Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ako mladí architekti emigrovali do Švajčiarska: navrhli známe slovenské kostoly

17.11.2017 Vytúženú slobodu v krajine, kde sa narodili, si uctili návrhmi sakrálnych stavieb. Manželia Ada a Marián Weberovci.
Ako mladí architekti emigrovali do Švajčiarska: navrhli známe slovenské kostoly
6 fotografií v galérii
Manželský pár architektov žije vo Švajčiarsku, ale Slovensko pravidelne navštevuje.
Autor fotografie: Miro Miklas

Po roku 1989 navrhli v našej krajine títo slovenskí emigranti žijúci vo Švajčiarsku šesť stavieb, z ktorých tri sa aj zrealizovali.

Za Kostol Saleziánov don Bosca v Bratislave dostali Medzinárodnú cenu SAV za rok 1999, nominácie na Cenu Dušana Jurkoviča a na Stavbu roka 1998. Kláštor milosrdných sestier sv. Vincenta v Bojničkách pri Hlohovci reprezentoval slovenskú architektúru na výstave v Berlíne.

Kostol narodenia Panny Márie vo Vígľaši získal cenu ABF Slovakia v celoštátnej súťaži Stavba roka 2006. Táto stavba tiež reprezentovala Slovensko na výstave v Berlíne.

Architektúra a abeceda

Ona rodáčka zo Slovenskej Ľupče, on z Prešova. Na našom spoločnom stretnutí v Bratislave spomínajú, že dokopy ich dala nielen láska k architektúre a umeniu, ale aj abeceda.

„Za slobodna som sa volala Valentková, moje krstné meno je Anka, na Adu ma premenovali spolužiačky na vysokej škole, používam ho ako umelecké meno. Keďže manžel je Weber, ocitli sme sa počas tvorby diplomovej práce na vysokej škole v ateliéri profesora Jozefa Lacka.

Zohral veľmi dôležitú úlohu v našich životoch aj po našej emigrácii. Bol nielen výborný architekt a pedagóg, ale aj čestný človek. Veď Most SNP v Bratislave, ktorý navrhol, patrí medzi desať najlepších na svete.

Nebál sa komunistov a riskoval kvôli nám. Prefotil naše diplomové práce i semestrálny projekt a po švagrovi nám ich poslal do Zürichu. Keď sme si totiž v emigrácii na úplnom začiatku hľadali prácu, nemali sme v rukách nič, čím by sme mohli prezentovať naše schopnosti.

Pán Marián bol jeden z tých, ktorí stáli pri zrode prvých výškových budov v Zürichu. 6 fotografií v galérii Pán Marián bol jeden z tých, ktorí stáli pri zrode prvých výškových budov v Zürichu. Zdroj: Archív A. W.

Nikdy nezabudneme na toto jeho veľké gesto a povzbudivé slová, ktoré nám po švagrovi poslal: ‚Dobre ste urobili Valentková + Weber. Ste mladí, budete žiť v slobodnej krajine, ktorá vám dovolí slobodne dýchať a tvoriť. Nás tu teraz po tejto strašnej okupácii nič dobrého nečaká. Nezabudnite pritom na Slovensko a robte slovenským školám architektúry dobré meno.‘

Naša druhá spomienka na neho je z osudného roku 1968, keď sme ‚diplomovali‘, dvaja študenti prvýkrát dostali cenu a 1 000 korún za najlepšiu diplomovú prácu od Zväzu architektov, a to práve z rúk profesora Lacka. Jeden z nich bol môj vtedy ešte len priateľ Marián Weber.“

S nikým sa nelúčili

Mladý zaľúbený pár si po skončení vysokej školy kúpil obrúčky za päťsto korún, mali sľúbené pracovné miesta v našom hlavnom meste, po Mariánovej vojenčine mala nasledovať celkom logicky svadba.

Pani Ada zatiaľ ten rok pracovala v Banskej Bystrici čakajúc na to, až sa jej život vcelku pokojnými krokmi pohne ďalej. Všetko sa však obrátilo naruby v priebehu niekoľkých dní.

„Zrazu k nám v auguste 1968 vpadli Rusi. S ostatnými mladými architektmi sme v práci maľovali plagáty – Choďte domov, my vás tu nechceme! – a potom sme s nimi išli do Banskej Bystrice pred tanky.

Mariánovi a ostatným vojakom vtedy povedali, že žiadne zbrane nebudú brať do rúk, že sa nebudeme brániť. Tušila som, že závan slobody, ktorý prišiel s Dubčekom, je nadobro preč a západný svet sa pre nás navždy uzavrie.

V piatom ročníku vysokej školy sme strávili mesiac v Paríži, kde sme okúsili trocha slobody, preto sme si zvolili radšej neistotu v emigrácii ako relatívnu istotu v totalitnom režime.“

V časoch, keď ešte u nás pár mesiacov vládol zmätok a na hraniciach ešte neboli závory, si rýchlo kúpili cestovné lístky na okružnú cestu po európskych metropolách bez toho, aby sa doma s niekým lúčili.

Vo Švajčiarsku sa rozhodli nevrátiť sa do vlaku medzi ostatných výletníkov. Mali tam vzdialeného príbuzného, jeho pomoc spočívala v tom, že im ukázal, kde majú žiadať o azyl. Potom si už na ceste za slobodou museli pomáhať sami.

A to je zase ich dom v Alpách, ktorý navrhli zrkadlovo. 6 fotografií v galérii A to je zase ich dom v Alpách, ktorý navrhli zrkadlovo. Zdroj: Archív A. W.

Žiadaní akademici

Keď sa ich pýtam, či museli na začiatku nádenníčiť a dobývať nový kapitalistický svet v pote tváre či v málo komfortných podmienkach v utečeneckom tábore, tak ako to opisujú mnohí emigranti, dostávam odpoveď v úplne inom duchu.

„Vpád Rusov k nám prekvapil aj západný svet, neboli pripravení na vlnu emigrantov, preto tie narýchlo vybudované utečenecké tábory. Lenže po roku, keď sme emigrovali my, už mali všetko zorganizované, na polícii nás čakala tlmočníčka, veď nemecky sme vedeli veľmi chabo.

A potom, boli sme akademici, prišli sme do konjunktúry, západný svet otváral vtedy dvere chemickým inžinierom, lekárom, farmaceutom či architektom, pretože ich veľmi potrebovali. Hoci sme nemohli mesiac pracovať, udelili nám výnimku.

Našli sme si prácu už po dvoch týždňoch a aj veľmi slušné bývanie,“ vysvetľujú, ako si v novej krajine vďaka vzdelaniu, vlastnej húževnatosti a usilovnosti získali svoje miesto.

Bez závisti

Malá krajina červeného kríža im poskytla domov, založili si tu rodinu, ich dve dnes dospelé deti sa tiež venujú architektúre. Manželia bez pátosu tvrdia, že nikdy nezabúdali na slovenské korene a viedli k tomu aj svoju dcéru a syna.

„Hovoria veľmi dobre po slovensky a pravidelne navštevujú Bratislavu. Dcéra si tu kúpila aj byt a keď v Zürichu hrali Slováci hokej, obliekla si slovenský dres a povzbudzovala ich. Syn sa zase ženil v Modrom kostolíku v Bratislave.“

V novej krajine si museli zvykať na úplne inú mentalitu, ktorá sa otvoreným Slovákom môže zdať chladnou.

„Švajčiarsko je síce ekonomicky bohatá krajina, no je za tým usilovnosť domorodcov, mnohí z nich pracujú od nevidím do nevidím. Okrem toho je to inovatívny národ, na hlavu majú najvyšší počet patentov, veľa peňazí míňajú na vedu a výskum.

Sú však veľmi uzavretí, konzervatívni a rezervovaní ľudia. Keď sa však s vami zblížia, je to úprimné priateľstvo na celý život, jednoducho, už sa ich nezbavíte.

Závisť či neprajnosť v týchto zemepisných šírkach nenájdete. Naši švajčiarski priatelia veľmi vrúcne a so záujmom navštevujú naše výstavy na Slovensku.“

Štyria architekti v rodine. 6 fotografií v galérii Štyria architekti v rodine. Zdroj: Archív A. W.

Banda zlodejov

Po osemnástich rokoch od emigrácie sa im podarilo vrátiť sa domov na návštevu, a keď na hraniciach videli strážne veže a vojakov so samopalmi, nazdávali sa, že idú do vojnovej zóny.

Prekročiť hranice bez toho, aby putovali za múry väzenia, sa im podarilo iba preto, že už mali švajčiarske občianstvo. Túžba vidieť svojich rodičov, zaopatriť ich, keď budú nedajbože chorí, ich viedla k rozhodnutiu zbaviť sa toho slovenského.

Manželia Weberovci nám rozprávajú o tom, aká je pre nich dôležitá ich vlasť, miesto, kde sa narodili. Aj preto po zmene spoločenského systému práve pre našu krajinu navrhli stavby kostolov úplne zadarmo, bez nároku čo i len na symbolickú korunu.

„Rodičia síce k nám mohli cestovať, ja som však nemohla ísť pochovať svoju mamu, keď zomrela. Nechcela som, aby sa to opakovalo aj pri otcovi, preto to občianstvo. Niektorí Slováci sa hanbia za svoju vlasť, dokonca mi jedna pani raz povedala, čo my Slováci, vieme len kradnúť, vraj sme banda zlodejov.

Rozčúlilo ma to, veď tak, ako sa prezentujeme my sami, tak nás vidí ostatný svet. Všimnite si, akí sú Taliani či Poliaci hrdý národ. Mali by sme zvýrazňovať naše pozitíva, sme napríklad mierumilovný národ, ktorý nikdy nevyvolal žiadnu vojnu. Namiesto pocitu hanby by mali Slováci žijúci v zahraničí pomáhať.

Veľmi nás potešilo, že sme dostali možnosť navrhovať kostoly, pretože pre každého architekta, či je veriaci, alebo nie, je to veľká pocta a hádam tá najkrajšia práca. Vo Švajčiarsku sme navrhovali hlavne verejné budovy – banky, nemocnice či školy. Kostoly sú pre nás príjemná zmena a hlavne radosť z práce, pretože sme katolíci.“

Pani Ada sa dokonca s nadšením a pochopením stretla aj vo Švajčiarsku, v tom čase práve navštevovala postgraduálne štúdium. Chcela ho však prerušiť práve kvôli kostolu v Bratislave.

Na univerzite však boli ohromení, že sa ich študentke ušla spomínaná pocta, preto sa dohodli, že práve návrh kostola bude jej diplomová práca na tému Navrhovanie, vizualizácia a prezentácia architektúry pomocou počítača.

„Tak sa aj stalo a kostol saleziánov bol prezentovaný na internete už v roku 1995, dva roky pred jeho dokončením. Myslím, že to bol prvý kostol na Slovensku, ktorý bol už vizualizovaný a mal webovú stránku.“

Miletičova ulica v Bratislave a spoločné dielo Weberovcov. Kostol Saleziánov don Bosca. 6 fotografií v galérii Miletičova ulica v Bratislave a spoločné dielo Weberovcov. Kostol Saleziánov don Bosca. Zdroj: Miro Miklas

Ubrali im z pozemku

A tak presne pred dvadsiatimi rokmi sa podľa architektonického návrhu manželov Weberovcov pustili stavbári v hlavnom meste Slovenska do stavby Kostola Saleziánov don Bosca. Pani Ada priznáva, že to boli tak trochu divoké časy. 

„Veriaci chceli postaviť kostol na Miletičovej ulici už pred viac ako 50 rokmi, prišiel však komunizmus. Za tie roky im ukrojili z pozemku, postavili tam trať pre električky. Ostala už len pomerne malá plocha v podobe trojuholníka, preto sme kostol museli, ako sa povie, viac ťahať do výšky.

Hore je veľký chórus plus galérie. Celý čas som chodila na stavbu, každému pozerala na prsty, stavbárom som už išla asi na nervy, zdvorilo ma posielali preč. Boli aj ostré výmeny názorov, dala som vybúrať postavenú stenu aj kachličky.“

Pán Marián s úsmevom spomína, že jeho manželka sa púšťala do výmeny názorov aj so samotnými cirkevnými hodnostármi.

Pred pár dňami sa práve na Miletičke, ako Bratislavčania familiárne volajú túto časť hlavného mesta, konala slávnosť. Veriaci si pripomenuli dvadsiate výročie vysviacky kostola. Za celé tie roky ho navštívili tisícky ľudí.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×