Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mário Kuly Kollár: Som chorý, ale dá sa s tým žiť

06.11.2017 Rád sa opája melanchóliou a ešte radšej o nej hovorí. Jeseň? Povaha? Pretože inak je Mário Kuly Kollár (46) veselý a, ako sme počas stretnutia zistili, šťastný človek.
Mário Kuly Kollár: Som chorý, ale dá sa s tým žiť
6 fotografií v galérii
Autor fotografie: Láďa Machů

Ale o melanchólii sme sa aj tak rozprávali najdlhšie. Preto som túto pasáž výrazne skrátila. Okrem toho sme hovorili o novom albume Molekuly zvuku, v názve ktorého je zašifrovaný Kuly. Našli ste ho?

Pretriasli sme zmeny v kapele a v lekárskom okienku prebrali kolapsový stav manažéra Michala Kožucha spred dvoch rokov a Kulyho aktuálnu cukrovku. Ostatní z Desmodu sú, chvalabohu, zdraví.

Dlhšie sme spolu neboli a medzitým sa u vás udiali rôzne zmeny. Práve si mi predstavil nového manažéra.

Keď mám začať manažérmi, tak v rámci srandy hovorím, že máme manažéra Miša Kožucha, ktorý sa stará o koncertné aktivity kapely – vybavuje a fakturuje. Potom Miša Malichera, ktorého som ti teraz predstavil. Ten sa stará o mňa a súčasne je tour manažér kapely.

Chodí s nami na koncerty, aby sme mali zabezpečené všetko, čo treba. Do tretice treba spomenúť hlavného technika, stage manažéra Miša Micháleka. Má na krku aparatúru na pódiu. Kedysi bol sám technik, dnes túto prácu manažuje. Takže máme troch manažérov, čo robí komfort v kapele.

Dá sa povedať, že tieto zmeny si vyžiadala mozgová príhoda Miša Kožucha?

Áno, preto mu začal pomáhať Mišo Malicher. Robil Desmod aj mňa, potom sme to oddelili, aby Kožuch zvládal.

Jeho kolaps bol v kapele prvým vážnym zdravotným problémom.

Tiež mal cukrovku a trochu to flákal, dostal mozgovú príhodu, čo bola pre mňa výstraha. Preto, keď mi v marci diagnostikovali cukrovku 2. typu, som si hovoril, že môžem byť rád, že som takto dopadol.

Mal si nejaké problémy, alebo si len zodpovedne zašiel na preventívnu prehliadku?

Mal som zdravotné problémy, doslova som sa bál, čo sa deje. Často som chodil na vecko, stále som bol unavený a paradoxne ma nebavilo piť alkohol, nerobil mi dobre. Prečo, to som zistil, keď mi lekár nameral hodnoty cukru 30.

Otec dvoch synov berie svoju diagnózu vážne a správa sa zodpovedne. 6 fotografií v galérii Otec dvoch synov berie svoju diagnózu vážne a správa sa zodpovedne. Zdroj: Archív M. K.

Fú, to je veľa.

Ja viem. Za kamarátom lekárom som šiel s tým, nech ma pozrie, že mám určite niečo s prostatou (smeje sa). Nakoniec zistil, že je to cukrovka. Nie je to nič hrozné, dá sa s tým žiť. Len si treba zvyknúť na trochu iný život. Mám mladú ženu, dve deti, chcem dlho žiť. Cukrovku mám získanú, takže som tabletkový, môžem si za to sám, a tak to aj beriem.

V akom zmysle sám?

Nespanie, „hýričky“, veľa alkoholu, málo pohybu, keď som aj cvičil, vôbec som nechudol. Paradoxne, vďaka zmene stravy, bez pohybu, áno. Teraz som zodpovednejší. S chalanmi žúrujem stále, som s nimi do rána, akurát nepijem a nefajčím.

Čo bolo ťažšie? Prestať piť alebo fajčiť?

Tak som sa zľakol, že ani jedno, ani druhé pre mňa nebolo ťažké. Mal som živý príklad v našom manažérovi, kam až to môže zájsť. Hneď ako mi povedali diagnózu, hneď v ten deň, som prestal piť aj fajčiť. Keby si videla Miša, keď skončil v nemocnici...

Viem si predstaviť. Akurát nechápem, prečo o sebe hovoríš, akoby si bol v kuse naliaty.

Vieš čo, veľa som si nepamätal. Voľakedy som musel ísť na pódium s dvoma panákmi, aby som trému, ktorú mám stále, vôbec zvládol. A niekedy som to prehnal. Doteraz sa chalani smejú, keď niekam prídeme a ja, že – Jéj, aké pekné prostredie, – a oni – Veď už sme tu dvakrát hrali, – a ja – Vážne?

Vnímaš pódium a hranie s triezvou hlavou inak? Ako? A čo tréma? Čím ju likviduješ?

Teraz si ho užívam úplne inak. Pristihnem sa, že sa usmievam, pozerám na chalanov, ako sú pohrúžení do hry, počúvam a hovorím si, aký dobrý groove, veľmi sa teším, že ľudia s nami spievajú, no nie je to nádhera? Že to, čo si ty voľakedy niekde napísal na papier, oni vedia naspamäť?

My sme kapelu nezakladali pre peniaze, ale pre slávu a žúrky. Toto sme chceli. Inak, (smeje sa), vtedy sme si to predstavovali tak, že cez týždeň budeme robiť a skúšať, a v sobotu a nedeľu koncertovať. Ani nám nenapadlo, že za to existujú peniaze a ty nemusíš chodiť do roboty.

Keď sme prvýkrát dali výpovede v práci, lebo sme už mali dosť peňazí, aby sme mohli zostať doma, nevedeli sme, čo so sebou. Sedel som doma a cítil sa ako záškolák. Mesto stíchlo, všetci v práci a ja doma.

Už boli mobily, tak som zavolal chalanom – Čo robíš? – Nič, sedím doma. – Tak poďme do skúšobne! – Takto doobeda? – Nooo?! Normálne som sa hanbil vyjsť na ulicu, že nie som v práci. Ale trochu som odbočil.

Tak sa vráť!

Teraz, keď som prestal piť, si to celé viac uvedomujem. Kedysi som sa Braňa Jobusa z Vrbovských víťazov, ktorý prestal piť a fajčiť, pýtal, ako to dokáže. A on mi tým svojím nárečím (čítaj tvrdo, pozn. red.) povedal – Vyskúšaj, kamarát a uvidíš. To sa ty úplne iné sféry otvorá a dá sa to. Idem a normálne sa z toho teším inak.

Mal pravdu. Teraz je to iný adrenalín, keď vyjdem na pódium. Trému mám stále, ja sa bojím, to je ako droga. Chceš ten adrenalín, poďme ešte hrať, poďme sa ešte báť!

V kapele, s ktorou vychádzaš na pódium, sa takisto udiali zmeny. Prvá bola, že ste sa rozlúčili s gitaristom Rišom Nagyom. Asi pred rokom. Prečo?

To nebolo zo dňa na deň, už päť rokov sme pociťovali napätie medzi nami. A tak si šiel svojou cestou, podniká.

Nahradil ho Rasťo Toman. Mali ste konkurz?

Nie. Rasťo je super človek, poznáme ho dlhé roky z iných kapiel, páčil sa nám, potrebovali sme druhú gitaru a zhodli sme sa, že toto bude ideálny člen. Teraz sme spokojní, pretože náš klávesák Maťko priniesol do kapely nový vietor. Je mladý, dravý a vďaka nemu sme aj my dostali novú chuť tvoriť a robiť.

Keď už si myslíš, že ti tá loďka stojí, treba, aby prišiel taký severáčik, ktorý ňou pohne. Teraz ideme na plný výkon. Sotva sme vydali Molekuly zvuku, už máme chuť robiť nové veci, takí sme naštartovaní.

Hlavné slovo pri tvorbe albumu mal Maťo, dostal voľnú ruku a priniesol nové zvuky, ktoré sme tam vždy chceli mať ako svetové kapely. Jeho rukopis je na novom albume citeľný. Je vlastne jeho producentom a my sme mu boli stále poruke.

DESMOD v aktuálnej „vyfešákovanej“ zostave. Moderný zvuk kapely zverili do rúk „mlaďasa“. 6 fotografií v galérii DESMOD v aktuálnej „vyfešákovanej“ zostave. Moderný zvuk kapely zverili do rúk „mlaďasa“. Zdroj: Martin Fridner

Stala sa ešte jedna neuveriteľná vec. K textom, ktoré si vždy robil len ty, pribudol renomovaný Vlado Krausz. Čo sa stalo, že si mu dovolil?

Mám ti povedať pravdu?

Buď taký láskavý.

Začalo sa to tým, že sme sa v kapele pohádali pre moju skladbu Máj. Nemala dobrý ohlas u fanúšikov a chalani povedali, že už neviem robiť texty. Tak som sa rozhodol, že skúsime aj druhého textára. Vlado Krausz bol jeden z mála, ktorého som sa nebál, význam jeho textov mi bol vždy blízky. Napísal dve krásne veci. No ostatné som si aj tak robil sám (smeje sa).

Minule na JOJ-ke si v Top Stare povedal, že ste mašina na balady. Sú aj tu, predpokladám.

Jasné, minimálne tri, jedna Vŕba od Vlada. Vždy som mal rád pomalé veci, „rochnenie“ sa v tej melanchólii.

Si rád smutný?

Radosť je úžasná, najkrajší pocit. Napríklad smiech dieťaťa. Ale strach o dieťa je silnejšia emócia, lebo zanecháva hlbšiu ryhu v duši, núti ťa premýšľať, predvídať, alebo sa zamyslieť, čo bolo predtým, aké to bolo krásne. Že si v tom tak „rochníš“. Je to veľmi pekné. Ja si napríklad predstavujem, aké to bude na mojom pohrebe (smeje sa).

Trochu priskoro. A o čom točíš?

Kto príde...

... to ti už vtedy azda bude jedno...

... či za mnou budú ľudia plakať, ale inak som veľmi rád veselý. Som taká rozporuplná šibnutá osoba.

Dostal si sa vo svojom „rochnení“ aj k scenáru pohrebu? Čo ti zahrať?

Scenár nemám, ale pesničky som si už vybral. Ktoré, neprezradím, ale sú zahraničné.

Ani jeden Desmod?

Nie, vlastnú pesničku na pohrebe počuť nechcem. Ako by som sa asi v tej truhle cítil?

Sorry, ale to nie je bohvieaká vizitka kapely. Tak nad týmto ty premýšľaš?

Mám také obdobia, najmä keď píšem texty, zamýšľam sa, či človek vníma, že zomrel, či jeho duša vystúpi z tela a pozerá na pozostalých...

Že veselý. Uzavrime túto tému tým, že šťastie je priveľmi silná emócia na to, aby v tomto móde človek dlho vydržal.

To je pekne povedané.

Ďakujem. Asi by ho kleplo. Preto treba občas padnúť do príjemnej melanchólie.

Presne, melanchólie, lebo depka je už na lekára. Ľudia mi hovorievajú, že naše texty sú smutné a melancholické, ale potom ich pristihnem, že ten splín doslova vyhľadávajú. Veď aj ja, keď ho mám, si pustím takú pesničku, aby som zistil, že sa niekto cíti podobne ako ja.

A funguje to aj opačne. Potvrdzujú to maily, kde naši fanúšikovia píšu – Práve toto teraz prežívam. V tomto texte som sa našiel, akoby bol z môjho života. To je hlavne o tých rozchodoch.

Pred chvíľou si hovoril, že muzikantmi ste chceli byť preto, aby ste mali plné sály a veľa báb. Sály sa splnili a čo tie baby – Kuly a ženy?

Áno, taký bol plán, ale pravda je, že Kuly nie je žiadny lámač sŕdc a nikdy nebol. Kuly ani nemá veľa skúseností so ženami. Áno, niekoľko ich mojím životom prešlo a v danom čase som bol do každej bezhranične zaľúbený. Časom sa niečo udialo, prestalo to fungovať.

Máš dvoch synov. Z prvého manželstva Maja (16), z druhého Christiana (rok a 7 mesiacov). Dosť veľký vekový rozdiel na skĺbenie voľnočasových aktivít.

To je z extrému do extrému (smiech). S veľkým riešime školu a vzťahy, kamarátov. Stále mám pocit, že je trochu naivný, že ešte žije v tom krásnom svete, ktorý mu vytvorila mamina, aby ho chránila pred zlým. Snažím sa ho tej naivity zbaviť vetami typu: Never všetkému, čo ti kto povie.

Teraz je druhák na odbore hudobno-dramatického umenia na konzervatóriu v Topoľčanoch. Chce byť herec. A v rámci búrania naivity premýšľam, že ho na rok pošlem študovať do zahraničia, nech sa trochu „otrká“. Ale pozor, frajerku už má.

A hudba? Len v rámci školy?

Chodil na ZUŠ-ku, na dramatický odbor aj na bicie. Veľmi dobre búcha, má rytmus. Teraz mu v škole pribudol spev a klavír, mám z neho radosť. Dokonca už účinkoval v hre Kabaret. Dostal štek, čašníka, niekde začať treba.

Lucia a Mário si povedali áno pred tromi rokmi. 6 fotografií v galérii Lucia a Mário si povedali áno pred tromi rokmi. Zdroj: Archív M. K.

Je možné, že sa jedného dňa, podobne ako David Koller, objavíte so synom na jednom pódiu?

Nikdy nehovor nikdy. Nemám rád, keď niekto niekoho pretláča len preto, že je rodina. Čas ukáže. Uvidíme.

A čo malý Christian?

Ten je z iného súdka. Keď vyložím jedného, idem domov k druhému, s ktorým sa treba maznať, hrať, skákať. Miluje zvieratká a šifu, vláčiky. Keby som s ním stál celý deň pri koľajniciach, bol by najšťastnejší na svete. Majka, práve vtedy sa začalo kapele dariť, som si v tomto veku veľmi neužil.

Je Majo skutočný veľký brat, alebo berie benjamínka ako nevyhnutné bremeno?

Majo je skutočný veľký brat. Je u nás často, má tu svoju izbu, chodieva s nami na dovolenky a o Chrisa sa vie bez problémov postarať. Je zodpovedný, keď ideme s Luciou do obchodu, bez obáv mu ho zveríme. Dá mu papať, postará sa o neho, pohrá sa s ním. Je zvyknutý z domu, lebo tam má štvorročnú sestru Adelku. Majo je deťmi ostrieľaný.

Uvažovali ste s Luciou, že by mali chlapci ešte jedného súrodenca z vašej strany?

My sme boli s Luciou roky spolu a neriešili sme dieťa. Ani po svadbe. Niektorí si mysleli, že sme sa brali preto, lebo je tehotná, ale my sme sa brali preto, lebo sme chceli. Tehotenstvo prišlo samo po roku a pol od svadby. A v tomto smere fungujeme ďalej a nebránime sa tomu.

S kapelou ste práve teraz na turné, ktoré potrvá do 17. novembra. Adam Ďurica si ho spestruje stolným tenisom, iní hudobníci futbalom, a vy?

My nič športové nemáme, ale venujeme sa tomu, že striháme videá, zbierame materiály o kapele, natáčame, celý sme pohrúžení do kapely, Maťo nám otvára oči cez sociálne siete, fotíme sa, bavíme sa o kapele, lebo teraz sa nám strašne, strašne chce. Teraz žijeme kapelou. A pokiaľ ide o mňa, mňa teraz baví spať.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×