Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Skopje prebudovali za stovky miliónov eur na metropolu gýča

10.11.2017 Naozaj to vyzerá, akoby sa tá socha sama fotografovala mobilom na tyči. Vraj je to spravodlivosť. Macedónske hlavné mesto je pre niektorých metropola gýča.
Skopje prebudovali za stovky miliónov eur na metropolu gýča
9 fotografií v galérii
Koľko je v meste sôch?
Autor fotografie: Vladimír Kampf

Macedónsko je o polovicu menšie ako Slovensko. Aj obyvateľov má len polovicu. Obnova hlavného mesta Skopje bola jednou z priorít bývalého premiéra Nikolu Gruevského.

Fádne mesto, akých je v krajinách bývalej Juhoslávie kopa, malo za cenu predpokladaných 80 miliónov eur zmeniť vzhľad.

Aj ho zmenilo. Architekti sú z toho väčšinou v rozpakoch a neveria vlastným očiam, milovníci vyumelkovaných priestorov neskrývajú radosť.

Gruevski už nie je premiér. Odstúpil, ale nové budovy pripomínajúce antický či neo klasicistický štýl zostali. Spoločnosť im robia práve sochy, ktoré postávajú po meste alebo sa sprchujú vo fontánach.

Ale kdeže...

Nie je to metropola gýča. To len autorom projektu vyšiel zámer vrátiť mestu zašlú slávu. Čo tam po tom, že sa podľa hlasov niektorých neprajníkov možno navýši cena až na 680 miliónov eur.

Macedónska metropola je obklopená horami. 9 fotografií v galérii Macedónska metropola je obklopená horami. Zdroj: Vladimír Kampf

Gruevski odstúpil začiatkom minulého roka. Nové vedenie niektoré ďalšie rozbehnuté výstavby a prestavby zastavilo, aby preskúmali najmä ich predraženosť a význam či bezvýznamnosť.

Dnes je už jasné, že bez bývalého premiéra nedosiahne táto svetová kuriozita pôvodný rozšafný rozmer. Nie je to len taká milá svetová zvláštnosť. Dokáže aj riadne nahnevať.

Napríklad Gréci mohli vyskočiť z kože, keď tu odhalili 11-metrového Alexandra Veľkého Macedónskeho na koni. Narodil sa v Grécku v regióne Pella za hranicou Macedónska. Gréci považujú Alexandra za svojho a Macedónci si z neho urobili svojho najvýznamnejšieho vojvodcu.

Okrem vytesaných velikánov, vojnových hrdinov, vierozvestcov je tu aj fontána materstva, ktorá vzdáva hold matkám. Podarilo sa. Mesto naozaj vyráža dych a niečo podobné len tak nevidno.

Alebo...

Je to metropola gýča na riečke Vardar. Umelci si tu prišli na svoje aj v zobrazovaní koní a levov. Projekt „vyfešákovania“ mesta má názov Skopje 2014, podľa roku, v ktorom malo byť dielo dokončené.

Pocta matkám. 9 fotografií v galérii Pocta matkám. Zdroj: Vladimír Kampf

Zlé jazyky hovoria, že to, čo nezničilo mohutné zemetrasenie v roku 1963, dokončil veľkolepý projekt. Zemetrasenie si vyžiadalo 4 000 zranených a 1 000 mŕtvych. Bez strechy nad hlavou zostalo takmer 20 000 ľudí.

Rovno pod Skopje je tektonická zlomová línia. Zemetrasenie zničilo mesto aj v rokoch 518 a 1555.

Sochy sú v Skopje naozaj na každom kroku. Aj okolo rozrobených stavieb stoja len tak pri plotoch z vlnitého plechu. Pri ich obchádzaní si treba dávať veľký pozor, pretože za rohom isto číha ďalšia socha v nejakej póze. Len sa nezľaknúť. Vynovené mesto Skopje 9 fotografií v galérii Vynovené mesto Skopje Zdroj: Pixabay Socha Filipa Macedónskeho vo fontáne v Skopje 9 fotografií v galérii Socha Filipa Macedónskeho vo fontáne v Skopje Zdroj: Pixabay Vynovené mesto Skopje 9 fotografií v galérii Vynovené mesto Skopje Zdroj: Pixabay

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×