Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Návrat do praveku: bývalí lovci lebiek a najväčší kvet v najstaršom pralese sveta

15.11.2017 Nosaté opice, najmenšie druhy medveďov a slonov, mäsožravý krčiažnik či najväčší kvet v najstaršom pralese sveta. Pestrosť ostrova Borneo je priam nekonečná.
Návrat do praveku: bývalí lovci lebiek a najväčší kvet v najstaršom pralese sveta
10 fotografií v galérii
Malé motorové loďky sú bežným dopravným prostriedkom.
Autor fotografie: Marika Krížová

Popri všetkej tejto kráse nájdete v hlbokej džungli aj množstvo ďalších prírodných unikátov – napríklad najväčšie jaskynné komplexy na Zemi, ale aj fantastický kamenný les. Lanové chodníky sú uchytené vo výške obrovských stromov. Človek nadobudne pocit, že sa ocitol v praveku.

Boj s makakmi

Naša prvá zastávka na ceste za bornejským dobrodružstvom je Národný park Bako. Dostanete sa sem z Kuchingu, hlavného mesta najväčšieho malajzijského štátu Sarawak.

Spolu s druhým štátom na ostrove Sabah predstavujú viac než 60 percent rozlohy Malajzie, väčšina obyvateľstva je však sústredená v pevninskej časti.

Ako sa človek dostal do Malajzie a aj do zvyšku sveta:

V cestovateľskej osade sa zbytočne nezdržiavame, vôňa pralesa nás láka do jeho útrob. Obklopujú nás gigantické lesné obry s obrovskými tabuľovými koreňmi. Sú výsledkom ich schopnosti zakoreniť sa plytko a naširoko do vápencových podkladov.

V noci so zapnutými „čelovkami“ pod vedením skúsených domorodcov vystopujeme jedovatého zeleného hada, jedovatú zelenú žabu, tarantulu, pakobylku, vodného pavúka.

Trek pralesom po nočnej búrke vás prinúti zapnúť všetky zmysly, ktorými zachytávate prírodu okolo vás. Cítite vôňu pralesa, počujete škrekot jeho obyvateľov.

Dotýkajú sa vás ostré listy pandanu či konáre mangrovových porastov. V ich korunách sa ukrývajú plaché nosaté opičky kahau.

Kahauovia s typickým nosiskom a dlhým chvostom sú plachí, zachytiť ich aparátom je niekedy naozaj ťažké. 10 fotografií v galérii Kahauovia s typickým nosiskom a dlhým chvostom sú plachí, zachytiť ich aparátom je niekedy naozaj ťažké. Zdroj: Pavel Kovalčík

 

Lesná cesta na suché plošiny Kerangasu je zdobená nádhernými mäsožravými rastlinami nepenthes s krkolomným slovenským názvom krčiažniky v rôznom štádiu kvetu. Mnohé z nich sú na Borneu endemity.

Mäsožravými sa stávajú vďaka klzkému vnútru, ktorým sa prilákaný hmyz nedokáže vyškriabať nahor a vďaka kvapaline v kalichu sa vnútri kvetu rozpustí.

Magickú atmosféru pralesa občas narušia drzé makaky. Doslova s nimi bojujete o obsah vášho batoha.

Na ceste späť motorovým člnom si nedáme ujsť plavbu okolo nádherného solitéra v mori – Cobra Rock. Prírodné sily vôd a vetrov skalu vytvarovali skutočne do podoby hlavy kobry.

Lodný maratón

Na rozdiel od makakov sú ďalší obyvatelia džungle – nosaté opice proboscis (alebo kahau) – veľmi plaché. Na Borneu sú ohrozeným druhom a zachytiť ich fotoaparátom nie je vždy jednoduché.

Času na oddych je naozaj málo, už skoro ráno vyrážame do prístavu a odtiaľ motorovou loďou cez more smer Kapit.

Na zastávke stihneme aspoň poriadnu bornejskú kávu. Domorodci ju, podobne ako čaj, pijú zvyčajne z veľkého skleneného pohára slamkou, zásadne s mliekom a ľadom.

Typická riečna zastávka je obdobou našich autobusových. 10 fotografií v galérii Typická riečna zastávka je obdobou našich autobusových. Zdroj: Marika Krížová

V kajutách, kde to poriadne preháňajú s klímou, hrozí prechladnutie, preto sa usalašíme na streche lode. Duje tu síce silný, zato teplý vietor.

Dnes nás čaká vyše 500 kilometrov dlhá plavba. Cestou si všímame drevárske lode pripomínajúce všadeprítomnú ťažbu tejto suroviny, ktorá je jedným z hlavných vývozných artiklov.

Zaujímavá je skúsenosť s toaletou v podpalubí. Vyskočiť totiž na vyše meter vysoký „šľapák“ pri kolísaní sprava doľava si vyžaduje slušný športový výkon.

Raňajší trh v Kapite má typickú atmosféru. Trhovníčky sa dobrosrdečne smejú, keď nevieme rozoznať, čo je čo, ochotne nám dajú ochutnať alebo ovoňať. Maniok, krásny kvet kvitnúceho zázvoru, betelový oriešok, ananás, viaceré druhy banánov, papája, čili, na vitamíny bohatý známy bornejský durian.

Delikatesa z jaskyne

V Národnom parku Niah Caves na nás čakajú ďalšie fascinujúce prírodné skvosty – jaskyne. V hĺbke pralesa je ukrytý fantastický vápencový komplex. Takzvaná Veľká jaskyňa s výškou 60 a so šírkou 250 metrov sa môže popýšiť jedným z najväčších otvorov na svete.

V Obchodníkovej jaskyni vidno laná zberačov lastovičích hniezd. Práca je to nebezpečná, no finančne výhodná. Polievka z lastovičích hniezd je vyhľadávanou a drahou delikatesou a podáva sa väčšinou v luxusných reštauráciách.

Číňania veria, že sliny, ktorými ich vtáky lepia, obsahujú vzácne bielkoviny s afrodiziakálnymi aj imunitu podporujúcimi účinkami.

V archeologickej časti jaskýň boli nájdené pozostatky Homo sapiens staré 40 000 rokov. Archeológ Tom Harisson tak dokázal, že boli osídlené už v paleolite.

Súbor jaskynnej nádhery v oblasti dopĺňajú jaskyne v Národnom parku Gunung Mulu zaradeného do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Fantastický vápencový jaskynný komplex v Národnom parku Niah Caves. Možno tu vidieť laná zberačov lastovičích hniezd, známej čínskej delikatesy. 10 fotografií v galérii Fantastický vápencový jaskynný komplex v Národnom parku Niah Caves. Možno tu vidieť laná zberačov lastovičích hniezd, známej čínskej delikatesy. Zdroj: Marika Krížová

Určite sa oplatí nasadnúť do malého lietadla a absolvovať dvadsaťminútový let, keďže park je prístupný iba z vtáčej perspektívy.

Vchod najväčšieho jaskynného dómu na svete Jelenej jaskyne stráži známy profil Abrahama Lincolna. Kolosálny vnútorný priestor je skutočne pastvou pre oči.

Zaujímavý večerný úkaz sledujeme pred jaskyňou, vtedy z nej vylietajú na lov v húfoch 3 milióny netopierov. Nemenej pútavé je ľadové kráľovstvo stalaktitov a stalagnitov, ktoré objavil starý otec našej sprievodkyne Ashley.

Ak máte závraty či problémy s rovnováhou, možno budú lanové mosty v asi 35-metrovej výške medzi korunami stromov tým správnym liekom. Svet z nich vnímate ako na hojdačke, neisto balansujete z jednej drevenej dosky na druhú.

Deň plný zážitkov rekapitulujeme v príjemnom hosteli v národnom parku. V jednej izbe je 25 postelí a vládne tu typická cestovateľská atmosféra.

Aby bol náš súbor jaskynných komplexov úplný, ráno musíme vidieť ešte systém Veternej a Vodnej jaskyne. Až šesť kilometrov dlhú spojovaciu chodbu objavili českí jaskyniari.

„Lesný muž“ v ohrození

Po návšteve brunejského sultanátu sa vraciame na malajzijské Borneo do štátu Sabah. Je to rozlohou druhý najväčší a zároveň najzaostalejší malajzijský štát s najnižšou životnou úrovňou.

Hlavné mesto Kota Kinabalu (pôvodne Jesselton) so 600 000 obyvateľmi nie je ničím výnimočné. Počas 2. svetovej vojny ho zbombardovali a vybudovali nanovo.

Pôvodne Severné Borneo sa roku 1963 pripojilo k Malajzii do federácie, premenovalo na Sabah a stalo sa republikou.

Prírodný skvost Cobra Rock v Juhočínskom mori. 10 fotografií v galérii Prírodný skvost Cobra Rock v Juhočínskom mori. Zdroj: Marika Krížová

Sme zvedaví na Sepilok, jednu zo štyroch záchranných staníc orangutanov. Ďalšie nájdete v indonézskej časti Bornea, Kalimantane, jedna na nachádza na Sumatre.

Presne o desiatej sa môžete zúčastniť predstavenia – kŕmenia opíc ošetrovateľmi. Je to niečo ako sirotinec pre mláďatá. Trvá niekoľko rokov, kým ich vypustia späť do džungle spojenej so stanicou.

Ročne umrie na Borneu množstvo orangutanov. Strácajú prirodzený pralesný domov, ktorý likvidujú palmové plantáže. Palmové spoločnosti nemajú problém orangutany zabíjať, pretože ich pokladajú za škodcov paliem.

Orangutan ako najpomalšie sa rozmnožujúci cicavec na svete je dnes ohrozený druh. Samica otehotnie až po ôsmich rokoch a ak umrie, mláďa je absolútne odkázané na pomoc záchranárov.

Orang u tan, teda „lesný muž“, je skutočným symbolom Bornea. Žije len v pralesoch Bornea a Sumatry, podľa toho sa delí na druh bornejský a sumatrianský. Bornejský druh je ohrozený, sumatrianský kriticky ohrozený.

Samec môže vážiť až 100 kíl a merať 150 centimetrov, s rozpätím rúk až do troch metrov. Domáci nám vysvetľujú, že domorodci orangutanov zabíjali, no nejedli. Podobne ako u človeka odrezali hlavu a povesili ju ako niečo posvätné pred dom.

Konečne pravé Borneo

Zo Sepiloku vyrážame na rieku Kinabatangan do pravej bornejskej džungle. Od organizačného tímu Uncle Tan dostávame inštrukcie, bez čoho nás do tejto oblasti nepustia: „Gumáky, pršiplášť, dlhé nohavice, ,čelovky‘. Čaká nás safari na rieke aj v bahnitej časti pralesa.“

Masy cestovateľov tu, chvalabohu, nestretnete, keďže od pohodlia a hotelového vybavenia to má poriadne ďaleko. No ako vraví náš šéf Tonda: „Konečne to pravé Borneo, konečna pravá džungľa!“

Sungai Kinabatangan. Pravá bornejská džungľa, kde si noc bez moskytiér nemožno ani predstaviť. 10 fotografií v galérii Sungai Kinabatangan. Pravá bornejská džungľa, kde si noc bez moskytiér nemožno ani predstaviť. Zdroj: Marika Krížová

Spíte v moskytiérach, umývate sa hnedou vodou zo suda. Improvizovaná sprcha pomôže len na okamih, lebo vlhkosť je neznesiteľná. Neistá drevená lavička k WC sa v noci za sprievodu škriekajúcich opíc a lesnej zveri zdá nekonečná.

Okolo nôh vám môže prebehnúť varan, štípance od komárov ani nerátate, vysokoúčinné repelenty dostávajú zabrať, ostáva iba dúfať, že dotieravý hmyz aspoň čiastočne odpudia. Riziko malárie je v tejto oblasti Bornea najväčšie, každý zvažuje užívanie antimalarík.

Prichádza ďalšie usmernenie: Všetko čo len trochu „vonia“ – lieky, hygiena, potraviny –, ukladajte do veľkých, vekom zabezpečených košov pred chalupou.

V opačnom prípade vás veľmi pravdepodobne navštívi miestny lesný obyvateľ a vybrakuje obsah batoha, ani sa nenazdáte. Najväčšia šanca uvidieť obyvateľov pralesa je skoro ráno.

Máme šťastie na zoborožca, symbol Sarawaku, krásne nosatého proboscisa aj orla. V noci vystopujeme nádherne sfarbené rybáriky.

Nočná plavba riekou za splnu mesiaca s Veľkým vozom a Oriónom nad hlavou a lesným orchestrom obyvateľov pralesa je nezabudnuteľným zážitkom.

Fantastická bodka

Em, ako sa nechá oslovovať miestny sprievodca, má 27 rokov, aj keď by ste mu hádali maximálne 17. Je to veselá kopa, spevák a zabávač v jednom.

Sprevádza nás hustým bahenným pralesom a vysvetľuje, ktorá rastlina na čo slúži a ktorá je, naopak, jedovatá. Na večernej párty nás učí tancovať tance odvodené od pohybu posvätného vtáka zoborožca. Lúčenie je vrelé s celou partiou tímu.

Štát Sabah je v porovnaní so Sarawakom divokejší, špinavší. Poznať to aj na atmosfére na rybom trhu či ruchu ulice a pobrežia v meste Semporna.

Vysmiate deti sa rady vyfotografujú, pritom nič nepýtajú, nenaháňajú vás. Stačí im spokojne sa usalašiť vo fúriku a vo svojej krásnej detskej bezstarostnosti sledovať beh života dospelých, alebo sa jednoducho len tak smiať.

Ráno vyrážame šnorchlovať na ostrov Sibuan. Míňame chatrče na pilótach uprostred mora kmeňa Bajau, známych rybárov, lovcov perál a pestovateľov rias. Tento deň je fantastickou bodkou za celým bornejským pobytom.

Výprava na ostrov lovcov lebiek bola nielen o úžasnom dobrodružstve s neuveriteľnou pestrosťou, kde zažijete atmosféru hôr, pralesov, jaskynných komplexov, bohatej flóry a fauny, ruch mesta, nekonečné plavby, plávanie či šnorchlovanie.

Bola to výprava za poznaním domorodých obyvateľov, ktorí v minulosti lovili lebky svojich nepriateľov a vešali ich pred dvere príbytkov.

Všetko, čo sme videli a prežili, zostane natrvalo zapísané v našej mysli. Srdečne terima kasih – ďakujeme!

Borneo

Tretí najväčší ostrov sveta nazývaný aj Kalimantan nájdete v strede malajzijského súostrovia. O jeho plochu 743 330 km2 sa delia Indonézia, Malajzia a Brunej. Žije tu približne 16 miliónov obyvateľov. Ostrov je bohatý na prírodné krásy, nerastné suroviny, v nížinách pestujú ryžu, kávu, cukrovú trstinu. Úradnými jazykmi sú malajčina a indonéz- ština, podnebie je rovníkové s vysokými teplotami a vlhkosťou po celý rok. Najvyšším vrcholom je Gunung Kinabalu (4 095 m n. m.).

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×