Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Historik Martin Slávik: Študenti poznajú viac Tisa ako Husáka

13.11.2017 Hovorí, že výchove k demokracii, slobode a zodpovednosti sa na školách treba venovať, no ak rodičia žiaka tlieskajú doma extrému, učiteľ si s tým neporadí. Historik a občiansky aktivista Martin Slávik (37).
Historik Martin Slávik: Študenti poznajú viac Tisa ako Husáka
6 fotografií v galérii
Martin Slávik: ,,Hnutiam totalitárneho typu sú cudzie racionalita
Autor fotografie: Jaroslav Slašťan

Pracoval v slovenských i českých pamäťových inštitúciách. Dnes so známymi osobnosťami absolvuje diskusie na slovenských stredných školách, kde spoznáva študentské duše.

So skupinou ďalších aktivistov – historikov – ste založili občianske združenie Living Memory. Čomu sa venujete?

Living Memory sme založili ako ľudia, ktorí sa dlhodobo venujú štúdiu minulosti, najmä tej neslobodnej. Dnes je populárne rozprávať o tom, čo sme to tým rokom 1989 vlastne získali, čo je toto za slobodu.

Občas, keď to vykrikujú chlapi v krčme, mám chuť im povedať, že môžu byť radi, že to tu takto slobodne môžu vybľakovať. V neslobodnej krajine by im hrozil postih už len za to vybľakovanie.

Chcem tým povedať len toľko, že si slobodu ako prostredie, v ktorom môžeme realizovať vlastné predstavy o živote, vážime veľmi málo. Lebo, úprimne, koľkí z nás nejaké predstavy majú? Skoro asi všetci, no koľkí sa ich aj odvážili realizovať? Radšej čakáme, čo nám padne zhora a kto sa o nás postará. Ja chcem byť slobodný a práve preto robím to, čo robím.

No to som asi trochu odbehol od otázky. Venujeme sa tomu, že o slobode a demokracii diskutujeme s tými, ktorí slobodu žijú ako samozrejmosť. S mladými ľuďmi, ktorí sú v istom zmysle našou budúcnosťou, no často sú k tej zodpovednosti ľahostajní. Ak niečo žijeme ako samozrejmosť, takmer si to nevážime.

Povedal by som, že sa venujeme výchove k demokracii, slobode a zodpovednosti. A je to vlastne reakcia na skutočnosť, keď čoraz viac ľudí podlieha vábeniu hlasov, ktoré sa až nápadne podobajú tým, ktoré sme tu už v minulosti zažili a ktoré sa mnohým zdali vábivé. Vždy to však skončilo nejakou totalitou a tragédiou tisícov ľudí.

Ide o trvalejšiu spoluprácu so školami?

Našou hlavnou náplňou sú diskusie s mladými ľuďmi. Diskusie vždy predchádzajú prednáške, ktorá sa týka konkrétnej témy súvisiacej s obdobím neslobody. Prednáškových tém máme niekoľko a vždy závisí aj od ochoty pedagógov, či nás pozvú opakovane. Myslím si, že práve vtedy to má najlepší efekt.

Trávite so študentmi mnoho času. Odkrývate im minulosť a zároveň sa ich pýtate na budúcnosť. Platí, že sa dá cez minulosť pozerať do budúcnosti?

Áno, som o tom presvedčený. Jeden môj kolega hovorí, že budúcnosť je tehotná minulosťou. Myslím, že každému je jasné, že nejaké rozhodnutie v jeho živote istým spôsobom ovplyvnilo jeho budúcnosť, alebo to, čo žije práve teraz. A to platí nielen v individuálnej rovine, ale aj na úrovni spoločenstva.

Nikto z nás nie je od istého okamihu nepopísaným listom. Raz dávno mi mama povedala, že sa mám správať tak, aby som sa za svoje správanie v budúcnosti nemusel hanbiť.

Je to najmä o správaní k druhým, veď tu predsa nežijem len sám a svojím správaním spoluvytváram to, v čom žijem. Naše minulé rozhodnutia a postoje majú vždy nejaký vplyv na to, v čom žijeme.

Majú mladí ľudia záujem diskutovať o politike?

Ale áno, majú, ak chápu, že sa ich to dotýka. Problémom je u nás mantra, že politika do škôl nepatrí. Áno, nepatrí v zmysle politickej agitky, indoktrinácie, no nemôžeme sa tváriť, že mladí ľudia nie sú súčasťou politického systému.

Treba sa s nimi baviť o aktuálnom politickom dianí, veď mnohí z nich o ňom hovoriť chcú. Nakoniec, ich veľká časť sú budúci voliči. Chýba tu niečo ako výchova k politickému mysleniu, tomu uvedomeniu, že aj oni budú svojimi rozhodnutiami formovať túto krajinu.

Inscenácia Natálka nás provokuje k zamysleniu, aké hodnoty vyznávame. 6 fotografií v galérii Inscenácia Natálka nás provokuje k zamysleniu, aké hodnoty vyznávame. Zdroj: TASR

Hoci sa o politike hovorí na školách v rámci občianskej náuky, je otázne, či je to dostačujúce. Bolo by riešením zavedenie povinného predmetu, povedzme politológie na stredných školách?

Nemyslím. Boli sme na školách, kde učitelia so svojimi študentmi aktívne diskutujú a robia to v rámci už existujúcich predmetov. Je to o spôsobe učenia. Nemalo by to byť o memorovaní. Podstatné je vedieť, načo mi tá informácia je, prečo je pre mňa dôležitá, do akých súvislostí si ju mám dať. To už zaujíma podstatne menej pedagógov.

Nie je v tom isté nebezpečenstvo, že ak pedagóg bude vyznávať netolerantné riešenia, ovplyvní tým svojich študentov? Dá sa zaistiť záruka kvality vyučovacieho procesu a správneho vysvetľovania histórie?

Áno, to riziko tu je a, žiaľ, takí pedagógovia existujú. Ja však neviem, aké sú merateľné kritéria kvality a správneho vysvetľovania histórie. Dokonca sa mi to spojenie správne vysvetľovanie histórie nepáči.

História nie je exaktná veda, vždy je tu prvok subjektívneho výkladu a, samozrejme, je aj manipulovateľná. Pre mňa je a bolo dôležité poznať, čo stálo za akým rozhodnutím, prípadne konaním a čo to konanie znamenalo.

No ak nejaké konanie znamenalo vyhladzovanie celých národov, mučenie, žalárovanie či vraždenie vlastných ľudí na hraniciach, tak tomu ja tlieskať nebudem, aj keby mi pedagóg tvrdil, ak to preženiem, že Hitler bol fajn chlap a že komunizmus nebol až taký zlý.

Škola ani učiteľ, či už v dobrom, alebo v zlom, nemôžu suplovať formáciu, ktorú si človek nesie z domu. Horšie je, ak je domáca formácia žiadna, alebo ak sa doma tlieska extrému.

Počas diskusií hľadáte a nachádzate odpovede na aktuálne problematické otázky dneška. Čo dnes trápi našich študentov?

S trochou vtipu by som povedal, že ich trápia najmä mobily. (Smiech.) Ale nie, je to individuálne. Ak sa to odvíja od našich tém, tak je to stav krajiny, v ktorej žijú. Mnohí chcú odísť preč niekam, kde sa žije lepšie.

So Slovenským národným divadlom spolupracujete na projekte divadelnej inscenácie Natálka.

Je to dokumentárna dráma, ktorá spracúva skutočný príbeh útoku neonacistov na dom rómskej rodiny v susednom Česku spred pár rokov. Vtedy tam hodili zápalné fľaše a malé dvojročné dieťa utrpelo popáleniny na celom tele a zostal mu doživotný postih.

Čo hovoria študenti na Natálku?

Je to rôzne. Od prejavov empatie až po vášnivé diskusie o rómskej problematike. Niektorí to vnímajú aj ako provokáciu. Ak to podľa mňa k niečomu provokuje, tak k zamysleniu nad tým, aký vlastne sme, alebo chceme byť, aké hodnoty vyznávame.

Pracujete aj na iných projektoch?

Našou hlavnou činnosťou sú diskusie spojené s prednáškami, Natálka, participovali sme na skvelom projekte Môj príbeh môže byť aj tvoj príbeh, kde stredné školy navštevovali boxer Tomi Kid, raper Strapo a tanečník Laci Strike.

Bola to taká motivačná šou, ktorá zároveň spracovávala niektoré témy spojené so sociálnymi sieťami, ako sú hejterstvo a šírenie nenávisti napríklad. Decká to veľmi bavilo.

S nástupom éry sociálnych sietí sa často zabúda na váhu slova a spôsob, akým sa používa. V diskusiách je priveľa nenávisti a rasizmu. Mnohí z nás nad tým mávnu rukou. Je to nebezpečné?

Na začiatku každého hromadného vyvražďovania v moderných dejinách boli slová. To, čo ľudí najviac mobilizuje, je vytváranie obrazu nepriateľa, ktorý nás nejakým spôsobom ohrozuje, môže ublížiť, pre ktorého sa nám nežije dobre.

No a potom sa ten nepriateľ ešte odľudští, spraví sa z neho nejaká vec, alebo sa mu prisúdia zvieracie črty. Paraziti boli Židia v tzv. slovenskom štáte, pre srbských vojakov boli moslimovia v Bosne potkany, počas najväčšej modernej genocídy v Rwande vyvraždili príslušníci Hutuov – majoritného kmeňa – za pár mesiacov 800 000 Tutsiov.

Neskôr pred medzinárodným trestným tribunálom viacerí hovorili, že oni predsa nezabíjali deti a ženy, ale šváby.

Martin Slávik je spoluzakladateľom združenia Living Memory. 6 fotografií v galérii Martin Slávik je spoluzakladateľom združenia Living Memory. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Vo voľbách do NR SR v roku 2016 ĽSNS prekročila 5-percentnú hranicu a dostala sa do parlamentu. Získala 8,04 % hlasov, volilo ju teda 209 779 občanov Slovenskej republiky. Čo to o nás hovorí?

O nás? Nie, skôr čo to hovorí o nich, teda o tých, ktorí ho podporujú. (Smiech.) Koniec-koncov, Kotleba a jeho deriváty nie sú len fenoménom Slovenska.

No nechcem to zľahčovať, pre mňa je jeho podpora vizitkou veľmi nezodpovedného spravovania tejto krajiny, kde byť v politike a vládnuť neznamená službu, ale je synonymom pre nabalenie sa. Rozkrádanie. Ešte k tomu rozkrádanie beztrestné.

A je tu stále pomerne málo občanov. Občanov, v zmysle ľudí vedomých si svojich práv, ale aj povinností, vedomých si svojej zodpovednosti. Práve ten občiansky fenomén bol vplyvom 40. rokov totality poničený.

Netreba zabúdať ani na mimoriadne silný fenomén sociálnych sietí. Tie dokážu byť poriadnou stokou a zároveň nástrojom mobilizácie, burcovania až pudovej nenávisti. Panuje tam miestami ohromne stádovitá mentalita, perfektný priestor podnecovania strachu a nenávisti.

To pochopili viacerí, nielen Kotleba. Takých ľudí ako on ja nazývam ošetrovateľmi a kŕmičmi v pomyselnej zoo sociálnych sietí.

Kto je Kotleba?

Marian Kotleba je pre mňa ambiciózny neonacista z Banskej Bystrice, ktorý sa momentálne tvári, akoby s vlastnou minulosťou nemal nič spoločné, akoby tu nepochodoval v akýchsi replikách gardistických uniforiem.

Ako som povedal, populistický kŕmič strachu a nenávisti, rozsievač dvoch hádam najmobilizujúcejších emócií – strachu a hnevu.

Dnes sedia v NR SR 14 poslanci strany, ktorá neskrýva sympatie k tzv. slovenskému štátu, ktorý kolaboroval s nacistickým Nemeckom. Čo sa to stalo?

Keď dnes ukážete stredoškolákom fotku Gustáva Husáka, tak väčšinou iba jeden z triedy vie, kto to je. Keď im ukážete Jozefa Tisa, spozná ho tak 70 až 90 percent žiakov.

Pritom ten Husák má na ich životy, tým ako ovplyvnil životy ich rodičov, omnoho väčší vplyv, než „ikonická“ postava všetkých slovenských neonacistov tváriacich sa ako najväčší národovci.

Je to aj o nie príliš dobrom systéme vzdelávania. No pre veľkú väčšinu jeho súčasných podporovateľov je faktor historických skutočností úplne irelevantný. Je to skôr prejav určitej frustrácie, hnevu na súčasný establishment a pocitu, že im sloboda vlastne nič nepriniesla.

To, že neskôr prijímajú aj historické bludy, je už skôr otázka príslušnosti k davu, kde, ak chcete zapadnúť, prijímate vodcom zjavené pravdy. Ak viete, že nemáte za čo cestovať, tak vám možnosť cestovať ako bonus slobody vlastne nič nehovorí, len vás viac nahnevá.

Podpora kotlebovcov prekročila podľa niektorých prieskumov 10 %. To znamená, že sa nepohybujú na hrane zvoliteľnosti. Reálne sedia v obecných zastupiteľstvách, sú poslancami slovenského parlamentu. Čo to spôsobilo? Neznalosť histórie? Nezáujem o politiku? Sklamanie z politikov? Znechutenie, únava, zúfalstvo?

(Ticho.) Podľa mňa všetko, čo ste menovali. Sklamanie a znechutenie, neznalosť a, žiaľ, to čo ste pomenovali tiež – nezáujem o politiku. To súvisí s tým, čo sme hovorili o občianstve.

No to je tak skoro všade, len malé percento ľudí zaujíma, čo sa deje. Sú tou neutrálnou mlčiacou väčšinou. Tá sa buď niekam prikloní, alebo potom s otvorenými ústami nestíha sledovať, čo sa okolo nej deje.

Raz mi študent povedal niečo v tom duchu, že mu je to všetko ukradnuté, že môže, citujem, j...ť systém. Na to jemu a všetkým tým, čo záujem nemajú, treba povedať, že keď oni budú robiť toto na systém, tak to isté potom systém spraví s nimi.

Asociál, neprispôsobivý, domobrana, rovnosť. Najčastejšie výrazy členov a voličov tejto strany a heslá typu: Zatočíme so zlodejmi v bielych golieroch!, Zatočíme s príživníkmi v osadách!, Preč z NATO!, Preč z EÚ! Čo o nich hovorí toto?

Že to celé stojí a padá s emóciami, s ktorými manipuluje. O myšlienkach by som nehovoril, tie patria azda k rozumu a ten je nástrojom, ktorý jediný dokáže zastaviť emócie. Preto kritické myslenie a racionalita vôbec sú hnutiam podobného totalitárneho typu cudzie.

Ako sa môže Slovensko stať lepšou krajinou?

Veľmi jednoduchá otázka. (Smiech.) Možno vtedy, keď tu bude viac ľudí premýšľať pozitívne, aktívnejšie, ale nie v pomýlených vzorcoch, teda že keď sa zbavím hentoho a tamtoho cigáňa, „slniečkara“ a neviem ešte koho, bude sa mi lepšie žiť.

Človek by mal začať od seba. Ľudia, čo na sebe drú, bývajú spokojnejší a bohatší. Najzaujímavejší v pozitívnom zmysle sú pre mňa tí, ktorí popri práci na sebe nestratia schopnosť empatie. A bohatstvom nemyslím bohatstvo finančné. Moja skúsenosť s ľuďmi je skôr taká, že najšťastnejší nebývajú práve tí majetkom najbohatší.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×