Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Jelene v ruji: z 200-kilových zúriacich kolosov ide strach

21.10.2017 Jeseň prináša okrem pestrej palety farieb a košov plných húb aj ďalšie veľkolepé divadlo. Jeleniu ruju.
Jelene v ruji: z 200-kilových zúriacich kolosov ide strach
8 fotografií v galérii
Privábený osemročný jeleň zostal sklamaný.
Autor fotografie: Jaroslav Slašťan

V čase rozmnožovania si každý druh zabezpečuje zachovanie biologického druhu a prenos genetickej informácie.

Každý jedinec sa snaží byť úspešný, každý sa snaží oplodňovať a byť oplodnený, pretože si tým zabezpečuje zachovanie a pokračovanie svojho rodu.

Aby boli tieto kritériá splnené, príroda v zvieracej ríši zabezpečila mnoho zaujímavých mechanizmov a stratégií. Niektoré prebiehajú v prírode ticho, nebadane a ukryté pred naším zrakom. Iné sú zas také okázalé a hlučné, že ich priebeh sa nedá zatajiť.

Jelenia ruja s mohutnými hlasovými prejavmi patrí medzi tie najhlučnejšie okúzľujúce prírodné divadlá, ktoré svojím priebehom priam vyrážajú dych.

Bude bitka!

Teplomer v aute ukazuje mínus dva stupne, po oboch stranách cesty vidieť tmavé siluety jeleních čried. Aby to náš dnešný sprievodca Ondrej Barát (27) nemal ľahké, vybral som pre dnešné dobrodružstvo jemu neznámu lokalitu.

Po vystúpení z auta ľutujem, že som si nezobral čiapku a rukavice, zohrieva ma len pomyslenie na horúci čaj, ktorý si nesiem so sebou. Chvíľu sa započúvame do „hlasov“ ticha.

Zovšadiaľ sa ozýva hrmot jeleních hlasov rôznej dĺžky a intenzity. „Pôjdeme tam,“ rozhodne Ondrej a prstom ukáže na siluetu mne známeho vrchu.

„Musíme ísť odspodu, lebo takto fúka a naše pachy by vietor rozniesol po lese, čo by znamenalo náš neúspech,“ zdôvodňuje. Ondrej Barát v tandeme s bratom Pavlom. Úlohy majú rozdelené - kým jeden vábi, druhý dokumentuje. 8 fotografií v galérii Ondrej Barát v tandeme s bratom Pavlom. Úlohy majú rozdelené - kým jeden vábi, druhý dokumentuje. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Cestu nám osvetľuje mesiac, tráva pod nohami je zamrznutá, lúky sa odeli do bieleho šatu. Ružové kvety jesienok, jedných z posledných kvitnúcich kvetov, obalil srieň. Pohľad na ne je nostalgický. Celé je to tu dnes akési tajuplne čarovné.

Stúpame horou, snažíme sa kráčať čo najtichšie, vyhýbame sa konárom a skalám, ktoré by po uvoľnení narobili zbytočný hluk. Náš sprievodca každú chvíľu zastane a kontroluje smer vetra. Poťahuje pachy a informuje, na ktorých miestach ležal rujný jeleň. Navôkol nich cítiť ostrý zápach.

Počas cesty si niekoľkokrát sadneme a započúvame sa do hlasov jeleňov. Ondrej patrí medzi tých, ktorí im rozumejú. Tlmočí nám ich odkaz. Jeleň, ktorý sa ozýva dvesto metrov pod nami, je mladík, hľadá jelenice a s nimi šancu na párenie.

Komentár Petra Kremského: Keď Danko zháňa lietadlá

Koaličný projekt národného leteckého dopavcu je zbytočný luxus - za štátne peniaze.

Pod hrebeňom sa ozýva starší jeleň, ktorý hlasno volá, že už jelenice má a bude si ich v prípade potreby brániť. Z rúbane vpravo od nás mu ďalší jeleň odkazuje, že to predsa len skúsi a čriedu jeleníc mu zoberie.

„Bude bitka,“ poznamená stroho Ondrej a dodáva, že to ešte nejaký čas potrvá, kým sa navzájom „vyhecujú“. Možno hodinu, niekedy aj viac.

Hlasné zvuky vôkol nás označujú niektorí ako spevy a komunikáciu jeleňov nazývajú koncertom. Občasný pozorovateľ nimi celý presiakne a pochopí, že nie je v hľadisku, ale priamo v centre – na pódiu tohto veľkolepého divadla.

Mohutné ručanie jeleňov počuť v jeseni na vzdialenosť niekoľkých kilometrov. 8 fotografií v galérii Mohutné ručanie jeleňov počuť v jeseni na vzdialenosť niekoľkých kilometrov. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Komunikácia prostredníctvom signálov

Každý živočíšny druh po sebe zanecháva určité stopy, ktoré sa v odbornej terminológii označujú ako pobytové znaky. Ide o množstvo najrôznejších stôp, ktoré je treba zvládnuť, prečítať a určiť ich pôvodcu.

Môžu to byť zvyšky potravy, chodníky, brlohy, nory a miesta odpočinku zveri, odtlačky láb či kopýt a mnoho ďalších, viac či menej nápadných značiek.

Jednoducho povedané, slúžia ako informačné tabule, smerovníky, správy či odkazová služba. Tadiaľto som šiel, toto je moje teritórium, tu som doma ja.

Zvieratá sa z nich dozvedia mnoho potrebných údajov. Okrem veľkosti a pohlavia z nich môžu vycítiť aj pripravenosť na párenie či informácie o zdravotnom stave. Náš sprievodca si nedá ujsť ani jeden z nich. Pri každom sa pristaví a pozorne ho skúma.

„Tento mladý smrek poškodil rujný jeleň, parohami z neho ošúchal kôru a zbavil ho vetiev. Čo je však dôležité, zanechal na ňom svoju pachovú stopu, ktorá bude slúžiť iným jeleňom. Na hlave má totiž umiestnené pachové žľazy a týmto spôsobom vysiela presnú správu o sebe,“ hovorí Ondrej.

Počas celého dňa stretávame mnoho takýchto odkazov, nájdeme zapáchajúce rujoviská – miesta, ktoré jeleň rozryje parohami, udupe kopytami a následne ejakuluje.

Nachádzame tiež kalužiská, mokré miesta v okolí potokov či pramenísk, kde sa rozvášnené jelene schladzujú a odpočívajú. Zbavujú sa tu tiež vonkajších parazitov a zregenerujú organizmus. Po namáhavom výkone si tak doprajú trochu wellness v bahennom kúpeli.

Jelení wellness, tu sa jelene ochladzujú a zbavujú vonkajších parazitov. 8 fotografií v galérii Jelení wellness, tu sa jelene ochladzujú a zbavujú vonkajších parazitov. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Hlavný, bočný a živá kamera

Les sa nám otvára a prináša úchvatný pohľad. Statný jeleň na horskej lúke obieha neprestajne okolo čriedy jeleníc. Občas zastane a ostatným súperom ohlási, že on je ten, čo už jelenice má. Ozve sa mu niekoľko hlasov, ktoré mu odkážu, že oni to šťastie nemajú.

Od nášho sprievodcu sa dozvedáme, že všetko v okolí sú mladšie jelene, ktoré pravdepodobne do súboja s týmto hlavným, ako sa nazýva jeleň s čriedou jeleníc, do fyzického stretu nepôjdu. No nemusí to byť pravidlo.

Aj tu záleží na povahových vlastnostiach a rôznych okolnostiach. Všetky jelenice sa pokojne pasú, ak sa niektorá vzdiali, jeleň sa za ňou rozbehne, obíde ju a zatlačí bližšie k čriede. Nech sú všetky pekne pohromade.

Vlastne všetky nie. Jedna jelenica sa nepasie. Sústavne otáča ušnicami, dvíha hlavu a zachytáva pachy, pozorne sleduje dianie v okolí. Každý neznámy zvuk, každý pach, ktorý nepozná, ju zaujme.

Je to vedúca jelenica, akási hliadka, vedúca čriedy. Živá bezpečnostná kamera, ktorá má dostatok rokov i skúseností. Tá rozhoduje o rujoviskách a vedie stádo jeleníc, ktoré jeleň len prenasleduje a ochraňuje pred konkurenciou.

Ondrej vraví, že ak by „zbrechla“, všetky jelenice ujdú do bezpečia a za nimi aj jeleň. Jeleň je v tomto čase zaujatý inými povinnosťami, musí si ustrážiť stádo, odháňať sokov, čas na vlastnú bezpečnosť mu nezostáva.

Ak sa niektorá z jeleníc vzdiali, stáva sa, že sa objaví zo zálohy čakajúci súper nazývaný bočný jeleň a uchmatne si jelenicu pre seba. Potom nasleduje naháňačka, ktorá sa môže skončiť fyzickým útokom hlavného jeleňa.

Hoci ten má slúžiť na zahnanie súpera, výnimočne sa stáva, že slabší jeleň príde pri súboji o život. Niekedy dochádza aj k zraneniam alebo odlomeniu parohu. Nájsť staršiu časť parohu sa podarilo aj nám na mieste niekdajšieho súboja.

Vedúca jelenica rozhoduje o rujoviskách, stráži čriedu a stará sa o jej bezpečnosť. 8 fotografií v galérii Vedúca jelenica rozhoduje o rujoviskách, stráži čriedu a stará sa o jej bezpečnosť. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Sklamanie namiesto súboja

Čas pokročil a čriedy jeleňov sa stiahli z lúk do húštin. Z nich sa stále ozývajú hlasy jeleňov a za nimi sa vyberáme.

Náš sprievodca vyberá z ruksaku teleskopickú trúbku – vábničku. Keď ju priloží k ústam, zvuk, ktorý z neho vyjde, je na nerozoznanie od toho jelenieho.

Neveril by som, že človek dokáže za pomoci trúbky vydať zo seba takýto ohromujúci zvuk. Zopár jeleňov v blízkosti sa nechalo oklamať a hneď sa ozvú.

„Jeden z nich je hlavný, dva vedľajšie. Hlavný čriedu jeleníc neopustí, aby o ňu neprišiel, ale tie vedľajšie pritiahnem,“ zhodnotí situáciu Ondrej a opäť prikladá vábničku k ústam.

Skutočne, asi o desať minút prichádza asi osemročný jeleň obzrieť si súpera. Skrývame sa za kmeňom stromu, jeleň síce počuje hlas súpera, ale nikoho nevidí. Chodí okolo nás vo vzdialenosti asi 30 metrov a pozorne sleduje okolie. Po chvíli nás zbadá a pomaly odchádza.

„Zostal sklamaný, urazený. Toto sledujem často, keď jelene odhalia pôvodcu zvuku, otočia sa a odchádzajú preč so sklonenou hlavou za inými jeleními hlasmi. Normálne sa urazia,“ hovorí Ondrej.

V dolinke pod lesnou cestou sa niečo deje. „Bude bitka, ideme!“

A skutočne, hlasy dvoch jeleňov sú intenzívnejšie a hrozivejšie, ozývajú sa čoraz bližšie k sebe. V oboch vrie rovnaká túžba po zachovaní potomstva. Hora hrozivo stíchne a do tohto ticha sa ozve zvuk nárazu parožia. Jelene dychčia a pretláčajú sa, hotová trma-vrma.

Chvíľami jeden tlačí druhého, o chvíľu si pozície vymenia. Ondrej ma povzbudzuje, aby som šiel s fotoaparátom bližšie k súboju. Priznám sa, že sa mi nechce podísť k dvom dvestokilovým dychčiacim zúrivým kolosom, ktoré nevnímajú okolie.

V tomto obraze je mnoho sily a živočíšnosti, až príliš mnoho. V dokonalej fotke nám bráni hustý porast, v ktorom sa súboj odohráva. Netrvá však dlho.

Majiteľ čriedy víťazí, vracia sa k jeleniciam a vydáva typický hlas jeleňa ovládnuceho čriedu jeleníc. Zahnaný súper mu niečo nenávistne zakričí a všetko sa vracia do starých koľají.
Nie je trúba ako trúba.

Nie sme tu sami. Ondrej ukazuje na miesto, kde sa v mäkkej pôde vyníma odtlačok vlčej laby. Šanca, že ho stretneme, je minimálna, je to plaché zviera vybavené tými najlepšími zmyslami.

V prípade, že je daždivé počasie, alebo sú v blízkosti rujovísk vlci, jelene sa ozývajú menej. Takáto ruja sa nazýva tichou. Slnko je už vysoko na nebi, jelene stíchli a naberajú silu na večerné predstavenie.

Na mieste niekdajšieho súboja sme našli kus zlomeného parohu. 8 fotografií v galérii Na mieste niekdajšieho súboja sme našli kus zlomeného parohu. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Život v háreme

Polygamia je bežnou súčasťou života a sexuality rôznych druhov zvierat a jej určujúcim prvkom je schopnosť samíc vychovávať mláďatá bez pomoci samcov.

Ak sa pozrieme na cicavce, tak len 3 až 5 percent z nich preferuje monogamiu. Patria sem vlky, vydry, bobry, netopiere či líšky. Jelene patria tiež medzi polygamné živočíchy, ktoré sa rozmnožujú v období, ktoré sa nazýva rujou.

Samec sa za jeden deň stihne venovať viacerým samiciam a v čase párenia žijú v háremovej polygamii. Ako polygamné zvieratá jelene nevytvárajú trvalé rodičovské páry, ale pária sa s viacerými jedincami opačného pohlavia.

Pre jelenice, podobne ako aj samice iných cicavcov, je charakteristické, že ich vajíčko môže byť oplodnené len počas krátkeho obdobia – rujnosti. Práve počas neho vylučujú jelenice pachové stopy, ktoré rozhodujú o začiatku párenia.

Jelene, ktoré sa cez ruju málo pasú, neustále strážia čriedu jeleníc a oplodňujú rujné jelenice, môžu počas tohto obdobia stratiť až 25 percent svojej telesnej hmotnosti.

Začiatok ruje závisí od klimatických podmienok, nadmorskej výšky a celého radu iných faktorov. Uplatňuje sa pri nej princíp prírodného výberu, pretože len najsilnejšie a najzdravšie jelene majú šancu spáriť sa s jelenicami.

Takmer počas celého roka žijú v čriedach s inými jeleňmi a jelenice tiež vytvárajú samostatné čriedy bez samcov. Výnimkou sú mladé jelene do 3 rokov, ktoré zostávajú pri svojich matkách.

Pred rujou sa jelenie čriedy rozpadnú a jelene sa správajú voči sebe agresívne. Po ruji zas opustia svoje čriedy jeleníc a bratsky sa spoja s inými jeleňmi opäť do čriedy, kde žijú bez nenávisti v pánskom klube do ďalšej jesene.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×