Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Miesto, kde Thomas Lipton vyrábal nápoj, ktorý si obľúbil celý svet

11.10.2017 Buddhistické chrámy, rušné ulice a legendárny nápoj ukrývajúci príbeh, ktorý ovplyvnil dejiny celého sveta. Srílanská vysočina fascinuje doslova na každom kroku.
Miesto, kde Thomas Lipton vyrábal nápoj, ktorý si obľúbil celý svet
11 fotografií v galérii
Čajové políčka pri ceste do mesta Nuwara Eliya.
Autor fotografie: Tomáš Kubuš

Žiadna cesta do týchto končín sa nezaobíde bez toho, aby ste sa aspoň na chvíľku neocitli v meste Kandy. Patrí totiž k najdôležitejším a najposvätnejším miestam celej krajiny.

Kto nebol nikdy v Ázii, toho môže niekoľkohodinová cesta z Kolomba do Kandy pripraviť o nervy. Trúbenie, predbiehanie, motorky, tuk-tuky, autá, staručké autobusy a medzi to všetko sa prepletajú chodci či predavači so svojimi vozíkmi.

Dediny aj mestá sa ťahajú popri hlavnej ceste a nikto presne nevie, kde sa jedno končí a kde druhé začína. Mesto víta návštevníkov zvláštnou zmesou hluku a pokoja. Stojí tu významný buddhistický chrám ukrývajúci vzácnu relikviu Budhovho zuba.

Dnešné Kandy pôsobí ako zabudnuté koloniálne mesto rozliate po okolitých kopcoch, ktoré sa zvažujú nadol k umelo vytvorenému jazierku Kiri muhunda, teda Jazeru mlieka. Len pár metrov od neho nájdete najkrajšie koloniálne budovy mesta.

Pred sedemdesiatimi rokmi by tu bolo centrum, no to sa dnes presunulo inam. Hlavná ulica sa končí pri nevysokej hodinovej veži. Podvečer praská vo švíkoch. Na námestí sa objaví niekoľko stánkov s pouličným street foodom a najlepšou voľbou je jedlo zvané kottu.

Atmosféru Kandy dotvárajú staré autobusy aj koloniálna architektúra. 11 fotografií v galérii Atmosféru Kandy dotvárajú staré autobusy aj koloniálna architektúra. Zdroj: Tomáš Kubuš

Na rozpálenú panvicu hodia zeleninu, mäso, nasekané placky roti, zalejú to niekoľkými omáčkami a kuchár rytmickými údermi rozohrá koncert.

Ruky mu lietajú zo strany na stranu, tupé údery o kov, premiešať, prehodiť a odrazu je dokonalé kottu na tanieri. Príbor sa k nemu nepodáva, domáci jedia rukami a vy dostanete len lyžicu.

V Chráme Budhovho zuba

Mesto Kandy má svoj posvätný Chrám Budhovho zuba, a tak vie, že núdzu o pútnikov mať nikdy nebude. Miestni buddhisti ho považujú za najdôležitejší chrám ostrova. Všetko zmenil jeden jediný zub – Budhov.

Keď jeho telo spopolnili v indickom Kušinagare, zub sa podarilo zachrániť a tajne previezť na Srí Lanku. Panovníci ho vždy zvykli uložiť do svojho hlavného mesta a keďže aj Kandy malo punc kráľovského mesta, zub tu zostal dodnes.

Za snehobielymi múrmi pripomínajúcimi pevnosť sa odkryje nádvorie s chrámovou stavbou. Mnohí domáci sedia na zemi odetí len v snehobielych rúchach a modlia sa smerom k chrámu.

Stovky ľudí sa tlačia, aby prešli okolo zuba, ktorý aj tak neuvidia, pretože je pred ich zrakmi ukrytý. Večer sa chrám v Kandy vysvieti ako v lunaparku a neďaleko odtiaľ sa konajú predstavenia tradičných tancov.

Pokoj večerného mesta zrazu pretne hudba, pichľavé píšťalky, bubny a z tmy sa vynorí zástup vyzdobených slonov so svojimi mahutmi. Za nimi kráčajú bubeníci odetí v sukniach s odhalenými hruďami, po nich sa mestom prejdú muži s ohnivými fakľami a ďalšie slony.

O pútnikov v Chráme Budhovho zuba nie je nikdy núdza. 11 fotografií v galérii O pútnikov v Chráme Budhovho zuba nie je nikdy núdza. Zdroj: Tomáš Kubuš

Na ďalšie ráno ponúkne Kandy svoje koreninové záhrady. Na celej Srí Lanke je ich plno, no práve okolie Kandy sa s nimi spája asi najviac. Prvé kroky koreninovou záhradou sprevádza netypická vôňa rastlín a stromov.

Miestny mladík sa ujal úlohy sprievodcu a prehliadka korenín sa môže začať. Každý jeden strom je fascinujúci. Kde inde človek uvidí na vlastné oči, ako rastie kardamóm, škorica, vanilka či ananás?

Vlakové dobrodružstvo

Železničná stanica v Kandy už má najlepšie roky za sebou. Pamätá si časy, keď jej útrobami kráčali britské panie a džentlmeni v klobúkoch počas viktoriánskej éry. Dnes ju zaplnili davy domácich, vrecia s nákladmi, turisti a batohy.

Kúpiť si lístok je niekedy boj, no ak sa vám to podarí, máte takmer vyhraté. Na nástupišti je azda tisíc ľudí a srílanské železnice poslali tri vagóny. Staré vozne niekoľkonásobne prekročili kapacitu, no práve toto neodmysliteľne patrí k cestovaniu po Srí Lanke.

Briti položili základy železnice ešte v roku 1864 a človek má pocit, že na niektorých miestach sa toho odvtedy veľa nezmenilo. Vlak smeruje do neznámeho miesta Nanu Oya, pretože práve pár kilometrov od neho leží Nuwara Eliya, hlavné mesto srílanského čaju.

Hovorí sa, že cesta vlakom cez srílanskú vysočinu patrí medzi najscénickejšie vlakové trasy sveta a niečo na tom určite bude. Cez „hradbu“ tiel sa prederie predavač orieškov. Celý čas sa usmieva a akýmsi zázrakom je o chvíľku na opačnej strane vagóna. Prax robí majstra.

Predavač filmov z Kandy vyzerá spokojne. 11 fotografií v galérii Predavač filmov z Kandy vyzerá spokojne. Zdroj: Tomáš Kubuš

Za oknami sa objavia prvé čajové políčka. Sú krásne! Krajina posiata pahorkami sa odela do smaragdového rúcha a nad hustými čajovníkmi rastú sem-tam stromy. Všetko to pôsobí ako z obrázka namaľovaného pred sto rokmi.

Kde-tu dokonca medzi čajovníkmi vidno farebné bodky predstavujúce zberačky čerstvých lístkov. Jedna čajová plantáž strieda druhú a takto to bude pokračovať až k Nuware Eliya. Takmer každý už pil čaj, ktorý má svoje korene v okolí tohto čajového mesta. Na čajovej ceste sa tu nedá nezastaviť.

Malé Anglicko

Nuwara Eliya nie je veľkým mestom, žije tu necelých 30 000 obyvateľov, a tak akoby ani nemalo žiadne obrovské námestia či centrum mesta. To sa rozlieva do uličiek a vzdialenejších štvrtí. Cítiť v ňom silnú nostalgiu za britskými časmi. Väčšiu než v Kolombe či Kandy.

Svojho času prezývali mesto Little England, teda Malé Anglicko. Zostali tu koloniálne budovy, golfový klub, krásna budova pošty, odkiaľ stále viete poslať pohľadnicu, staré telefónne búdky a v srdci mesta sa nachádza Park kráľovnej Viktórie.

Mesto má britské črty, no jeho obsah je už príjemne srílanský. Tuk-tuky voziace zákazníkov sem a tam, rodinné obchodíky aj pouličné trhoviská.

Trsy banánov, melóny, guajavy, mangá alebo tanbili, sladké kokosové orechy pripravené na pitie vody, ale aj zelenina, oriešky či všadeprítomný betelový orech. Miestni si túto ľahkú omamnú drogu zamilovali, a tak človek všade nachádza červené pľuvance.

Kým v pobrežných mestách je dusno a horúčava, tu v Nuware Eliya si domáci obliekajú svetre či teplejšie oblečenie. Leží totiž vo výške 1 868 metrov nad morom a nie je prekvapením, ak ulicu kropí jemný dážď. Práve tieto podmienky vyhovovali pestovaniu čaju.

Čajová továreň Pedro Estate. 11 fotografií v galérii Čajová továreň Pedro Estate. Zdroj: Tomáš Kubuš

Podvečer je mesto akési depresívne. Zástupy mužov vytvoria rady pred obchodíkmi s alkoholom, kde sa navzájom predbiehajú a strkajú ošúchané bankovky za mreže.

V malých podnikoch sa večeria a hoci môžete ísť do koloniálneho hotela na opulentnú večeru, aj tu medzi miestnymi je dobre. To, čo dokážu s cícerom, je rozprávka. Naložia ho na tácku v skvelej omáčke plnej korenín a podávajú k nej čerstvé chlebové placky.

Moravská stopa

Tuk-tuk sa prediera rozbitými cestami za mesto, aby sme sa mohli nadýchnuť čajovej plantáže. Je ich tu niekoľko, dalo by sa vyberať, ale medzi najpútavejšie patrí Pedro Estate.

Továreň sa zvonku podobá na stovky iných. Neromantická štvorposchodová budova obklopená čajovníkmi však v sebe skrýva príbeh.

Chlapík s okuliarmi na nose sedí za starým písacím strojom a do knihy výkazov vzorovým písmom zapisuje počet a váhu vriec, ktoré vzápätí nakladajú na traktor. Z britskej nadvlády tu zostala organizovanosť a poriadok.

Každý z nás dostane zelenú zásteru a môžeme vstúpiť dnu. Obrovskú miestnosť vypĺňa niekoľko ťažkých strojov, kde sa sušia čajové lístky.

To, že sa zbierajú z čajovníka Camellia sinensis, je pomerne známa informácia, ale to, že táto rastlina nesie meno moravského botanika a jezuitu Josefa Kamela, je príjemným prekvapením.

Zbierajú len najvrchnejšie, najčerstvejšie lístky. Takto si vždy vyberú časť plantáže, vyzbierajú, čo treba a o niekoľko dní sa na ten istý úsek vrátia, aby zozbierali nové lístky. Sušiť by sa mali dva dni, no každé dve hodiny je ich treba obrátiť.

Nazbierané lístky v továrni. Všetko sa robí ručne. 11 fotografií v galérii Nazbierané lístky v továrni. Všetko sa robí ručne. Zdroj: Tomáš Kubuš

Všetko to, podobne ako kedysi, robia ručne, a tak pri stoloch stojí dvojica tamilských žien. Po vysušení idú na chvíľku do stroja, kde z nich vysajú aj poslednú kvapôčku vlhkosti a až potom sa môžu nasekať či pozbierať.

Triedia ich cez veľké vibračné sito podľa veľkostí do niekoľkých tried. Je to hotová alchýmia a človeku víri v hlave otázka, ako na toto všetko Briti v 19. storočí prišli?

Som fascinovaný starými strojmi, ktoré stále plnia svoju úlohu. Akoby sa človek ocitol v časoch veľkej priemyselnej revolúcie.

Liptonovo impérium

Hoci má Nuwara Eliya desiatky čajových plantáží, tie najkrajšie a dnes najznámejšie musíme hľadať v mestečku Haputale. Je položené v lone prírody, má niekoľko ulíc a všade na okolí vyrastajú pahorky posiate smaragdovými čajovými políčkami.

Toto miesto sa prepletá s históriou cejlónskeho čaju viac než ktorékoľvek iné na Srí Lanke. S jeho začiatkami sa spájajú mená dvoch Škótov. Prvým je James Taylor a druhým slávny Thomas Lipton, ktorého dnes pozná azda každý, kto čo i len trochu pričuchol k čaju.

James Taylor bol z oboch ten skutočný priekopník, ktorý založil prvú plantáž v Loolecondere a Thomas Lipton na Cejlón prichádza až neskôr a čaj spopularizuje.

Práve Lipton si vyhliadol Haputale a jeho okolie za svoje čajové impérium a dodnes tu leží fabrika menom Dambatenne, ktorú prezývajú Liptonova fabrika. Pred ňou sa pri hinduistickom chráme s vysokou gopurou hrá partia chalanov s loptou.

Čaj má mnoho podôb, tvarov aj druhov. 11 fotografií v galérii Čaj má mnoho podôb, tvarov aj druhov. Zdroj: Tomáš Kubuš

Aj oni sú Tamilci, podobne ako väčšina tých, ktorí pracujú na čajových poliach. Možno to bolo práve tu, kde dostal Lipton geniálny nápad a vymyslel čajové vrecúško. Týmto jednoduchým krokom ho spopularizoval natoľko, že si ho mohol dovoliť každý.

Továreň je aj dnes obrovská. Vo vnútri platí prísny zákaz fotenia, no prehliadka, podobne ako v Pedro Estate, každému ukáže, ako vzniká čaj od natrhaných lístkov až po finálny produkt.

S tamilskými zberačkami

Každý meter krajiny obsadil čajovník a sem-tam sa medzi nimi objavia ženské postavy zbierajúce čerstvé lístky. Väčšinou sú to tamilské ženy zo severu ostrova a za celodennú prácu si zarobia len dve až tri stovky rupií, teda niečo okolo dvoch eur.

Denne však nazbierajú okolo 12 – 16 kilogramov čajových lístkov. Ak by však neboli tu, nemali by vôbec nič. Čaj zamestnáva v krajine tisíce ľudí, ak by sa zo dňa na deň prestal piť, vznikol by obrovský problém.

Aj tu leží akoby malá dedinka, ak sa tak vôbec môže nazvať, pretože ju tvorí niekoľko pozliepaných chatrčí z dreva, igelitu a vlnitého plechu.

Na zemi sa povaľujú odpadky, na šnúre sa suší bielizeň a po bahnitej ceste kráča kohút a niekoľko sliepok. Nechýba tu ani niekoľko maličkých poľnohospodárskych políčok, kde si čo-to dopestujú.

Zoznámime sa s niekoľkými ženami a tie prikývnu, že sa môžeme pozrieť, ako vyzerá na vlastné oči zber čaju. V ruke železný kosák, na chrbte zavesené obrovské jutové vrece previazané cez čelo, aby sa ľahšie nieslo, a s rýchlosťou blesku zbierajú čajové lístky.

Zapaľovanie vonných sviečok má svoju atmosféru. 11 fotografií v galérii Zapaľovanie vonných sviečok má svoju atmosféru. Zdroj: Tomáš Kubuš

Mnohé majú pokazené zuby, vrásky na tvári a hoci majú štyridsať rokov, vyzerajú na šesťdesiat. Na ich tvári nechýba ani tradičná bodka zvaná bindi, ktorú nosia hinduistické ženy.

Odrazu sa rozosmejú a jedna z nich kráča bližšie, aby mi z nohy odstránila pijavicu. Je už neskoro, a tak pomaličky končia. Ráno budú s prázdnymi košíkmi znovu kráčať medzi čajovníkmi.

Svet zvaný Haputale

V mestečku Haputale sa nič nezmenilo. Zaparkované tuk--tuky pripomínajú autosalón. Nablýskané, každý inej farby, a vedľa nich stoja a fajčia šoféri čakajúci na niekoho, koho by zviezli a zarobili pár rupií.

Neďaleko od mestečka leží niekdajší Kláštor sv. Benedikta. Je to dokonalá oáza pokoja, o ktorej sa turisti zrejme ešte nedozvedeli. Na konci perfektne upraveného trávnika stojí kamenný dom Adisham.

Dnu je všetko nechané tak, akoby len pred nedávnom jeho obyvatelia odišli. Starobylý nábytok, skrine, masívne stoly, krb, staré fotografie, obrazy a krásna knižnica.

Dnes je múzeom a miestom, kam sa občas zatúla zopár domácich. V malom priľahlom domčeku predávajú zopár miestnych výrobkov a neodmysliteľný pohárik čaju.

V centre mestečka Haputale upúta aj starý kostol stojaci nad kamennými náhrobkami. Patria Britom, ktorí tu prežili svoje životy, je zaujímavé čítať si ich príbehy vtlačené do kameňa hrubými písmenami. Mnohí zomreli pomerne mladí na rôzne choroby.

Na miestnom bazári ide na odbyt najmä betel. Pristaví nás Rafu, predavač zeleniny a ovocia. Keď sa usmeje, prezradí sa, že aj on je závislý na beteli. Celé ústa má krvavočervené a zuby sa začínajú strácať.

Večer sa nad čajovníkmi opäť objaví hmla a prikryje ich. V malom podniku sa podáva jediné jedlo. Na nástupišti je azda tisíc ľudí a srílanské železnice poslali tri vagóny. Tento kraj plný skvelého jedla a ešte lepšieho čaju a milých ľudí sa bude ťažko opúšťať.

Srí Lanka

Ostrovná krajina (celým názvom Srílanská demokratická socialistická republika a do roku 1972 Cejlón) ležiaca v juhovýchodnej Ázii je dnes právom označovaná za turistický exotický raj plný príjemných ľudí. Minulosť Srí Lanky však vždy taká idylická nebola. V rokoch 1983 – 2009 tu totiž zúrila vojna medzi Tamilčanmi a Sihálčanmi, ktorá má na svedomí niekoľko desiatok tisíc obetí na životoch.

 

Krajina sa rozprestiera na 65 610 km2, žije tu niečo vyše 20 miliónov obyvateľov. Faktickým hlavným mestom je Kolombo, oficiálne je zaň označované Šrí Džajavardanapura Kotte. Úradnými jazykmi sú sihalčina a tamilčina, platí sa miestnou rupiou.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×