Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Seriálový Columbo miatol ľudí aj v súkromí. Testamentom všetkých prekvapil

08.10.2017 Ako poručíkovi Columbovi mu to zdanlivo nepálilo. Peter Falk († 83), predstaviteľ prešibaného policajta, miatol ľudí aj v súkromí.
Seriálový Columbo miatol ľudí aj v súkromí. Testamentom všetkých prekvapil
8 fotografií v galérii
Venoval sa prevažne tvorbe aktov.
Autor fotografie: Northfoto

Pomôžte mi, prosím, aký je názov toho známeho múzea v Paríži? Louvre? Prešiel som toto miesto asi za 20 minút. Aj takto dostával novinárov do rozpakov herec, ktorý by nedávno oslávil 90 rokov.

Tretie najväčšie múzeum na svete mal pritom v malíčku. Okrem dramatického umenia sa náruživo zaujímal o maliarstvo či politiku, dokonca aj sám tvoril. Falkov štýl bol na dôvažok náročný, zameriaval sa takmer výhradne na linku a zriedkavo pridával tieňovanie.

Sčítaný Peter Falk, kým sa tesne pred tridsiatkou rozhodol, že sa bude živiť herectvom, pracoval ako finančný expert. Predtým, ako študoval na vysokej škole a stal sa absolventom politických vied, sa 18 mesiacov hľadal aj ako kuchár na obchodnej lodi.

Jeho rodičia vlastnili v New Yorku obchod s oblečením, zámožné rodinné prostredie mu preto otvorilo cestu ku vzdelaniu. Hoci ho kvôli vzhľadu a preto, že vyrastal v blízkosti talianskej štvrte, pokladali za južanského Európana, jeho otec bol Poliak a matka mala korene v Maďarsku a Česku.

Jeho prastarým otcom bol svetoznámy maďarský spisovateľ, politik a novinár Miksa Falk, ktorý zomrel v roku 1908.

Jeho poručík Columbo si získal priaznivcov detektívok na celom svete. 8 fotografií v galérii Jeho poručík Columbo si získal priaznivcov detektívok na celom svete. Zdroj: Northfoto

Bude za blázna

Ako seriózny úradník sa vo voľnom čase venoval divadlu, jeho prejav na doskách, ktoré znamenajú svet, bol taký presvedčivý, že ho učitelia prehovorili, aby sa dramatickým umením aj živil, a to napriek tomu, že trpel zdravotným hendikepom.

Ako trojročnému mu vyoperovali pre tumor pravé oko a nahradili ho skleným. Jeho kariérny zvrat však vôbec nepotešil rodinu, preto do hereckého vlaku nastúpil v porovnaní s inými úspešnými kolegami pomerne neskoro.

Otec, solventný obchodník, mu predpovedal, že bude celý život za blázna. A takmer sa trafil do čierneho. Veď poručíka Columba, ktorý pôsobil, že si nevie dať rady, brali zločinci na ľahkú váhu. Aj im sa však potvrdilo pravidlo, že nepriateľa netreba zbytočne podceňovať.

Hoci mal Peter Falk pred Columbom veľmi slušne rozbehnutú kariéru, a dokonca hneď za svoj prvý film Vražda, s.r.o. (1960) bol nominovaný na Oscara ako najlepší herec vo vedľajšej úlohe, druhá nominácia na rovnaké ocenenie prišla s komédiou Plná kapsa zázrakov (1961), až policajt v obnosenom baloniaku, ktorým by pohrdli aj bezdomovci, mu priniesol celoživotnú slávu.

Za herecký výkon v seriáli získal v rokoch 1972, 1975, 1976 a 1990 televízne ceny Emmy a raz Golden Globe (1972). Falk sa na seriáli podieľal aj ako producent (24 dielov), režisér (2 diely) a scenárista (1 diel). Nakrútených bolo 68 častí, posledná – Columbo má rád nočný život – v roku 2003.

Vo Francúzsku ho ocenili titulom Rytier umenia a medailu mu v roku 1996 odovzdal herec Gérard Depardieu. Mimochodom, plášť, ktorý patril skôr do kontajnera ako do výbavy predstaviteľa zákona, bol nápad samotného herca. Jednoducho sa len poriadne pohrabal vo svojej skrini a legendárny outfit bol na svete.

Začiatkom 70. rokov prepadol výtvarnému umeniu. 8 fotografií v galérii Začiatkom 70. rokov prepadol výtvarnému umeniu. Zdroj: Northfoto

Že vraj priemerný muž

Producenti William Link a Richard Levinson, ktorí mali na svedomí filmy s kultovou postavou inšpektora (mimochodom, televízie ich vysielali 30 rokov v hlavnom vysielacom čase), najprv Petra Falka takmer pripravili o jeho životnú rolu.

Príťažlivý počerný herec sa im do projektu nehodil. Na postavu skúseného a vetrom ošľahaného policajného inšpektora bol mladý.

V rukáve mali tvorcovia iné herecké eso – vtedy 69-ročného Thomasa Mitchella, ktorý v legendárnom filme Odviate vetrom stvárnil otca Scarlett O´Harovej. Skúsený herec však umiera na rakovinu.

Ďalší adept – spevák Bing Crosby († 74) – dal pred novou postavou prednosť golfu. A keď prišlo ďalšie prominentné odmietnutie, tentoraz od herca Leeho J. Cobba († 65), až potom vstúpil do hry Peter Falk, ktorý si postavu nemotorného policajta veľmi obľúbil, hoci spočiatku neveril na jeho svetový úspech.

Stále mal na zreteli, že je v poradí až štvrtá voľba a takýto projekt, pravdupovediac, nebol cieľom jeho ambícií.

„Bol som ním fascinovaný. Na jednej strane to bol na prvý pohľad priemerný muž, ktorý sa bežne pohybuje po supermarkete a pomôže vám napríklad odniesť nákupné tašky. Na druhej strane prekvapoval brilantným myslením.“

Napriek počiatočným hereckým rozpakom Falk dokázal bravúrne zahrať policajta bez brokovnice, pokojného, trochu nepríjemného, zmäteného, šikovného, citlivého i hlboko ľudského a s otázkami na prvý pohľad neškodnými.

Bol zámožný, okrem iného vlastnil luxusné bývanie v Beverly Hills. 8 fotografií v galérii Bol zámožný, okrem iného vlastnil luxusné bývanie v Beverly Hills. Zdroj: Northfoto

Veľká a otvorená peňaženka

Posledné roky jeho života však neboli také famózne, ako by si herec mohol priať. Po sérii stomatologických operácií a tiež po operácii bedrového kĺbu prišli trampoty s demenciou a Alzheimerovou chorobou.

Situácia bola natoľko vážna, že herec si už nespomenul ani na svoju životnú postavu na striebornom plátne.

Peter Falk, síce šarmantný, no, čo sa žien týka, plachý, sa v roku 1960 oženil so svojou prvou láskou, módnou návrhárkou Alice Mayovou. Adoptovali si dve dcéry, Catherine a Jackie. Po šestnástich rokoch sa rozviedli, no príťažlivý herec neostal dlho sám.

Ani nie do roka sa oženil s herečkou Sherou Daneseovou. Na margo 20-ročného vekového rozdielu žartom hovorieval, že jeho krásna manželka pôsobí nie ako jeho dcéra, ale ako vnučka.

Herec, odchovanec starej školy, okrem toho o sebe hlásal, že je džentlmen, a keď ide o milovanú ženu, jeho peňaženka je veľká a dokorán otvorená. S druhou manželkou tvorili pár až do jeho smrti, a to 29 rokov.

Hoci si Peter Falk na svojom pozemku v Beverly Hills dal vybudovať vedľa honosnej vily ešte jeden dom, kde prijímal dámske návštevy a maľoval akty, vždy vyhlasoval, že to neohrozuje jeho manželstvo, pretože si vyberá neatraktívne modelky.

Po tom, ako u herca naplno prepukla choroba, v rodine sa začal nechutný boj o jeho nemalý majetok. Adoptívna dcéra Catherine, ktorá, mimochodom, podľa vzoru otcovej filmovej postavy pôsobila ako súkromná vyšetrovateľka, napadla súdne opatrovateľstvo slávneho herca jeho druhou manželkou.

Shere malo ísť údajne len o majetok. Dohľad nad chorým hercom chcela vysúdiť práve ona a jej právnik použil pohľadnice a telegramy, ktoré jej Peter Falk posielal, keď bola dieťaťom, aby ilustroval blízke vzťahy medzi otcom a dcérou.

Súd však rozhodol v jej neprospech, dovolil jej stretávať sa s chorým otcom iba raz za niekoľko týždňov na neutrálnej pôde a tragédiou toho všetkého je, že chorý herec už nedokázal tieto stretnutia vnímať. Zomrel v roku 2011 vo veku 83 rokov.

Tri milióny dolárov z jeho pozostalosti využili, podľa jeho priania, na vytvorenie štipendijného fondu Shery a Petra Falka, poručíka Columba, na Kalifornskej univerzite. V poslednej vôli urobil ťah hodný svojej slávnej postavy. Každý, kto by napadol závet, by prišiel o celé svoje dedičstvo.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×