Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Rozhodlo 85 milimetrov: verdikt o výstavbe Čiernej nad Tisou padol v Kremli

26.09.2017 Vzostup a pád, raz hore, raz dole. V takýchto sínusoidách možno vyjadriť život železničiarskeho mestečka so slovensko-ukrajinsko-maďarskou hranicou za humnami. Pri jeho zrode začali Čiernu nad Tisou vzletne označovať za najväčší suchozemský prístav v strednej Európe.
Rozhodlo 85 milimetrov: verdikt o výstavbe Čiernej nad Tisou padol v Kremli
7 fotografií v galérii
Pracovisko prekládkysypkých substrátovje plne automatizované.
Autor fotografie: Peter Ličák, Milan Országh

Za všetko, čo sa tu udialo, deje a ešte len udeje, môže vlastne 85 milimetrov. Na prvý pohľad nič nevraviaca cifra, no v Čiernej nad Tisou všetci vedia, že s veľkým vplyvom na ich životy.

Znamená dobrý alebo zlý život, slušnú výplatu alebo sociálnu dávku, pekné bývanie, dovolenku, auto. Alebo život zo dňa na deň, z ruky do úst. 1 435 verzus 1 520 milimetrov je rozdiel medzi naším európskym a ukrajinským rozchodom koľajníc.

Z dediny mesto

Šestnásteho apríla 1947 sa v Čiernej nad Tisou narodil Jaroslav Červeňan. Výborný futbalový brankár, ktorý za prešovský Tatran, Inter Bratislavu, v časoch jeho najväčšej slávy, a DAC Dunajskú Stredu odohral na československých štadiónoch 246 prvoligových zápasov, dvakrát, proti Luxembursku a Poľsku, chránil futbalovú svätyňu v reprezentačnom drese ČSSR.

O týždeň neskôr neoslavovali len u Červeňanovcov, ale v celej dedine. Vtedy ešte drevenej.

Po novučičkej širokorozchodnej trati prifrčal na rozostavanú prekládku tovarov prvý nákladný vlak z Čopu, najbližšej stanice za prísne stráženou hranicou, aby tovar vyrobený v sovietskych fabrikách preložili do našich vagónov na vedľajšej trati s európskym rozchodom.

Na tomto princípe fungujú prekladiská v Čiernej nad Tisou dodnes. Práve kvôli prekládke tovaru sa za drevenou budovou dovtedy bezvýznamnej staničky zrodila nová dedina, ktorej v roku 1969 československá vláda veľkoryso udelila štatút mesta.

Čierna nad Tisou, ktorej obdivovatelia a propagátori sovietskeho režimu chceli zapísať do rodného listu meno Čierna pri Čope, dala robotu každému, kto chcel spojiť svoj život s vlakmi, železnicou alebo jej prekladiskami.

V jej najlepších časoch, v osemdesiatych rokoch minulého storočia, z každej tunajšej rodiny obliekali modrú uniformu alebo montérky na prekládke tovarov aspoň dvaja ľudia.

Také parné rušne vykurovali v meste prvé byty pre stavbárov a železničiarov. 7 fotografií v galérii Také parné rušne vykurovali v meste prvé byty pre stavbárov a železničiarov. Zdroj: Peter Ličák, Milan Országh

Železnica bola uctievanou živiteľkou aj pre rodinu dnes už 84-ročného penzistu Alexandra Saxu. Celý život robil v jedinej partii, ktorá mala v tomto železničnom uzle pod palcom všetko, čo súviselo s elektrikou. Nad traťou, pod traťou, vedľa trate, v rušňoch.

„Poznal som tu každého výpravcu, výhybkára, sprievodcu, vozičkára na prekládke. Veď v modrej armáde, ako nás vtedy nazývali, som si odkrútil päťdesiat rokov. Veľa na rátanie, nieto na robotu.

Prvé domy pre robotníkov z prekladiska boli z dreva, vykurovali ich parou dva parné rušne odstavené v lokomotívnom depe. Ani vo väčších mestách nemali na konci štyridsiatych rokov ústredné kúrenie, u nás sme mali parovodné rozvody, predstihli sme dobu,“ zaspomínal si na začiatky suchozemského prístavu pán Saxa.

Svet v kontajneroch

Výstavba mesta s prekladiskami dostala zelenú už rok po vojne. Impulzom na vybudovanie prekládkovej stanice medzi širokým sovietskym a naším normálnym rozchodom bola Dohoda o zásadách vzájomného styku v železničnej doprave medzi Československou republikou a Sovietskym zväzom prijatá na rokovaní predstaviteľov oboch štátov v apríli 1946 v Moskve.

„Siedmy rok bojujem s rakovinou, ani pamäť mi už tak neslúži ako za mlada, no aj tak si dobre pamätám na chvíle, keď od ukrajinského Čopu priviedli do nášho mesta koľaje širokého rozchodu.

A hneď potom začali stavať rampu na prekládku mäsa, na prekládku železnej rudy, neskôr pribudla prečerpávacia stanica ropy aj ‚rozmrazovňa‘ železnej rudy. Bez tej nebolo možné preložiť v mrazoch rudu zo sovietskych vagónov, bývala na kosť zmrznutá. A v prvej polovici päťdesiatych rokov, teda dúfam, že sa nemýlim, začali aj s výstavbou prekladiska v Dobrej. Dnes je tam veľký terminál pre prekládku kontajnerov.

Kamarát, s ktorým si cez víkendy ‚pokecáme‘ na lavičke na Námestí pionierov, mi vravel, že v kontajneroch prekladajú tovar od výmyslu sveta vyrobený v Číne, Kazachstane, Gruzínsku. Vidíte, ako sa svet zmenil, zmestí sa do zopár kontajnerov,“ zafilozofoval si pán Saxa počas popoludňajšej prechádzky po mestskom parku.

Ocenili jej chátranie

Slovenský fotograf Róbert Németi zabodoval pred štyrmi rokmi vo svete fotografie práve snímkami z upadajúcej Čiernej nad Tisou. Elektronický portál Daily Mail uverejnil sériu jeho šokujúcich záberov z chátrajúceho mestského kina. Fakt des a hrôza.

Podobná, aká sa človeka zmocní na konci Námestia pionierov pred torzom hotela Úsvit, ktorý s veľkou chuťou aj veľkým úspechom rozoberajú, ničia a devastujú neprispôsobiví susedia.

A to na prelome júla a augusta 1968 v hoteli bývala delegácia najvyššieho straníckeho vedenia na čele s Alexandrom Dubčekom, ktorá v Uzlovom klube železničiarov vysvetľovala Brežnevovi a jeho ,,tovariščom“, ako si predstavuje ďalšie fungovanie socializmu s ľudskou tvárou. Zbytočne, ako sa ukázalo o tri týždne neskôr.

Podobne skončil aj vtedajšími rokovaniami preslávený klub železničiarov naproti železničnej stanici. Okná vytlčené, na streche a balkónoch rastú stromy.

Brežnev so svojou partajnou delegáciou tadiaľto prichádzal na rokovanie po červenom koberci, ktorí mu ľudia majúci na starosti protokol natiahli od jeho vlaku až do železničiarskeho klubu.

Nová tvár starých ulíc. 7 fotografií v galérii Nová tvár starých ulíc. Zdroj: Peter Ličák, Milan Országh

Podľa neoverených svedectiev, ktoré sa po novembri 1989 objavili v našej tlači, šéf sovietskej delegácie viedol rokovania z kabínky z nepriestrelného skla.

Keď sme sa dvojice tínedžeriek prechádzajúcej okolo chátrajúcej budovy, v ktorej československé vedenie dostalo posledné varovanie, opýtali, či náhodou nevedia, aká história sa tu kedysi dávno písala, iba bezradne pokrčia ramenami. A cez plece ledabolo prehodia, že by tú starú rachotinu mohlo mesto zrekonštruovať, aby bolo kam chodiť na diskotéky.

Koniec driny

Čierna nad Tisou to je aj šestnásť ulíc a jedno centrálne námestie. Boli poskladané podľa sovietskeho vzoru, pekne do pravého uhla, bez štipky fantázie. Tak ako bolo pravidlom v mestách narysovaných sovietskymi architektmi, v centre nechýba husto zalesnený park.

Symbolom mesta je erb s kolesom rušňa, dobrá práca, výstižnejší by ani dnes heraldici pre mesto železničiarov nevymysleli. A potom je tu podstatná súčasť mesta – prekladiská.

Pôvodne mali slúžiť len na prepravu tovaru jedným smerom. Zo sovietskych fabrík do našich obchodov. A ďalej do Európy. Najčastejšie sa tu prekladalo obilie, železná ruda, do spustenia ropovodu Družba v roku 1963 aj sovietska ropa pre bratislavskú rafinériu Slovnaft.

Bývalému železničiarovi, zhovorčivému pamätníkovi Alexandrovi Saxovi nie je cudzia ani téma východoslovenských prekladísk, strávil tam stovky a stovky hodín.

„Krst ohňom, povedal by som veľkým ohňom, prežili robotníci na prekládkových rampách v jeseni 1947, keď tu ručne, len s lopatami, preložili tisícky ton sovietskeho obilia, ktoré po veľkom suchu zachránili našu republiku pred hrozbou hladu. No tak to vtedy chodilo, ručná prekládka bola stále veľkou drinou.

Bol som sa nedávno pozrieť na prekládkové pracoviská firmy BTS, poviem vám, to je už iná káva, akú sme pili za mojich čias. Ľudská ruka sa dnes prakticky tovaru na prekládke nedotkne.

Širokorozchodný vozeň s ruskou železnou rudou v rotačnom výklopníku technika vyklopí o 175 stupňov, ruda sa vysype a dopravníkový pás ju dopraví do vozňa slovenských železníc. Vagón s rudou váži sto ton a im to ide ako po masle. Považujem to za malý zázrak.“

Čierna nad Tisou a pohraničná prekládková stanica sú ako siamské dvojčatá s jednou chrbticou, ktorou je železnica. Prekládkovú stanicu dnes tvorí 160 kilometrov koľajníc normálneho a širokého rozchodu, 500 výhybiek, desiatky rámp na prekládku vozňov na desiatich štvorcových kilometroch.

Ročne tu dokážu preložiť z ukrajinských a ruských vozňov do vozňov na podvozkoch európskeho rozchodu až sedem miliónov ton železnej rudy, uhlia, nerastných surovín a priemyselného tovaru.

Tak sme sa trocha na prekládkovej stanici pohrali s číslami a vyšlo nám, že keby železničiari všetky preložené vozne so širokým rozchodom spojili do jedného vlaku, mal by dĺžku okolo 23 600 kilometrov, čo je viac ako polovica zemského rovníka.

A to všetko stihnú na prekladiskách v Čiernej nad Tisou za jediný rok. Opačným smerom, zo Slovenska, putovalo za našu východnú hranicu iba 380 000 ton tovaru. Výsledok európskeho bojkotu Ruska po zabratí Krymu Ukrajine.

Plač do vankúša

Pred budovou mestského úradu na Námestí pionierov sme si s kolegom vraveli, že by to bol veľký paradox, keby mesto železničiarov viedol niekto, kto nemá nič spoločné so železnicou.

Bingo, paradox nás neprekvapil, v primátorskom kresle Čiernej nad Tisou sedí Marta Vozáriková (46), ktorá vyštudovala v Žiline odbor prevádzka a ekonomika železničnej dopravy.

Kostolníčka Edita Bellová pripravuje ikonostas na kolieskach pre grékokatolícku omšu. 7 fotografií v galérii Kostolníčka Edita Bellová pripravuje ikonostas na kolieskach pre grékokatolícku omšu. Zdroj: Peter Ličák, Milan Országh

Za zlatú éru mesta považuje osemdesiate roky, každý mal robotu, samozrejme, že takmer všetkých zamestnávala železnica a jej prekladiská, bol dostatok bytov, mesto malo kino, železničiarsky klub, hotel, kúpalisko.

„A najťažšie, doslova likvidačné roky prišli v polovici deväťdesiatych rokov. Obchody medzi Slovenskom a Ruskou federáciou padli na samé dno, prekladiská sa každý deň zbavovali prebytočných pracovníkov. Nečudo, že počet obyvateľov Čiernej nad Tisou klesol zo 6 000 na dnešných 3 700.

Keď som po posledných komunálnych voľbách prevzala zodpovednosť za chod mesta, dostala som sa do veľmi ošemetnej situácie. Zdedila som množstvo súdnych sporov a prázdnu mestskú kasu. No za dva roky sa mi podarilo zbaviť Čiernu nad Tisou nelichotivého prívlastku – mesto dlhov, teraz už môžeme uvažovať aj o investíciách.

Nehanbím sa priznať, že nejednu noc som preplakala do vankúša, vravela som si, či mi to bolo treba, no dnes mám dobrý pocit, že sme z najhoršieho vonku. V katastrofálnom stave boli mestské cesty a chodníky, ten z centra mesta k železničnej stanici je asi najhrboľatejší na Slovensku, preto dáme toho roku najviac peňazí na rekonštrukciu mestských komunikácií, v rozpočte na ne máme 125 000 eur.

A mojou veľkou túžbou je postaviť v meste kultúrny dom, ten nám naozaj chýba, veď sa opýtajte ľudí,“ zdôverila sa Životu so svojimi plánmi na vytvorenie lepších podmienok pre život prvá dáma mesta, ktoré bolo ešte pred polstoročím dedinou. Vyzerá to tak, že opraty sú v správnych rukách.

Ešte bude bitka

Keď pred niekoľkými mesiacmi Robert Fico vyhlásil, že vláda uvažuje o tom, aby širokorozchodná železničná trať viedla naprieč celým Slovenskom až do Bratislavy na nové moderné prekladisko, zavládol v meste a na prekladiskách veľký nepokoj.

Keď sa tovar spoza východnej hranice bude prekladať na ďalšiu cestu do západnej Európy v hlavnom meste, nezamestnanosť v regióne môže ľahko atakovať hranicu 80 až 90 %. To by bola hotová katastrofa.

Lenže primátorka mesta to vidí inak: „Samozrejme, že pre našich ľudí je lepšie, keď sa tovar prekladá u nás, lenže keď bude mať ruská vláda záujem voziť ruský tovar hlbšie do Európy, k Bratislave, do Rakúska či Poľska, strhne sa o trasovanie novej širokorozchodnej železnice a výstavbu nových prekladísk veľká bitka.

Lebo v takom prípade pôjde o obrovské peniaze za tranzitnú dopravu a prekládku tovaru. Ak by naše mesto vypadlo z hry, bolo by pre Slovensko lepšie, keby prekladiská boli pri Bratislave ako v niektorom inom štáte. No tu v Čiernej nad Tisou všetci dúfame, že tak skoro sa nič meniť nebude.“

Čierna nad Tisou bola pol storočia jediným mestom na Slovensku, nad ktorým sa netýčila kostolná veža. Samozrejme, že kostol chýbal Maďarom, ktorí tvoria väčšinu obyvateľov, Slovákom i Rusínom. Ale už to nie je pravda, presne pred dvadsiatimi rokmi si premenili starú kotolňu na ekumenický Boží chrám. Ako kostolníčka ho má na starosti pani Edita Bellová (67).

„Kostoly sa nestavali v nových sovietskych mestách, tak nemohol byť ani u nás, lebo komunisti chceli vo všetkom kopírovať život za našou východnou hranicou. Stále sme malé mestečko, v podstate ešte menšie ako za čias socializmu, jeden kostol nám stačí, hoci slúži veriacim z troch cirkví.

V nedeľu má prvú omšu reformovaná cirkev, o desiatej si sadajú do lavíc grékokatolíci, na pol dvanástu prichádzajú na svätú omšu rímokatolíci. Bývajú to pre mňa a mojich spolupracovníkov fofry, lebo na každú omšu treba kostol a oltár pripraviť inak, napríklad na grékokatolícku liturgiu pritiahneme ikonostas na kolieskach.

Jeden kostol, tri cirkvi, a predsa fungujeme bez problémov a konfliktov. Politici v Bratislave by si z nás mali zobrať príklad, keby sa toľko nehádali, nepodrážali si navzájom nohy, nemuseli by sme mať v našom meste až 40-percentnú nezamestnanosť,“ vraví pani kostolníčka z mestečka, za vznikom ktorého vlastne stojí 85 milimetrov.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×