Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

História v horách, luxus na plážach. Z Gruzínska sa stáva nový dovolenkový tiger

25.10.2017 Zabudnite na tradičné destinácie, hlási sa nový dovolenkový tiger. Gruzínsko má všetky predpoklady na to, aby sa stalo jednou z najvyhľadávanejších turistických krajín sveta.
História v horách, luxus na plážach. Z Gruzínska sa stáva nový dovolenkový tiger
8 fotografií v galérii
Starý chrám a panoráma historického centra Tbilisi.
Autor fotografie: Róbert Devečka

Od zelených lúk cez rozkvitnuté viniče až po prastaré kláštory okorenené fantastickými scenériami okolitých hôr a pohoria Kaukaz. Toto všetko radí Gruzínsko medzi najkrajšie krajiny našej planéty.

Na malej ploche ponúka všetko, po čom môže srdce cestovateľov zatúžiť. Či už slnkom zaliate pláže na pobreží Čierneho mora v letnom období, alebo špičkovú zimnú lyžovačku vo vysokých horách Kaukazu.

Na svoje si prídu aj milovníci histórie, dobrého jedla a vína. Práve tradícia výroby tohto nápoja bohov má na území dnešného Gruzínska jednu z najdlhších tradícií v histórii ľudstva vôbec. Znie až neuveriteľne, že produkcia vína v tomto regióne trvá nepretržite už viac než 8-tisíc rokov.

Ešte skôr ako tento pozoruhodný fakt však návštevníkov tejto malej euroázijskej krajiny očarí až neskutočná dobrosrdečnosť a pohostinnosť miestnych ľudí. Krajina samotná pritom s ohľadom na pohnutú minulosť veľa dôvodov na úsmev nemá.

S Mongolmi, Rusmi, medzi sebou...

Územie dnešného Gruzínska osídlili ľudia už v časoch dávno pred Kristom založením mnohých starovekých ríš. Ako národ však boli jeho obyvatelia prvýkrát spojení až v 8. storočí počas vlády dynastie Bagratiovcov.

Na čelo zjednoteného kráľovstva bol menovaný Ardanase II. Po jeho smrti ho zveľadil jeho syn Bagrat III., ktorému sa podarilo zjednotiť i okolité roztrieštené kniežactvá.

Dlho však tento celok nevydržal, definitívne sa rozpadol po nájazdoch Mongolov v roku 1466, keď bolo územie dnešného Gruzínska rozdrobené do menších kniežactiev.

Krajina postupne prechádzala pod vplyv ruského impéria, do roku 1864 sa podarilo Rusom anektovať prakticky celé jej územie. Po silnej rusifikácii začal narastať odpor zavŕšený konfliktom označeným ako októbrová revolúcia.

Gruzíncom sa opäť podarilo odtrhnúť od boľševikov, ktorí sa však po niekoľkých rokoch za pomoci Červenej armády ich územia opäť zmocnili. Gruzínska SSR napokon pretrvala až do 9. apríla roku 1991, keď konečne získala punc nezávislého štátu.

Konfliktom sa však krajina nevyhla ani potom – na vine boli strety medzi Gruzíncami a Osetmi. K upokojeniu situácie došlo až v roku 1995 za vtedajšieho prezidenta Eduarda Ševardnadzeho, ktorý stál na čele krajiny až do roku 2003.

O moc prišiel po takzvanej ružovej revolúcii spôsobenej pasivitou vlády pri riešení chudoby či korupcie. Jednoduché to nemal ani jeho nástupca Michael Saakašvili.

Aj on čelil z rovnakých dôvodov demonštráciám nespokojných ľudí. Reagoval na to vyhlásením výnimočného stavu, zákazom neštátnych médií, verejných zhromaždení a začal likvidovať svojich politických oponentov.

Koncom novembra 2007 z funkcie odstúpil, avšak v januári 2008 bol do nej zvolený znovu. Celý svet pritom poukazoval na manipuláciu týchto volieb.

Pri moci sa udržal až do 17. novembra 2013, keď bol zvolený súčasný prezident Giorgi Margvelašvili. Jeho zvolenie jej dodnes považované za prvý akt prechodu ku skutočnej demokracii v Gruzínsku. Socialistická zástavba má v Tbilisi taktiež svoje miesto. 8 fotografií v galérii Socialistická zástavba má v Tbilisi taktiež svoje miesto. Zdroj: Róbert Devečka

Tbilisi je „multi“

Existuje iné mesto na Zemi, kde možno vidieť gruzínsky, arménsko-gregoriánsky, kresťansko-katolícky kostol, židovskú synagógu, moslimskú mešitu aj zoroastriánsky chrám len päť minút chôdze od seba? Zrejme nie.

Práve preto je gruzínska metropola Tbilisi taká výnimočná. Po stáročia tvorilo toto mesto križovatku medzi Európou a Áziou a dodnes ťažko určiť, na ktorú stranu viacej patrí. Miestni obyvatelia s úsmevom hovoria, že patria tam aj tam rovným dielom a tým len potvrdzujú jeho výnimočnosť.

Historicky vzaté sa vznik mesta datuje do 5. storočia nášho letopočtu a už od tých čias ohuruje svojich návštevníkov. Tbilisi je ekonomickým a kultúrnym centrom a s populáciou presahujúcou 1,1 milióna obyvateľov zároveň najväčším mestom krajiny.

Medzi TOP atrakcie patrí stará časť mesta nazývaná jednoducho Old Town, ktorej atmosféra je vďaka originálnemu architektonickému riešeniu priam čarovná.

Skvelé miesto na nezabudnuteľné prechádzky starými uličkami tiahnucimi sa pomedzi tradičné farebné domy s ozdobenými drevenými balkónikmi. Nájdete tu aj kostoly, katedrály či iné pamiatky značného historického významu.

Pod neobyčajnú atmosféru sa podpisujú aj časti mesta vybudované v ére socializmu, na ktorých sa už však podpisuje zub času. Uličky centra sú plné ľudí, k dispozícii je rad rozličných reštaurácií či barov. Nikto z návštevníkov sa teda nudiť nebude.

Najikonickejší gruzínsky kláštor Gergeti v horách Kaukazu. 8 fotografií v galérii Najikonickejší gruzínsky kláštor Gergeti v horách Kaukazu. Zdroj: Róbert Devečka Z jaskyne do termálov

Inou, avšak nemenej úchvatnou kapitolou Gruzínska, sú jej prírodné skvosty. Najviac ich nájdete približne v strede krajiny v blízkosti bývalého hlavného mesta Kutaisi. Žiaden návštevník by nemal vynechať prehliadku kaňonov – predovšetkým Martvili a Okatse.

Prvý spomínaný je 40 až 70 metrov hlboký a nachádza sa v ňom množstvo vodopádov. Jednu z jeho častí možno dokonca prekonať na malom gumenom člne, čím sa zážitok zo sledovania tejto úchvatnej prírodnej scenérie určite len znásobí.

Sto metrov hlbokým kaňonom Okatse sa zasa tiahne chodník v oblakoch. Kto týchto 700 me- trov vysoko nad priepasťou zdolá, má postarané o poriadnu dávku adrenalínu spojenú s nezabudnuteľným výhľadom na okolité hory a pohoria.

Okrem nekonečných kamenných masívov ponúka táto časť Gruzínska aj dobrodružstvá podzemných jaskýň. Medzi najnavštevovanejšie patrí Prometheova jaskyňa, kde podľa legendy pobýval istý čas aj tento titan – stvoriteľ ľudí a ohňa.

Celková dĺžka tohto podzemného labyrintu je až 15 kilometrov, pričom pre turistov je sprístupnený len 1 kilometer. Svojou vnútornou výzdobou patrí medzi najkrajšie jaskyne sveta.

V rovnakej oblasti sa nachádza jeden z najväčších vodopádov v Gruzínsku Kinchkha, vysoký úctyhodných 88 metrov. Návštevník má možnosť dostať sa k nemu do veľmi tesnej blízkosti. Neďaleko Kutaisi je aj mnoho kúpeľných domov s liečivou vodou.

Nie nadarmo patria medzi najväčšie turistické lákadlá, veď si len predstavte ležať po krk v teplej „minerálke“ a kochať sa výhľadom na miestami vyše 5 000 metrov vysoké pohorie Kaukaz.

Old Town patrí medzi najväčšie atrakcie hlavného mesta. 8 fotografií v galérii Old Town patrí medzi najväčšie atrakcie hlavného mesta. Zdroj: Róbert Devečka

Poklad Adžarska

Východ krajiny obmývajú vody Čierneho mora a keďže tu vládnu veľmi teplé letá, na brehoch vyrástli mnohé prímorské letoviská.

Medzi najväčšie a najpopulárnejšie patrí Batumi ležiace v samostatnej Adžarskej autonómnej republike len 20 kilometrov od hranice s Tureckom.

Z pojmu autonómna republika netreba mať žiadne obavy, keďže územie Adžarska je plne začlenené do Gruzínska a neexistujú tu žiadne hranice.

Mesto samotné sa začalo rozvíjať na konci 19. storočia, keď sa v ňom nachádzala konečná stanica železnice vedúcej z azerbajdžanského Baku. Vlaky po nej prevážali až jednu pätinu svetovej produkcie ropy.

Zaujímavosťou je, že práve tu postavil rafinériu Ludvig Nobel, brat slávnejšieho vynálezcu dynamitu zo Švédska Alfreda.

Batumi získalo už v minulosti štatút zóny voľného obchodu a stalo sa výkladnou skriňou ruského impéria. Dnes mesto napreduje neskutočnou rýchlosťou a nové budovy tu vyrastajú ako huby po daždi.

Niektorí ho označujú za malý Dubaj práve pre rýchlosť, akou napreduje. Okrem výškových budov tu môžeme nájsť množstvo peších promenád, námestíčok, celý rad krásnych historických budov a v neposlednom rade dlhé a široké pláže.

Práve vďaka moru sa Batumi stalo známe ako letná dovolenková destinácia, ktorú každé leto navštevuje obrovské množstvo dovolenkárov z celého Stredného východu, Ruska, no za posledné roky i z Európy.

V kombinácii so skvelým jedlom, s nízkymi cenami, priateľskými obyvateľmi a bezpečiu je to horúci ašpirant na jednu z najvýznamnejších dovolenkových destinácií na svete.

Je zrejme len otázkou času, kedy sa Batumi objaví aj v ponuke slovenských cestovných kancelárií. Umelý chodník v oblakoch kaňonu Okatse. 8 fotografií v galérii Umelý chodník v oblakoch kaňonu Okatse. Zdroj: Róbert Devečka

Až do dna!

Čo robí Gruzínsko takou skvelou a neobyčajnou krajinou, nie sú len historické svätostánky hlavného mesta, pohorie Kaukaz, krásne prírodné scenérie či letovisko Batumi, ale naozaj nevšedný prístup jej obyvateľov k cudzincom.

Ich ochota pomôcť, poradiť a v prvom rade pohostiť je aj pre našinca (keď predpokladáme, že aj Slováci sú národ pohostinný) skutočne nepredstaviteľná.

Ak budete mať možnosť dostať sa do gruzínskej rodiny, hladom trpieť nikdy nebudete, sú vám ochotní pripraviť skvelé varené jedlo hoci aj o druhej v noci.

Kuchyňa je pomerne jednoduchá, avšak obsahuje veľa druhov rôzneho mäsa pripraveného mnohými spôsobmi, konzumujú aj veľa zeleniny a syrov. Čo si našinec určite obľúbi, sú miestne polievky.

Netreba však zabúdať, že pred každou slávnostnou večerou sú bežné akési prípitky, bez ktorých sa ani nezačne jesť. V miestnej gastronómii majú svoje špecifické miesto.

Tradičnou súčasťou prípitku je prednes akejsi ďakovnej reči a pohárik sa vždy musí vypiť až do dna! Ženy sa však tohto zvyku obávať nemusia, sú od neho plne oslobodené.

Na Gruzíncoch je očarujúce aj to, že keď sa ich opýtate na smer cesty, namiesto vysvetľovania vás rovno odprevadia do cieľa. Taktiež sa treba pripraviť na stretnutie s členmi rodiny, kde sa očakáva dlhá debata a výmena životných skúseností.

Ani takéto posedenie sa nezaobíde bez alkoholu, konkrétne pohárika skvelého vína. Od jeho kvality závisí aj spoločenské hodnotenie hostiteľa. Inými slovami – bez dobrého vína je jeho povesť nadobro poškvrnená.

Táto legendárna gruzínska pohostinnosť je popri mnohých krásach krajiny presne to, čo si návštevník zamiluje a kvôli čomu sa sem bude chcieť neustále vracať.

Gruzínsko

Členitá východoeurópska krajina je zaujímavá už len tým, že pohoria a vrchoviny zaberajú až 80 percent z jej celkovej plochy (69 700 km2). V tej sú zarátané aj územia Abcházskej a Adžarskej autonómnej republiky a Juhoosetského autonómneho územia. Žije tu približne 3 720 400 obyvateľov, okrem Gruzíncov tu majú zastúpenie Arméni, Azerbajdžanci, Rusi, Oseti, Gréci či Abcházci. Hlavným mestom je Tbilisi, platí sa menou lari.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×