístek

V médiách sa objavili články o tom, že by ste mali schudnúť, ale ja ten pocit nemám.

Často, keď niekam prídem, ľudia mi hovoria, že vyzerám chudšie ako na obrazovke. Kamera vám naozaj pridá tých šesť, sedem kíl, a to už som potom veľká.

Aktuálne vám vychádza knižka o pečení. Rada zhrešíte sladkosťami alebo dobrým jedlom?

Ja si naozaj veľmi vychutnávam život a k tomu, samozrejme, patrí dobré jedlo. Knižka vznikla v podstate tak, že som dostala ponuku z vydavateľstva na základe článku v jednom bulvárnom denníku. Ten o mne napísal, že chcem písať knihu o pečení, ale vraj to nie je dobrý nápad, lebo takto určite neschudnem a k tomu pridali fotku, na ktorej bolo vidieť moje problémové partie.

Na druhý deň som dostala mail z toho vydavateľstva a dali mi ponuku. Povedala som si, že aj keď napíšu niekedy negatívne, tak to môže nakoniec dobre vypáliť. A toto naozaj vyšlo (smiech).

Výborný úvod do knihy...

Povedala som si, že do knižky to nebudem dávať, no môžem porozprávať, ako to celé vlastne vzniklo. Lebo je to paradoxné.

O aké recepty v knihe pôjde?

Knižka má sedem kapitol a recepty sú prevažne po mojej starej mame. Ona rada piekla. Bývala o poschodie vyššie ako my na sídlisku a ja som k nej často chodievala. Doma mala viac-menej vždy napečené. My sme nemali televízor, stará mama áno, tak som k nim chodila pozerať rozprávky a športové prenosy.

Postupom času sme začali piecť spolu. Aj keď sme sa už presťahovali, pred každými Vianocami som k nej chodievala piecť. Okrem vianočného pečiva mala veľa receptov od svojej mamy aj od svokry a vždy, keď som niečo z tých receptov upiekla, každému koláče chutili. Sú to naozaj výborné recepty.

V hlave mi už dávno skrsla myšlienka, že by bolo celkom fajn dať ich dokopy a urobiť knižku, aby sa dostali k iným ľuďom, lebo každý, kto koláče ochutnal, sa ma pýtal, odkiaľ mám taký dobrý recept napríklad na vanilkové rožky. Najskôr to bol iba nápad, až potom prišla ponuka.

V knižke je zmes rôznych receptov. Okrem starej mamy tam mám recepty od svokry, kamarátok, zo zahraničia, nepečené. Všetko sú to koláče, ktoré mám rada.

V knižke nájdete aj slané recepty, lebo moja mama nejedáva sladké. Nemá totiž enzým, ktorý rozkladá cukry, takže som si povedala, že tam určite musí byť aj kapitola venovaná slaným dobrotám – špeciálne pre moju mamičku.

Moderátorka miluje život, neobmedzuje sa ani v jedle, miluje sladké. 6 fotografií v galérii Moderátorka miluje život, neobmedzuje sa ani v jedle, miluje sladké. Zdroj: Maroš Herc, Nový Čas

Viacerí autori, ktorí majú za sebou vydanú kuchársku knihu, hovoria, že to nie je vôbec ľahké.

Bolo za tým veľa roboty, no stretla som skvelých ľudí, ktorí mi veľmi vyšli v ústrety. Našťastie sa pieklo u mňa doma v našej kuchyni dva týždne začiatkom leta počas tridsaťpäťstupňových horúčav (smiech).

Koláče sme nemuseli prevážať, pretože sme si u mňa v obývačke s fotografkou a dievčatami, ktoré jedlo stylovali, urobili ateliér. Môj muž bol na dovolenke a syn bol preč. Aj napriek horúčavám to bolo super, dievčatá boli úžasné.

Čo ste robili s toľkými zákuskami?

Všetko sa zjedlo. Veľa sme zjedli popri pečení, aj sme rozniesli po susedoch. Našťastie som to mala zorganizované a priebežne som vedela, komu čo pôjde, aby sa nič nevyhodilo, lebo by to bola veľká škoda.

Ako je to teda s vašimi kilami?

Netúžim mať postavu topmodelky, no kvôli zdraviu si musím dávať pozor. Predsa len, mala som tento rok päťdesiatku. Necítim sa vôbec zle, ale zo zdravotného hľadiska, keď je človek starší, tak sa ťažšie zhadzujú kilá. Stále si hovorím, že keby sa mi podarilo dať aspoň päť kíl dole, tak by to bolo super. A už by som si to len udržiavala.

Cvičíte?

Ono sa to asi nezdá, ale ja mám veľmi rada pohyb. Nebehám síce, mám však rada rýchlu chôdzu a v podstate ma bavia všetky druhy športu. Takže sa hýbem, aj mám celkom dobrú kondíciu.

Teraz už asi rok chodím na jogu, nie síce pravidelne, ale cvičím, a myslím, že joga ma bude sprevádzať až do konca života. To je naozaj zdravý a prirodzený pohyb. Predtým som chodievala do fitnescentra, aj som mala trénerku, ale táto joga je pre moje telo úplne dokonalá.

Čo estetické zákroky?

Nemám žiadne zákroky, ani sa na žiadne nechystám. Vždy hovorím svojim kamarátkam – dievčatá, choďte na výlet, cvičte, zabávajte sa, choďte si zažúrovať“ a budete sa cítiť lepšie. Keď idem von, niekam tancovať, dobre sa vyskáčem, vypijem si a na druhý deň dobre vyzerám. Aj energiu vydám, aj ju dostanem.

Som naozaj človek, ktorý si rád užíva život, aj jedlo, aj pitie, aj ľudí okolo seba. Pre mňa sú kamaráti veľmi dôležití. Jasné, že rodina je najviac, ale mať ďalších ľudí okolo je skvelé.

V obliekaní, aspoň v Pošte pre teba, u vás dominovala červená farba. Nosíte ju aj v civile?

Scéna bola dočervena a mne režisér povedal, že v celom ladení pôjdeme do červenej farby. Potom to trošku revidovali, aby červenej nebolo priveľa, no táto farba mi prischla. Samozrejme, že som nosila aj rôzne iné farebné kombinácie, no sama za seba musím povedať, že v civile mám veľmi rada červenú.

Čiže aj keď idem moderovať alebo na fotenie, veľmi často si vyberám červenú. Vyhovuje mi. Viem, že ma rozžiari. Keď si dám napríklad béžovú, tak som nevýrazná, keď si dám čiernu bez doplnkov, tak som stará a smutná. Čiže za tie roky už viem, čo sa mi hodí.

V rôznych článkoch o vás píšu ako o mladej babičke. To sa musí príjemne čítať...

Tu ani nejde o čítanie, skôr ma teší fakt, že sa tak naozaj cítim. Leon je veľkým prínosom do môjho aj do nášho života. Je super, že ešte relatívne vládzem, že s ním ešte môžem chodiť von, že sa mu môžem venovať. To ma teší. Nejde o výzor.

Leonko má dva a pol roka. Keď sme spolu vonku, tak nič iné nerobím, len mám oči všade a strážim ho, aby mi neutiekol. Musím pri ňom „makať“ (smiech).

Máte domácu posilňovňu.

Je to super. Leon má pätnásť kíl, takže je naozaj dosť veľký a občas sa pýta: „Babika na ruky! Babika na ruky!“ Odpoviem, že už naozaj nevládzem a on na to: „Musíš!“ (Smiech.) Je naozaj zábavný, fakt zlaté decko a veľmi veľa rozpráva. Jedine, keď sedí v detskej sedačke v aute, tak vtedy sa upokojí a sleduje autá. Inak je veľmi komunikatívny.

Dcéra je s ním doma na materskej dovolenke a podľa mňa to prináša svoje ovocie. Je vidno, že sa mu venuje, veľa sa s ním rozpráva. Už má však dva a pol roka a ja mám pocit, že čoraz viac potrebuje škôlku, detské prostredie a nové podnety. Práve preto sa ho snažím brávať všade so sebou, keď môžem.

Navyše, on má veľmi rád kaviarne. Už od malička chodil všade s nami, práve preto je veľmi spoločenský. Často je medzi dospelými a všetci sa z neho ideme, v dobrom, zblázniť. On už naozaj potrebuje k sebe rovesníkov, súperenie, aby si vedel nájsť miesto v kolektíve.

Katke sa narodením Leona zmenil život. 6 fotografií v galérii Katke sa narodením Leona zmenil život. Zdroj: Facebook

Dcére s malým pomáhate?

Ona učí angličtinu a mala obdobie, keď mala prácu na zmluvu pre jeden projekt. Čiže vtedy, keď som mohla, tak som si Leonka brávala. Ešte aj moja mama vládze, čo je super.

Má sedemdesiatšesť rokov a je, vďaka Bohu, v dobrej kondícii. Nevládze už síce za ním utekať, ale doma ho vie postrážiť, keď spí, alebo sa s ním hrá. Keď som v Bratislave a mám voľnejšie dni, tak sa snažím dcére pomôcť. Robí mi to veľkú radosť.

Pred pár dňami ste sa vrátili z dovolenky v Paríži. Robíte si často takéto radosti?

Áno, potrebujem to. Veľmi rada cestujem a keby sa dalo, tak by som cestovala viac. Mojím snom je mať reláciu, kde by som chodila po svete a navštevovala najzaujímavejšie miesta našej planéty.

Adriana Sklenaříková má niečo také vo Francúzsku. Ide o talkshow, vďaka ktorej cestuje najmä do exotiky.

No pekne... (Smiech.) Ale nie, mňa baví cestovať aj po Slovensku. V lete som robila Naj dedinku Slovenska a pracovala som na knižke, čiže som bola len na pár dní pri mori. Tak som si to teraz vynahradila.

Najskôr som bola v Prahe na predĺžený víkend, potom v Paríži, teraz budem chvíľu doma. A v januári sa opäť chystám. Prvýkrát v živote do Milána a veľmi sa teším. Práve sme riešili, aké sú tam výstavy, pretože mám veľmi rada výtvarné umenie a galérie.

A čo práca?

V lete sme nakrúcali už spomínanú Naj dedinku a teraz pripravujeme adventné koncerty pre Dvojku na RTVS. Je to osvedčený formát s viacerými moderátormi, ktorí sa striedajú.

Vždy niekam vycestujeme, vysielame z krásnych miest, ako sú zámky, kaštiele, kostoly a podobne. Predstavíme vždy zaujímavého hudobného interpreta a takisto má tento program charitatívny podtón, lebo vždy hovoríme aj o organizáciách a občianskych združeniach, ktoré pomáhajú ľuďom. Je to pekná práca.

Vy ste však celkovo mali šťastie na pekné projekty...

Asi som naozaj mala šťastie (úsmev). Pošta bol prebratý formát z Talianska, kde mal obrovský úspech. U nás to mala pôvodne moderovať Soňa Müllerová. Nakoniec vtedajší riaditeľ Richard Rybníček oslovil mňa s tým, že sa musím rýchlo rozhodnúť.

Už vtedy som vedela, že to určte robiť chcem, no povedala som im, že si nechávam deň na rozmyslenie a potom sa vyjadrím. Dali mi kazetu, vtedy ešte VHS-ku, aby som si pozrela, o čo ide. Bolo mi jasné, že je to dobrá vec, že mi to bude sedieť a páčilo sa mi spájať ľudí, emócie, takže som neváhala.

No nie všetci mali tento názor a boli tam aj také reči, že na Slovensko takýto formát nepatrí a že my Slováci nevieme hovoriť o sebe, svojich pocitoch, že nebudú príbehy a potom to rýchlo skončí. Našťastie sa Pošta od začiatku chytila a vydržala na obrazovkách jedenásť rokov, čo je neuveriteľné.

Nebolo vám ľúto po toľkých rokoch?

RTVS chcela tento formát inovovať, pretože jedenásť rokov je naozaj dlhý čas. Preto vymysleli Nečakané stretnutia, čo bolo v niečom podobné a v niečom iné. Podobné v tom, že tam opäť išlo o pomoc ľuďom a stretávanie. Už to však nebolo v štúdiu, ale priamo doma u konkrétnych ľudí.

Prišli sme k nim, oni nám porozprávali svoj príbeh a potom sme s nimi sadli do auta a išli nájsť ich rodinu. Bolo to super, opäť emócie, spájanie ľudí, a ja som si uvedomila, ako dobre mi robí cestovanie.

Asi nie som pohodlný človek, lebo mne vôbec neprekážalo cestovať napríklad na východné Slovensko. Toľkokrát prespávať buď v Prešove, Košiciach, vo Svidníku. Vďaka tomu mám vlastne scestovanú celú republiku.

Mne sa zdali Nečakané stretnutia zaujímavejšie, pretože sme ľudí videli v ich reálnom prostredí. Tam nám ukázali, ako žijú. Napriek tomu však musím priznať, že ľudia aj po toľkých rokoch stále spomínajú na Poštu pre teba.

Kam prídem, aj keď sme nakrúcali Naj dedinku, tak sa ma všetci pýtajú, kedy opäť začne Pošta, prečo to už nerobíme a podobne. Zaujímavé, ako tento formát v ľuďoch rezonuje.

Po jedenástich rokoch už musel byť problém pravidelne napĺňať aj obsah.

Určite. Možno aj preto bolo dobré, že nám dali pauzu. Alebo že to skončilo? Neviem teraz povedať, či je toto rozhodnutie v televízii definitívne. A máte pravdu, bolo ťažké naplniť obsah. Časom sa totiž príbehy modifikovali, menili.

Na začiatku to boli naozaj veľmi emotívne stretnutia. Hľadali sa deti, súrodenci, rodičia. Súrodeneckých príbehov bolo veľmi veľa. Zo začiatku sme vyberali len tie najemotívnejšie, ale potom sme dramaturgicky prišli na to, že sa nedá mať tri brutálne ťažké príbehy po sebe. Aj pre diváka to bolo náročné.

Preto sme minimálne tretí príbeh odľahčovali. Prišli napríklad vojaci z vojny, takže sa chlapi stretli po rokoch, alebo spolužiačky, alebo šlo o poďakovanie za priateľskú pomoc, susedskú výpomoc. Ku koncu bolo však viac tých veselých ako dojímavých príbehov.

Asi veľakrát nebolo jednoduché udržať emócie na uzde...

Keď to neudržíte, tak sa rozplačete. Nie je ani cieľom potláčať ich v tomto programe. Ja som reagovala ako človek, hoci to možno niekomu prekážalo. No a čo? S tým nič nenarobíte.

Môj názor je, že keď často prichádzate do styku s emotívnymi vecami, už si možno trošku viete vytvoriť odstup. No ak prišiel príbeh, v ktorom bolo niečo ozajstne silné, tak vás emócie jednoducho opäť prevalcovali a všetci sme plakali.

Na obrazovke sme Katku za posledný rok veľmi nevideli. Jej aktuálnym televíznym projektom je relácia Naj dedinka, ktorá sa nakrúca v lete. 6 fotografií v galérii Na obrazovke sme Katku za posledný rok veľmi nevideli. Jej aktuálnym televíznym projektom je relácia Naj dedinka, ktorá sa nakrúca v lete. Zdroj: RTVS

Teraz, keď sa zmenilo vedenie v RTVS, nie je šanca, že sa Pošta pre teba opäť vráti na obrazovky?

To neviem, pretože my máme s programovým riaditeľom rozpracovaný iný formát, o ktorom sa momentálne bavíme.

Je to niečo, čo sa chystá na obraz v blízkom čase?

To nikto nevie, lebo vývoj trvá nejaký čas a či to diváci budú môcť vidieť už budúci rok, je ťažké predpovedať. Aj si tak hovorím, že všetko je tak, ako má byť. Zlatá pravda, ktorá sa do bodky naplnila aj s príchodom môjho Leonka.

Rýchle pracovné tempo, v akom som žila, bolo super, ale prišiel Leon a našťastie sa to všetko „vyskladalo“ tak, že v práci mám viac času. Preto musím povedať, že som si ho za takmer tri roky naozaj užila. On už bude potom len a len väčší a čoraz menej ma bude potrebovať. Som naozaj vďačná, že to aj v rámci práce časovo do seba dobre zapadlo.

Vás ľudia naozaj milujú, obdivujú. Ako reagujete na ich priazeň?

Veľmi si ju vážim a neberiem ju ako samozrejmosť. Najskôr to bolo také, že ľudia ma stretli hoci na ulici a hneď ma objímali. Podotýkam, že to boli úplne cudzí ľudia, a to sa mi stáva stále, až doteraz.

Pri takýchto situáciách som vždy v rozpakoch, lebo si hovorím, Pane Bože, stretli sme sa s týmto človekom a len si ho nepamätám, alebo je to naozaj niekto cudzí? A títo ľudia to na mne vidia, tak mi hneď povedia: ,,Nie, vy ma nepoznáte, ale ja vás poznám, veď vy patríte k nám do rodiny.“

Asi vďaka Pošte pre teba majú ľudia pocit, že som im asi nejakým spôsobom blízka. Predsa len Pošta bežala každú sobotu, bolo to o emóciách a ľuďoch, s ktorými to zvyšok Slovenska prežíval. A pritom v televízii momentálne naozaj nie som.

Urobila som osem „dedín“ v lete a občas ma pozvú ako hosťa do niektorej z relácií, čiže za posledný rok som nebola veľa na televíznej obrazovke. Pošta rezonuje hlavne u starších ľudí. To, čo mi prejavujú, je naozaj láska, až také rodinné prijatie. Je to naozaj veľmi pekné.

Stane sa, že je vám táto priazeň nepríjemná?

Keď ma tak občas stískajú nejakí chlapi, tak si hovorím, že dobre, to by aj stačilo (smiech). Aj sa tak nenápadne snažím z toho objatia dostať, ale väčšinou mi je to príjemné.

Mám naozaj veľmi veľa fanúšikov v kategórii nad sedemdesiat rokov. A hlavne takých ľudí nechcem uraziť, lebo väčšinou ku mne prichádzajú s takou láskou, dobrotou a automaticky očakávajú, že tak ako vrúcne idú oni ku mne, rovnako vrúcne pôjdem aj ja k nim. Naozaj sa preto snažím nesklamať predstavu, ktorú o mne majú.

A čo mladšie ročníky? Registrujú vás?

Aj mladí ľudia ma registrujú. Tí zas majú tri prístupy. Niektorí ma buď nepoznajú, lebo nesledovali Poštu pre teba, potom sú takí, ktorí hovoria, že reláciu pozerávali so starými rodičmi a pripomína im to pekné rodinné chvíle a je ešte aj tretia kategória.

Keď sa ozvem, tak mi povedia: „Jéééj, Rachel!“ A majú to spojené so seriálom Priatelia. To je tiež veľká skupina mladších ročníkov. Mám naozaj prácu, ktorá ma napĺňa. A robím stále niečo nové. Dokonca nemám v práci žiadneho šéfa, a to skoro celý život. Veď je to prekrásne!

Jasné, že mám nad sebou zopár režisérov, ale aj tak som mala šťastie, že ma väčšinou akceptovali a so všetkými som výborne vychádzala. Otázka znie, čo bude ďalej? (Smiech.)

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×