Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kušu vyrobil už na základnej škole, dnes má doma stredovek

13.10.2017 Kým iných opustili hrdinovia William Tell či Robin Hood spolu s chlapčenskými nohavicami, on sa ich drží stále. Historické kuše Igora Makovníka (52) sú pozoruhodné kúsky.
Kušu vyrobil už na základnej škole, dnes má doma stredovek
5 fotografií v galérii
Igor Makovník má za sebou viacero súťaží v streľbe kušou, na ktorých získal nejedno...
Autor fotografie: Martin Mázor

V štýlovo zariadenej miestnosti rodinného domu v obci Závada si pripadáme skôr ako v reprezentačnej sieni kaštieľa alebo nejakého zámočka. Historický nábytok a k nemu doladené parkety, figuríny s dobovými kostýmami, v rohu stojan s jeho najväčšou pýchou – vlastnoručne zhotovenými kušami.

Keď k tomu všetkému pridáme ešte príjemnú historickú „arómu“ zo starších dedinských stavieb, zážitok je takmer dokonalý. K historickým zbraniam pričuchol Igor Makovník už v desiatich rokoch vďaka starému otcovi.

„Pritiahol ma k drevu a keďže som v tom čase ako mnohí iní chalani obdivoval Williama Tella a Robina Hooda, vznikla prvá napodobenina kuše,“ vysvetľuje.

Na učňovke v pokusoch pokračoval, do roku 1989 však možno hovoriť skôr o amatérskej etape. Vyrábal kuše, ktoré však v praxi veľmi použiteľné neboli a, ako sám hovorí, celé vráta od stodoly boli počas streľby jeho.

„V tom čase ma zaujal článok v odbornom časopise, ako vyrobiť kušu, aby bola funkčná a dalo sa z nej aj niečo trafiť. Dostal som kontakt na Igora Tesáka, s ktorým som sa neskôr stretol v Banskej Štiavnici. Bol to taký zraz podobne ‚postihnutých‘, ako som bol ja,“ zasmeje sa pri spomienke vyučený strojár, ktorý pracoval 20 rokov ako banský zámočník.

Dcéru Annu Máriu vedie k historickým zbraniam už odmalička. 5 fotografií v galérii Dcéru Annu Máriu vedie k historickým zbraniam už odmalička. Zdroj: Martin Mázor

S partiou kušiarov začal chodiť na súťaže a predvádzacie akcie, pričom našiel aj blízkeho spojenca v podobe manželky Márie, dcéry poľovníka. Streľba jej nikdy nebola cudzia a keďže je krajčírkou, šije dobové kostýmy, do ktorých sa dnes oblieka už aj ďalšia do rodinnej partie, dcéra Anna Mária.

Trafia až na 400 metrov

Listujeme v knižke odborníka na historické kuše Ľubomíra Šlauku plnej nákresov a návodov, ako pri ich výrobe postupovať. Pre laika, samozrejme, španielska dedina, pre ľudí znalých problematiky, naopak, veľmi cenná pomôcka.

Základom je kvalitné lučište vyrábané z pružinovej ocele, kde podľa Igora Makovníka treba dodržať viacero parametrov – vypočítať priehyb či napínaciu dráhu. Sochou sa nazýva pažba – buď s drážkou, alebo bez.

Mechanizmus tvorí spúšť a orech, ktorý môže byť otvorený aj zatvorený, podľa toho, či sa oň opiera, alebo neopiera šíp. Hotovou alchýmiou je aj výroba tetivy, ktorá sa viaže z prírodných materiálov.

„Na napínaciu silu 100 kilogramov treba minimálne 1 centimeter hrubú tetivu, musíte pritom nájsť optimum. Tenká je síce rýchlejšia, ale dokáže ju ľahšie roztrhnúť. Aj spôsoby jej viazania sú rôzne,“ vysvetľuje výrobca zo Závady.

Na napínanie sa používajú páky a ďalšie mechanizmy, napríklad takzvaná kozia noha, ktorú sme si mohli sami vyskúšať. Historickú kušu vie Igor Makovník zhotoviť do dvoch mesiacov s tým, že posiela lučište na kalenie majstrovi kováčovi.

„Vyrábam ich tak, že neprepínam lučište, čím získajú dlhú životnosť. Sú však aj vysoko výkonné kuše, napríklad hradná s napínacou silou jednej tony, s ktorou vás trafia až na 400 metrov.

Silné boli aj lovecké kuše. V histórii sa píše, že Maximilián I. s ňou skolil kamzíka na 170 metrov. K takýmto zbraniam sa používali napínacie hevery. Zrejme si viete predstaviť, čo narobili strely v tele obete,“ ukazuje Igor Makovník rôzne druhy hrotov šípov. Lovecké, bojové, dlátové, zápalné, stačí si vybrať...

Obývačka Makovníkovcov je vskutku štýlová. 5 fotografií v galérii Obývačka Makovníkovcov je vskutku štýlová. Zdroj: Martin Mázor

Čo kus, to originál

Jeho šikovnými rukami už prešli kadejaké druhy kuší. Okovaná pre vojenské účely, templárska, doma má napríklad renesančný kus alebo zaujímavú jednoručku.

Niektoré používa na predvádzanie, iné na súťaže. Dcére vyrobil modernejšiu kušu na mieru so zabudovaným napínadlom, manželka z nej strieľa aj s pomocou optiky.

Druhov týchto zbraní je neskutočne veľa, veď na území Európy sa objavili už v 11. – 13. storočí. Používali ich už v starom Grécku alebo v Číne 500 rokov pred Kristom. Najväčší rozkvet zažila v stredoveku, dominovala až do príchodu palných zbraní v 16. storočí.

„My sa zameriavame na európsku historickú kušu z čias gotiky, baroka či renesancie, pri výrobe ktorej sa používali vtedy dostupné materiály,“ hovorí Igor Makovník.

Keďže sa dnes aj tento žáner premieňa na biz­nis a stará klasika zo strelníc pomaly mizne, na verejné akcie už tak často nechodí a svoje kušiarske kráľovstvo si užíva z tepla obývačky. Nepochybne ho časom obohatí o ďalšie originálne kúsky.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×