Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Žitaviansky autokrosový areál upadol do zabudnutia po vražde funkcionára

09.11.2017 V Žitavanoch chce po rokoch oživiť autokrosový areál bývalý starosta Juraj Obert (45), komunista, naráža však na nepochopenie bývalých kolegov.
Žitaviansky autokrosový areál upadol do zabudnutia po vražde funkcionára
5 fotografií v galérii
Podnikateľ Peter Ondriaš odmieta, aby mu pod oknami jazdili motorky a autá. Fotografovať...
Autor fotografie: Archív Motoklub

Pätnásteho novembra 2003 bola sobota. Otec troch dospelých detí a veľký fanúšik motošportu, funkcionár a zakladateľ Slovenskej asociácie motoristického športu zo Žitavian pri Zlatých Moravciach Matej Benček sa chystal na slávnostné vyhodnotenie výsledkov majstrovstiev Slovenska do Nitry.

Domov sa, žiaľ, už nikdy nevrátil. Na ceste medzi Nevericami a Jelencom si počas spomínanej noci všimli náhodní okoloidúci obrovský požiar osobného auta.

Šokujúcim prekvapením bolo, že hasiči okrem auta zachraňovali aj osobu sediacu za volantom. Ukázalo sa, že v tom čase iba päťdesiatšesťročný Benček nielen zhorel, ale ho niekto aj zastrelil. Dodnes nie je známe, kto je jeho vrahom.

„Práve smrť Mateja Benčeka odštartovala koniec automotokrosu v Žitavanoch,“ spomína na smutné obdobie Juraj Obert, ktorý donedávna v Žitavanoch starostoval.

On sám, fanúšik terénnych motoriek, však dúfa, že hluché obdobie automotokrosu v malej obci pri Zlatých Moravciach končí.

„Chceme tradíciu tohto športu u nás oživiť a prilákať k nemu mladú generáciu,“ sníva štyridsaťpäťročný podpredseda Komunistickej strany Slovenska. Tak, ako to bolo voľakedy.

A hoci by pre oživenie tradície urobil aj nemožné, polená pod nohy mu hádžu tí, u ktorých by hľadal najväčšie pochopenie – volení občania obce.

„Aj preto som sa rozhodol, že po skoro troch funkčných obdobiach z postu starostu odídem. Nedá sa robiť s ľuďmi, u ktorých nemáte žiadnu podporu. V bývalom areáli dokonca vyrástol rodinný dom miestneho podnikateľa, a hoci nie je skolaudovaný a oficiálne ide o rozostavanú stavbu, stačí sa tam ísť pozrieť a každý zistí, že je to plnohodnotný dom.

A v tom je práve pes zakopaný. Majiteľ domu bojuje proti oživeniu trate všetkými, podľa môjho názoru, aj nekalými spôsobmi. Ešte ako starostu ma zasypal nespočetnými, aj neoprávnenými žiadosťami o poskytnutie informácií, poslal na mňa množstvo rôznych kontrol, podal trestné oznámenia, žaloby,“ opisuje situáciu Juraj Obert.

„Snaha oživiť športový areál vyústila do nekonečného obviňovania a vyhrážania, a tak som si povedal, stačilo. Z funkcie som odstúpil, v súčasnosti oddychujem,“ pousmeje sa a dodá: „Som evidovaný na úrade práce, nemám sa za čo hanbiť.“

„Vždy to boli pozemky vedené ako automotokrosová dráha,“ hovorí Juraj Obert. 5 fotografií v galérii „Vždy to boli pozemky vedené ako automotokrosová dráha,“ hovorí Juraj Obert. Zdroj: Henrieta Ďurovová

Zaujímavá minulosť

Ako zdôrazňuje Juraj Obert, mnohí sa tvária, ako keby v Žitavanoch v minulosti žiadna dráha nebola.

„Už v roku 1971 založili domáci nadšenci ‚zväzarmovský‘ Automoto klub. Ešte naši otcovia v 70. rokoch svojpomocne vybudovali na Vŕškoch pretekársku trať, na ktorej trénovali a neskôr organizovali prvé preteky na doma vyrobených motorkách.

V roku 1991 sme sa mohli pýšiť tým, že sme tu zorganizovali dokonca prvé Majstrovstvá Európy v autokrose, ktorých sa zúčastnili pretekári z dvanástich krajín.

Tieto a podobné preteky mali meno nielen u nás doma, ale aj v zahraničí. Po ďalšej rekonštrukcii trate v roku 1997 spĺňal žitaviansky autodrom požadované kritériá Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA).

Čo je však dôležité, od roku 2001 je automotokrosový areál oficiálne schválený v územnom pláne mesta Zlaté Moravce časť Žitavany, ktorý je platný aj v súčasnosti. Pretože Žitavany neboli samostatnou obcou, tou sme sa stali až koncom roku 2002.“

Juraj Obert spomína, že posledné preteky sa na dráhe konali v lete 2003, z technických dôvodov však boli prerušené, potom prišla smrť Mateja Benčeka a s tým koniec.

„V roku 2009 som sa stal prvýkrát starostom, hoci som členom Komunistickej strany Slovenska. Takže som bol pritom, keď prebehol v obci ROEP (register obnovenej evidencie pozemkov, pozn. red.), pričom časť pozemkov autodromu patrila do katastra Machuliniec a časť k nám.

Machulinskú pôdu vrátili družstvu, ktoré ju predalo podnikateľovi Petrovi Ondriašovi zo Žitavian. Druhá časť zostala vo vlastníctve našej obce. A tak sme sa rozhodli, že trať skúsime vybudovať znova a oživiť starú, ale peknú tradíciu. Nech sa majú mladí čomu venovať,“ hovorí.

Tu už však, podľa neho, začali skutočné problémy. Na predanom susednom pozemku totiž podnikateľ postavil rodinný dom, ohradil si svoju časť pozemku a začal vyvíjať aktivity proti vybudovaniu dráhy.

„Začal ma bombardovať žiadosťami o poskytnutie informácií, čokoľvek sme tam robili, okamžite sem nabehla kontrola. Hádam nie je nikto, kto by u nás nebol a vyšetroval ma každý, kto na to mal nejakú kompetenciu. Od polície, úradov, prokuratúry až po generálnu prokuratúru.

Musel som čeliť viac ako trom stovkám žiadostí na základe slobodného prístupu k informáciám, kontrolám od úradu životného prostredia až po finančný úrad. Vraj chcem areál ukradnúť pre seba, to bol už vrchol. A tak som si povedal, dosť!

V septembri som sa vzdal mandátu a spolu so mnou odišiel z funkcie aj môj zástupca Ľuboš Daniš. Oživeniu autodromu sa chcem venovať už len ako súkromná osoba, aby s tým náhodou nemal niekto problém. Fungujeme ako právnická osoba, občianske združenie.“

Autodrom nebude

Peter Ondriaš priznáva, že myšlienka znovuobnovenia automotokrosovej dráhy mu nie je po chuti a podnikne všetko, aby jej vybudovaniu zabránil.

„Nech sú tam rodinné domy, cyklistický areál, pasienky, čokoľvek, len nie motorky a autá,“ privítal nás doma podnikateľ.

„Kúpil som túto časť pozemkov,“ ukazuje na priľahlú pôdu okolo domu smerom k Machulinciam. „Táto cesta s osvetlením je moja, rovnako aj pozemky. Všetko som vybudoval za svoje. Pôvodne som mal totiž pripravený projekt, do ktorého mala vstúpiť zahraničná firma a postaviť tu nájomné domy pre klientov v rámci Európy. Ja som mal byť správcom.

Prišla však kríza a projekt sa zastavil. Mne tu však pozemky zostali, zatiaľ to nepredávam. Je tam elektrina, kanalizácia, cesta. Sám som uvažoval nad stavbou domu a premýšľal, či ho postavím v Rakúsku, kde podnikám, alebo tu doma, som zo Žitavian.

V Machulinciach, keďže pozemok patrí do ich katastra, mi riadne vydali stavebné povolenie, ale dom je neskolaudovaný, to je pravda. Robia mi rôzne obštrukcie, aj v Žitavanoch, aj v Machulinciach,“ hovorí Peter Ondriaš.

Bývalý žitaviansky starosta sám patrí k milovníkom tohto divokého športu. Vedie k nemu aj svojho syna. 5 fotografií v galérii Bývalý žitaviansky starosta sám patrí k milovníkom tohto divokého športu. Vedie k nemu aj svojho syna. Zdroj: Archív Motoklub

„Všetci sa pritom poznáme odmalička, dokonca si tykáme. Všetko sa začalo tým, že som požiadal obec Žitavany o informáciu o susednej parcele, kto ju vlastní a podobne. Vždy mi poslali neúplnú odpoveď, a tak som žiadal nové a nové doklady. A tými žiadosťami som vlastne zistil, ako celý chod úradu funguje.

To, že tu má stáť športový areál, nikto nevedel. A hoci to bolo vyvesené na úradnej tabuli, na internete nebolo nič. Pritom ten areál nikdy nemal oficiálne povolenie, pretože tá pôda nikdy nepatrila klubu ani obci, vždy mala vlastníkov, hoci si ju v minulosti štát privlastnil.

Prečo som vlastne proti nemu? Od roku 1988 pôsobím v lesníctve a som proti tomu, aby v prírode behali motorky...

V 2014 sem začali navážať nejaký odpad, vypilovávať dreviny. Pýtam sa, čo sa tu ide robiť a oni, že autokros. Prekvapilo ma to, predstavoval som si, že keď sa ide takéto niečo robiť, predchádza tomu aspoň verejná diskusia. Už v tom období som tu mal farmu, kde sa pásli býky. Snažím sa, aby aj po nás niečo zostalo a aby som neškodil iným ľuďom.

Keď som kúpil túto časť, areál už dávno právne neexistoval. Oni si však vydali územné rozhodnutie na úpravu pozemku a až potom sa všetci dozvedeli, že sa vlastne ide budovať areál.

Obišli tzv. malú EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie, pozn. red.), a tak som sa obrátil na kompetentné úrady, až sme sa nakoniec dostali na súd.

Viete, na Slovensku podnikám minimálne, pre tie úplatky, známosti, tu sa všetko len vybavuje, za dvadsať rokov v Rakúsku som nedal nikomu ani euro úplatku. Vyrúbali tu dreviny, ale keď prišla kontrola zo životného prostredia, všetko bolo v poriadku.“

Nový územný plán

Nové voľby na post starostu v Žitavanoch sú za dverami, konať sa budú koncom januára v novom roku. Zastupujúcou starostkou v obci je zatiaľ poslankyňa Edita Grzybová.

„Prekvapilo nás, keď starosta odstúpil. Dôvodom vraj bolo, že sme mu robili naschvál a neschvaľovali veci, ale nie je to pravda.“

Zaujíma nás, čo sa teda deje okolo pozemku, na ktorom by mala stáť automotokrosová dráha.

„Preberali sme to na zastupiteľstve ešte v roku 2015. Automotoklub chcel pozemok do prenájmu na 50 rokov za symbolické euro.

Neboli sme s tým stotožnení, tento zámer sme nechválili, ale dohodli sme sa, že o tom budeme rokovať ďalej. Mali sme však len jediné sedenie, viac sme sa tým nezaoberali, pretože zo strany klubu nebol záujem,“ skonštatovala zastupujúca starostka Žitavian.

„Je to nevyužité, ale myslím si, že to nie je areál len na automotokros. Máme toľko problémov, ktoré treba riešiť, že toto naozaj nie je priorita. A navyše, ťažko sa obnovujú veci, ktoré už boli ukončené. Navyše tam je postavený jeden rodinný dom.

Nemáme nový vlastný územný plán, je však pravda, že v pôvodnom pláne je ten areál pomenovaný ako ,autokrosový‘. Preto chceme medzi občanmi otvoriť diskusiu, za akým účelom by sa tie pozemky mali podľa nich využiť. Mali by možnosť sa vyjadriť.

Pravda je, že autokrosom sme tu v minulosti žili, bola tu Európa. No to sa už nevráti, na Slovensku sú obce, ktoré majú vybudované trate a dlhoročné tradície, u nás to zaniklo a po ROEP-e bola dráha skrátená.“

Vybudujú novú dráhu?

Juraj Obert s nostalgiou spomína, ako slávnu žitaviansku trať brázdili blázni do motorov nielen zo Slovenska, ale i zo zahraničia.

„Tu sú dôkazy, že sme naozaj niečo znamenali,“ ukazuje nám kroniku obce a rôzne publikácie s dobovými fotografiami. „Jazdili tu Anton Lacko, Igor Vlasatý či náš domáci pretekár Karol Šedivý i Jozef Sýkora. Areál podporil finančne aj bývalý prezident Ivan Gašparovič,“ hovorí.

„Bola by škoda na toto všetko zabudnúť,“ dodá a verí, že sa mu raz podarí prinavrátiť akčnému motošportu zašlú slávu.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×