Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Najbohatší ruskí oligarchovia: jachty, ropa a hokej s Putinom

06.11.2017 Pre niekoho inšpirujúce, pre iného provokujúce. Také sú závideniahodné cifry dosiahnutých ziskov najmajetnejších mužov Ruska v tomto roku. Začneme zľahka, čiže od konca.
Najbohatší ruskí oligarchovia: jachty, ropa a hokej s Putinom
15 fotografií v galérii
Najbohatší muž Ruska Leonid Micheľson (vpravo) a DMITRIJ Medvedev.
Autor fotografie: Getty Images

Zbiera klenoty

Poslednú priečku obsadil miliardár Viktor Vekseľberg (60) so ziskom 12 400 miliónov dolárov. Do podnikania sa pustil v roku 1988, keď založil špeciálnu konštrukčnú kanceláriu na výrobu netyčových čerpadiel pod značkou Konnas.

Svoje aktivity neskôr rozšíril a vybudoval vedecko-výrobný podnik na výrobu hliníka a medi. Následne založil priemyselný konglomerát Renova Group, ktorého generálnym riaditeľom je dodnes.

Nežije však iba podnikaním, o čom sa môžete presvedčiť, keď navštívite Šuvalovský palác v Petrohrade, kde vystavuje v súkromnom múzeu vlastnú zbierku klenotov. Aby v ňom mohol vystavovať, musel palác najskôr zreštaurovať. Stálo ho to približne 40 miliónov dolárov.

Pred pár rokmi sa pre médiá vyjadril, že kto chce byť bohatý, mal by byť v prvom rade zodpovedný a že peniaze sa zarábajú ťažko, no ešte ťažšie je správne ich investovať.

Vlastní impresionistov

Na deviate miesto rebríčka s profitom 13 200 miliónov dolárov sa dostal priemyselník Andrej Meľničenko (45).

Jeho prvé podnikateľské aktivity sa spájajú so štúdiom na fakulte fyziky Moskovskej štátnej univerzity začiatkom 90. rokov, keď býval na tamojšom internáte, v ktorom zriadil zmenáreň. Z jednej vybudoval sieť a zo siete vznikla banka.

V roku 1997 založili so Sergejom Popovom MDM banku a spoločnosť, ktorá v priebehu piatich rokov nadobudla slušnú výšku aktív a na tomto solídnom základe vznikli spoločnosti SUEK (Sibírska energetická uhoľná spoločnosť), TMK (Ruská metalurgická spoločnosť) a spoločnosť EuroChem AG (Chemicko-nerastná spoločnosť), ktorej šéfuje.

Majiteľ spoločnosti EuroChem AG Andrej Meľničenko. 15 fotografií v galérii Majiteľ spoločnosti EuroChem AG Andrej Meľničenko. Zdroj: Getty Images

EuroChem investuje do výstavby usoľského draselného kombinátu v Permskom kraji, financuje projekt VolgaKalij vo Volgogradskej oblasti a finančne podporuje aj podnik na výrobu čpavku v Leningradskej oblasti.

Meľničenkovi je, okrem iného, blízke umenie, o čom svedčí jeho kolekcia impresionistických obrazov. Na jar si urobil radosť kúpou jachty v hodnote 500 miliónov dolárov.

Podľa aktuálnych informácií pochádzajúcich zo štátnych zdrojov, Meľničenko nie je daňovým rezidentom Ruska. V súvislosti s tým jeho známy prezradil, že Meľničenko doslova žije na svojej lodi.

Za svoju doterajšiu kariéru poskytol médiám niekoľko vyjadrení. Azda najzaujímavejšie je jeho presvedčenie, že najdôležitejšia nie je ukážková školská dochádzka a úspešné štúdium, ale výsledky.

Vášnivý hokejista

Na ôsmej priečke figuruje miliardár Vladimír Potanin (56) s podnikateľským výnosom 14 300 miliónov dolárov. Za éry Sovietskeho zväzu pracoval na Ministerstve zahraničného obchodu ZSSR.

Neskôr prešiel do Medzinárodnej banky hospodárskej spolupráce a založil holdingovú spoločnosť Interros zaoberajúcu sa poradenskou činnosťou pre zahraničných podnikateľov a šéfuje jej stále.

Jeho podnikanie nebolo vždy bezproblémové. V rokoch 2008 až 2012 bol vtiahnutý do takzvaných niklových vojen, kde čelil atakom akcionára spoločnosti Nornikel. Boj o prvenstvo a plnú moc nad spoločnosťou sa skončil v roku 2012 zmierom.

Okrem biznisu sa angažoval aj v politike. V rokoch 1996 – 1997 bol podpredsedom ruskej vlády. Nesústreďuje sa však iba na obchodné aktivity, o čom svedčí jeho charitatívny fond, ktorý založil s úmyslom podporiť krajinu. Peniaze investuje do vzdelávania, kultúry a športu, ide približne o 10 miliónov dolárov ročne.

Okrem iného sa zaujíma o šport. V roku 2009 začal s výstavbou Ruskej medzinárodnej olympijskej univerzity, ktorá pripravuje odborníkov v oblasti športového manažmentu a priemyslu a špecialistov pre olympijské či paraolympijské športové disciplíny.

Na dôvažok treba dodať, že je vášnivým hokejistom, no okrem hokeja podporuje preteky na lyžiach, minifutbal, basketbal a curling. V súkromí sa tento muž pýši 75,5-metrovou jachtou Anastasia.

Potanin si myslí, že ako chirurg, tak aj podnikateľ musia vedieť pracovať bolestivo, no zďaleka nie všetci sú toho schopní a nie je to blízke ich srdcu.

Investor a spoluzakladateľ nadnárodného priemyselného konglomerátu Alfa-Group Michail Fridman. 15 fotografií v galérii Investor a spoluzakladateľ nadnárodného priemyselného konglomerátu Alfa-Group Michail Fridman. Zdroj: Getty Images

Začínal v klube

Siedmu pozíciu si drží investor Michail Fridman (53) so ziskom 14 400 miliónov dolárov. Podobne ako Meľničenko, začal aj on podnikať ešte ako študent.

Obchodoval s nedostatkovými divadelnými lístkami, založil internátny klub a organizoval rôzne stretnutia, koncerty a diskotéky. V roku 1988 s kamarátmi z klubu založil združenie Kurier – donášku potravín pre bežných Rusov. Prvú väčšiu sumu peňazí zarobil na umývaní okien.

Fridman sa postupne vypracoval na úspešného podnikateľa, ktorý stojí za vznikom nadnárodnej bankovej spoločnosti Alfa Group a obchodných značiek Beeline, Pyaterochka či siete obchodov s potravinami a iným tovarom Perekrestok.

Jeho spoločnosť Alpha Bank financuje dobročinný spolok Čiara života na pomoc deťom s ťažkými ochoreniami. Okrem toho je spoluzakladateľom charitatívneho fondu Genesis Philanthropy Group na podporu a rozvoj židovského sebauvedomovania u rusky hovoriacich Židov na celom svete.

K jeho najväčším hobby patria kino, hudba a šach. Pred pár rokmi sa vyjadril, že jeho podniky sa veľmi dobre uchytili v rôznych kútoch sveta, v Rusku, aj v Spoločenstve nezávislých štátov, pričom je výhodou, že v Rusku vyrástli, poznajú tradície a pravidlá tamojších trhov. Majú tam svoj komfort, hoci i západné trhy sú pre nich zaujímavé.

Zbiera mince

Šieste miesto si vyslúžil obchodník Vagit Alekperov (66) s profitom 14 500 miliónov dolárov. Koncom 80. rokov pracoval na pozícii generálneho riaditeľa ropnej a plynárenskej spoločnosti TPP Kogalymneftegaz.

V rokoch 1992 – 1993 založil ropný koncern LangepasUrayKogalym a na takmer totožnom princípe vznikla ropná spoločnosť Lukoil, ktorej generálnym riaditeľom zostal dodnes. Počas privatizácie bol jej najvýznamnejším akcionárom.

Alekperov je zakladateľom Fondu regionálnych sociálnych programov Naša budúcnosť, ktorý sa sústreďuje na rozvoj sociálneho podnikania.

Zo zaujímavostí z jeho súkromia možno spomenúť, že minulý rok predal svoju jachtu Galactica za 19,5 milióna eur a presedlal na novú 70-metrovú krásavicu Galactica Super Nova, ktorá v septembri vyhrala medzinárodnú prehliadku v Monaco Yacht Show v kategórii najlepšia nová jachta a získala prvenstvo aj za najlepšie interiérové prevedenie.

Známy je svojou vášňou pre zberateľstvo mincí. V októbri 2015 si v Moskve dokonca otvoril vlastné múzeum numizmatiky. Expozíciu tvorí viac ako 700 mincí zo starovekého Grécka, z Rímskej ríše, Byzancie, zo stredovekej Európy, z Ruského impéria, Ruskej sovietskej federatívnej socialistickej republiky a zo Sovietskeho zväzu.

Najvzácnejšia a zároveň najhodnotnejšia je platinová 12-rubľovka z roku 1844, ktorú zakúpil v roku 2013 v aukcii Maison Palombo za 380 000 švajčiarskych frankov (410 000 dolárov).

Alifer Usmanov na stretnutí Vladimíra Putina s členmi ruského olympijského tímu (Moskva, Kremeľ, 2016). 15 fotografií v galérii Alifer Usmanov na stretnutí Vladimíra Putina s členmi ruského olympijského tímu (Moskva, Kremeľ, 2016). Zdroj: Getty Images

Vagit Alekperov je aktívny muž, zaujíma sa aj o šport. Kvôli olympiáde v Soči sa angažoval v rekonštrukcii krasnopoljanskej vodnej elektrárne, pričom za týmto počinom stojí jeho ropný koncern Lukoil. Rekonštrukcia ho vyšla na 475 miliónov rubľov.

O tom, že myslí na budúcnosť podniku, presvedčil verejnosť v roku 2013, keď odkázal celý balík svojich akcií synovi Josephovi. Malo to však háčik. Syn sa musel zaviazať, že balík nepredá a nebude ho môcť ani rozdeliť. Cieľ je hádam každému jasný – zabezpečiť Lukoil-u stabilitu na dlhé roky.

Zároveň sa Alekperov vyjadril, že syna nepovažuje za svoju náhradu. Vraj musí vidieť, ako ľudia pracujú na ložiskách. Syn pracoval najskôr ako robotník a teraz je z neho technológ. Nakoniec dodal, že keď si prejde celou cestou, sám si vyberie, ktorým smerom sa bude v živote uberať.

Šermuje

Piate miesto so ziskom 15 200 miliónov dolárov zaujal obchodný magnát Ališer Usmanov (63).

Genézu podnikateľských aktivít spustil koncom 80. rokov založením združenia Agroplast na výrobu polyetylénových balíkov. Okrem toho je majoritným vlastníkom spoločnosti USM Holdings v oblasti digitálnych technológií, internetu, médií, telekomunikácií a kovospracujúceho a ťažobného priemyslu.

Len na okraj – spoločnosť združuje aj aktíva londýnskeho futbalového veľkoklubu Arsenal, čiže aj u Usmanova je evidentná spojitosť so športom.

O tom, že je empatický, svedčí založenie dobročinnej organizácie Umenie, veda a šport na pomoc chorým deťom, na posilnenie divadelnej scény, rozvoj múzeí a podporu športových združení.

V súkromí sa môže pochváliť dvomi jachtami, ktoré pomenoval po svojej matke – Dilbar. Prvá meria 66 metrov, druhá až 110 metrov. Je taktiež hrdým majiteľom lietadla Airbus A320-300.

Jeho koníčkom je šerm. Stojí na čele medzinárodného šermiarskeho združenia, ktoré na olympiáde v Riu de Janeiro v roku 2016 vybojovalo 7 medailí, z toho 4 zlaté, čo je skutočne chvályhodný výsledok.

Tento muž nie je žiadny domased a keďže v krajine pobudol menej ako 183 dní, od roku 2015 takisto nie je daňovým rezidentom Ruska.

Pred rokom sa vyjadril, že jeho korporatívna charitatívna činnosť a dobročinné sponzorstvo podielovo presahuje daňové platby, ktoré uskutočnil. Z tohto hľadiska je vraj skutočne spokojný a má čisté svedomie, obzvlášť pokiaľ ide o vlasť.

Usmanova jachta Dilbar (Monte Carlo, Monako). 15 fotografií v galérii Usmanova jachta Dilbar (Monte Carlo, Monako). Zdroj: Getty Images

Hrá šach

Ropný magnát Gennadij Timčenko (64) obsadzuje s výnosom 16 000 miliónov dolárov štvrtú priečku ruských oligarchov.

Podnikanie začal seriózne, a to na poste viceprezidenta zahranično-obchodnej organizácie Kinex, ktorú neskôr s partnermi odkúpil, čím postavil slušný základ jednej z najväčších svetových ropných spoločností – Gunvor.

Podobne ako Usmanov, tak aj Gennadij Timčenko je štátom oprávnený odvádzať dane iba za hranicami Ruska. Ak si niekedy zakúpite minerálnu vody Aquanika, podporíte jeho podnikanie, keďže za touto značkou stojí práve on.

Mnohí fanúšikovia hokejového klubu SKA taktiež možno nevedia, že práve tento muž je jeho riaditeľom. Okrem toho Timčenko predsedá výboru riaditeľov KHL, je viceprezidentom Ruského olympijského výboru a členom rady kurátorov ruského hokejového výboru.

Keďže medzi jeho vášne patrí taktiež šach, angažuje sa ako člen rady kurátorov ruského šachového zväzu a aby toho nebolo málo, je jedným zo zakladateľov džudistického klubu Yawara-Neva.

Aby nebola reč iba o suchopárnom podnikaní, musíme spomenúť jeho štvornohého člena rodiny, sučku Romi, dcéru Putinovej labradorky Konni.

Timčenko sa angažuje aj v dobročinnom spolku na podporu staršej generácie, pomáha rozvíjať športové aktivity a kultúru, v neposlednom rade pomáha i deťom.

Z jeho mnohých vyjadrení pre médiá zaujal odvážny výrok, že za seba môže jednoznačne povedať, že ak bude treba, zajtra všetko prenechá štátu alebo na dobročinné účely, len aby to prinieslo osoh.

Poľuje a strieľa

Tretie miesto so ziskom 16 100 miliónov dolárov patrí biznismenovi Vladimírovi Lisinovi (61).

Kariéru naštartoval ako elektroinštalatér a zámočník. Po vysokej škole sa zamestnal v hutníckych podnikoch, kde sa mu postupne podarilo vypracovať z pomocníka taviča ocele na zástupcu generálneho riaditeľa karagandského hutníckeho kombinátu.

Koncom 80. rokov založil sovietsko-švajčiarsku firmu obchodujúcu s kovmi na medzinárodnej úrovni. Začiatkom 90. rokov sa stal viceprezidentom spoločnosti Trans-CIS Commodities, ako jednej z majoritných spoločností Trans-World Group. V súčasnosti je majiteľom oceliarskeho podniku Novolipetsk.

V súkromí podľahol dvom vášňam. Rád si zájde na poľovačku, alebo sa venuje športovej streľbe, s ktorou súvisí ďalšia z jeho podnikateľských aktivít. Postavil najväčší komplex športovej streľby v Európe, takzvaný Líščí brloh neďaleko Moskvy.

Podobne ako jeho kolegovia, aj Lisin má prsty v olympijskom výbore Ruska. Samozrejme, v pozitívnom slova zmysle. Je prezidentom ruského streleckého zväzu a Európskej streleckej konfederácie, viceprezidentom medzinárodného združenia športovej streľby a prezidentom ruskej asociácie letných olympijských športov.

Vladimír Lisin – tretí najbohatší ruský biznismen a majiteľ oceliarskej spoločnosti Novolipetsk. 15 fotografií v galérii Vladimír Lisin – tretí najbohatší ruský biznismen a majiteľ oceliarskej spoločnosti Novolipetsk. Zdroj: Getty Images

Ani Lisin nie je protekčný synáčik, ktorý sa o svoje výsledky nezaslúžil vlastnou hlavou a šikovnosťou. Je autorom nových spôsobov čistenia vysokých pecí, spracovania liatej ocele do bagrov, získal patent na krycie vrstvy oceľových pásov a desiatky ďalších patentov.

Ďalšia zaujímavosť z jeho osobného života je tá, že vlastní najväčšiu zbierku liatinových umeleckých výrobkov uralského podniku v Kasli, ktorý vlastní. Keďže pre mnoho ľudí je jeho podnikanie inšpiráciou, pred rokom Lisin verejne vyslovil svoj názor na peniaze.

V podstate tvrdí, že peniaze poskytujú iba určitú mieru slobody, ktorá sa viaže k výberu podnikania, ku smerovaniu investícií a k tomu, čomu sa chce človek venovať. Podľa neho nedajú človeku nič iné, len mieru slobody, nič viac.

Trilionár

Druhým najbohatším Rusom za rok 2017 so ziskom 17 500 miliónov dolárov sa stal rubľový trilionár Alexej Mordašov (51). Je jedným z najuznávanejších a médiami sledovaných podnikateľov.

Ruská federácia mu udelila až 13 vyznamenaní a pochvalných uznaní. Vyštudoval fakultu inžinierstva a staviteľstva.

Svoju kariéru začal v roku 1992, keď zaujal pozíciu ekonomického a finančného riaditeľa čerepoveckého hutníckeho kombinátu. Išlo o obchod s kovmi, ktoré predával západným obchodným partnerom. Kúpou kontrolného balíka akcií sa mu podarilo zosadiť z postu riaditeľa závodu.

O tom, že je skutočne úspešný, svedčí aj fakt, že za posledných päť rokov nadobudol z podnikania oceliarskej firmy Severstaľ, ktorej je šéfom a kľúčovým akcionárom, zisk 2,83 miliardy vo forme dividend.

Ani Mordašov sa neorientuje iba na jednu sféru podnikania, minulý rok investoval viac než 500 miliónov dolárov na rozšírenie svojho podielu v najväčšej turistickej spoločnosti na svete TUI. Stojí taktiež za značkou internetového obchodu s potravinami Utkonos (Vtákopysk).

Vlastní akcie Centrálnej banky Ruskej federácie a národnej mediálnej skupiny Tele2, pričom jeho produkty využívajú vo výrobe aj precízni Nemci. Napríklad spoločnosť Schmitz Cargobull na výrobu podláh vo svojich trajleroch preglejku, ktorú produkuje Mordašov podnik Sveza.

Nedávno sa podnikateľ vyjadril, že uprednostňuje investície do aktív, ktorým rozumie a ktoré môže sám zhodnocovať. Dodal, že je stratég, nie portfóliový investor.

V súkromí nemá toľko šťastia. Je druhýkrát ženatý, no rozvod prvého manželstva bol chaotický a pretriasaný v médiách, pretože jeho exmanželka sa s ním súdila o majetok.

Z tohto zväzku má jedného syna, v druhom sa mu narodili traja chlapci. Ako inak, aj on je majiteľom luxusnej jachty. Tá jeho sa volá Lady M.

Leonid Micheľson s dcérou Victoriou na benátskom bienále (Taliansko, 2013). 15 fotografií v galérii Leonid Micheľson s dcérou Victoriou na benátskom bienále (Taliansko, 2013). Zdroj: Getty Images

Vášnivý fotograf

Kráľom rebríčka top 10 najbohatších ruských podnikateľov s profitom 18 400 miliónov dolárov je oligarcha Leonid Micheľson (62). Vyštudoval inžinierstvo a staviteľstvo, po skončení vysokej školy začal pracovať ako stavbyvedúci na výstavbe plynovodu v Ťumenskej oblasti.

S podnikaním začal v roku 1987, keď sa postavil na čelo ruskej plynárenskej spoločnosti, ktorá o štyri roky neskôr prešla do jeho vlastníctva pod obchodným názvom Novatek. Viaceré zdroje uvádzajú, že toho roku sa ohradil voči pokusu Federálnej protimonopolnej služby Ruska liberalizovať plynový trh v regiónoch.

Tento vplyvný muž navrhol prenechať právomoc v rámci regulácie sadzieb Gazpromu Ministerstvu energetiky Ruskej federácie.

Micheľson je pán podnikateľ, ktorý sa nebojí výziev. Je vlastníkom rozsiahleho developerského projektu v Leningradskej oblasti, kde plánujú výstavbu nehnuteľností s rozlohou viac než 3 milióny štvorcových kilometrov.

Leonid Micheľson stojí na čele nadácie V-A-C (Victoria – the Art of being Contemporary). Victoria je meno jeho dcéry, na počesť ktorej nadáciu pomenoval. Nadačný fond sa nesie v duchu vízií mladej generácie.

Podporuje súčasné umenie a udeľuje granty mladým umelcom a kurátorom. Tento muž má ku kultúre naozaj blízko. Finančne podporuje aj galériu Viktória v Samare.

Pred pár rokmi sa vyjadril, že verí, že úpadok cien ropy buď v priebehu roka, alebo o dva, tri roky prinesie nový impulz v rámci rozvoja svetového plynárenského odvetvia a treba byť jednoducho konkurencieschopným.

Leonid Micheľson je silným hráčom nielen v podnikateľskej sfére. Vlasť mu udelila čestné vyznamenanie – Znak úcty a vyznamenanie druhého stupňa Za zásluhy vlasti, čo je skutočne obdivuhodná bilancia za osobný prínos krajine.

V súkromí sa netají vášňou k fotografovaniu. Zbiera fotografie zo svojich súkromných ciest i výletov a niektoré vystavuje vo svojej galérii. Okrem toho rád hráva volejbal.

Obchodný magnát je oficiálne ženatý. Jeho jediná dcéra v skutočnosti šéfuje nadácii Victoria a sama je zakladateľkou detského charitatívneho spolku.

V kuloároch niektorých médií sa hovorí, že biznismen má už dávno druhú rodinu. Jeho údajne druhá manželka so synom vraj žijú v Španielsku, čo však miliardár odmieta komentovať.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×