Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kvôli toalete sa súdila s manželom, v Bollywoode spravili z jej príbehu trhák

21.11.2017 Súd v Indii pred dvomi rokmi vyhovel žene, ktorá požiadala o rozvod, lebo márne prosila svojho muža o postavenie wc. Ich spor sa stal námetom pre úspešný film.
Kvôli toalete sa súdila s manželom, v Bollywoode spravili z jej príbehu trhák
5 fotografií v galérii
Na premiéru filmu prišla Priyanka Bharti (v strede), ktorá bola skutočnou aktérkou...
Autor fotografie: Getty Images

Rozvádzať sa pre záchod nie je dobrý nápad. V indickom štáte Radžastan sa však kauza toaleta dostala v roku 2015 až k rodinnému súdu v meste Bhilwara.

O rozvod požiadala dnes 24-ročná žena, ktorá vtedy popísala svoju zúfalú situáciu indickej televízii ANI a vyvolala veľký záujem verejnosti.

Žena musela totiž s potrebou celých šesť rokov trvania manželstva čakať vždy až na západ slnka a potom ísť do polí za dedinu.

Štyri roky sa na to sťažovala svojmu mužovi aj svojim rodičom, no zbytočne. Manžel namietal, že keď sa zväzok uzatváral, domáci záchod od neho nikto nepožadoval.

Mdloby, vracanie, rozmazané videnie: migréna nie je bolesť hlavy, ale ochorenie mozgu
Brokolicová polievka s tofu
Vyhrajte 10 víkendových pobytov v Tatrách za 1 SMS!

Okrem toho sa obhajoval tým, že rovnako ako jeho žena sú na tom aj ostatné ženy z dediny a žiadna sa nesťažuje. Súd dal žene nakoniec za pravdu. Bola to výnimočná situácia, pretože v Indii súdy žiadosti žien o rozvod uznávajú len v prípadoch domáceho násilia.

Súd nakoniec vyhlásil, že nútiť ženu chodiť vykonávať potrebu von až po zotmení je fyzické týranie, ktoré šliape po ľudskej dôstojnosti. Dodal tiež, že muži utrácajú za tabak, alkohol či mobilné telefóny, no investovať do toalety sa im nechce.

Indická vláda chce, aby každá domácnosť mala vlastný záchod do roku 2019, a to aj na dedinách, kde to zatiaľ nie je bežné. Záchod chýba v 47 percentách z 330 miliónov indických domácností. Naopak, prístup k telefónu, najmä mobilnému, má 63 percent z nich.

Tvorcovia filmu zožali s „kauzou WC“ v Bollywoode úspech. 5 fotografií v galérii Tvorcovia filmu zožali s „kauzou WC“ v Bollywoode úspech. Zdroj: Getty Images

Chýba aj v školách

Kauza toalety sa na súdoch v Indii však objavila už viackrát. Zlé hygienické podmienky sa v Indii, druhej najľudnatejšej krajine sveta, totiž nevzťahujú iba na vidiecke oblasti, ale aj na verejné školy.

Najvyšší súd v Indii dal školám v celej krajine v roku 2012 pol roka na to, aby zriadili chlapčenské a dievčenské toalety a zaistili prístup k pitnej vode.

Štúdie vraj ukázali, že rodičia sa zdráhali posielať svojich potomkov, najmä dievčatá, do škôl bez zodpovedajúceho hygienického zázemia.

Adekvátny prístup k zdravotne vyhovujúcej vode nemá v Indii každá desiata škola. Toalety v roku 2012 chýbali v 40 percentách vzdelávacích ústavov.

India ešte v roku 2010 spustila program, ktorý jednotlivým indickým štátom prikazuje bezplatne vzdelávať deti od 6 do 14 rokov, detskú prácu sa však úplne odstrániť nepodarilo.

Súd uviedol, že existencia WC a dostupnosť pitnej vody na školách je samozrejmou súčasťou práva detí na vzdelanie.

Vo filme ani v skutočnosti už hlavná hrdinka nemusí chodiť na potrebu do poľa za dedinu. 5 fotografií v galérii Vo filme ani v skutočnosti už hlavná hrdinka nemusí chodiť na potrebu do poľa za dedinu. Zdroj: www.bollywoodhungama.com

WC a láska

Najväčšia továreň na sny už sídli v Bollywoode, kde ročne vyprodukujú asi 1 000 filmov. Väčšina zo 110 väčších bombajských kín praská vo švíkoch tri- až štyrikrát denne. Chodia do nich hlavne tí chudobnejší.

Až polovici obyvateľov osemnásťmiliónového megapolisu totiž chýba tečúca voda i toalety a v kinách unikajú pred realitou do iného sveta na tri až šesť hodín, pretože toľko indické romance, drámy či komédie trvajú.

Možno práve preto mala u tohto publika téma manželského boja o toaletu taký úspech.

Milostný príbeh jednoduchého Jaya a progresívnej Keshav je zároveň satirickým pohľadom na starú tradíciu defekácie vonku v prírode, ktorá je v Indii na vidieku úplne bežná.

Na druhej strane je snaha o modernejší svet, v ktorom je splachovací záchod podmienkou normálneho života.

Film s honosným podtitulom Ľúbostný príbeh, ktorý zmenil tvár Indie sa v krajine premieta už tri mesiace a vyvolal veľké diskusie. Upozornil totiž na problém, ktorý je pre Indov momentálne veľmi pálčivý – mať či nemať doma toaletu.

V skutočnosti to bola Indka Priyanka Bharti, ktorá bola ochotná súdiť sa kvôli tomu s manželom. Na premiéru prišla aj dvomi deťmi, splachovacie WC si napokon, tak ako hlavná hrdinka filmu, vybojovala.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×