Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Marián Greksa: Mohol som privatizovať ako moji známi, ale hudba bola pre mňa prvoradá

10.11.2017 Úprimne priznáva psychickú únavu a jednotvárnosť dní rodiča, ktorý sa na plný úväzok stará o svoje malé dieťa. Rocker Marián Greksa (58) je totiž na otcovskej dovolenke.
Marián Greksa: Mohol som privatizovať ako moji známi, ale hudba bola pre mňa prvoradá
5 fotografií v galérii
Marián Greksa
Autor fotografie: Archív M. G.

Keď sa stretávame s jeho rodinou, Marianka, ktorá má ešte len dva roky a osem mesiacov, sa spôsobne predstaví celým menom.

„Je to obrovská radosť, keď vidím, ako moja dcéra rastie, múdrie a osvojuje si aj ženskú prefíkanosť. Už so mnou začína vyjednávať, že mi dá pusu, ak ja jej dám cukrík,“ smeje sa hudobník, ktorý zakladal hardrockovú skupinu Demikát a pôsobil v jednej z najpopulárnejších slovenských kapiel, v Moduse.

Môžem ísť do kameňolomu

Obdiv ženských fanúšičiek v tomto životnom období vymenil za spoločnosť matiek maličkých detí, s ktorými sa pravidelne stretáva na detských ihriskách.

Vo veku 55 rokov, keď si iní muži užívajú život, pretože deti sú už dospelé, ale hlavne samostatné, a vnúčatá príjemným spestrením, sa on rozhodol opäť nastúpiť do kolotoča prebdených nocí a detských plienok.

Chlapsky priznáva, že veľmi dobre vedel, do čoho ide, keď dal manželke požehnanie prijať zaujímavú pracovnú ponuku v oblasti kultúry. On za to zostal doma, aby sa staral o nemluvňa, ktoré malo vtedy osem mesiacov.

Materská či otcovská dovolenka, to nie sú len slnkom zaliate dni, ale aj psychická únava a ubíjajúci stereotyp.

Milovaná dcéra, hudobník si otcovstvo v zrelom veku užíva. 5 fotografií v galérii Milovaná dcéra, hudobník si otcovstvo v zrelom veku užíva. Zdroj: Michal Hanko, Nový Čas

„Pamätám si, ako sa prvá manželka narobila okolo malých synov. Keď sa vráti manželka z práce domov, mám toľko fyzickej sily, že by som mohol ísť pracovať do kameňolomu. Psychicky je to už trocha horšie.

,Vyfasoval‘ som vlastne to, pred čím som svoju manželku zachránil (smiech). No tieto pocity predsa poznajú všetky ženy na materskej dovolenke. Ak niektoré z nich povedia, že im z toho začína ,hrabať‘, chápem a rozumiem im.

A nestotožňujem sa s názormi typu, že niektoré matky malých detí vedú medzi sebou na pieskoviskách infantilné či debilné rozhovory krútiace sa okolo plných plienok a podobne. Keď sa dieťa dva dni nevykaká, je to problém. A veľký. Nečudo preto, že o tom debatujú a vzájomne si radia.“

Mladšia partnerka

Marián Greksa je otcom dvoch dospelých synov vo veku 32 a 27 rokov. Keď sa pred piatimi rokmi po rozvode druhýkrát ženil, vedel, že spečatiť život so ženou o 26 rokov mladšou znamená aj záväzok v podobe rodičovstva.

A tak je dnes otcom na plný úväzok, ktorý vstával k dcére aj v noci, aby mohla vyspatá a oddýchnutá manželka nastúpiť ráno do práce.

„Určite všetci poznáme z okolia prípady, keď si rozvedení muži v zrelom veku nájdu bezdetné mladé partnerky, no odmietajú byť opäť otcami. Chcú už mať pokoj. Lenže to je od nich veľmi egoistické.“

Hudobník sa netají tým, že napriek blížiacej sa šesťdesiatke úplne reálne uvažuje o ďalšom dieťati.

„Z hľadiska môjho veku to nie je bohviečo. Bolo by však veľmi fajn, keby mala naša Marianka súrodenca, hlavne v dospelom veku by to ocenila. A potom treba brať do úvahy aj neskoršiu starobu matky mojej dcéry. Mňa dochová manželka, to som si veľmi múdro zariadil (smiech), ona je však už na tom trocha horšie.“

Práve vek hudobníka primäl niektorých ľudí z okolia, aby začudovane dvíhali obrvy nad jeho otcovstvom.

„Kamarátime sa s našimi susedmi, ktorí sú mladí rodičia a tí mi to povedali priamo. Je pravda, že z času na čas si poviem, Bože, nech sa dožijem stužkovej mojej dcéry. Vnúčatá sa mi zdajú byť až príliš odvážnym prianím. Lenže život je nevyspytateľný. Napríklad otčim mojej manželky, ktorý ju vychoval, zomrel náhle iba ako 45-ročný. Prišla rakovina a veľmi rýchly koniec.

Tak trocha sa spolieham na gény, moja mama má 82 rokov, strýko 85. A na dlani mám dlhú čiaru života. Neholdujem alkoholu, vlastne nikdy som extra veľmi nepil, nefajčím a už ani neponocujem.

Živí ma stále hudba, okrem toho som v Bratislave samosprávnym poslancom. Hrávam hlavne v piatok a sobotu večer, iba vtedy som dlhšie hore, inak vediem taký domácky pokojný život.

Jediná moja neresť je, že sa rád prejedám, ale za to dostávam doma pravidelné pokarhania, takže sa zlepšujem. Som jednoducho nútený držať sa, pretože terajšej manželke som sľúbil, že s ňou vydržím v dobrom aj zlom aspoň 31 rokov, tak ako s prvou manželkou.“

Toto je minulosť, dlhé vlasy sú už dávno preč. 5 fotografií v galérii Toto je minulosť, dlhé vlasy sú už dávno preč. Zdroj: Ivan Pastor

Zbavil sa vlasov

Pre otcovskú dovolenku čelil takým tým chlapským „doberačkám“ v kruhu kamarátov, vzdať sa musel aj rockerského imidžu radikálnym skrátením vlasov. Súčasný status si veľmi pochvaľuje.

„Keď bola Marianka bábätko, zakaždým, keď som ju vzal do náručia, zakvačila sa mi do vlasov. Preto som sa dal ostrihať. Treba však priznať aj to, že vlasy mi už redli a nechcel som vyzerať ako smiešny starý bigbiťák, ktorý sa za každú cenu drží svojho imidžu.

Napriek všetkým peripetiám som veľmi šťastný otec. Je pravda, že z času na čas príde únava, ale stačí si deň, dva oddýchnuť a okamžite mi dcéra veľmi chýba. Vždy som bol rodinný typ, aj pri dvoch starších synoch v prvom manželstve.

Keď bol prvorodený Adam maličký, vtedy som hrával s Modusom, bol som preč aj desať dní v kuse, lenže potom som bol zase pár dní doma a snažil som sa mu zo všetkých síl moju neprítomnosť vynahradiť. Venoval som sa mu na sto percent. Pri mladšom Jakubovi to bolo už trocha zložitejšie.

Boli 90. roky, moja sláva poklesla, hrával som v zahraničí, bol som z domu preč v kuse tri mesiace. Samozrejme, že sa to odrazilo aj na vzťahu medzi mnou a mladším synom. Niekedy premýšľam, či som v tom období ako vyštudovaný právnik nemal radšej privatizovať ako mnohí moji známi. Možno by som bol častejšie doma.

Lenže hudba je pre mňa v prípade práce prvoradá. Dal som jej prednosť aj po skončení štúdií, keď som mohol pracovať na ministerstve kultúry na právnom oddelení. Mňa však vtedy zlákala ponuka Modusu.

Dnes, na rozdiel od synov, som s Mariankou celé dni. Nechodím s kamarátmi na pivo ani na ryby. Otcovstvo v zrelom veku je niečo úplne iné, ako keď je človek mladý.

Možno je to drsné prirovnanie, ale je to tak, ako keď pijete víno. Za mladi pije človek rýchlo, hneď mu zmútnie hlava. V zrelom veku človek víno vychutnáva, pije ho pomaly, sústreďuje sa na jeho chuť. A tak je to aj s otcovstvom.“

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×