Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nech vytiahnu jasné dôkazy, nie obrázky utrápených zvierat z Ázie, tvrdia cirkusanti

30.10.2017 Vyhlasovať, že pripravovaný zákon na ochranu zvierat skoncuje s utrpením cirkusových živočíchov, je zvláštne víťazstvo v krajine, v ktorej nie je žiadny cirkus doma.
Nech vytiahnu jasné dôkazy, nie obrázky utrápených zvierat z Ázie, tvrdia cirkusanti
6 fotografií v galérii
Nažrať sa a spať, alebo sa len tak váľať. To je život mačkovitých šeliem.
Autor fotografie: Vladimír Kampf

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (52) pred časom predstavila návrh zákona na ochranu zvierat. Konečne sa zaradíme medzi ostatné krajiny EÚ, ktoré nemajú v zákone definované zvieratá ako veci.

Zákon bude platiť aj pre cirkusantov, ktorým by mal zakázať využívať divé zvieratá v ich šou. V prípade týrania psov či mačiek, ktorých je u nás neporovnateľne viac ako cirkusových zvierat, bude podľa predpokladov navrhovateľov vymožiteľnosť práva náročnejšia.

To je pochopiteľné. Nepochopiteľné je, že si to odnesú cirkusy, že zákon ide po krku aj takým, ktoré sa kontrolám nebránia.

Zákon na ochranu zvierat, podľa ktorého už nebude zviera vec, zavedie trebárs aj systémové opatrenia pre množiteľov či čipovanie všetkých psov. Je bezpochyby potrebný a súdny človek ho víta. Zvláštny je však hon na čarodejnice, ktorými sú v tomto prípade cirkusy.

Príklad tyranov

Cirkusanti vítajú efektívnejšie, jasnejšie zákonné opatrenia, nechápu však, prečo by práve oni mali byť pranierovaní ako príklad tyranov a prečo by im mal niekto zakazovať pracovať so zvieratami.

Zvlášť, keď ich každoročne príde na Slovensko len niekoľko a po sezóne väčšinou odchádzajú domov, spravidla do Českej republiky.

Tento rok u nás kočoval okrem českých aj jeden maďarský cirkus – Budapešť. Dokopy ich nebolo ani desať. Zvieratá v manéži predvádzali všetky.

Pravidlá ochrany živočíchov napríklad v Nemecku sú prísnejšie ako u nás, no nerušia cirkusy, ktoré považujú za svoje kultúrne dedičstvo. Samozrejme, platia pre ne striktné pravidlá. Nikto si však nemädlí ruky, že ich, pánboh zaplať, zlikviduje. Rovnako milujú cirkusy Taliani.

Antonín Aleš mladší a Antonín Aleš starší. 6 fotografií v galérii Antonín Aleš mladší a Antonín Aleš starší. Zdroj: Vladimír Kampf

Zvieratá v cirkusoch zrušili napríklad v Grécku. Odvtedy ich do krajiny zachádzala len hŕstka a na krátky čas. Aj ďalšie štáty horlivo zakázali cirkusové zvieratá. Medzi nimi boli aj také, ktoré si to po pár rokoch rozmysleli a zistili, že drezéri nie sú neľudské beštie.

Názor takto upravili napríklad niektoré krajiny bývalej Juhoslávie a dokonca aj spomínané veľmi striktné Grécko.

„Kočovný cirkus bez zvierat na Slovensku nemá šancu prežiť sezónu. Diváci chcú zvieratá. Cirque du Soleil preto prichádza do veľkých miest len na pár dní a pár predstavení,“ tvrdí Antonín Aleš junior (25), syn principála cirkusu Aleš.

„Ak si návrh zákona správne vysvetľujeme, tak zvieratá so sebou budeme môcť voziť, no nebudeme s nimi môcť vystupovať. Okrem toho, ak si nás najme napríklad zoologická záhrada v Bojniciach, tak tam budeme môcť aj vystupovať. Veď to je postavené na hlavu,“ hovorí.

„Napríklad zoologická záhrada bude môcť naďalej predvádzať slony, pretože drezúra je na udržanie ich dobrého psychického a fyzického stavu...“

Radšej mŕtvi...

Veterinári, ktorí prichádzajú na kontroly do cirkusov, väčšinou nemajú žiadne vážne výhrady proti chovu zvierat a ich kondícii.

Cirkus Aleš, ktorý pravidelne kočuje po Slovensku, sa považuje za slovenský cirkus. Najmä na východnom Slovensku sa im stáva, že pod šapitó majú niekoľko stoviek divákov a pred cirkusom stoja „násťročné“ deti s transparentmi, ktoré si odfotí nejaký dospelý.

Protestujúce decká sa dajú väčšinou hravo zrátať na prstoch jednej, maximálne dvoch rúk. Viac netreba.

„V Humennom nejaký údajný ochranca zvierat nasypal slonom do sena sklenené črepy a na pojazdnú maštaľ pre ne napísal: Radšej mŕtvi ako v cirkuse. Našťastie, slon je inteligentné zviera a dáva si pozor. Nezjedol by črepiny,“ hovorí principál cirkusu Antonín Aleš starší (61). Ten „sklenár“ nebol ochranca zvierat, ale len bezcitná kreatúra.

Nepríjemný útok pobúril talianskeho drezéra, ktorý sa o zvieratá stará už niekoľkú generáciu. Slonice sú ich rodinný poklad. On sám medzi nimi vyrastal.

Poznali ho ešte ako bábo a veľmi ho ľúbia, rovnako ako on ich. V manéži aj mimo nej ich ovláda len hlasom alebo jednoduchými gestami.

„Keď nás majú pranierovať a dávať za príklad trýzniteľov zvierat, nech sa aspoň prídu na vlastné oči presvedčiť, proti komu bojujú. Dúfam, že sa nám podarí stretnúť sa s pani ministerkou Matečnou, alebo že nás príde navštíviť na niektorej z našich posledných zastávok v Bratislave.

My sa nebránime ani kritike a sme za to, aby každý, kto urobí niečo nepovolené, za to niesol zodpovednosť. No prečo by sme mali byť zrušení všetci naraz? My nemáme čo skrývať. Cirkusový zverinec máme otvorený od desiatej hodiny pre verejnosť.

Tréningy máme tiež sprístupnené. Môže sa na nás prísť pozrieť ktokoľvek a kedykoľvek. Nebránime sa ani neohláseným kontrolám. Len nech na nás niekto vytiahne konkrétne argumenty a dôkazy a nie obrázky nejakých utrápených zvierat kdesi v Ázii. To sa nám nepáči.“

Cestou do manéže. 6 fotografií v galérii Cestou do manéže. Zdroj: Vladimír Kampf

Nie sú hlúpi

To, že zviera nie je vec, vedia cirkusanti veľmi dobre. Je pre nich kľúčové, aby boli v dobrej kondícii a dobre vyzerali. Inak to divák spozná, odíde nespokojný a viac sa nevráti.

Pre Alešovcov je starostlivosť o zvieratá prvoradá. Ráno ich najprv obriadia a až potom idú raňajkovať oni.

„Pre mňa je týranie zvierat napríklad pes v paneláku. Byť zatvorený niekoľko hodín v byte je katastrofa. To by sa našim zvieratám nestalo, že by sme ich niekoľko hodín nechali bez pozornosti.

Mám karavan postavený priamo medzi zvieratami. Pre mňa je týranie aj to, keď si niekto zaobstará zvieratko a potom sa ho zbaví tým, že ho niekam vyhodí alebo vypustí.“

Alešovci si zatiaľ na návštevnosť nesťažujú. Tú majú dobrú aj vďaka zvieratám v manéži. Obľuba kvalitných drezúr medzi divákmi narastá. Nie sú hlúpi. Dokážu rozoznať umenie a súžitie ľudí so zvieratami od ich týrania.

„Určite zabojujeme za to, aby nás nikto nerušil a aby sme mali aj na budúci rok v programe napríklad drezéra so slonmi. Ľudia chcú byť ohromení týmito majestátnymi zvieratami v manéži. Chcú vidieť, ako si dokážu rozumieť s človekom. Veď to je nádherné. Stojí za to zabojovať,“ vyznáva sa mladý Aleš.

Ženské problémy

Dobrí cirkusanti zvieratá rešpektujú. Sú ich živobytím a láskou. V roku 2012 investovala Sloboda zvierat prostriedky aj do bilbordovej proticirkusovej kampane. Fotografie z pútačov urobili v talianskom cirkuse Medrano, ktorý na Slovensko zašiel na dve a pol sezóny.

Dve mladé dámy sa predstavili ako novinárky, dostali miesto v najlepšej lóži a sprievodkyňu po cirkusových priestoroch.

Mohli sa pozrieť kamkoľvek a mohli fotografovať čokoľvek. Personál cirkusu od začiatku tušil, že dámy môžu byť z organizácie, ktorej cirkusy nevoňajú. Napriek tomu sa k nim správali ústretovo.

Spýtal som sa principála Briana Casartelliho, či mu to neprekáža? „Keby povedali, že sú z nejakej ochranárskej organizácie, tak sa k nim budeme správať rovnako ústretovo. S tým, čo si od nás odnesú, aj tak nič neurobím,“ skonštatoval pokorne.

Zosmutnel som pri pohľade na bilbordy s nápismi: Aj teba učia s bičom? alebo Aj ty si musel opustiť svoj domov? S cirkusom Medrano som strávil nejaký čas. Zaujímalo ma najmä to, ako sa žije jeho zvieratám.

Žiadny iný novinár u nás pravdepodobne nemá viac zážitkov a skúseností s niekoľkými cirkusmi, ktoré kočovali po Slovensku a s cirkusmi v niekoľkých ďalších krajinách.

V Medrane ma fascinovali najmä tri slonice. Nestíhal som sa čudovať, ako si rozumejú a aký veľký rešpekt medzi nimi a drezérom panuje.

Pred predstavením sa s nimi Brian prišiel porozprávať. Keď zistil, že niektorá nemá náladu, alebo sa necíti komfortne, nešla do manéže. „Aj slonice majú ženské problémy,“ vysvetlil mi s pochopením a so širokým úsmevom.

Brian Casartelli stavia na zadné svojich plnokrvníkov. Dlhý bič je len komunikačná pomôcka, nie hrozba ani vyhrážka bitkou. 6 fotografií v galérii Brian Casartelli stavia na zadné svojich plnokrvníkov. Dlhý bič je len komunikačná pomôcka, nie hrozba ani vyhrážka bitkou. Zdroj: Vladimír Kampf

„Škoda, že naši diváci, ktorých máme na každom ‚štande‘ aj niekoľko tisíc, nebojujú za zachovanie kultúrneho dedičstva zvierat v cirkusoch. Skôr dostáva hlas hŕstka ľudí, ktorí si vzali do hlavy, že nás nemajú radi a že s nami zatočia. Tomu nerozumiem,“ krúti hlavou Antonín Aleš mladší.

Ako cvičí so zvieratami a ako ich dokáže vycvičiť tak, aby vzniklo vystúpenie, ukazuje už škôlkarom.

„V prvom rade treba s mladými zvieratami byť od rána do večera tak, aby ma vzali za svojho a potom hľadať, čo zaujímavé by mohli robiť. Každé zviera je iné. Tak ako ľudia. Napríklad tigre vediem k lepšej spolupráci kúskami mäsa,“ vysvetľuje.

„Keby som mlátil 250-kilogramového tigra, tak si to raz nemusí nechať. Strach nie je dobrý a je predzvesťou katastrofy. Je to o rešpekte.“

Naozajstná brutalita

Fotografie a videá, ktoré majú demonštrovať zlé cirkusy a ešte horších drezérov, celkom určite nie sú z Európy.

Aj ja som videl trpiace cirkusové zvieratá v indickom cirkusovom slume Kathputli v Dillí. Najmä opice tu boli v zúfalom stave. A nielen tie, ale aj ich majitelia a susedia naokolo.

Prečo by mal niekto hádzať Aleša do jedného vreca s nejakým hlupákom, ktorý trápi zvieratá kdesi v Číne? Je to rovnako nerozumné ako šupnúť milovníkov a ochrancov zvierat do jedného vreca s barbarom, ktorý hodil slonom do sena sklenené črepiny.

Slovensko má s utrpením zvierat dosť reálnych problémov. Zvieratá v hosťujúcich cirkusoch sú oproti počtom brutálne trpiacich živočíchov zanedbateľné.

Za všetkých jeden príklad, ktorý ma veľmi štve – vodné korytnačky. Tie šťastnejšie nezdochnú u chovateľov a ani ich po pominutí počiatočného chovateľského zážitku chvíľkový majiteľ nespláchne v záchode, ale dostanú sa do jazierok či otvorených vodných plôch.

Silné jedince v lepšej kondícii prežijú aj slabšiu zimu u nás. Stačí sa však pozrieť na niektoré z nich, aké majú zlou výživou, nevhodným chovom a dokonca hladovaním dokaličené panciere. Sú z nich invalidi bojujúci v jazierkach o prežitie.

Je zarážajúce, že ochranárske organizácie ešte neriešili a verejne nepranierovali sexuálne zneužívanie zvierat.

Ak sa chovateľke páči jazýček jej miláčika, nie je to až taká tragédia, ako keď s ním vyvádza perverznejšie kúsky. Príšerné je aj to, keď si muž nájde svoju sučku alebo nebodaj psíka či ovcu. Nechutné čo i len pomyslieť.

Aj toto sa deje. Doteraz nikto neporátal ani to, koľko roztrhaných otvorov veterinári na Slovensku zašívali... Nemé tváre sa nesťažujú.

Je to téma, ktorá odpudzuje a nehovorí sa o nej, pretože sexuálne zneužívanie zvierat sa nedeje verejne a nedá sa ani dokázať. Jednoduchšie je pustiť sa do cirkusantov.

Trpí takto početne viac zvierat, ako je ich v hosťujúcich cirkusoch u nás? Na zoofilov sú zákony prikrátke. Chcelo by to kampaň! Nielen poslať niekam pár deciek s transparentmi, aby sa tam odfotografovali.

Nájdu sa na zviditeľnenie tohto naozaj vážneho problému niekde prostriedky pre nejakú odvážnu mimovládku?

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×