Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Šahy ožívajú. Nový investor zamestná stovky ľudí. Vrátia sa z Maďarska?

03.10.2017 Za kultúrou chodia do najbližšieho veľkomesta, Budapešti. V susednom Maďarsku nakupujú, pracujú, hranice už dávno nikomu nechýbajú. Vitajte v Šahách.
Šahy ožívajú. Nový investor zamestná stovky ľudí. Vrátia sa z Maďarska?
8 fotografií v galérii
V novom závode, ktorý sa začína stavať, nájde prácu štyristo ľudí. Pre mesto a okolie je...
Autor fotografie: Miro Miklas

Ak ste o hontianskom počuli väzení – nejeden už šuhaj tam bol zatvorený.

Tí hontianski páni, tvrdší ako skala, nejedna dievčina Šahy oplakala, čo cicajú krásu, zdravie šuhajovi, aj toho prekliala, čo zmyslel okovy.

Nie každý vydrží tie moriace muky, keď sa raz dostane do stoličnej ruky.

Takto opísal svoje pocity a prežívanie revolučných dní v roku 1849 Janko Kráľ, keď vysvetľoval obyvateľstvu nové zákony, burcoval ich do revolúcie, za čo ho uväznili v Šahách a Pešti, kde čakal na smrť.

Dnes je Janko Kráľ jedným z dejateľov, ktorý má v kedysi slávnom župnom meste na juhu Slovenska svoje nezastupiteľné pamätné miesto.

Meno po ňom nesie nielen základná škola, ale je po ňom pomenovaná aj ulica a na budove historického mestského úradu, teda radnice, má svoju pamätnú tabuľu. Práve tam totiž bolo kedysi spomínané väzenie, v ktorom burič prežil svoje revolučné obdobie.

Ak ste v tomto malom pohraničnom mestečku voľakedy boli, iste si predstavíte rozsiahlu nížinu, vybaví sa vám medzinárodné vlakové spojenie či rieka Ipeľ, ktorá mestom preteká.

Odjakživa cez mesto vedie medzinárodná cesta E 77 Budapešť – Krakov, takže ak mestečko navštívite v súčasnosti, nadobudnete dojem, že sa po rokoch nezmenilo.

Vlaky už veľmi nejazdia, medzinárodný hraničný priechod Šahy – Parassapuszta medzi Slovenskom a Maďarskom, významný pre cestný tranzit z Balkánu cez Maďarsko a Slovensko do Poľska, stratil vstupom do schengenského priestoru svoju funkciu i význam.

Centrom mesta ešte stále prechádzajú autá a kamióny smerujúce do Maďarska a späť na sever. 8 fotografií v galérii Centrom mesta ešte stále prechádzajú autá a kamióny smerujúce do Maďarska a späť na sever. Zdroj: Miro Miklas

Kamióny však križujú centrum mesta priamo cez námestie doteraz. Toto mesto bolo kedysi sídlom župy, malo právo meča, teda popravovať odsúdených, no časy sa menia a dnes sú Šahy mestečkom, ktoré sa musí postarať samo o seba.

Ak do mesta vojdete, možno vám napadne, že sa tu od vašej poslednej návštevy pred rokmi nič nezmenilo. A možno to bolo len upršaným počasím, ktoré poschovávalo ľudí z ulíc preč. Ako sme sa však presvedčili, mestečko stále žije a s ním aj jeho obyvatelia, ktorí naň nedajú dopustiť.

Privatizéri, ktorí pochovali slovenské pivo

Plánovali vybudovať pivovarnícke impériá na Slovensku. Nakoniec však doviedli svoje pivovary do krachu.

Krupina im urobila škrt cez rozpočet

Prvým príjemným prekvapením bolo, že sa na čelo mesta postavil po rokoch mladý štyridsaťdeväťročný primátor, politicky nezávislý. Štefan Gregor, ktorý v meste vyrastal od svojich šiestich rokov, vie presne pomenovať jeho slabiny i silné miesta.

„Vyrastal som v Šahách, neskôr som tu podnikal, takže som videl ten život okolo a nebol som vždy so všetkým spokojný,“ privítal nás vo svojom úrade.

„V posledných rokoch som patril k tým, ktorí vedenie a chod mesta kritizovali, pretože potrebovalo zmenu. A to bol dôvod, prečo som sa napokon rozhodol kandidovať na post primátora. Keď som voľby vyhral, zistil som, že nielen moja kritika bola oprávnená.

V meste sa evidentne zle hospodárilo a doteraz mám problém mnohé veci dobre nastaviť. Aby peniaze išli tam, kde to obyvatelia budú aj cítiť. Veľa vecí, ktoré som kritizoval, sa mi však, úprimne, ešte zmeniť nepodarilo. Je to hlavne financovanie tohto úradu, personálne obsadenie, zastupiteľstvo je také, aké je,“ konštatuje.

„Mesto zaspalo pri obrovských investičných boomoch, začíname vlastne od začiatku. Malo pripravený jeden projekt, no nešťastne postavená zmluva ho celý pochovala. Mesto sa však musí rozvíjať, potrebuje pre svojich ľudí predovšetkým prácu, za ktorou celé roky chodia denne za hranice do Maďarska.

Lenže namiesto ôsmich hodín tam trávia oveľa viac času pre cestovanie a spoje. Ľudí totiž do fabrík zvážajú a človek teda musí do práce ísť aj dve hodiny pred začiatkom zmeny, takže v práci reálne strávi denne desať až dvanásť hodín. Toto sa, dúfam, zmení. Aj preto sa tešíme, že sa nám konečne do mesta podarilo dotiahnuť investora, spoločnosť ZF Slovakia.

Výstavba závodu sa práve začala a prví zamestnanci by doň mali nastúpiť v prvom polroku 2018. Spoločnosť má v pláne zamestnať celkovo 400 ľudí. Nielen pre mesto Šahy, ale pre celý tento región je to jeden veľký krok dopredu. Som rád, že sa nám tento projekt podaril a že sa nám ho podarí dotiahnuť do konca,“ dozvedáme sa.

Primátor mesta Štefan Gregor verí, žesa podmienky na prácu a život v meste príchodom nového investora zlepšia. 8 fotografií v galérii Primátor mesta Štefan Gregor verí, žesa podmienky na prácu a život v meste príchodom nového investora zlepšia. Zdroj: Miro Miklas

„Máme 7 500 obyvateľov, k Šahám patria dve mestské časti, Tešmák a Preseľany. To, že sa Krupina stala okresným mestom, nám urobilo škrt cez rozpočet, pretože logicky sa zhoršilo spojenie Šiah s okolím, doprava je nasmerovaná na okres. A tak, hoci je Krupina od nás vzdialená 42 kilometrov, ľudia z okolitých dedín sa do nej dostanú jednoduchšie ako sem.

Vidíme to napríklad na obyvateľoch Dudiniec, ktorí prirodzene k Šahám inklinovali. Sú vzdialené iba 15 kilometrov, no práve pre dopravné spojenie chodia odtiaľ ľudia do Krupiny na úrady či za prácou. Rovnako aj za zdravím, hoci ako-tak nemocnica v Šahách funguje.“

Minulý rok však prestala v Šahách fungovať lekárska služba prvej pomoci (LSPP). Lekár Nitrianskeho samosprávneho kraja Ľubomír Ševčík to zástupcom mesta oznámil listom. Svoje rozhodnutie odôvodnil nadmerným fyzickým a psychickým preťažením obvodných lekárov a hlavne ich nedostatkom v regióne.

„Ľudia teraz chodia za lekármi do Levíc, Želiezoviec či až do Nitry,“ dodáva primátor Štefan Gregor. „Existuje tu tzv. Areál zdravia, priestor, kde investor plánoval vybudovať zónu oddychu pre obyvateľov, no nebolo z toho nakoniec nič.

Rovnako nemáme športovú halu, tú starú nám pred pár rokmi statik zatvoril, chystáme však výstavbu novej a verím, že sa to podarí. Investujeme do rozvoja a rekonštrukcie škôl, ktoré spadajú do kompetencie mesta, naposledy sme investovali do rekonštrukcie ich kuchýň, aby sa deti mohli stravovať lepšie a zdravšie.“

Dostávame sa ku kultúre. „Hontiansky región žije, pravidelne usporadúvame rôzne slávnosti, máme tu svoje kapely rôznych žánrov, umelcov. Pravda je však aj to, že za umením, divadlom či poriadnym koncertom Šahania chodievajú do veľkomesta. Nie do Bratislavy, tá je ďaleko, ale do Budapešti, ktorá leží iba 70 kilometrov odtiaľto.

Do divadla tam ľudia chodievajú doslova pravidelne. Kúsok za hranicami máme krásne jazero, wellness. Ja sám som bol prvýkrát v Bratislave, až keď som šiel na prijímačky na vysokú školu.

Sme jazykovo i národnostne zmiešaný región a hoci som slovenskej národnosti, po maďarsky hovorím bežne, bez toho to tu jednoducho nejde. Časy, keď sme sa podľa národností rozdeľovali, sú už nadobro za nami.“

Peter Paulenka patrí k tým, ktorí sa rozhodli nesedieť so založenými rukami a venuje sa dobrovoľníctvu. 8 fotografií v galérii Peter Paulenka patrí k tým, ktorí sa rozhodli nesedieť so založenými rukami a venuje sa dobrovoľníctvu. Zdroj: Miro Miklas

My Hont

„Zo Šiah som pred rokmi odišiel, no vrátil som sa,“ sedíme pri káve vo vari najznámejšom šahanskom podniku MyHont v centre mesta a na počudovanie priamo vo dvore nádherne zrekonštruovanej synagógy. „Kvôli rodine, kamarátom, pokoju,“ hovorí tridsaťpäťročný Peter Paulenka.

„Pre mňa samotného mesto znamená ticho, bezpečie. Je na škodu, že Šahy sú už pár rokov akoby od sveta odrezané. Tu sa všetko, čo sa dalo, rozkradlo. Venujem sa fotovideoprodukcii, vediem tento malý podnik, v ktorom máme aj galériu. Rád chodievam do prírody, tej tu máme naozaj dosť a skutočne prekrásnej.

V okolí sú cyklotrasy, no veľa ľudí tam nestretnete. Ľudia nikam nechodia, stačí im televízor a mladým internetové pripojenie. Ak sa predsa len niečo koná, podujatia sú sústredené do synagógy, bývalej sýpky, a my sa snažíme ľuďom ponúknuť okrem výstav žánrovo neobmedzené koncerty, vzadu vo dvore máme malé pódium.

Ťaháme to už štvrtý rok, sme v prenájme a podporu sme našli aj u majiteľa našich priestorov, známeho lekára Pétra Hunčíka.

Keď som sa vrátil domov, nebolo tu pre mladých nič. Založili sme preto občianske združenie Srdcom pre Šahy a rozhodli sme sa trocha mesto oživiť. Podarilo sa, postavili sme pre deti už tretie ihrisko. Potom to bolo basketbalové ihrisko, na ktoré sa nám podarilo v priebehu dvoch týždňov zozbierať 900 eur, niečo prispelo mesto. Prečo to robíme? Pretože inak tu neurobí nikto nič,“ zasmeje sa.

„Nedávno sme dokončili výsadbu kruhového objazdu. Koľko nás je? (Smiech.) Päť ľudí, stále tí istí. Pýšime sa aj workoutovým ihriskom, s ktorým nám pomohli žiaci miestnych škôl, pretože sme potrebovali zbierať esemesky. Napokon, je to všetko pre nás Šahanov.

Ako som sa dostal k dobrovoľníctvu? Chcel som si zahrať basketbal, no nebolo kde. Rovnako ako workout, ktorý bol všade, len nie tu. Spolupracujeme s mestom, ktoré sa nás snaží podporiť.

Čo ma však vie sklamať, sú tie reči, ako sa niekto na týchto projektoch nabalil, kritici sú všade. Všetko sa však robilo svojpomocne, zaplatili sme len profesionálne zváranie. Toto človeka zamrzí. Problémom sú tu aj Cigáni na Mlynskej ulici, neplatia za smeti, robia tam neporiadok a hoci sme pomoc hľadali všade, neuspeli sme.

Je to historická ulička, sám tam bývam, a preto nechápem, že keď chceme niečo zrekonštruovať na dome, tak to trvá pomaly roky, kým nám to povolia, no smeti a neporiadok úradom neprekážajú. Mestská doprava v meste nie je, pohybujeme sa predovšetkým pešo,“ hovorí Peter.

Miestne múzeum pri návšteve mesta neobíďte. Rozhodne je čo vidieť a hlavne počuť. 8 fotografií v galérii Miestne múzeum pri návšteve mesta neobíďte. Rozhodne je čo vidieť a hlavne počuť. Zdroj: Miro Miklas

„Časy sú také, že ľudia nemajú peniaze, no autá tu majú všetci,“ zasmeje sa. „Máme radi cykloturistiku, niektorí chodievajú na miestny futbal, ten musí byť. Voľakedy tu bolo karate, a to veľmi úspešné. Medzinárodné turnaje sa tu konali. No potom neboli peniaze.“

Ako sme spomenuli, MyHont stojí vo dvore krásne zrekonštruovanej synagógy židovského náboženského smeru Status quo ante. Ako sme sa dočítali, je jednou z mála zachovaných židovských pamiatok v Šahách.

Bola postavená v polovici 19. storočia a fungovala až do čias druhej svetovej vojny. Po vojne slúžila ako sýpka, v dôsledku čoho sa nezachovalo temer nič z jej pôvodného interiéru. V súčasnosti stavba slúži ako galéria a centrum súčasného umenia – Menora Saag Centrum Artis.

Slúži na kultúrne podujatia, v čase našej návštevy sme si v nej mohli pozrieť tvorbu domácej výtvarníčky a keramikárky Adriany Kutakovej.

Na nádvorí synagógy je inštalovaný pamätník holokaustu, na stene dvorného traktu sa zase nachádzajú pamätné tabule na počesť významných osobností mesta.

Zablúďte do múzea

Ak aj múzeá nemáte radi a história cudzích miest vás nezaujíma, v Šahách ho určite neobíďte. Hontianske múzeum a Galériu Ľudovíta Simonyiho má totiž pod palcom historik a archeológ Tibor Pálinkás.

V meste nie je hádam nikto, kto by ho nepoznal a všetci ho považujú za profesionála, ktorý históriu regiónu sype ako z rukáva. Navyše, ako sme sa presvedčili, je výborný rečník a spoločník, ktorý o udalostiach v meste a regióne hovorí tak presvedčivo, až sa vás zmocní pocit, že ste sa premiestnili v čase.

Miestne múzeum bolo založené v Šahách v roku 1902 ako župné múzeum. Jeho vznik iniciovala Hontiansko-župná múzejná spoločnosť na čele s Elemérom Pongráczom, no zaniklo v dôsledku zmien administratívneho členenia krajiny v roku 1924. Jeho posledným kurátorom bol prvý uhorský olympionik Alajos Szokolyi.

Znovuzaloženie inštitúcie ako mestského múzea sa udialo v roku 1992. Od roku 1995 funguje v dvoch budovách ako Hontianske múzeum a samostatne Galéria Ľudovíta Simonyiho.

Historik Tibor Pálinkás vie o meste všetko a má ho rád, cítiť to z jeho rozprávania. 8 fotografií v galérii Historik Tibor Pálinkás vie o meste všetko a má ho rád, cítiť to z jeho rozprávania. Zdroj: Miro Miklas

„Ako dieťa som tu mal rád miesta, ktoré vytváral neupravený Ipeľ, rôzne slučky, kde sme chodievali ako deti plávať. Väčšinu detstva som však prežil na stavbách, narodil som sa v roku 1970, to bolo obdobie, keď sa stavali školy, sídlisko, obchodné centrum, kde sme sa ako deti hrávali. Takže moja generácia prežila mladosť vonku, v prírode a na staveniskách.

Výnimočnosťou mesta je kláštor, ktorý zohral významnú úlohu v živote nášho mesta, patril rímskokatolíckemu biskupstvu v Rožňave, a preto sme neboli kráľovským mestom, ale zemepanským. Väčšina mesta patrila im, snažili sa ho rozvíjať.

Vďaka kláštoru sme získali všetky práva, ktoré robili mesto mestom už v 15. storočí. V 19. sme sa stali mestom župným a v 60. rokoch minulého storočia sme boli krátko aj mestom okresným. To si však pamätá len generácia dnešných šesťdesiatnikov,“ dozvedáme sa.

„Zo Šiah ste voľakedy mohli cestovať do štyroch smerov, to je už minulosť. Vlakom sa nedostanete odtiaľto ani do Budapešti, všetko sa zrušilo, čo je veľká škoda.“

Neobídeme ani Janka Kráľa a jeho spolurebela Jána Rotaridesa. Oboch väznili práve v Šahách a po prepustení pôsobili obaja v ich okolí.

„Málokto vie, že Rotarides bol potom dlho nezamestnaný a bezdomovec, no opäť sa stal učiteľom a bol človekom veľmi obľúbeným. Šľachtici ho nemali veľmi radi, pretože bojoval proti alkoholizmu, no obyčajní ľudia si ho vážili. Pochovával ľudí, písal pekné pohrebné básne.

Dodnes stoja aj budovy bývalej vojenskej nemocnice, ktorú založil lekár Ondrej Kováč. Ten sa stal obeťou svojho povolania, operoval vojaka, nešťastne sa porezal a zomrel na otravu krvi. Dnes by bol naštvaný, keby videl, v akom stave budovy nemocnice sú,“ hovorí Tibor Pálinkás.

A čo by bol za chlapa, keby sme sa nedostali k športu? „Zo Šiah pochádza aj výborný československý futbalový reprezentant a tréner FC Barcelona Ferdinand Daučík.“ Nuž, malé mesto je dôkazom, že históriu tvoria stále ľudia.

Malé, ale dobré

Ak sme vám trocha malé pohraničné mestečko Šahy predstavili, zvyšok už nechávame na vás. Stačí si naložiť do auta bicykle, plavky a ostatné príde samo. V Šahách stretnete príjemných ľudí, ochotných sa s vami porozprávať o všetkom možnom.

Nebojte sa, aj kuchyňa je tu výborná, hoci typické jedlo by ste hľadali zbytočne. Slovenská kuchyňa sa prelína s maďarskou a chutí dobre.

„S podnikaním je to tu ako všade, musíme sa snažiť,“ zastavila sa pri nás majiteľka reštaurácie, v ktorej sme si dali obed.

„Podnikám už 25 rokov, boli sme úplne prvá pizzeria v okolí. V Šahách sa cítim od začiatku veľmi dobre, ako doma, a hoci neviem po maďarsky, nikdy som to tu nepocítila. Či som sa naučila jazyk? No, predať by ma nepredali, kvôli výslovnosti však hovorím radšej iba po slovensky,“ zasmeje sa pani Ingrid.

Vzápätí sa totiž dozvedáme, že je to Martinčanka, ktorá sa do Šiah vydala. Neskorý obed v príjemnom prostredí Restaurant Bovi bol našou rozlúčkou s mestečkom, ktoré si dodnes váži a pripomína aj utrpenie tých, ktorých história vyhnala a chcela navždy vymazať – početnú židovskú obec.

V Šahách totiž žili Židia od 19. storočia, patrila im najstaršia tlačiareň mesta – Neumannova tlačiareň. V meste sú aj dnes dva židovské cintoríny, v Šahách bola aj škola Talmudu. Z troch synagóg stoja dve.

Veľkú synagógu predala židovská obec okolo roku 1970 mestu, druhá patrí dnes k Hontianskemu múzeu a, ako sme už spomínali, stojí tam pamätník obetiam holokaustu. Okolo roku 1900 mala židovská komunita 1 200 členov, asi štvrtinu obyvateľstva. Táto bola v roku 1944 deportovaná do koncentračných táborov.

Zaujímavé je, že podľa Wikipédie sa po vojne vrátilo do mesta sotva 30 ľudí, mnohí hneď emigrovali. Posledný obyvateľ Šiah iba so židovskými predkami umrel v roku 2006. Aj to sú Šahy.

Nabudúce: Komárno

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×