Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Domácim testom zistíte tehotenstvo, HIV pozitivitu aj prítomnosť drog

24.10.2017 Časy, keď sa doma dalo otestovať pomocou papierového prúžku iba prípadné tehotenstvo, sú dávno preč. Dnešné domáce testy sú moderné, presné a je ich približne 30 druhov.
Domácim testom zistíte tehotenstvo, HIV pozitivitu aj prítomnosť drog
2 fotografie v galérii
Dnes sa doma dá otestovať aj HIV pozitivita.
Autor fotografie: Shutterstock

Domáce testy sú zaujímavým fenoménom v diagnostike ochorení. Sú voľne dostupné v lekárni, na otestovanie potrebujete len malú vzorku telesných tekutín či výlučkov, ktorú jednoducho získate, a aby ste sa dozvedeli výsledok, nemusíte utekať k lekárovi.

Nemusíte dokonca ani vyjsť z dverí. Výhody sú teda nesporné. Táto rýchla instantná metóda má však aj svoje mínusy.

Niektoré testy oznamujú človeku pomerne závažné informácie o jeho zdravotnom stave. Lekári i výrobcovia testov preto radia – ak máte podozrenie na ochorenie, treba ísť k lekárovi bez ohľadu na výsledok testu.

To, že máte vysokú hladinu hormónu súvisiaceho s rakovinou prostaty, že ste podľa testu HIV pozitívny, neplodný alebo máte krv v stolici, to všetko sú správy, ktoré dokážu s človekom zamávať.

Každý by si mal preto pred domácim testovaním položiť otázku, či ho, a najmä výslednú informáciu, zvládne.

Ďalšie vyšetrenia

Dôležité je tiež uvedomiť si, že pozitívny výsledok testu nemusí hneď znamenať rakovinu, cukrovku či neplodnosť.

Potrebné sú vždy ďalšie vyšetrenia. Napríklad test PSA – prostatického špecifického antigénu – meria hladinu tejto bielkoviny tvorenej prostatou v krvi. Zvýšená hladina PSA poukazuje na ochorenie prostaty, nemusí však nutne ísť len o rakovinu tohto orgánu.

Takisto krv v stolici nemusí znamenať len rakovinu hrubého čreva, ale aj polyp, infekčný zápal či viacero iných ochorení.

Rovnako test na mužskú neplodnosť, ktorý zisťuje množstvo spermií v čerstvej vzorke ejakulátu, je len veľmi orientačný. Príčiny mužskej neplodnosti totiž môžu byť rôzne, nejde len o množstvo spermií, a tie zistí iba špecialista.

Domáce testy sú teda iba prvým krokom, nie určením defitívnej diagnózy. Na druhej strane potrebnú informáciu získate z domáceho testu rýchlo a niekedy vám cestu k lekárovi naozaj môže ušetriť.

Napríklad testy z krvi na výšku C-reaktívneho proteínu v krvi (CRP), hladina ktorého stúpa pri bakteriálnych infekciách. Pomerne jednoducho teda zistíte, či potrebujete antibiotiká, alebo je vaše ochorenie zrejme vírusové a zatiaľ stačí ležať, prijímať tekutiny a liečiť sa doma. P

roblémom pri testovaní detí môže byť odber vzorky. Nie každý rodič mu totiž dokáže odobrať krv z prsta a navyše malí pacienti sa zvyknú vpichu brániť.

Dnes stačia na potvrdenie tehotenstva dve čiarky. 2 fotografie v galérii Dnes stačia na potvrdenie tehotenstva dve čiarky. Zdroj: Shutterstock

Diskrétna informácia

V súčasnosti na slovenskom trhu existujú takmer tri desiatky domácich testov od niekoľkých výrobcov. Pri testovaní sa používa krv, moč, vaginálny ster, sliny či dokonca dych. Fúknutie je potrebné pri známych detekčných trubičkách na prítomnosť alkoholu v dychu.

Diskrétnosť je tiež jednou z výhod domácich testov. Doma dokážete otestovať napríklad prítomnosť až šiestich drog v moči, spomínaný alkohol, HIV pozitivitu či pohlavné chlamýdie. V pokoji sa môžete rozhodnúť, ako s touto informáciou naložiť, hoci zároveň to môže byť psychicky náročné.

Testov, ktoré sa dnes dajú doma urobiť z jedinej kvapky z krvi, je naozaj veľké množstvo. Z krvi otestujete spomínané CRP, alebo až s 96-percentnou presnosťou zistíte prítomnosť baktérie Helicobacter pylori, ktorá spôsobuje zápal výstelky čriev a žalúdka.

Ľahko môžete zistiť aj hodnoty krvi dôležité pre zdravie – výšku krvného cukru, cholesterolu a krvnú skupinu. Pomocou kvapky krvi v 10-minútovom teste zistíte aj prípadnú nízku hladinu železa, ktorá spôsobuje bledosť, únavu a zhoršenú činnosť srdca.

Z krvi sa dá otestovať prítomnosť protilátok voči Epstein-Barrovej vírusu spôsobujúceho infekčnú mononukleózu. Zistiť sa dá aj hladina hormónu THS, ktorý pri nízkych hodnotách naznačuje zníženú činnosť štítnej žľazy – hypotyreózu.

Intolerancie a alergie

Veľmi obľúbené sú v súčasnosti aj domáce testy na rôzne intolerancie a alergie. Z krvi je možné otestovať neznášanlivosť lepku – bielkoviny, ktorá sa vyskytuje v obilninách a v rôznych potravinách obsahujúcich obilniny – napr. v chlebe, cestovinách či pizzi. Vo vážnej forme spôsobuje celiakiu a vážne poškodzuje tráviaci systém.

K dispozícii sú aj testy na potravinové intolerancie a tiež na najčastejšie alergie, ktoré sa takisto dajú zistiť z kvapky krvi. Sú to alergia na peľ, roztoče a zvieraciu srsť.

Z moču sa zase zisťujú látky, ktoré sa doň vylučujú a tiež prítomnosť a hladina viacerých hormónov. Bežne používaný test z moču je napríklad ten na prítomnosť tehotenského hormónu.

Obľúbený je však aj ovulačný test či test na prítomnosť látok typických pre zápal močových ciest, alebo test na rôzne druhy drog.

Z moču viete zistiť aj hladiny hormónov, ktoré naznačujú, či ste v menopauze. Po 6. týždni tehotenstva sa dá domácim testom z moču dokonca zisťovať aj pohlavie budúceho bábätka.

Stery a sliny

Aby ste mohli otestovať prítomnosť pohlavných chlamýdií, potrebujete vaginálny ster. Zo stolice sa testuje prítomnosť krvi v stolici, zo vzorky spermií mužská neplodnosť.

Zo slín sa určuje otcovstvo, tento test však treba poslať na vyhodnotenie do laboratória. Sliny slúžia aj na zistenie prípadných protilátok na HIV vírus.

Pomerne netypický je test na nákazu boreliózou, pri ktorom sa netestuje žiadna telesná vzorka, ale kliešť, ktorý vás uhryzol.

Popularita domácich testov sa stále zvyšuje, pretože sú rýchle a pohodlné. Výsledky prinášajú do pár minút a s vysokou presnosťou. Aj tak však slúžia najmä ako informácia, ktorá by vás mala zaviesť do ambulancie odborníka.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×