Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Liptovskú Mašu oživil vďaka dvom nájdeným kľúčom

11.11.2017 Liptovská Maša žije vďaka nadšeniu jedného muža. Našiel od nej kľúče v dome, ktorý pred rokmi kúpil. Nevedel, odkiaľ sú, a tak skúšal.
Liptovskú Mašu oživil vďaka dvom nájdeným kľúčom
4 fotografie v galérii
Peter Flodr v expozícii Vážnice.
Autor fotografie: Vladimír Kampf

Pasovali do susedných budov. Vážnica maše je jedna z nich, pretože v nej bola umiestnená váha. Klopačka je tá druhá, v nej bola hore na vysokej veži zavesená doska, na ktorú klopali, keď zvolávali baníkov do práce. Doska je v nej aj dnes. Už to je síce iba replika, no klopať sa na ňu dá. Maša je ľudový názov pre vysokú pec.

Muchy, vtáky a netopiere

Peter Flodr (66) je samozvaným a osudovým správcom expozície Liptovskej Maše. Býval vojakom z povolania. Na Liptov sa dostal v roku 1973.

„Celých 32 rokov som slúžil na jednom mieste neďaleko odtiaľto, na Mokradi,“ spomína.

„V roku 2001 som kúpil rodinný dom vedľa Vážnice a Klopačky. Bol nepoužívaný, pretože jeho majiteľ bol ťažko chorý. Čírou náhodou som v zásuvke starého stolíka našiel kopu kľúčov a skúšal som, odkiaľ sú. Dva kľúče pasovali k Vážnici a ku Klopačke. Vošiel som do nich. Hádam je to už premlčané,“ dodáva.

Vošiel dnu a... „Boli tam len muchy, vtáky a netopiere,“ hovorí. „Každý kút bol obsadený muchami. Tie ma hnevajú dodnes. Je to hrozné. S vtákmi som sa vysporiadal. Stačilo opraviť okná a namontovať sieťky. Netopiere tu máme stále. V lete ich vidím lietať každý večer.“

Baníctvo bolo vždy drinou. 4 fotografie v galérii Baníctvo bolo vždy drinou. Zdroj: Vladimír Kampf

Po prvom dobrodružstve v opustených budovách sa začal zaujímať o ich históriu. Dovtedy o baníctvo ani nezakopol.

„Hľadal som podporu na úradoch, ale nepochodil som. Porozumenie som našiel až u pani Ivety Zuskinovej, ktorá sa neskôr stala riaditeľkou Liptovského múzea v Ružomberku. Tri a pol roka som ju otravoval, až jej to bolo možno nepríjemné.

Vedela, že o kultúrne pamiatky sa musí starať, ale bola obmedzená financiami. Aspoň vymaľovali... Elektromer odmontovali, pretože jeho nájom bol väčší ako zisk z predpokladanej návštevnosti.“

Ingoty a bochníky

Sused národnej kultúrnej pamiatky si ju adoptoval. Dal do nej zaviesť vlastnú elektrinu, všetky tri objekty zapojil na jeden alarm.

„Nadviazal som kontakty so školami a začal som sa starať o návštevnosť. Chodili sem deti aj turisti. Ročnú vyťaženosť sa mi podarilo zdvihnúť z nuly až na 1 500 návštevníkov. Všetko za maličké vstupné.

Keď som chcel, aby ho zdvihli, pani riaditeľka sa čudovala, prečo má byť vyššie, keď sa návštevník v celej expozícii zdrží maximálne štvrť hodinku. Nebola to pravda. Opýtajte sa mojej manželky. Keď odídem sprevádzať, nevrátim sa nikdy skôr ako o hodinu.

Ľudia sú zvedaví a ja sa im snažím vysvetliť a ukázať čo najviac a zaujať ich. Keď už sú tu, tak nech sa niečo dozvedia.“

Pôvodný komplex maše mal až 23 stavieb. Rodinný dom súčasného správcu expozície bola administratívna budova, v ktorej úradoval cechmajster, v pivničných priestoroch sklady.

Neskôr tu bola kancelária štátnych lesov a v roku 1951 sa stal súkromným majetkom predošlých majiteľov.

Peter Flodr pochádza z Púchova. Rieka Váh a veža sú jeho osudom. „Narodil som sa pri katolíckom kostole v Púchove. Keď sa otvorili dvere, videl som vežu priamo pred sebou. Teraz to mám podobné. Keď vyjdem pred dom, opäť mám pred sebou vežu. Rovnako je to s Váhom, ktorý nám tam aj tu tečie za domom.“

Maša, ktorá fungovala kúsok od sútoku Bieleho a Čierneho Váhu, bola svojho času dôležitým miestom na rieke.

„Produkty, ktoré tu vyrábali, boli ingoty a bochníky, železné polotovary určené na ďalšie spracovanie. Tie vyvážali do celého Uhorska,“ vysvetľuje správca.

„Voda z Váhu poháňala stroje, ale bola aj dôležitou súčasťou obchodu. Vodná cesta viedla až do Dunaja. Tovar predávali po celom Považí i v Budapešti. Okrem železa vyvážali z maše medené plechy, ktorými majstri z Hýb pokrývali paláce v Budapešti a vo Viedni.“

Exponáty aj od návštevníkov

Múzeum otvorili v roku 2004. Mnohé exponáty pochádzajú najmä zo zbierky Petra Flodra.

„Keď som sa dostal do budov po prvý raz, bolo v nich len niekoľko kusov železa a starý krompáč. Prvé vitríny z múzea mi neskôr vymenili za novšie, ale nepraktickejšie. Nemajú dvierka. Ak z nich chcem povysávať tie otravné muchy, musím ich rozoberať a vyberať z nich sklá. Už sa mi stalo, že som nejaké nechtiac rozbil.

Historická banícka uniforma. 4 fotografie v galérii Historická banícka uniforma. Zdroj: Vladimír Kampf

Múzeum prispelo baníckou uniformou, svietidlami a informačnými panelmi. Zvyšné exponáty a zaujímavosti som zohnal, kde sa dalo. Prispeli aj návštevníci. Dva banské vozíky sa mi podarilo dostať pod strechu.

Múzeum treba revitalizovať, aby ľudia videli stále niečo nové. Bolo by zaujímavé urobiť expozíciu z obdobia, keď tu vyrábali zbrane. Žiaľ, nemá mi s tým kto pomôcť,“ ťažká si. „Peniaze, ktoré by som za exponáty dal, dám radšej vnúčatám.“

„Pred tromi rokmi prišlo nové vedenie múzea a nedohodli sme sa,“ hovorí. „Videli veci inak ako ja. Predtým som pracoval na dohodu. Staral som sa aj o okolie, aby tu nerástla vysoká burina.

Na sprevádzanie sem chodili ich zamestnanci. Stanovili otváracie hodiny a dni, kedy bolo otvorené. Tí ľudia aj tak nechodili včas. Stalo sa, že návštevníci prišli, a keď sa nedočkali, odišli.

Mne je jedno, kedy kto príde a osloví ma. Rád otvorím každému. Tento rok prišlo vedenie na to, že som asi najvhodnejším správcom a lektorom v jednom,“ smeje sa.

V múzeu sa opäť nesvieti. Je bez elektriny. Je to múzeum v šere, v ktorom sprievodca svieti na exponáty baterkou. Ďalšia osudová náhoda, ktorá urobila tieto priestory ešte zaujímavejšími.

Vážnica a Klopačka

Zvyšky maše medzi Liptovským Hrádkom a Kráľovou Lehotou predstavujú hornoliptovské baníctvo a hutníctvo, ktoré tu fungovali až do 2. polovice 19. storočia.


V priestoroch Klopačky je galéria vybraných reprodukcií banských drevorytov z diela Juraja Agricolu – De re metallica libri XII. Ilustrujú vývoj baníctva po 16. storočie s technologickými prvkami a ťažobnými postupmi typickými pre región.


Vo Vážnici je umiestnená expozícia histórie baníctva a hutníctva v Liptove doplnená odevom baníka, zbierkou banských svietidiel a pracovných nástrojov.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×