Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Choroba ho pripútala na vozík, programuje a plánuje si život v Londýne

19.10.2017 Mať takú jasnú predstavu o budúcnosti, akú má Tomáš Zajíc (13), sa často nevidí. Keď rozpráva o počítačoch, virtuálnej realite či programovaní hier, v očiach mu svieti také nadšenie, že by jeho plány spochybnil len málokto.
Choroba ho pripútala na vozík, programuje a plánuje si život v Londýne
4 fotografie v galérii
Tomáš súťažil vlani na Kodu Cupe.
Autor fotografie: Archív T. Z.

Preto sa Tomáš aktívne zaujíma o všetky podujatia, ktoré sa týkajú rozvoja digitálnych zručností, k akým patrí aj 5. ročník Európskeho týždňa kódovania.

Slovensko bolo od 7. – 22. októbra súčasťou tejto celoeurópskej iniciatívy, lebo aj u nás si uvedomujeme, že je potrebné, aby moderné technológie neboli deťom cudzie. Keď sa s nimi skamarátia, môže to byť pre ich ďalšie vzdelávanie veľkým prínosom.

„Čo som robil počas prázdnin? Cvičil, cvičil, cvičil a programoval,“ vymenúva. „Bol som napríklad na rehabilitácii v Piešťanoch a v počítačových táboroch,“ dopĺňa.

Je totiž pre následky onkologického ochorenia odkázaný na vozíček, a preto je preňho pravidelné cvičenie dôležité.

„Rád pláva, tomu sa venuje poctivo a pravidelne. Cvičiť sa mu niekedy veľmi nechce, no sám vie, že musí, keď nechce byť závislý na druhých,“ usmieva sa mama Ivana.

Takýto scenár si Tomáš rozhodne nepripúšťa. Svoju záľubu v hraní hier dokázal pretaviť do úspechu v súťaži mladých programátorov a vývoju hier by sa chcel venovať naplno.

„Začínal som hraním Minecraftu, ale mám rád aj strieľačky,“ priznáva Tomáš. „Časom som dostal príležitosť niečo sám vytvoriť a to ma baví. Učím sa programovať v rôznych programovacích jazykoch,“ hovorí Bratislavčan.

Rodičia ho v počítačoch podporujú, no užívajú si aj výlety. 4 fotografie v galérii Rodičia ho v počítačoch podporujú, no užívajú si aj výlety. Zdroj: Archív T. Z.

Spomenul si na Microsoft

Keď prišla šanca zmerať si vlani sily s rovesníkmi v Kodu Cupe, neváhal ani minútu. Cieľom súťaže bolo vytvoriť vlastnú počítačovú hru v prostredí Kodu Game Lab, určiť jej pravidlá a nahrať k nej video. S hrou Život v Microsofte zabodoval. Najskôr v školskom a nakoniec aj v celoštátnom kole.

„Vychádzal som zo svojej návštevy v tejto spoločnosti. Hra prebieha v exteriéri a interiéri, jednou z úloh hráča je nájsť správne logo Microsoftu. Som šťastný, že moja hra sa porotcom páčila,“ vracia sa k úspechu Tomáš.

Spolu s ďalšími finalistami ho pozvali na akciu Hodina kódu, ktorú prenášali cez skype do škôl v siedmich slovenských regiónoch. Tomášovo víťazstvo naplno prežívali aj jeho rodičia.

„Tomáška sa snažíme podporovať a sme na každý jeho úspech nesmierne hrdí,“ zdôrazňuje mama Ivana.

Napriek tomu majú doma isté pravidlá, aby pri počítači nestrávil celý deň. Siedmak si uvedomuje, že ak chce programovať na špičkovej úrovni, učebniciam sa nevyhne.

„Pri počítačoch je dôležitá matematika, fyzika aj angličtina. A hoci toho veľa viem, musím sa stále učiť aj na informatiku, lebo neohlásená písomka vie nepríjemne zaskočiť,“ za- smeje sa chlapec, ktorý svoju kariéru nenecháva na náhodu.

Počítače ich bavia. 4 fotografie v galérii Počítače ich bavia. Zdroj: Archív T. Z.

„Mám nejaký prehľad aj o firmách, kde tvoria hry. No nemusia to byť len hry, možno by som rád pracoval na vývoji antivírusov, ktoré by mohli ľuďom pomáhať.“

Tomáš však nežije len virtuálnou realitou, v októbri sa zapojil do projektu na svojej základnej škole na Železničnej ulici, ktorý sa volal Čas bez bariér.

Počas športového podujatia si mohli školáci vyskúšať napríklad jazdu zručnosti na invalidnom vozíčku a lepšie tak pochopiť obmedzenia, ktoré hendikepy prinášajú. Tomáš na akciu naprogramoval elektronické žrebovanie a tombolu.

Popritom ešte pracuje na vlastnej strategickej hre s názvom CombineCraft. Detaily však nechcel prezradiť, aby mu nápad náhodou niekto nevyfúkol. Podelil sa však o veľký sen.

„Čaká ma Londýn. O tých šesť rokov sa tam chystám odísť, lebo tam chcem žiť. To je predsa metropola IT špecialistov.“

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×