Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Fotky s divými zvieratami nie sú milé, môžu ich zabiť, varujú ochranári

14.11.2017 Každoročne uverejnia ľudia na sociálnych sieťach až tri milióny fotiek, na ktorých sa spolu s nimi objaví až 900 000 divých zvierat. Vedci pred takýmito selfie varujú.
Fotky s divými zvieratami nie sú milé, môžu ich zabiť, varujú ochranári
5 fotografií v galérii
Žralok na Floride zranil záujemcu o spoločnú fotku.
Autor fotografie: Shutterstock

Mať na fotke z dovolenky milú koalu, opičku na pleci, hladkať na nej slona alebo mláďa delfína, čo môže byť krajšie? Pre turistov je to milá spomienka, na sociálnej sieti pribúdajú lajky. Jediný, kto z toho nemá až takú radosť, sú zvieratá.

Organizácia World Animal Protection (WAP), ktorá sa zaoberá ochranou zvierat žijúcich vo voľnej prírode, zverejnila vedecký prieskum, podľa ktorého sú takéto fotky pre divé zvieratá zdrojom obrovského stresu a môžu dokonca zabíjať.

V poslednom čase sa to masovo prejavuje v Amazonskom pralese, kde sa turisti húfne fotia s anakondami, symbolom tejto oblasti.

Miestni na ne kvôli tomu poľujú a držia ich v tmavých tesných debničkách, hoci tieto plazy sa potrebujú vyhrievať na slnku a pohybovať sa aj v hlbokej vode.

Mnohé anakondy používané na selfie s turistami majú tržné poranenia, vydretú vysušenú kožu a pre blesky fotoaparátov slepnú, pretože majú veľmi citlivý zrak.

Podobne ako toto vzácne zviera trpia aj kajmany, ktorým prelepujú papule a zatvárajú ich do úplnej tmy do rozbitých chladničiek. Zle sú na tom aj vzácne mravčiare.

Fotky s jeleňom, ktorý sa zatúlal do japonského mesta, vyvolali rozhorčenie. 5 fotografií v galérii Fotky s jeleňom, ktorý sa zatúlal do japonského mesta, vyvolali rozhorčenie. Zdroj: Shutterstock

„Sú predhodené hordám turistov, ktorí ich prevracajú na chrbát, chytajú ich za končatiny a za srsť. Tí, čo ich držia, ich bijú, ak nechcú pózovať a okrem toho sú zle kŕmené, pretože v prírode sa živia najmä mravcami,“ hovorí Philip Hoar z organizácie WAP.

Smrť zo šoku

Odborníci upozorňujú, že aj divým zvieratám, ktoré človek stretne v prírode, môže snaha o spoločnú selfie vážne ublížiť.

Špeciálne zraniteľné sú delfíny a delfínie mláďatá, ktorým fotenie s človekom, nechcený dotyk a tesný kontakt spôsobujú vážnu traumu a dokonca môžu zaviniť ich uhynutie.

Takýto prípad sa stal v auguste tohto roku na juhozápadnom pobreží Španielska, kde zablúdilo delfínie mláďa takmer ku brehu. Turisti ho obklopili, brali do rúk, fotili sa s ním. Pätnásť minút potom, ako ho zazreli, bolo mláďa mŕtve.

Privolaní morskí ochranári mohli už len konštatovať smrť v dôsledku nadmerného stresu. Zábery z celej udalosti pôsobia naozaj šokujúco. Desiatky ľudí mláďa vyvliekli z vody, nosili ho po brehu, kládli na piesok, dotýkali sa ho a blýskali naň fotoaparátmi.

V marci minulého roku zase uhynula na vážne poranenia v Macedónsku na jazere Ohrid labuť, s ktorou sa silou-mocou chcela odfotiť bulharská turistka. Úbohého vtáka zdrapla za krk i krídlo a násilím ho držala usmievajúc sa pri tom do objektívu.

Fotka vyvolala veľké pobúrenie, na podobné zábery však doplácajú aj ľudia.

Už niekoľkí zahynuli pri snahe odfotiť sa s kobrou a na Floride pohrýzol mladíka žralok, ktorý zablúdil k brehu. Zrejme nepochopil jeho snahu urobiť si s ním na piesku „humorný záber“, a keď ho ťahal z vody, vážne mu pohrýzol nohu.

Zle chránené

Zvlášť citlivé sú na dotyky a blesky fotoaparátov mláďatá. Aj preto sa ich zoologické záhrady, kde sa rodia v zajatí, snažia pred návštevníkmi chrániť.

U ázijských priekupníkov je to však práve naopak – mláďatá tigrov a iných šeliem sú odoberané od matky a musia pózovať turistom za peniaze dlhé hodiny. Keď príliš vyrastú a stanú sa nebezpečnými, predávajú ich a prevážajú do zoologických záhrad.

Podľa vedcov až 20 percent zvierat, ktoré ponúkajú turistom na selfie v Amazónii, patrí medzi ohrozené druhy a až 60 percent chránia medzinárodné zákony. Očividne však nie dostatočne.

Veľkým problémom je podľa odborníkov aj správanie celebrít, ktoré zverejňujú selfie s divými zvieratami. Za milými a úsmevnými zábermi sa totiž často skrýva utrpenie.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×