Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ochrnutie ho nezastavilo. Jazdí na kombajne a chce prebicyklovať Slovensko

07.10.2017 Tomáš Števo (35) kedysi jazdil na kamióne a buldozéri. Jeho snom však bolo kosiť kombajnom. A splnil si ho, hoci po nehode zostal na vozíku.
Ochrnutie ho nezastavilo. Jazdí na kombajne a chce prebicyklovať Slovensko
7 fotografií v galérii
Do kabíny sa dostáva vďaka lyžici traktorbagra.
Autor fotografie: Peter Korček

Vidieť Tomáša v areáli poľnohospodárskej firmy v Čiernych Kľačanoch, ako sa dostáva do svojej mašiny, je zážitok. Krásny žltý kombajn, ktorý z diaľky vyzerá ako chlapčenská hračka, je zblízka poriadna opacha.

Tomáš vojde s vozíkom a so svojím pomocníkom Mariánom na vykladaciu plošinu pripevnenú k traktoru a pevne sa chytí okraja. Stroj ho vyzdvihne až ku kabíne, kde je pripevnená malá plošina pre jeho vozík.

Tomáš sa prehupne na sedadlo a po natankovaní s kombajnom odchádza. Vozík mu neskôr privezú priamo na pole, kde ho čaká lán slnečníc.

„Jazdiť na kombajne bol môj detský sen. Povedal som si, že sa ho nevzdám len preto, lebo už nemôžem chodiť. Vždy rozmýšľam, ako sa niečo dá a nie, ako sa to nedá. Na to však musíte mať pri sebe správnych ľudí,“ usmieva sa Tomáš, keď nás vezie v kabíne a stroj hltá sčerneté kvety na dlhých stonkách.

Dívame sa na ne z výšky a zdá sa, akoby tento nadhľad vystihoval aj Tomášov postoj k minulosti a k tomu, čo sa mu stalo.

Zlé rozhodnutie

Pred deviatimi rokmi sa jeho život, slušne povedané, rozbil na kusy. Krátko pred osudnou nehodou zistili jeho mame rakovinu prsníka. Jeho brat zase pár mesiacov nato dostal schizofréniu a otec zvládal celú situáciu veľmi ťažko.

Rok a tri mesiace od Tomášovho ochrnutia jeho mama zomrela. Tomáš dnes už o tom období hovorí bez emócií.

„Našťastie, neupadol som do depresie. Dobré vlastnosti mám najmä po mame a ona bola veľmi silná žena. Určite by nechcela, aby som sa vzdal. Prvé dva roky som cvičil ako blázon. Drel som každý deň, dúfal som, že budem znovu chodiť. Ortézy sú tu niekde pod posteľou,“ usmeje sa.

Keď pochopil, že ochrnutie je nezvratné a rehabilitácia mu nepomôže, nezatrpkol. Na nikoho sa nehnevá ani v súvislosti so svojou nehodou, hoci jej okolnosti sú mrazivé.

Kauza Michala Kováča ml. pokračuje. Opäť ho vypočuli

Prokuratúra obnovila vyšetrovanie kauzy Technopol z 90-tych rokov.

„Bol som na kolegovej oslave. Pil som, hoci nie veľa. Žiaľ, kamarát, ktorý ma vozil celý večer, mi dal kľúče s tým, že musí ísť za priateľkou. Volal som bratovi, aby po mňa prišiel, zháňal som taxík... Nič z toho sa nepodarilo.

Tak som sa rozhodol ísť sám do mesta, kde som chcel pokračovať v zábave. Veľakrát som oľutoval, že som si vtedy sadol za volant s alkoholom v krvi. Jedinýkrát v živote. A nepripútal som sa. Dnes viem, že som urobil obrovskú chybu a veľa ľudí hovorilo, že si za to môžem sám.

Minulosť však už nezmením. Dodnes neviem, čo bolo príčinou nehody. Mal som aj pokazené riadenie, nestihol som ho dať opraviť. Navyše, v zákrute oproti išlo auto a oslnilo ma svetlami. Bol to asi osud,“ konštatuje Tomáš.

Vyletel z cesty a narazil hrudníkom do volantu. Zlomil si posledný hrudný stavec a prerušil miechu. Ochrnul od hrudníka nadol. Auto sa mu stalo osudným, na jazdenie však nezanevrel. 7 fotografií v galérii Auto sa mu stalo osudným, na jazdenie však nezanevrel. Zdroj: Peter Korček

Pomáha iným

Dom, v ktorom žije s bratom a otcom, je prispôsobený jeho pohybu. Chýbajú prahy, vnútrajšok je vzorne uprataný a vymaľovaný. Aj záhrada je pokosená a upravená.

Dovnútra vedú schody, na ktoré je pripevnená plošina. Tomáš nás víta vo dverách domu so širokým úsmevom. Ukazuje kúpeľňu s parádnym nájazdom.

„Celé som si to kreslil sám. Mnoho prác dokážem urobiť aj na vozíku. Varím, upratujem. Treba sa len snažiť. Veľa sa hýbem, dnes si už cítim aj spodnú časť trupu. Iba silní ľudia prežijú,“ znovu opakuje vetu, ktorá mu asi pomáhala zvládať uplynulé roky.

Tomáš sa rozhodne nenudí. Okrem sezónneho kosenia na kombajne v miestnej poľnohospodárskej firme robí v dedine manažéra baru a spolu s ďalšími telesne postihnutými ľuďmi založil Občianske združenie socialDATA.

„Viem, že keď človek zrazu zostane po úraze odkázaný na pomoc úradov, je úplne bezradný. Nevie, čo má vybavovať, odkiaľ má začať. Sám to poznám, preto sa snažím pomáhať,“ vysvetľuje. Na guláš má vlastný recept. 7 fotografií v galérii Na guláš má vlastný recept. Zdroj: Archív T. Š.

Byť užitočný

Ukazuje nám fotky z grilovačiek a stretnutí s kamarátmi. „Viete, aký guláš viem robiť? Najlepší, mám tajný recept,“ smeje sa. O spoločnosť očividne nemá núdzu a na to má Tomáš tiež vlastný recept.

„Spočiatku vás ľudia z okolia ľutujú, berú vás všade so sebou. Postupne záujem opadáva, mnohí sa prestanú ozývať. A keď chcete ísť niekam vy, povedia – už sme išli. Ak však kamaráti vidia, že sa viete postarať sám o seba, že dokážete byť užitočný aj vy im, ste vyrovnaný a máte väčšinou dobrú náladu, ohlásia sa sami.

Dnes mi najmä oni volajú a často chodím medzi ľudí. Zabaviť sa, to áno, ale všetko s mierou. Ja som predtým žil asi až príliš divoko,“ pokračuje Tomáš v myšlienkach, nad ktorými zrejme od nehody strávil veľa času.

Túžil po vzťahu

Tomášovo pozitívne naladenie mu podľa neho prinieslo do života aj vzťah, po ktorom túžil. „Nechcel som robiť kompromisy. Vedel som, že nechcem byť s hocijakou ženou iba preto, lebo som na vozíku a ,nemôžem si vyberať‘.“

S Máriou sa zoznámil na liečení v Kováčovej. Pekná mladá žena, ktorá je od neho o jedenásť rokov mladšia, s ním tvorí pár už šesť rokov. Hoci, ako Tomáš priznáva, nebolo to spočiatku ľahké.

„Musel som o ňu bojovať. Jej rodičia neboli príliš nadšení naším vzťahom. Vôbec sa im nečudujem. Jediná dcéra, vysokoškoláčka, si priviedla chalana na vozíku, ešte k tomu o desaťročie staršieho. Museli ma asi spoznať, dnes už je to v poriadku,“ konštatuje.

Tomáš by sa chcel bicyklovať s priateľkou a kamarátmi. 7 fotografií v galérii Tomáš by sa chcel bicyklovať s priateľkou a kamarátmi. Zdroj: Archív T. Š.

Na handbiku po Slovensku

Tomáš Máriu vo všetkom podporuje. „V štúdiu, v každej veci, ktorú potrebuje. Pomáhame si navzájom. Ona je veľmi múdra a láskavá k ľuďom, má dobré srdce,“ nešetrí chválou na svoju partnerku. S Máriou trávia čas ako ktorákoľvek iná dvojica.

„Chodíme na výlety, dovolenky a relaxačné pobyty. Boli sme aj na koncerte Rihanny, teraz v lete bola priateľka s rodičmi na U2 v Ríme, kde som mal byť aj ja. Vtedy však bola žatva. A to je dôležitejšie než U2,“ smeje sa Tomáš.

Veľmi rád by sa s priateľkou a kamarátmi vozil na bicykli, preto sa prihlásil do projektu Nezastaviteľní, ktorého cieľom je vyzbierať peniaze na športové vybavenie pre ľudí s telesným hendikepom.

„Nikdy som nedostal nič zadarmo a nedúfal som, že ma vyberú. Handbike je však parádna vec. Nemám čas, aby som chodil na nejaké športové preteky pre vozičkárov, ale vo voľnom čase by som sa povozil na handbiku veľmi rád. Mám taký sen, ísť na ňom okolo Slovenska. Mária by šla autom a ja by som pekne rukami krútil pedále. Smiala sa a povedala, že ma vždy niekde počká na káve,“ hovorí Tomáš.

Vozík ho rozhodne nezastavil na ceste životom, aký si on predstavuje. Robí si plány do budúcnosti. „Treba pracovať na sebe, nie sa dívať, čo majú druhí. Všetko príde, len človek musí žiť svoj život, napredovať, nie iba závidieť iným. Nikdy nevieme, s akými problémami zápasia oni,“ hovorí.

Tvrdí, že sa teší na svoju rodinu. „Deti sú najväčšia radosť. My sme piati súrodenci a ja dúfam, že budem dobrý otec. Deťom sa chcem naplno venovať,“ hovorí.

Vyčistí si hlavu

Keď sme si dohadovali s Tomášom stretnutie, akosi sa nám nechcelo veriť, že by skutočne zvládol jazdiť na kombajne bez funkčných nôh.

„Keď mi tú prácu ponúkli, neváhal som. Kombajn sa ovláda najmä ručným džojstikom, vedel som, že to pôjde. Skúsenosti s ťažkými strojmi som mal, jazdiť viem dobre. Vybavil som si znovu potrebný vodičský preukaz. Bola to výzva a okrem toho v kombajne relaxujem, vždy si tam vyčistím hlavu. Chodia ma pozrieť kamaráti, rád povozím aj ich deti, majú z toho radosť,“ hovorí Tomáš.

Keď sedí v kabíne a díva sa na svet zhora, je mu dobre na duši. Má potrebný nadhľad, s ktorým sa pozerá okolo seba. A tiež na svoj život.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×