Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Obsahuje celú Mendelejevovu tabuľku? Vincentku si obľúbili aj čínski policajti

05.10.2017 Minerálka, ktorá chutí morom, sa už takmer dvesto rokov vyváža z Luhačovíc do sveta.
Obsahuje celú Mendelejevovu tabuľku? Vincentku si obľúbili aj čínski policajti
8 fotografií v galérii
Historický záber zo starej budovy plničky.
Autor fotografie: Archív firmy

V malej fabrike na okraji Luhačovíc, kde sa plní Vincentka do fliaš, cítiť vo vzduchu jemnú slanú vôňu. Z vnútorných priestorov prevádzky sa trúsia skupinky turistov.

„Utorok je deň, keď sem môžu prísť exkurzie,“ vysvetľuje riaditeľ spoločnosti Vincentka Jan Šumšal.

Jeho rodičia plniareň Vincentky kúpili v roku 1998 a neskôr v roku 2006 ju so spoluvlastníkmi kompletne zrenovovali. Dnes z malej fabriky, ktorá zamestnáva 17 ľudí, vychádza ročne viac ako 4 milióny „sedemdeciek“ Vincentky.

Na pitie a export sa plnia aj trojdecové fľaše, tých je však menej. Až tretinu tržieb spoločnosti tvorí doplnkový sortiment – známe nosné spreje, pastilky, hydratačné krémy či zubné pasty z koncentrátu a minerálnych solí. Všetky nesú názov vody, ktorú používali už české a slovenské babičky.

Silná značka

Jan Šumšal si uvedomuje, že majú v rukách naozaj silnú značku. „Podľa historických záznamov sa Vincentka v Luhačoviciach začala plniť do fliaš v roku 1820. O tri roky to už bude 200 rokov, a to je skutočne dlhý čas. Za socializmu sa Vincentka síce plnila do nevhodných zelených plastových fliaš, ktoré sa občas v Luhačoviciach ešte nájdu pri výkopových prácach, ale jej kvalita zostáva rovnaká,“ tvrdí riaditeľ.

Má to potvrdené aj z historických záznamov. „Vodu pravidelne testujeme. Základné mikrobiologické testy sa robia niekoľkokrát do mesiaca. Raz mesačne sa testuje množstvo jodidov, raz do roka sa robí takzvaná malá chemická analýza vody.

Teraz na jeseň nás čaká veľký kompletný chemický rozbor, ktorý sa robí raz za 5 rokov. Máme k dispozícii podobné rozbory spred 100 rokov, keď už boli analýzy pomerne slušne vypracované. A zisťujeme, že množstvá minerálov aj ich pomery vo vode zostávajú takmer bez zmeny,“ hovorí. Jan Šumšal šéfuje rodinnému podniku. 8 fotografií v galérii Jan Šumšal šéfuje rodinnému podniku. Zdroj: Miro Miklas

Žalúdok aj pľúca

Práve originálne zloženie robí z Vincentky prírodný liek. Voda obsahuje toľko jódu, že jeden hlt stačí na pokrytie dennej spotreby dospelého človeka.

Miestni zo žartu hovoria, že vo Vincentke sa dá nájsť celá Mendelejevova tabuľka prvkov a telo si z nej len vyberie to, čo práve potrebuje. Jej liečivé účinky objavili ľudia už pred stáročiami, keď v okolí vyvierala v plytkých studniach.

V roku 1669 brniansky lekár Jan Hertod zverejnil vo vestníku Viedenskej univerzity článok o luhačovických prameňoch s honosným názvom Tartare mastix Moraviae – Bič na usadeninu. A hoci to povedal náramne poeticky, mal pravdu.

Množstvo a zloženie minerálnych solí vo vode umožňuje rozpúšťanie usadenín – hlienov v dýchacích cestách, žalúdku a črevách.

Preto sa Vincentka odporúča na pitné a inhalačné kúry pri ochoreniach dýchacích ciest, hlasiviek, pri chorobách látkovej výmeny, vredovej chorobe žalúdka, dvanástnika a ich pooperačných stavoch, pri opuchoch pečene, diabete mellitus či chronickej pankreatitíde.

Celkom slušný výpočet. A rodičia detí nedajú dopustiť na účinky Vincentky na upchaté nosy a priedušky počas zimného obdobia.

Fabrika je vybavená modernými technológiami. 8 fotografií v galérii Fabrika je vybavená modernými technológiami. Zdroj: Miro Miklas

Proti opici

Vincentku a výrobky z nej dlhodobo používa aj česká biatlonová reprezentácia. Spreje a inhalácie pomáhajú ochrániť v mrazivom počasí sliznice dýchacích ciest športovcov a preklenúť dýchacie ochorenia, ktoré by im mohli skomplikovať tréning.

„Vieme o tom, že Vincentku vo forme pastiliek používajú aj speváci, napríklad Lucie Bílá, Anna K. a tiež mnohí moderátori. Veľmi dobre totiž vplýva aj na hlasivky,“ vysvetľuje Jan Šumšal.

A prezrádza ďalší účinok vody, kvôli ktorému ju v minulosti furmani vozili v sudoch do juhomoravských vínnych pivníc či do viedenských vinární.

Jemne bublinková voda plná minerálov totiž dokáže spoľahlivo pomôcť pri opici – nepríjemnom stave tela po vypití prílišného množstva alkoholu.

„Zároveň zabraňuje nadmernému uvoľňovaniu žalúdočnej kyseliny pri pití vína. Najlepšie je rovno ju ním zapíjať,“ radí riaditeľ Vincentky s úsmevom. Voda má vraj prekvapivo dobrú chuť najmä v kombinácii s vlašským rizlingom.

V minulosti v plniarni dokonca experimentovali so spojením vody a vína. Vo vitríne sa medzi výrobkami a fľašami z minulosti skutočne nachádza vínny strek s Vincentkou, ktorý sa kedysi vyrábal.

V najčistejšej podobe

Vincentka dnes už nikde samovoľne zo zeme nevyviera. Plniareň má vlastný 25-metrový vrt, odkiaľ čerpadlo vháňa vodu do pol kilometra dlhého potrubia a privádza ju rovno do fabriky. Voda pochádza z obdobia treťohôr, keď v luhačovickej kotline bolo ešte more.

„Vincentka je vlastne zvyšková morská voda v tej najčistejšej podobe, v akej sa vyskytovala pred tisícročiami. Pri ceste na povrch sa dvakrát dostáva do styku so sladkou vodou a v pieskovcovej vrstve sa obohacuje o oxid uhličitý. Tie bublinky tam nepridávame, dáva ich tam príroda. Voda si pri ceste na zemský povrch zachováva minerály, na rozdiel od morskej vody sa však dá piť,“ rozpráva Jan Šumšal.

V plniarni sa snažia vodu zbaviť iba prebytočného železa, ktoré by v nej nechávalo hrdzavohnedý zákal. Množstvo soli je pomerne vysoké, preto sa o užívaní Vincentky musia s lekárom radiť ľudia s vysokým tlakom, opuchmi či chorobami obličiek.

Prameň má určitú kapacitu, aj preto sú určené presné množstvá, ktoré sa dajú maximálne odčerpať počas jednej minúty. Z plniacej linky za hodinu zíde asi 6 000 fliaš. Na vrte je monitorovacie zariadenie, ktoré v pravidelných intervaloch meria tlak vody, jej teplotu a pohyby hladiny.

„Je veľmi citlivé. Keď bolo pred rokmi silné zemetrasenie v Turecku, zariadenie ho zachytilo. Zistilo by akýkoľvek seizmický otras, ktorý by mohol vodu kontaminovať,“ hovorí riaditeľ. Kúpele Luhačovice lákajú architektúrou, službami, ale najmä liečivou vodou. 8 fotografií v galérii Kúpele Luhačovice lákajú architektúrou, službami, ale najmä liečivou vodou. Zdroj: Miro Miklas

Ochrana pri smogu

Hoci hlavnými odbytiskami plnenej Vincentky a výrobkov z nej sú Česko a Slovensko, slávnu minerálku poznajú v mnohých krajinách.

Vyváža sa do Číny, Ruska, na Ukrajinu, do Estónska a v menšom množstve do Maďarska. V minulosti ju exportovali dokonca aj do Kazachstanu alebo na Cyprus. Za čias monarchie sa vyvážala aj do Rakúska, kde ju podávali v lekárňach a na cisárskom dvore.

„Najväčší je vývoz do Ruska. Pred dvomi rokmi dokonca pricestovala do Luhačovíc skupina ruských lekárov, aby sa dozvedeli viac o liečivých účinkoch Vincentky,“ rozpráva Jan Šumšal.

Najviac sa vraj predáva v Moskve a Petrohrade. Záujem o Vincentku je aj v Číne, hoci európske liečivé vody sú v Ázii drahé.

Tam Vincentka viedla dlhoročný súdny spor o ochrannú známku, ktorú neoprávnene používal jeden zo zákazníkov ich tamojšieho čínskeho exportéra. Vlani však spor vyhrali a opäť sa ozval ich kuriózny zákazník – čínska dopravná polícia.

„Už v minulosti tamojší policajti inhalovali Vincentku a používali nosové spreje priamo v práci. Najmä dopravní strážnici na veľkých dopravných tepnách, ktorí trávia dlhé hodiny v smogu, si ju nevedeli vynachváliť. Teraz majú záujem opäť, v súčasnosti tam bolo medializovaných niekoľko prípadov, že strážnici vplyvom exhalátov zomreli,“ dodáva.

Čínski dopravní policajti si vodu z Luhačovíc nevedia vynachváliť. 8 fotografií v galérii Čínski dopravní policajti si vodu z Luhačovíc nevedia vynachváliť. Zdroj: Archív

Studené kyselky

Vincentka sa v Luhačoviciach neplní len do fliaš, používa sa i na liečbu v tamojších kúpeľoch. Kúpele Luhačovice, ktoré sú jednou z najväčších kúpeľných spoločností v Česku, majú z prameňa Vincentky vlastný vrt.

V jednej z budov si ju pacienti naberajú na pitné kúry a dokonca sa zohrieva, aby nebola príliš studená.

Okrem Vincentky majú kúpele ďalších deväť prameňov s podobným zložením minerálov aj teplotou. Všetko sú to studené hydrogénuhličitanochloridosodné jódové kyselky, ktoré majú okolo 8 až 10 stupňov.

„Vincentku z Luhačovíc berú aj ďalšie kúpele, vozí sa napríklad do klimatických kúpeľov v Karlovej Sudánke,“ hovorí primár luhačovických kúpeľov Jiří Hnátek.

„V Kúpeľoch Luhačovice sa u dospelých liečia ochorenia dýchacích ciest, tráviacej sústavy, choroby látkovej výmeny, onkologické ochorenia a v posledných piatich rokoch poisťovňa plne hradí aj liečbu nervových ochorení a pohybového ústrojenstva.

Zloženie tejto vody nám umožňuje používať pri liečbe aj uhličitanové kúpele. Voda rozťahuje kapiláry na povrchu tela a uľahčuje tak činnosť srdca a krvného obehu. Na kúpele sa používa zmes vody z viacerých prameňov,“ vysvetľuje primár.

Slováci sa do sobáša nehrnú. Čo bolo v minulosti tabu, je dnes bežné

Slovenskí muži si hľadajú manželky najčastejšie v domovine. Medzi ženami je však stále viac takých, ktoré si berú zabezpečených mužov zo západoeurópskych krajín.

Vitajte na lodi

Liečba v Luhačoviciach sa stala v posledných rokoch nádejou pre deti s atopickým ekzémom.

„Prírodné minerálne kúpele priaznivo vplývajú na stav kože, voda ju upokojuje. Atopický ekzém sa zvykne spájať s častými zápalmi dýchacích ciest, na ktoré pomáhajú zase inhalácie Vincentky a tunajšia klíma. Vybavenie liečebne vyhovuje aj deťom s ťažkými alergiami. V Česku sa deti môžu liečiť v kúpeľoch už od 18 mesiacov, takže sa im včas dá kúpeľnou liečbou účinne pomôcť,“ hovorí Jiří Hnátek.

V roku 2016 Kúpele Luhačovice dostali vo francúzskom Vichy prestížnu cenu Európskeho zväzu kúpeľov za najlepšiu inováciu v liečebnom kúpeľníctve. Ocenili ich novopostavený balneologický pavilón pre deti, ktorý pripomína more.

Na stenách sú tapety s morskými živočíchmi, umývadlá sú v tvare mušieľ, vnútro je vybavené ako interiér lode aj so záchrannými kolesami. Deti sa môžu cítiť ako dobyvatelia sveta či piráti, hoci sa práve liečia.

Motív morského sveta nie je náhodný. To, čo ľudí priťahuje do Luhačovíc, nie je totiž iba originálna architektúra či atmosféra kúpeľov. Je to niečo, čo na prvý pohľad nevidno. Liečivá voda z mora, ktoré leží pod nimi.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×