Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Grace Kelly ako náhrada? Monacký dvor najskôr uvažoval o Marilyn Monroe

24.09.2017 Príbeh americkej Popolušky Grace Kelly († 52) sa nekončí happyendom aj pre jej predčasné úmrtie.
Grace Kelly ako náhrada? Monacký dvor najskôr uvažoval o Marilyn Monroe
7 fotografií v galérii
Navonok chladná, zvnútra spaľujúca. Taká vraj bola monacká kňažná.
Autor fotografie: Northfoto

Ľadovú krásu monackej kňažnej obdivovala celá planéta. Neskôr ju monacký národ miloval pre jej láskavé srdce a angažovanie sa v charite. Osud zosnulej Grace je nápadne podobný tomu, ktorý bol nadelený anglickej princeznej Diane († 36).

Obidve mladé a plné nádeje v romantickú a čistú lásku sa rozhodli spojiť svoje životy so silnými mužmi, čaru ktorých sa nedalo odolať. Ich manželia však mali sobášmi na zreteli viac ako číry cit – blaho krajiny.

Obidve chceli uniknúť z manželstva, ktoré malo podobu zlatej klietky. Na život v blahobyte s vymedzenými pravidlami doplatili psychickými problémami.

Svet ich miloval, pretože chceli v rámci humanitárnych projektov zlepšiť život na zemi aj tých najbiednejších ľudí. Nanešťastie však obidve vznešené členky kráľovských rodov predčasne zomreli pri dopravnej nehode.

Verejné ospravedlnenie

Mdloby, vracanie, rozmazané videnie: migréna nie je bolesť hlavy, ale ochorenie mozgu
Brokolicová polievka s tofu
Vyhrajte 10 víkendových pobytov v Tatrách za 1 SMS!

Navonok chladná, zvnútra spaľujúca. Jej priaznivci o nej hovoria ako o žene hádam s najvyšším stupňom kultivovanosti snúbiacim sa so sofistikovanosťou.

Grace Kelly sa narodila vo Filadelfii v rodine bohatého írskeho prisťahovalca, ktorý vlastnil olympijské medaily vo veslovaní. Darilo sa mu v podnikaní, stavebníctve a mal aj politické ambície. Aj jej matka, ktorá mala nemecký pôvod, žila športom.

Bývalá modelka a učiteľka telesnej výchovy na Pensylvánskej univerzite vstúpila do histórie ako prvá ženská trénerka atletiky v tejto vzdelávacej inštitúcii. Po vstupe do manželstva sa však začala venovať rodine a výchove svojich štyroch detí.

Pre ľud z Monaka bolo nemysliteľné, aby sa ich kňažná bozkávala s inými mužmi, hoci len vo filme. 7 fotografií v galérii Pre ľud z Monaka bolo nemysliteľné, aby sa ich kňažná bozkávala s inými mužmi, hoci len vo filme. Zdroj: Getty Images

Grace s výzorom gréckej bohyne mala teda po kom zdediť vytrvalosť a nekonečnú snahu ísť za svojím snom. A tým bolo napriek nesúhlasu rodiny herectvo. Preto ako mladé dievča odchádza do New Yorku a neskôr do Los Angeles. Predtým než spozná opojný pocit slávy z herectva, pracuje ako modelka či uvádzačka v kine.

Grace Kelly pôsobila vo filmovom priemysle iba šesť rokov, boli to však intenzívne časy naplnené bohatou hereckou kariérou. Hoci účinkovala v niekoľkých trhákoch, získala Oscara za film Country Girl (1954), až Alfred Hitchcock z nej dokázal urobiť legendu.

Pôvab, neuveriteľná krása a šarm opantávali mužov v jej blízkosti, preto nečudo, že skôr než si obliekla svadobné šaty, absolvovala niekoľko milostných románikov, hlavne so svojimi hereckými kolegami.

Prudérne päťdesiate roky však takémuto životnému štýlu nepriali. Situácia sa vyhrotila natoľko, že mladá herečka sa musela verejne ospravedlniť za vzťah so ženatým kolegom, s ktorým účinkovala vo filme Vražda na objednávku (1954).

Bohatý milostný život nebol po vôli ani jej zámožnej rodine, preto keď na scénu vstúpilo monacké knieža Rainer III. († 81), bol to práve otec, ktorý tlačil svoju dcéru do manželského prístavu.

Svadba ako obchod

Monako, malý štát na juhu Francúzska, krajina, kde sa ukrývajú boháči z celej planéty, aby si tu užívali oddych a zábavu. Keď sa Rainer III. zoznámil s hereckou divou, ktorá v tom čase fotila pre francúzsky magazín v Monaku, vládol malej krajine len šesť rokov.

Slobodný tridsiatnik prebral žezlo po svojom starom otcovi Ľudovítovi II. v roku 1949 a mal jasný cieľ – pozdvihnúť z popola štát, ktorý sa boril s problémami, hlavne finančnými, a hrozilo mu pripojenie k Francúzsku.

Tomuto už zosnulému panovníkovi, zomrel v roku 2005, sa to vskutku za dlhé roky na tróne aj podarilo. V trpasličom štáte veľmi citlivo rozvinul hromadnú výstavbu, pribudli vo veľkom zelené plochy, stromy sa tu stali nedotknuteľné a štát si zobral pod ochranu aj morskú faunu.

S herečkou Grace Kellyovou sa knieža zoznámilo na filmovom festivale v Cannes. 7 fotografií v galérii S herečkou Grace Kellyovou sa knieža zoznámilo na filmovom festivale v Cannes. Zdroj: Getty Images

Svoje budovateľské reformy však odštartoval sobášom. Miliardár Aristoteles Onassis mu poradil šikovný marketingový ťah – oženiť sa s dobre platenou a slávnou hollywoodskou herečkou, čím by k svojej krajine pritiahol pozornosť celého sveta a navrátil jej tak lesk a slávu.

Prvá adeptka bola Marilyn Monroe († 36), viac sa však na toto poslanie hodila menej škandalózna Grace s anjelskou tvárou. Kým ju vo svadobných šatách, na ktoré sa spotrebovalo 25 metrov hodvábu, uvidela verejnosť, musela podstúpiť lekársku prehliadku, ktorá potvrdila jej plodnosť.

Prišla by o deti

Kniežací rod Grimaldiovcov si vždy veľmi prísne strážil súkromie, preto jednoznačná odpoveď na to, či bola Grace šťastná, keď vymenila hollywoodske ateliéry za prepychový palác, neexistuje.

Pravda je, že rodinné snímky s troma deťmi, ktoré pár spolu mal, vždy vyžarovali šťastie a spokojnosť. Žiadne tajné smútky či melanchólie kňažnej, o ktorých písali svetové médiá.

Na druhej strane – monacká kňažná zvažovala začiatkom 70. rokov, že sa rozvedie a vráti do rodnej Ameriky, píše sa v knihe Grace: Rozčarovaná princezná (2005). Príčinou mali byť zvesti o mimomanželských „úletoch“ Rainera III.

Rozmyslela si to však, keď zistila, že podľa zmluvy, ktorú podpísala niekoľko hodín pred svadbou, by sa už nemohla starať o svoje tri deti. A potom tu bol úplný zákaz premietania jej filmov v krajine na Azúrovom pobreží a nemožnosť venovať sa hereckej práci, ktorá ju tak veľmi napĺňala.

Kniežactvo sa vždy snažilo pôsobiť vierohodne a pravidlá slušnosti boli v tejto krajine na prvom mieste. Turisti nemôžu chodiť po meste bosí a v okolí kniežacieho paláca je dovolené pohybovať sa aj v letných horúčavách v košeli, menej vítané je tričko. Úplne nežiaduce sú šortky.

Nečudo, že vidieť kňažnú na filmovom plátne, ako sa bozkáva s inými mužmi, bolo pre monacký národ neprípustné.

Kto šoféroval?

Grace chcela údajne počkať s rozvodom do čias, kým jej najmladšia dcéra Stéphanie (52) dospeje. Dovtedy si vraj krátila čas okrem humanitárnych projektov aj pohármi vína a nebolo ich málo. Krásna Grace pribrala a záľuba v alkohole sa odrazila aj na jej tvári.

V roku 1981 si v Paríži zaobstarala byt, čo bola neformálna forma rozchodu s kniežaťom. Naplniť plán o rozvode sa jej už nikdy nepodarilo.

V týchto dňoch uplynulo 35 rokov odvtedy, čo jej život vyhasol pri dopravnej nehode, ktorá je dodnes opradená mýtmi, tajomstvami a dohadmi. Auto, v ktorom sa viezla s najmladšou dcérou vracajúc sa do Monaka, sa pri prejazde serpentínami zrútilo zo skalného tridsaťšesťmetrového útesu.

Oficiálnou príčinou mala byť mŕtvica kňažnej, hovorí sa však aj o búrlivej hádke počas jazdy medzi matkou a pubertálnou dcérou. Záchranári, ktorí dorazili na miesto, našli za volantom Stéphanie. Odôvodnila to tak, že matku odhodilo dozadu a ona pre zablokované dvere na jej strane preliezla na miesto vodiča.

Kým kňažná utrpela ťažké zranenia, jej dcére sa akoby zázrakom nič nestalo. O deň neskôr dalo knieža Rainier III. súhlas na odpojenie od prístrojov a 14. september 1982 sa stal dňom, keď Grace naposledy vydýchla.

Monacké knieža sa už nikdy neoženilo a na počesť svojej nebohej manželky dalo v krajine otvoriť verejnú ružovú záhradu. Práve ruže boli totiž jej obľúbené kvety.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×