Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Problémy s eurofondmi, zbitý starosta. V Dobrej Vode nechcú robiť poslancov

06.10.2017 Štyri dámy opustili obecné zastupiteľstvo pre nezhody so starostom. Náhradníci zvolení v riadnych voľbách o uvoľnené poslanecké miesta neprejavili záujem.
Problémy s eurofondmi, zbitý starosta. V Dobrej Vode nechcú robiť poslancov
5 fotografií v galérii
Za štyri dámy sa prihlásil iba jeden muž.
Autor fotografie: Vladimír Kampf

Dominantou obce je aj pranier. O kamenný stĺp v minulosti pripútavali previnilcov. Ktokoľvek išiel okolo, mohol sa pranierovanému posmievať, spôsobovať mu príkorie, pľuvať naňho alebo hádzať blato či hnoj.

Možno by aj dnes bol pranier celkom dobrým riešením prehreškov. V stredoveku ich stavali skoro v každej obci. Dnes sa už verejná potupa nenosí. Hriešnici na ňu kašlú a ostatní nad ňou už len bezmocne mávajú rukou.

Psí tridsiatok

Postoje a činnosť starostu Dobrej Vody René Blanárika nevoňali niektorým poslankyniam obecného zastupiteľstva. Zo siedmich dobrovodských konšelov sa tento rok štyri dámy vzdali funkcie, čím sa im podarilo znemožniť niektoré pre obec vážnejšie rozhodnutia, na ktoré treba nadpolovičnú väčšinu hlasov poslancov.

Najprv na rokovaní v apríli tohto roku oznámili tri poslankyne, že sa vzdávajú mandátu, neskôr sa k nim pridala štvrtá.

„Pred tým, než som nastúpil do funkcie starostu, som v Dobrej Vode robil šesť rokov poslanca,“ hovorí René Blanárik.

„Vedel som, do čoho idem. Obec mala v tom čase problémy s eurofondmi spôsobené dodávateľskou firmou, ktorá nedodržiavala termíny a chcela nám odovzdať a fakturovať nekvalitné a nedokončené práce. Bolo to veľmi náročné obdobie. Každý krok sme museli konzultovať s právnikom.“

Starosta Dobrej Vody René Blanárik. 5 fotografií v galérii Starosta Dobrej Vody René Blanárik. Zdroj: Vladimír Kampf

Projekty, ktoré mala realizovať žilinská firma Eltos, s. r. o., obec poriadne potrápili. Kopu prác nedokončili. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka odstúpilo od zmluvy a požadovalo od obce vrátiť poskytnuté prostriedky. Eltos skončil v konkurze a Dobrá Voda vyšla na psí tridsiatok.

Za necelé tri roky urobili z dvoch projektov, požiarnej zbrojnice a revitalizácie centrálnej časti obce v hodnote vyše 700 000 eur, sotva 20 percent.

Stalo sa, že na obecnom úrade boli zrazu aj dve faktúry za vykonané aj nevykonané práce. Ruky natŕčal Eltos a aj subdodávateľ Petrostav, u ktorého si Eltos objednal práce získané verejným obstarávaním...

„Zaplatiť rovno vykonávateľovi prác bolo pre nás aj cenovo výhodnejšie. Petrostav disponoval dokumentom o postúpení pohľadávky od spoločnosti Eltos, na základe ktorého sme nakoniec uhradili len vykonané a dokončené práce,“ vysvetľuje starosta.

Dať sa do boja, v ktorom visia v lufte desiatky tisíc eur, nie je jednoduché. Eltos chcel peniaze a obec trvala na dodržiavaní termínov a kvalite prác.

Trampoty pokračujú

Začiatkom októbra si Dobrovodčania mali voliť nových členov zastupiteľstva. Za všetkých sa však prihlásil iba jeden. Nie je to žiadny d'Artagnan. Na to, aby ho zvolili do funkcie, mu stačí jeden jediný hlas. Jeden za jedného.

Dobrá Voda má viac než 800 obyvateľov. Martin Vaško doplní počet členov obecného zastupiteľstva do uznášaniaschopného počtu. Teda až do času, kým sa niekto ďalší rozhodne vzdať sa mandátu...

Aj keď Vaško nastúpi, niektoré rozhodnutia zostanú zablokované. Napríklad o predaji majetku musí rozhodnúť trojpätinová väčšina obecného zastupiteľstva. Na to by bolo treba ešte jedného poslanca.

Trampoty s riadením obce vyžadujú mimoriadnu opatrnosť. „Už poučení sme dotiahli napríklad projekt verejného osvetlenia do dobrého konca. Okrem toho sme bez problémov dokončili aj niekoľko menších projektov. Napríklad rekonštrukciu strechy školy či budovy obecného úradu, rozšírili sme kamerový systém obce.

Pranier je jednou z dominánt obce. 5 fotografií v galérii Pranier je jednou z dominánt obce. Zdroj: Vladimír Kampf

Máme podaných kopu ďalších projektov. Posudzovanie žiadostí však niekedy trvá veľmi dlho. Niektoré výzvy boli dokonca zrušené. Zamestnanci do nich vložili kopu energie, obce veľa finančných prostriedkov a zrazu len tak ktosi výzvu zrušil.

„Ako k tomu prídu obce, ktoré do projektov a verejného obstarávania vložili nemalé prostriedky, kto im tieto investície vráti?“ pýta sa René Blanárik.

Nakladačka pri aute

V Dobrej Vode odchádzajú zo svojich postov nielen obecní poslanci, ale aj starostovia. Predchodca René Blanárika Jaromír Danko opustil svoj úrad po tom, ako v Trnave dostal nakladačku.

Údajne ho pri nastupovaní ktosi oslovil, že má vzadu narazené auto. Keď sa otočil, dostal ranu do hlavy a hodili ho na zadné sedadlá. Okrem toho mu ktosi postriekal sprejom dom. Polícia páchateľa či páchateľov doteraz neidentifikovala.

Polovicu volebného obdobia za neho dotiahol jeho zástupca René Blanárik, ktorého neskôr riadne zvolili do funkcie.

Ani to nie sú ešte všetky veľké rezignácie v Dobrej Vode. Jaromír Danko sa usadil do kresla prvého muža dediny po Markovi Drobnom. Vydržal na richtárskom poste iba pol roka, potom sa funkcie vzdal.

Klebetnícka agentúra Jedna baba povedala sa nechala počuť, že za agresívnym správaním voči starostovi Dankovi mohla byť práve činnosť firmy, ktorá v obci podnikala a robila si nároky na peniaze. V tom čase už bola v konkurze.

Obec za nevykonané práce nemienila platiť. Dobrá Voda nie je jediná obec, ktorá sa dostala do takýchto problémov. Stávalo sa, že niektoré firmy si vo verejných súťažiach nabrali viac práce, ako boli schopné vykonať. Zámer im ťažko dokázať.

„V čase, keď sme rokovali so správcom konkurznej podstaty firmy, sme sa dozvedeli, že sme neboli jediní, koho dohnali do podobných problémov. Žiaľ, na Slovensku to tak funguje,“ hovorí starosta.

„Po čase prišli po lešenie na nedokončenú stavbu tí istí robotníci, na tých istých autách, len na nich mali iné nálepky názvu firmy... Vyzerá to tak, že niektoré firmy na Slovensku sa potrebujú len dostať k časti peňazí a ďalej ich ani veľmi netrápi, či budú projekty dokončené, alebo nie, na základe čoho určite trpia aj viaceré obce.“

Ktovie, ako to v Dobrej Vode bude ďalej. Možno je načase vrátiť funkčnosť pranieru. Mimochodom, ten stojí v revitalizovanom centre...

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×