Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Spartakiádu nevymysleli komunisti, cvičia ju aj dnes

18.11.2017 Nefiguruje len v historických archívoch. Je tu a zapĺňa slovenské športové haly. Zatracovaná aj milovaná spartakiáda.
Spartakiádu nevymysleli komunisti, cvičia ju aj dnes
6 fotografií v galérii
Pohľad na dnešné spartakiádničky.
Autor fotografie: Archív E. K.

Hlavne v 90. rokoch dostalo toto masové cvičenie nepríjemný biľag, ktorý ho navždy spojil so zatracovanou komunistickou ideológiou.

Historici dnes tvrdia, že spartakiádu vtedajší režim využíval, aby gigantickým podujatím demonštroval svoju silu. Okrem toho dával vyniknúť militantnej rétorike, veď na Strahove figurovali heslá typu, ako je náš ľud pripravený chytiť do ruky zbraň, aby ubránil mier.

Keď po zmene režimu dozrievalo rozhodnutie toto verejné hromadné cvičenie zrušiť, nie každý bol za.

Pamätníci si možno ešte dnes spomenú na búrlivé diskusie v médiách – jedni spartakiádu zatracovali, iní v nej chceli pokračovať. Eva Kmeťová (69) patrí k tým, ktorí si zachovali na toto podujatie pekné spomienky očistené od akejkoľvek ideológie.

Pri našom stretnutí rozpráva o tom, aká je škoda, že sa v prípade spartakiády zabúda na to podstatné – radosť z pohybu, radosť z toho, že sa ľudia so spoločnou záľubou spojili, aby vytvorili estetický zážitok pre divákov.

Niekdajšia ekonómka, ktorá žila v Bratislave, cvičila spartakiádu štyrikrát, z toho tri razy sa jej podarilo dostať sa na Strahov. Nečudo, že dnes pokračuje v tomto skupinovom cvičení s ostatnými rovnako nadšenými ľuďmi.

Nemá sa za čo hanbiť

„Niektorí sa mylne domnievajú, že spartakiáda je dielo komunistov, že masové cvičenie vymyslel bývalý režim. Oni ho však prebrali od najväčšej a najúspešnejšej telovýchovnej organizácie Sokol.

Predtým to boli všesokolské zlety. Hoci kolískou Sokola je Česko, vo svete má veľmi silnú tradíciu, všade kam cestovali našinci za prácou a chceli sa hýbať, tak zakladali Sokol.“

Eva Kmeťová je vitálna dôchodkyňa, ktorá má rada šport. 6 fotografií v galérii Eva Kmeťová je vitálna dôchodkyňa, ktorá má rada šport. Zdroj: Archív E. K.

Podľa historických prameňov Sokol založili českí obrodenci Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner, pričom propagovali jeho úplnú apolitickosť a za cieľ si kládli fyzický a morálny rast českého národa.

Slovo spartakiáda vymyslel v roku 1921 český telovýchovný funkcionár a novinár Jiří František Chaloupecký, ktorý sa inšpiroval vodcom vzbury rímskych otrokov Spartakom.

Pôvodne to bol názov pre vystúpenie Federácie robotníckych telovýchovných jednôt, ktoré sa uskutočnilo v spomínanom roku v Prahe.

Spartakiáda mala nadviazať na akcie známe pod názvom sokolské zlety, sokolské hnutie v bývalom Československu však vtedajší režim v roku 1955 zakázal.

„Prvý raz som spartakiádu cvičila ako šiestačka na základnej škole. Keď som bola gymnazistka, cvičila som za dorastenky. Spomínam si, pochodovali sme po ‚Václaváku‘, vojaci volali – ať je tlustá, nebo tenká, nejhezčí je dorostenka. Na Strahove som bola ešte v roku 1980 a 1985, cvičila som v kategórii ženy.

Chystali sme sa aj na rok 1990, prišla však spoločenská zmena, spartakiáda padla a podľa mňa to bola historická hlúposť. Viem, že takmer všetko, čo sa dialo za socializmu, sa dnes zatracuje.

Narodila som sa v roku 1948, nikoho som nezabila, neokradla, podieľala som sa na budovaní tejto spoločnosti. Prečo by som sa mala hanbiť? Za to, že vládli komunisti? Zopár ľudí, ktorí chceli viesť tamojšiu spoločnosť, robili hlúposti, no za to my jednoduchí ľudia nemôžeme.“

Masovo cvičí celý svet

Pani Eva mala odjakživa rada pohyb, nečudo, že sa v roku 2006 opäť vrátila k obľúbenej spartakiáde. Áno, možno to pre nezainteresovaných znie prekvapivo, ale spartakiáda stále žije. Na Slovensku ju zastrešuje Sokolská únia Slovenska.

Nadšenci všetkých vekových kategórií, prevažne seniorov, predvádzajú vcelku nenáročné ladné tanečné pohyby za hudobného sprievodu Madonny, Rihanny či iných moderných interpretov.

Každých šesť rokov sa koná obnovený sokolský zlet v Prahe, na budúci rok to bude v poradí už 151. ročník. Na toto podujatie prichádzajú cvičenci z rôznych štátov našej planéty.

Z Česka a zo Slovenska to bude tentoraz spolu 816 cvičencov, z toho 264 žien zo Slovenska, 192 mužov a 360 žien z Česka. Nacvičujú spoločnú skladbu s názvom Spolu a je venovaná 100. výročiu vzniku prvej Československej republiky.

Archívny záber, na Strahove sa v čase socializmu stretlo pol milióna cvičencov z celej republiky. 6 fotografií v galérii Archívny záber, na Strahove sa v čase socializmu stretlo pol milióna cvičencov z celej republiky. Zdroj: Archív

Pani Eva upriamuje našu pozornosť na ďalšie masové cvičenie so silnou svetovou tradíciou, ktoré tiež s podobnými nadšencami, ako je ona, navštevuje. Ide o gymnaestrádu.

„V roku 2015 nás vyslala Slovenská gymnastická federácia do Helsínk na 15. svetovú gymnaestrádu. Bolo nás 192 cvičeniek, reprezentovali sme Slovensko. Keď som videla, ako na trávnik vyšlo 250 Nemcov, stovky Švajčiarov, Nórov, Fínov či Španielov, bola som uchvátená. Povedala som si, preboha, ako môže niekto masové cvičenie spájať s komunistami?

V roku 2019 sa ďalší ročník gymnaestrády koná v Rakúsku, ak sa podarí, rady tam pôjdeme. V roku 2013 sme zase boli v nemeckom meste Mannheim, organizovali tam telovýchovné športové hry Turn-fest.

Tiež tam prišli stovky ľudí, ktorým učarovalo masové cvičenie. Scenár bol podobný ako na spartakiádach, ktoré som zažila. Nemci vypratali miestnu školu, spali sme v triedach na karimatkách. Aj tak vládla dobrá nálada.

Bolo nás 24 žien, všetko dámy v rokoch, každá s nejakým zdravotným problémom, napríklad s bolesťami krížov, na ktoré sa však pri veselej atmosfére zabudlo. Každé ráno sa konal rituál, umývanie zubov a vyplachovanie becherovkou či koňakom. Toto cvičenie, to je aj zábava, priateľstvo a hlavne veľmi veľa dobrej nálady.“

Potrebné peniaze

Pani Eva musela pred pár rokmi opustiť naše hlavné mesto a vrátiť sa do rodnej dediny na juhozápade Slovenska, do Košút. Potrebovali ju chorí rodičia.

Dnes sa so štyrmi súrodencami stará o nemohúcu mamičku. A práve v dedine, kde žije 1 600 ľudí, motivovala niektoré miestne ženy, aby sa tiež nadchli pre masové cvičenie.

„Keď žijete v meste, máte na výber z veľkého množstva aktivít, ktoré pre vás organizujú iní ľudia. Keď však bývate na dedine, musíte sa o zábavu a príjemné trávenie voľného času postarať sami.

Každá žena má svoju prácu, povinnosti doma, kde sú rôzne vzťahy, dobré aj tie menej dobré. Tú hodinu, čas, keď cvičí, má však len pre seba, pre svoje pocity.“

Dnes sa v Košútoch zapojili do cvičenia ženy od 15 do 65 rokov. Pani Eva netají, že táto záľuba dokáže aj o čosi hlbšie siahnuť do vrecka v porovnaní so socialistickou spartakiádou, ktorá bola úplne zadarmo. Tejto tvrdej realite tak musia čeliť hlavne dôchodkyne.

„Iba cvičebný úbor vyjde na 35 eur. Účasť na všesokolskom zlete v Prahe nás vyjde jednu na 250 eur, je v tom aj ubytovanie či účastnícky poplatok. Je to dosť vysoká položka, preto sa už vopred zbierame po dvadsať eur mesačne. Sálu, kde nacvičujeme, nám starostka v obci poskytla zadarmo.“

V Košútoch im vyšli v ústrety aj v minulosti, keď sa cvičenky z celého Slovenska potrebovali kolektívne zladiť a každá postaviť na svoju značku.

Na miestne ihrisko na juhozápade Slovenska prišlo toho roku v lete 264 cvičeniek. Užitočné sa v tomto prípade spojilo s príjemným, pretože masové cvičenie prilákalo do hľadiska divákov z dediny aj zo širokého okolia.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×